up
ara

Burcu Çamur

"Yeteri kadar basirete sahip olmadan ne gerçek bir iyilik ne de bir aşk mümkündür." Albert Camus
Burcu Çamur

Burcu Çamur

@burcucamur

Kitap kalın ama içerik zayıf.
Bitirmekte zorlandığım nadir kitaplardan. Cok sıkıldım. Yarım kalmasın diye bitirdim. Bazı bölümlerini göz okumayla hızlı bir şekilde geçtim. Kitap okumayı sevmeyen acemiler icin, akıcı denilebilir. Sıkılmadan okunabilir. Magazinel yanları, popilist bir dili var. Eskiden beyaz dizi kitapları vardı bu kadar kalın değildiler ama. Onlara benziyor. Kişisel gelişimle yakından uzaktan alakası yok. Fantastik kurgu desen hiç degil. Abartılı karakterler var ama!. Bir kaç aforizmayla cilalanmış bir pr çalışması. Zamanımı serinin ikincisine harcamayı düşünmüyorum. Kitap kurtlarını tatmin edemeyecek kadar vasat.
ataç ikon Fi
kitaba 3 verdi
5 yorum
Merve Akpınar (@littlebookstagram)
Açıkçası ilk kez bir kitap yorumuna bu kadar çok hak veriyorum. Bir de bu kitapları yücelten kesim var halen anlayamadım ne bulduklarını bu seride.. sorun bizde mi nedir..
29.01.16 beğen cevap
Burcu Çamur (@burcucamur)
Tesekkurler. Sorun popüler kültür, farkindaligi gelişmiş okuyucularin beklentisine cevap veremiyor.
29.01.16 beğen cevap
Dilara Delikkaya (@dilaradelikkaya)
Ben kitabı bitiremedim bile o kadar beklentimin altında çıktı diyebilirim...
22.04.16 beğen cevap
Mehmet Tekinbaş (@mehmettekinbas)
İkincisini okumak zaman kaybı
17.05.16 beğen cevap
Burcu Çamur (@burcucamur)
Ben de sırf inadimdan bitirdim. @dilara-delikkaya
25.08.16 beğen cevap
Burcu Çamur

Burcu Çamur

@burcucamur

Tutunamayanlar'ı 1999'un güzünde almış ve öğrenci evimin salon salomanjesine kondurmuştum. Kalınlığı itibariyle ilk başta gözümü korkutsada bir arkadaşımın; ''Oku bu kitabı, okuduktan sonrası ve öncesi olacak hayatında.'' demesiyle merakımı cezbetmiş ve okumuştum.
Hiçbir zaman filme çekilmesini istemediğim kitaplardan. Çünkü kitabı okuyan herkesin kafasında bir Selim vardır. O görüntü gitsin istemem. Özellikle 20'li yaşlarda okunmalı derim. Bunalıma sokmaz, düşündürür. O naiflik aranır hayatlarda, karakterlerde. Sabahattin Ali'nin Maria Puder'i gibi hafızalarda iz bırakır Oğuz Atay'ın Selim'i. Şimdilerde ki kokuşmuş sosyal yüzsüzlükler ve samimiyetsiz arkadaşımsı ortamlara bir göndermedir. Ertelenmiş intiharların romanıdır Tutunamayanlar.
ataç ikon Tutunamayanlar
kitaba 10 verdi
0 yorum
Burcu Çamur

Burcu Çamur

@burcucamur

Locus Solus'a ilk kez Michael Foucault ile ilgili bir okumada rastladım. Foucault, Raymond Roussel'i yakından incelemiş ve onun yazımına hayran olmuştu. Nasıl olmasındı ki Roussel, psikiyatr olan Pierre Janet tarafından dinsel deli olarak teşhisi koyulmuş biriydi. Yapıtları, avangard kült'e göre bile tuhaf sayılabilecek kendi biçimsel yapılandırma kurallarına göre yazılmıştı. Temel çizgiden tamamen dışlanmış bir insanın aslında yazınsal olarak yeni bir kurgu geliştirmesi şaşılacak bir şeydi. Roussel'in yazılarında mekansal nesnelliğin zamansal nesnelliğe üstünlük kurması dikkat çekicidir. Roussel zengin bir ailenin ferdi olarak kendisine düşen miras sayesinde yazılarına zaman ayırabilmişti. ♥ Foucault, Roussel'den o kadar etkilenmiştir ki hakkında koca bir kitap yazmış ve bu kitap insanların pek ilgisini çekmemiştir. Ama Foucault, kitabının fazla bilinmemesinden memnundu o benim gizli ilişkim diyordu. Tuhaflığın çekiciliği Foucault gibi beni de cezbetti ve kitabı kütüphaneme dahil ettim. Eğer kişilerle ilgili betimlemelerden sıkıldıysanız ve farklı bir kurgu arıyorsanız ve dil oyunlarını seviyorsanız bu kitap size göre olabilir.
ataç ikon Locus Solus
kitaba 10 verdi
0 yorum
Burcu Çamur

Burcu Çamur

@burcucamur

"Sanatın Öyküsü", tek bir kitap olduğu halde bir ansiklopedi değeri taşıyan bir çalışma. Sanat tarihi alanında sıkılmadan okunabilecek bir kaynak kitabı. Sanat tarihine yeni başlayanlar ve öğrenciler için ideal bir eser.
ataç ikon Sanatın Öyküsü
kitaba puan vermedi
0 yorum
Burcu Çamur

Burcu Çamur

@burcucamur

Ktabın yazarı D. Beybin Kejanlıoğlu kendisi bir akademisyendir. Halen iletişim dersleri veren bir profesördür. Kitabın türü de Düşünce-Felsefe..
ataç ikon Zamanın Tozu
kitaba puan vermedi
0 yorum
Burcu Çamur

Burcu Çamur

@burcucamur

Bellekle ilgili bilimsel ve çarpıcı saptamalarla adeta okuru kendisine kilitleyen bir çalışma. Her sayfasında şaşkınlığa hazırsanız bu kitap tam size göre...
0 yorum
Burcu Çamur

Burcu Çamur

@burcucamur

Zeki Demirkubuz "Yazgı" filmini, "Yabancı"dan uyarlama olarak senaryolaştırmıştır.
ataç ikon Yabancı
kitaba 10 verdi
0 yorum