up
ara

Burcu Ünlü

Daha okunacak çok kitap, misafir olunacak çok hayat var.
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Merhabalar. Sezgin Kaymaz’ın okuduğum üçüncü kitabıydı Geber Anne. Daha önce iki öykü kitabını okumuş olduğum için, romanını okumak oldukça farklı geldi bana.

Şunu belirtmeliyim ki kitap kesinlikle baştan aşagı bir akıl ürünü. Öylesine beyninizi yakıyor, düşündürüyor ve sorgulatıyor ki hayran olmamak imkansız. Geber Anne, asla sıradan bir roman değil. Kişileri derinden analiz eden, içinde epey felsefe barındıran, aile ilişkilerine değinen ve toplumsal meseleleri eleştiren nitelikli bir eser.

Fantastik bir kurgu, akıcı bir üslup... Sürükleyici, farklı bir roman... Sezgin Kaymaz ile hala tanışmadıysanız vakit kaybetmeyin derim. 😊📚
ataç ikon Geber Anne!...
kitaba 8 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Merhabalar. Şimdi sizlere oturup burada çocuk olmanın ne müthiş bir şey olduğunu anlatmak istemiyorum. Sanırım herkes zaten bunun farkındadır. Bu kitap ile farkettiğim en güzel şey ise; din,dil,ırk ayrımını yapmayan en güzel varlıkların çocuklar olduğu. Ne muazzam ne eşsiz kalpleri var.

Kitap icin söyleyebileceklerim bunlar. Mutlaka okuyun ve çocuklarınıza, etrafınızdaki miniklere okutun. Bu arada kitabın filmi de varmış fakat ben henüz izlemedim. Açıkcası aynı hüzünü tekrar yaşamamak adına izlemeyide düşünmüyorum.

Savaşın olmadığı, din, dil, ırk ayrımının yapılmadığı, çocukların çocuk gibi yaşayabileceği bir dünya diliyorum. Kitapla ve merhametle kalın. 🌸📚
ataç ikon Çizgili Pijamalı Çocuk
kitaba 8 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

İyi bayramlar, güzel günler herkese. 😊 Felsefe kitaplarını görünce arkanıza bakmadan kaçanlardan mısınız? Ya da; ‘Hayatta okuyamam çok sıkıcıdır kesin!’ diye düşünerek bu güzelim kitaba da haksızlık edenlerden misiniz? 🙂 Evet evet bu kitap o bildiğiniz, sıkıcı diye tabir ettiğiniz felsefe kitaplarından değil.

Felsefe 101, 296 sayfadan oluşan ve Say Yayınları’ndan çıkan, kaliteli çevirisi ile kıymetli bir kitap. Gereksiz detayların olmaması okuyucuyu yormuyor. Onun yerine yüzlerce filozofun düşüncelerine yer verilmiş. Aristoteles’den tutun da Voltaire kadar derin bir yolculuk yapıyorsunuz.

Severek okuduğum bir kitap oldu. Kesinlikle felsefeye yeni giriş yapacaksanız bu kitapla başlamanızı öneririm. Tüm ön yargılarınızı sileceğine eminim. Kitapla, sevgiyle kalın...
ataç ikon Felsefe 101
kitaba 7 verdi
2 yorum
PİP! (@nusretk)
İyi bayramlar diliyorum🌹🎈 teşekkür ederim🙂🙃. Ben genellikle gece karanlıkta arkama bakmadan kaçarım 😊😊
22.08.18 beğen 1 cevap
batu galatasaray (@batugalatasaray)
Firsat olursa okunur😁
22.08.18 beğen cevap
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Sanırım uzun zamandır, beni hem ağlatan hem de bu denli güldüren bir kitap okumamıştım. Seray Şahiner’in kalemi ile ilk kez tanıştım. Neden bu kadar geç kaldım diye de epey kendime kızdım.

Toplumsal bir konu olan, kanayan yaramız; ‘kadına şiddet’i ironik bir şekilde kaleme almış yazar. Öyle güzel gözümüze gözümüze sokmuş ki, utanmamak elde değil. Tam hıçkıra hıçkıra ağlıyorken, yaptığı kara mizah ile ağlanacak halimize güldüren güzel yazar; ne de iyi etmişsin böyle bir kitap yazarak. Kendine has üslubu dilerim hiç kaybolmaz.

100 sayfadan oluşan fakat içine koca koca yaşanmışlıkları sığdıran bu kitabı elbette herkese tavsiye ediyorum. Lütfen okuyun, okutturun...
Ha bir de lütfen bundan sonra gazetelerin 3.sayfasına göz atmayı unutmayın. Ben mutlaka okuyacağım.
ataç ikon Antabus
kitaba 10 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Herkese merhaba. ? Ahmed Arif’in Cemal Süreya’ya 1966-1970 yılları arası gönderdiği özel mektuplardan oluşan “Cemal Süreya’ya Mektuplar”ı sonlandırdım.

Kitapta Ahmed Arif’in Cemal Süreya’ya olan kırgınlıklarını, sitemlerini ve elbette tüm bunların ötesinde olan dostluklarının ne kadar samimi olduğunu içeren mektuplar yer alıyor. Ahmed Arif’in, “Cemo Baboş, Cemo Kurban” diye seslenerek başladığı mektupları okumak oldukça keyifliydi. :)

Alaca Yayınları’ndan çıkan ve 115 sayfadan oluşan bu samimi kitabı elbette tavsiye ediyorum.

Kitaptan alıntılar:

“Bunca acı, bunca zulüm, bunca yoksunluktan sonra, öncelik ve titizlikle gözeteceğim tek şey, ölürken de namuslu ve temiz kalmaktır. Bunu da bana çok görme Cemal’im…”

“Malum ben öyle derin aydın değilim. İlkelim! Ama asla onursuzluğa yönelmeyecek, halkını ve hele misyonunu asla unutmayacak bir ilkel! …”
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, İlber Ortaylı’nın kaleme aldığı, Kronik Kitap Yayınları’ndan çıkan ve 480 sayfadan oluşan mükemmel bir eser. Peki, ‘En Çok Satılan Kitaplar’ listesine girmeyi başaran bu kitapta neler anlatılıyor? Buyurun, inceleyelim. ?

Kitap 8 ana bölümden oluşuyor:
1.İmparatorluğu Dirilten Nesil
2.Her Zaman Asker Olmak İstemişti
3.Birinci Dünya Savaşı Yılları
4.Milli Mücadele’nin Önderi
5.Cumhuriyete Giden Yol
6.İnkılablar Dönemi
7.Reis-i Cumhur
8.Büyük Adam: ATATÜRK

İlber Ortaylı, Birinci Dünya Savaşı başta olmak üzere kutlu zaferlerimiz ve Çanakkale Zaferi’ni de detaylı bir şekilde ele almış bu kitapta. Bunun haricinde günümüzde de çok konuşulan, son padişah Vahdeddin ve bir milletin, ülkenin ölüm fermanı olan Sevr anlaşması da detaylı bir şekilde kitapta yer alıyor.

İlber Ortaylı, çoğu yersiz ve mesnetsiz iddialara; tarafsız bir şekilde, bilgilerini kaynaklarıyla birlikte kullanarak cevap vermiş bu kitapta. Bazı kısımlara gereksiz geniş bir perspektif ve ayrıntılar hakim olmuş olsada, genelde kimseye yaranmaya çalışmadan gördüğünü, bildiğini yazmış İlber Hoca.

Sadece Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatıldığı bir kitap olmaktan öte, genel hatlarıyla Türkiye Cumhuriyeti’mizin kuruluş dönemi, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinin anlatıldığı bir dönem kitabı olan, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü tavsiye ederim. Okuyun ve okutun...

Kitaptan alıntılar:

“Bu toplumda Atatürk'ü zihinlerden silmeye çalışmak bir lükstür, lüzumsuz çabadır. Yanlış tanıtmaya çalışmak da, amatör tarihçilerin işi olsa bile, gülünçtür. Onun için girişilecek en önemli iş Nutuk'u, Atatürk'ün söylev ve demeçlerini derleyip okumaktır.”

“Türkiye'nin en mühim zenginliği Türklüktür.”

“Fakat Atatürk dünya tarihinin de nadiren gördüğü bütünleyici bir yönetici, bir dehadır. Bugün halen özlemle anılıyorsa ve gönülden seviliyorsa bu, beyhude değildir…”
ataç ikon Gazi Mustafa Kemal Atatürk
kitaba 10 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Buruk bir selam vereceğim size bu kitapla. Çünkü yazılanların acısı hala üstümde.

Yazar, Edirne otobüsünde Suriye’li küçük bir kız görür ve başlar yazmaya. Neler mi yazar? Savaşı, sürgünü, acıyı, kayıpları, mülteciliği ve hüznün en büyük halini... Aslında bunların hepsi yanı başımızda gerçekleşiyor. Sevgili İsmail Keskin de bu olanları biraz daha derinden ve çarpıcı bir dille anlatıyor. Okuduğum her satır da kendimi orada bahsedilen kişinin yerine koydum ve; “Allah kimseyi vatanından ayrı koymasın!” diyerek yutkunmaya çalıştım. Savaş, dili, dini, ırkı ne olursa olsun her yerde aynı. Acılar ortak dil. ?

Kitaba Marcel Khalifel Asfur’dan yapılan bir alıntı ile giriş yapılıyor. Ben de o alıntı ile yorumuma son vereyim. Kitapla kalın.

“Bir serçe sığındı pencereme,
‘lûlû lûlû’ dedi bana:
Ne olur sakla beni.
Nerelisin dedim, dedi yurdum sınırlarıdır gökyüzünün.
Neden korkuyorsun dedim, dedi eski bir kafesten.”
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

“alayına kırgınım
eşyalar
hayaletler
insanlar
ayıp ettiler bana”

Nasıl seviyorum Ali Lidar’ın şiirlerini... Bana eski zaman şairlerini anımsatıyor. Okuduğum her şiirinde farklı bir şairin tadı kalıyor yüreğimde. Kimi zaman Turgut Uyar, kimi zaman Edip Cansever... Öylesine samimi, öylesine sıcak şiirler...

Ali Lidar’ın şiirleri kadar denemelerini de seviyorum. Umarım bundan sonra ki kitabı da deneme üzerine olur ve ben de keyifle okurum. ? Altını çizdiğim cümleler elbette çok fazla. Yani onlar artık benim cümlelerim. Napacağuk çalmayı seviyoruz. ?? Elbette, kesinlikle, tamamen ve resmen tavsiye ediyorum efenim. Okuyun ve şiirle kalın...

“Beraber kaybettik
Ayrı ayrı üzülüyoruz.”

“her seferinde bahara yenildim
kapıldım yalandan cıvıldayan kuş seslerine”

“Bir tek sen fikrimde çiçeksin bozkırın bağrını delen”
ataç ikon Aslında herkes haklı
kitaba 8 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Merhabalar. ? Bir Zamanlar Hayat Bizimdi Marian Izaguirre’nin okuduğum ilk kitabı oldu. Keşke daha önce tanışsaydım dediğim ve keyifle okuduğum bir eserdi.

Kitabımız İspanya İç Savaşı’nı henüz atlatamamış olan Madrid’de geçiyor. Kitabı farklı kılan en önemli özelliği roman içinde bir romanın daha olmasıydı kesinlikle. Her iki kitabı aynı anda okuyup ilerliyorsunuz ve bu büyük bir keyif veriyor. İki farklı dünyaya konuk oluyor ve onlarla beraber kah üzülüyor kah umutlanıyorsunuz. Ben en çok kitapçı dükkanında geçen kısımları sevdim. ?

Kitap ve okuma tutkusunun ağır bastığı bu romanı sizlere tavsiye ederim dostlar. Kitapla kalın. ?
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Daha önce Naşide Gökbudak’a ait iki kitap okumuştum. İkisinide pek bir sevmiştim. Hemen hemen her kitabına hem tarihimizden ufak ufak alıntılar katıyor, hem de pembe dizi tadında hikayeler sunuyor. Bu kitabında da herhalde yasak bir aşktan bahsedecek, aha da entrikalı kitap diye başladım okumaya. ? Fakat ne göreyim, iki öz kardeşin birbirine aşık olması mı dersiniz, diğer taraftan eniştenin kuma getirmesi mi dersiniz, hayret ede ede okuyup bitirdim kitabı. ? Kitabın son sayfasına gelene kadar Yonca ile Osman’ın öz olmadığı ortaya çıkacak diye bekledim durdum. Ama nafile...

Birkaç yer de karakter isimleri birbirine girmişti. Yasin Efendi’ye bazı kısımlar da Rasim ağa denmiş, aynı sayfa da Züleyha’ya Zeliha denmişti mesela. ?? Ama genel olarak kitap oldukça akıcıydı. Osmanlı Dönemi’nde savaşta olan askerlerin ailelerine yazdığı mektuplarda Mustafa Kemal Atatürk’den bahsediyor olmaları beni çok duygulandırdı. O dönem de Ata’mıza ne çok dualar edinmiş. Hoş hala dualarımızda yer alan bir Başkomutan o. ?

Kitabı sevdim mi sevmedim mi, bilemiyorum açıkcası. Fakat hala etkisinden çıkamadığımı söyleyebilirim. Kitapla kalın. ?
ataç ikon Aykırı Aşklar
kitaba 6 verdi
0 yorum
/ 21