up
ara

Burcu Ünlü

Daha okunacak çok kitap, misafir olunacak çok hayat var.
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Yaklaşık 250’ye yakın başlık var kitapta. Bu başlıkların altında ise hayata dair hemen hemen her konuya değinilmiş kısa denemeler var. Hafif hüzün kokan, samimi ve gerçek yazılar. Ben çok severek okudum. Kesinlikle tavsiye ederim dostlar.
ataç ikon Dijital Yazılar
kitaba 7 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Hem güldüren hem hüzünlendiren, iki kısım ve toplam on bölümden oluşan dört farklı hayata konuk olduk biz Maviş ile. 😂Romanların en sevdiğim yanı da bu. Hiç tanımadığınız insanların hayatlarına konuk olabiliyorsunuz.
Berber, Muhtar, Sünnetçi ve Talip.
Bu dörtlü bir definenin peşine düşüyor. Fakat define bir süre sonra sadece araç oluyor. Bu dörtlü kendi hayat hikayesini arıyor.
Ben nedense en çok Berber’i sevdim bu romanda. Fakat Muhtar’ın kafiyeli küfürlerine de hayran olmadım desem yalan söylemiş olurum. 🤪😂 Çoğu yerde gülümsetti beni.
Talip’in Beşiktaş aşkı 🖤 ben. 😂

İlerde Hep Yalnız, yazarın ilk romanı. Fakat bunu size hiç hissettirmiyor. Kullandığı dilin samimiyeti, kurgunun güzelliği ile kaptırıyorsunuz kendinizi bu güzelim romana.

Ben severek okudum. En kısa zamanda da yazarın Kandan Adam isimli kitabını okuyacağım. Tavsiye ederim dostlar. 🌸
ataç ikon İlerde Hep Yalnız
kitaba 7 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Herkese merhaba. 😊
Sonu müthiş göndermeli bir kitap okudum ve ba-yıl-dım.
Sanıyorum yazarın ilk kitabı fakat bunu asla hissetmiyorsunuz. Bazıları yazar doğuyor, dediklerinden. :))
Bu kitaptan spoiler vermeden nasıl bahsedeceğimi bilmiyorum. Çünkü oturup anlatasım var. 😂
.
Kitabımız -Bilim Kurgu- türünde bir kitap. İçerisinde Türk Tarihi ve Mitoloji de barındırıyor. Umay için zaten söylenecek bir şey yok. :) Seatle Üniversitesi’nin ünlü genetik profesörü Türkleri ‘barbar’ olarak tanımlıyor ve asistanı Seren de bir Türk olarak ona tarihimiz hakkında bilgi vermeye başlıyor. Derken öğrendikleriyle basına gelmeyen kalmıyor profesörün. 😂 Kitabımız 233 sayfadan oluşuyor. Sanırım kitapla ilgili tek minik eleştirim; ufak tefek imla hatalarının olmasıydı. Zaten soluksuz okuyacağınız için onlara pek takılmıyorsunuz, bendeki meslek takıntısı. 😂
.
Geçmişe ya da geleceğe yolculuk etmeyi sevenlere kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap. Sevgiyle, kitapla kalın. 🌸📚
.
Kitaptan güzel bir alıntı:
.
“Türk töresinde kadın kesinlikle aşağılanmaz. Onlar savaşçı ve kudretlidir.”
ataç ikon Umay'ın Kaderi
kitaba 7 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Her zaman söylerim tarihi bilmek çok önemlidir evet ama ondan daha önemli olan bir şey var ise o da onu aktarabilmektir. Hıfzı Topuz bunu fazlasıyla başarmış.

Adından da anlaşılacağı üzere devrim yıllarını konu alan bir kitap. Eski düzenin tarihe gömüldüğü ve yepyeni bir düzenin yükselişinin yaşandığı yıllar... Fransız gazeteci Colette devrimleri yakından takip etmek için Türkiye’ye gelir ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile röportaj yapar. O röportajı okurken o kadar duygulandım ki, sanki Atamla sohbet ediyormuşum gibi hissettim. 😢

Bugün içinde yaşadığımız bu güzel ülkenin bu hale gelebilmesi için hangi zor şartlardan geçtiği, Büyük Önder Atatürk'ün, silah arkadaşlarının bizim ve vatanı için nasıl çaba harcadığını görmek, düşünmek ve idrak edebilmek için bu kitap iyi bir başlangıç diye düşünüyorum. 😌 Hoş anlamak istemeyenin gözüne soksanız yine fayda etmez. 😂 Ayrıca Menemen Olayı, laikliği ve devletçiliği yaratan koşullar, eğitim ve kültürde kimlik arayışları ile çok partili rejime geçişin ilk deneyimleri, Türkiye'nin yakın geçmişine ışık tutuyor.

Okuyun ve okutun dostlar. 📚🖤
ataç ikon Devrim Yılları
kitaba 10 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Sanırım uzun zamandır bu kadar farklı bir roman okumamıştım. 🙂

Çok mu yalnızsınız? Hayal ettiğiniz bir hayat var ama bunu gerçekleştirecek cesaretiniz mi yok? Sosyal olmaktan korkuyor ya da sosyalleşebileceğiniz ortamlara girmeye mi çekiniyorsunuz? Güzel bir sohbet etmeyeli uzun zaman mı oldu? Efenim hiç telaşlanmayın, Dost A.Ş. size belli bir ücret karşılığında en güzel dostu bulur. 😂
Evet, böyle bir şirketin var olmasını ister miydiniz? Tabi bu dost sadece 1 hafta sizinle vakit geçiriyor. Ama zaten bu kadarı da kafi oluyor. Çünkü bulunan dostların hepsi psikoloji eğitimi alan deneyimli kişiler. 🙂

Kitapta verilmek istenen mesaj aslında o kadar güzel ki... Yaşayın diyor, sadece anı yaşayın, sonu ne olursa olsun... 176 sayfadan oluşan bu kitap oldukça akıcı.

Epeydir bu kadar özgün bir roman okumamıştım. Farklı bir seyler okumak istiyorsanız Dost A.Ş. hizmetinizde. 🙂 Dostlukla, güzellikle kalın...

Kitaptan alıntılar:

🖋”Gel bugünün hakkını ver, yarını yarın düşünürsün.”

🖋”Ben yalnızca teknenin dibini deldim, içini okyanusla doldurabilmek için. Okyanusu sevmediğini anladığında biraz batmış da olsan, deliği onarıp teknende gitmeye devam ettin.”

🖋”Çünkü insan yatağına yatıp bütün sesler sustuğunda yaptığı hataları değil, yapmadığı doğruları düşünür. Çünkü, bir şeyleri yapmış olmanın pişmanlığı, yapmamış olmanın pişmanlığı yanında hiçbir şeydir.”
ataç ikon Dost A. Ş.
kitaba 8 verdi
1 yorum
Yasin Demirtaş (@yasindemirtas)
İlgimi çekti doğrusu ..
02.11.18 beğen cevap
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Öncelikle biraz yazarımızdan bahsetmek istiyorum. Kübalı yazar Guillermo Rosales 47 yaşında intihar ederek hayatına son veriyor. O yüzden otobiyografi türünde bir kitap da diyebiliriz bu kitap için. Guillermo Rosales, ağır şizofreniden mağdur olduğu günlerde kaldığı bakımevini anlatıyor. “Felaketzedeler evi” diye tasvir ettiği bakımevini, başkarakterle ise kendini örtüştürdüğü aşikar. Kederli, iç karartıcı bir hava hakim olsa da, yine aşkın ne kadar güçlü olduğuna şahit oluyoruz.

117 sayfadan oluşan bu tuhaf kitabı ben severek okudum. Tavsiye ederim dostlar. 📚

Kitaptan alıntılar:

“Sadece yazmak zorunda olduğum şeye yer var zihnimde.”

“Mutluyum dememeliyim. Şeytanı kışkırtmanın,onun gazabını ve uğursuzluğunu üzerime çekmenin alemi yok.”

“Bakıyorum ona. Anlıyorum. Özgürlüğünü savunuyor. Aylak aylak dolaşabilme, yavaş yavaş mahvolma özgürlüğünü. Ama özgürlük, özgürlüktür yine de.”
ataç ikon Felaketzedeler Evi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Merhabalar. Deneme türünde yazılar yazmayı seven biri olarak, okumayı da çok seviyorum. Mustafa Ulusoy’da kalemine hayran kaldığım yazarlar arasında bu tür de yerini aldı. 😊

Dünyanın Üç Yüzü’nü günlere yayarak okudum. Bir çırpıda okuyup bitirmeye gönlüm razı olmadı. Tadını ala ala, sindire sindire okumak istedim ve bu okuma süresi oldukça keyifliydi. Yazarın dili oldukça akıcı ve bir o kadar samimi, bizden. Sanmıyorum ki bu kitabı okuyup kendinden hiçbir şey bulamayan insan olsun. Eminim herkesin yüreğine az da olsa dokunan cümleleri var.

Kitapta yer alan, ‘Gecelere Meydan Okurdun’ yazısını yazarımızın kızı, dedesine ithafen yazmış. Ve ben bu yazıyı okurken nasıl ağladım anlatamam. Dedemle aramda asla böyle bir bağ olmadı, neredeyse hayal meyal hatırlıyorum fakat neden bu kadar etkilendim anlamadım gitti. 😂

Altını çizip sahiplendiğim cümleleri sizlerle paylaşacağım. Eğer deneme okumayı seviyorsanız, Dünyanın Üç Yüzü okunmak için sizleri bekliyor. :)

"Aradığım bu ülkede yok
Taşlar hatıra yazamayacak kadar kararmış."

"Adımları küçülmüş yaşlılar gibiydi hayat..."

“Söyleyeceğin şey suskunluktan daha güzel değilse, sus o zaman.”
ataç ikon Dünyanın Üç Yüzü
kitaba 8 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Bu sene merak ettiğim fakat kalemiyle daha önce tanışmamış olduğum yazarlara öncelik verdiğim doğrudur. Haruki Murakami de o yazarlardan biriydi. Neyse ki tanıştık, kaynaştık. 😂

Sıra dışı bir dünya ve bu dünyadan kopup gelen karakterler ile tanışmak gerçekten çok keyif vericiydi. 72 sayfadan oluşuyor olmasına rağmen biraz pahalı gelmesi dışında sanırım kitap hakkında başka kötü yorum yapamayacağım. 😂 Özellikle kitaptaki illüstrasyonlara bayıldım.

Masal tadında bir kitap okumak isteyenlere, Tuhaf Kütüphane’de dolaşmalarını öneririm. 😂 Kitapla, güzelliklerle kalın... 🌸📚

Kitaptan alıntılar:

"Sen önemli önemsiz hiç ayrım gözetmeden her şeyden şikâyet eden karakterde biri misin?"

"Dünya bir şekilde dönmeye devam eder" dedi yaşlı adam, kaşlarını çatarak. "Herkes kendini düşünür ve yaşamaya devam eder."
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba 7 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Merhabalar. Tolstoy’un böyle bir kitabı olduğunu bilmiyordum ve enişteciğimin kitaplığında görünce hemen okumak için aldım. 😂 Eskiden, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın çevirilerini daha keşfetmemişken, klasikleri hep Bordo-Siyah Yayınları’ndan okurduk. Bu yayınevinden kitap okumayalı ne çok sene geçmiş, duygulandım. Aynı olan tek şey ise sanırım çevirinin güzelliği. 😊

Lev Tolstoy, Anna Karenina’yı bitirdikten yaklaşık on yıl sonra, Şeytan adlı uzun öyküsünü kaleme almış. Fakat bastırmamış, ancak ölümünden sonra çekmecesinde bulunmuş ve bastırılmış. Baş karakterimiz; Yevgeni Irtenyev... Öyküde Şeytan iki biçimde yer alıyor. İlki peşini bırakmayan içindeki cinsel dürtü, diğeri ise bir türlü vazgeçemediği kadın. Kitabın sonunda iki final olması bana oldukça farklı geldi. İkisi de istisnasız kitaba layık bir final olarak kullanılabilirdi. Yazar ikisine de yer vererek seçim hakkını bize bırakmış sanırım.

Tolstoy’un kalemi hakkında başka ne söylenebilir bilemiyorum. Oldukça akıcıydı, kısa zamanda okuyup sonlandırdım. Sizlere de tavsiye ederim dostlar. Kitapla kalın.📚🌸
ataç ikon Şeytan
kitaba 8 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Göçmen olarak kocası ve kızıyla Fransa’ya yerleşen genç bir kadının içsel devrimini okuyorsunuz bu kitapta. Kapıya bırakılan Kant’a ait bir kitap ve kitapta yer alan; “Aklını kullanma cesareti göster!” sözü ile bir mağazanın vitrininde göze çarpan kırmızı elbise birleşirse neler olmaz ki? :) 94. sayfadan itibaren ise kadınların eşitliğine özgü şimdiye kadar yayınlanmış bazı edebi eserlerden seçmeler yer alıyor. Bunlara gerçekten bayıldım.

Dili oldukça akıcı bir yazar. Asla okurken zorlamıyor. Belki kurgusu biraz daha güçlü olabilirdi. Çeviri ise gerçekten mükemmeldi. Tavsiye ederim. Okuyun, okutun...

Kitaptan alıntılar:

“Genç kadın, küçücük bir kızken günahın ne oldugunu bilmiyordu elbette; ancak okuma yazma yerine kendisine günahın ne olduğu öğretilecekti.”

“Dünya adaletsizlik kokuyordu. Yakılıp yıkılan düz bir arazinin üzerinde kokuşmuş küçük bir dışkı yığını gibi.”

“Şüphesiz doğa bizlere bağımlı olmamızı söylemez. Kadınları fiziksel olarak erkeklerden farklı yaratır; ancak erkekleri kadınlar için gerekli kıldığı gibi kadınları da erkekler kiçin gerekli kılar. Doğa, birinin ötekine kölelik etmesini istemez!”
ataç ikon Kant ve Kırmızı Elbise
kitaba 8 verdi
0 yorum
/ 21