up
ara

buket moralar

kaderini çizerken cetvel kullanamazsın...
buket moralar

buket moralar

@buketmoralar

Hakan Günday... Bir gün gittiğim bir kafede bir kartpostalın üstünde "AZ"ın tanıtım yazısı vardır. Öyle keşfettim Derda'yı, Derdaları ve enteresan bir şekilde buluşan hayatlarını, hayatlarındaki Oğuz Atay'ı. Kitap hiç bitmesin istedim Derdaları yalnız bırakmayayım diye. Tıpkı Gaza'da olduğu gibi. Hakan Günday, karakterlerle bizi sankı onların ellerinden tutalım diye buluşturuyor. Tam sarıp sarmalıyoruz, ayrılık vakti geliyor ve son cümle, nokta.
Gaza... Okuduğum en dahi karakterlerden. Yaşıtları oyuncak bebeklerle, askerlerle evcilik oynarken, o gerçek insanlardan "kaçaklardan" kendi ülkesini yaratıp, kendi demokrasisini yaşatıyor. Hiç çocuk olamayan bir çocuk Gaza. 13 gün ceset yığını arasında kalıp oradan sağ çıkabilecek tahammüle sahip bir çocuk. 10 yaşında tecavüze uğramış, 14 yaşında tecavüz etmiş bir çocuk. Doksana çaktığı top, köşeden dönmüş bir çocuk...Çocukluğu unutulmuş, unutturulmuş bir çocuk...
Tabi bir de hep kısa haber olarak geçen, gazetelerin ancak üçüncü sayfasında yer bulabilen kaçaklar. Hayatlarını geride bırakıp, ihtimali düşük daha iyi bir yaşam için yola çıkan kaçaklar. Çektikleri sıkıntıları, gördükleri kötü muamele ve buluştukları insanlar.
Hakan Günday bu kitapta o kadar yere girip çıkmış ki öyle şeylerin örtüsünü kaldırmış ki kitap bitmesin "DAHA" devam etsin istiyor insan. Etkisinden bir kaç gün çıkamıyor, kah Gazayı, kah Rastin'i, kah Ahad'ı düşünüyorsunuz. Ne oldu? Neden oldu? Nasıl oldu? Okuduğunuz süre boyunca hayatınıza nüfus eden bu kişiler giderken, cevapsız birçok soru bırakıyor geride. Ve defalarca okumak isteyeceğiniz, altını kalın kalın çizdiğiniz cümleler..."
ataç ikon Daha
kitaba 10 verdi
9 beğen · 0 yorum
buket moralar

buket moralar

@buketmoralar

Kendinizden hiçbir şey bulamayacağınız bir kitap. Ve sıradan her şeye karşı "Aylak Adam C." Bana Albert Camus'un Yabancı adlı kitabındaki Meursault'ı hatırlattı. İnsanların sorgusuz kabul ettiği hatta kanıksadığı bir çok şeye karşı duruyor. Bizler günün rutini içinde çoğu detayı kaçırırken , o bir dilencinin sigara içişindeki tedirginliği dahi görebiliyor. Halbuki hayat göremediğimiz detaylar, tesadüfler ve işaretlerden ibaret. Biz sadece bunların üstüne kendi sıradanlığımızı giydiriyoruz. Hayatı anlarda yaşa...
Kitapta bir de Güler'i, Ayşe'yi ve B.'yi tanıyorsunuz. C. ile ilişkilerini okuyorsunuz. Hangisini daha çok sevdi, hangisiyle daha mutluydu... Ki bana sorarsanız hiçbiri. B. ile ilgili çok fikir sahibi olamasak da okurken ne zaman tam anlamıyla karşılaşıp tanışacaklar diye merak ediyor insan. Ve malesef C. gibi insanlar yalnızlığa mahkum. Hayatımızın sıradan olaylarına başka pencereden bakabilen, anlamlandırmayı detaylarda arayan, detaylara göre yakınlaşıp, detaylara göre uzaklaşan adamlar yalnızlığı severler...
Kitabın sonlarına doğru "ya bu adam neden böyle acaba?" sorusunun cevabını bir nebze de olsa anlıyorsunuz. Babasıyla yaşadıkları, teyzesine olan güvenini kaybetmesi "Babam adamsa ben olmayacaktım..." cümlesini ve tüm takıntılarının altında yatanları anlıyorsunuz.
Kendinizden bir şey bulamazsınız belki ama bakış açınızı bir kaç derece oynatabilecek bir kitap...
ataç ikon Aylak Adam
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
buket moralar

buket moralar

@buketmoralar

Son ada, son sığınak, son insanı köşe... Bu köşede 40 hane ve bu 40 hanenin ütopik hayatını distopik hale getiren bir başkan. Kitabı ister anlattığı gibi okuyun geçin, ister başlıca kahramanlara kendi ülkenizden giydirmeler yapın. Kitabın tek bir kazananı var, o da haklı mücadelesinden vazgeçmeyen martılar...
Herkes elinden geldiği kadarını, içinden geldiği kadarını yapıyordu. Ta ki başkan gelip ada düzenini değiştirene kadar. Ve bunu öyle güzel yaptı ki "ne yapıldıysa demokratik yollarla oldu, çoğunluğun isteğiyle oldu". Hep bu çoğunluğun arkasına sığınmak. Resmen faşizm. Hem de demokratik yollarla gelmiş bir çoğunluk iktidarı. İnsanların - ki bu insanlar yıllardır adada yönetime gereksinim duymadan yaşamış - sonradan gelen yönetimin boyunduruğuna kolayca alışması, kanıksaması, inanması ve sorgulamayı bırakması. Aslında en acısı da geçmişi unutması ve geleceği görememesi...
Bir solukta okuduğunuz bu kitapta, o olma ihtimali bile size huzur veren ada bir solukta yok oluyor. "Bir yerde kötülük varsa, oradaki herkes biraz suçludur."
ataç ikon Son Ada
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
buket moralar

buket moralar

@buketmoralar

Kitabı bitirdiğimde kurduğum ilk cümle şu oldu: "Ne bitmez aşkmış yahu!!!" Pınar Kür'ün "Yarın Yarın" ve "Cinayet Fakültesi" kitaplarından sonra çok büyük bir beklentiyle okuyup okurken çok yorulduğum bir kitap oldu. Evet herşeye rağmen bitmeyen bir aşkın anlatıldığı sonunun da sürpriz olduğu bir kitap ve kurgusu başarılı. Ancak keşke bu kadar detay detay detay olmasaydı. Bu detaylar okuyucuyu sıkmaktan başka bir işe yaramamıştır diye düşünüyorum. Bir de romantik olmayan, romantizmi sevmeyen, buram buram aşk kokan ilişkiler bana göre değildir diyenler için kitaptaki aşk sıkıcı gelebilir.
ataç ikon Bitmeyen Aşk
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
buket moralar

buket moralar

@buketmoralar

Üçleme olan bu kitabın ilk ikisini okumadım. Ki okuma isteği de uyandırmadı malesef bu kitap ben de. Hatta Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabı oldu. Evet kitap kendini sıkmadan okutuyor, bu açıdan olayların gidişi ve kurguyu başarılı buldum ancak hikaye bana çok zorlama geldi. Bir kere olayı başta tahmin edilebilen kitapları nedense zekice bulmuyorum. Bir de üstüne zorlama bir ilişki üçgeni eklenince "yok artık daha neler" dedim. Kitaptan geriye ben de çok birşey bırakmadı açıkçası. Bazı bölümlerin ve en azından kurgunun hakkını yemek istemem ama genel değerlendirmem kitabın çok da başarılı olmadığı yönünde malesef.
ataç ikon Dönüş
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
buket moralar

buket moralar

@buketmoralar

Gabriel Garcia Marquez çok sevdiğim ve kitaplarını okurken çok keyif aldığım bir yazar. Her ne kadar birçok yerde bu kitapla ilgili çok olumlu yorumlar okusam nedense beni biraz hayal kırıklığına uğratan bir kitap oldu. Belki de beklentim fazlaydı bilmiyorum. Kitap kurgu ve hikaye açısından enteresan. İlk defa katilini bildiğim bir cinayet hikayesi okudum. Kitap olayın sonundan cinayetin işleniş anına doğru tersten gidiyor ve evet cinayetin işleniş sebebi, şekli itibariyle ciddi bir etki bırakıyor. Ama yinede okumaya başladığım andaki isteğim bittiğinde yerini keşke bitmeseydi isteğine bırakamadı.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
buket moralar

buket moralar

@buketmoralar

Evet kitap güzel, kurgu şahane, hikaye sürükleyici, kahramanlar etkileyici bir de keşke detay detay detay olmasaydı. Özellikle kitabın bazı yerlerinde anlatılanın gereksiz uzatıldığı ve fazlaca detay verildiği hissine kapıldım. Yine anlatıcının Azrail, kahramanın tam bir kitap kurdu küçük bir kızın olduğu bu kitapta Hitler'i ve İkinci Dünya Savaşını ilk defa farklı bir yerden bakarak gördüm, okudum. Yazarın bu kitabını okuduktan sonra diğer kitaplarını da merak edip aldım. Bence okunacaklar listesine eklemeye değer bir kitap ve yazar.
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum
buket moralar

buket moralar

@buketmoralar

Canan Tan'ın okuduğum ilk kitabıydı ve malesef son kitabı oldu. Sadece bir günümü alan bu kitabın dili, olayları, kurgusu malesef bana hiç hitap etmedi. Sadece bir kitaba dayanarak yazarı yermek istemem ama malesef bu kitaptan sonra başka kitabını okumak gelmedi içimden. Üstüne çok düşünülmeden öylesine yazılmış gibi geldi. Adından da anlaşılacağı gibi sanal ortamın kadın - erkek ilişkilerine yansıyan olumlu - olumsuz hikayelerinin (ki çoğu bildiğimiz veya tahmin ettiğimiz şeyler) yer aldığı, okuyucuda çok bir iz bırakmayan bir kitap izlenimi uyandırdı bende. Yine de emek vardır diyorum, zaman kaybı olarak görmüyorum ama kitaplar yazılırken ticari boyut ikinci planda kalırsa okuyucuyu elde tutmak daha kolay olur.
ataç ikon Aşkın Sanal Halleri
kitaba 4 verdi
1 beğen · 0 yorum
buket moralar

buket moralar

@buketmoralar

Bir Kanıt dizisi müdavimiyseniz, polisiye, kriminal yerli yabancı dizileri izlemeden kendinizi alamıyorsanız hele de bunun yanında tam bir kitap kurduysanız kaçırmamanız gereken bir kitap. Özellikle Turgut Özal ve Micheal Jakson'ın ölümü ile ilgili gerçekleri merakla okuyacaksınız. Sevil Atasoy bu kitapta bilimsel dili çok yerinde ve okuyucunun anlayabileceği oranda kullanmış. Yazdıklarının gerçek olduğunu bildiğiniz cinayetleri okurken zaman zaman tüyleriniz ürperiyor. Salt işlenen cinayetleri ve katillerin nasıl yakalandığını değil, katil psikolojisini de inceleme şansınız oluyor.
0 beğen · 0 yorum
buket moralar

buket moralar

@buketmoralar

Yazarın ilk öykü kitabı. Ahmet Ümit'in diğer kitaplarını okuduysanız aslında bu kitaptaki acemiliği hissediyorsunuz. (Ki kendisi bir söyleşisinde "yazar olduğumu Sultan'ı Öldürmek kitabında anladım" demişliği var. Kitap 12 Eylül darbesine direnen insanların gerçek hikayelerinden oluşuyor. İlk hikaye yüreğinizde bir yerleri sızlatıyor. Lanetler okuyup, beddualar ediyorsunuz. Diğer öyküler de başka başka yerlerden vuruyor. Kitaptan tam beklediğimi alamasam da bir günde okunup bitirilebilecek bir kitap olması itibariyle okunmalı derim.
ataç ikon Çıplak Ayaklıydı Gece
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum
/ 2