up
ara

Burcu Ünlü

Daha okunacak çok kitap, misafir olunacak çok hayat var.
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Feminizmin kraliçesi Valerie Solanas, tahmin edersinizki erkekler için pek hoş şeyler yazmamış :) Elbette bazı düşünceler bana abartılı geldi. İnsani nefrete sürükleyebilecek uç noktalar var. Kişiliği henüz oturmamış gençler ya da çocuklar diyeyim okumamalı diye düşünüyorum. Kitabın önsözünde yazarın yaşamı hakkında çevirenin yazısı yer alıyor. Bu kitabı okumadan önce güzel bir altyapı olmuş bence. Genel olarak kitapta kadınların toplumdaki ezilişine ve ayrıştırılmasına büyük bir cesaretle tepki vermiş yazar.
1 yorum
ahmet-samsa (@samsa)
O nasıl bir isimdir yahu! :)
11.03.16 beğen cevap
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Eridim tükendim bittim
ataç ikon Milena'ya Mektuplar
kitaba 5 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

PuCCa 5 kitaptan oluşan eğlenceli ve sevimli bir seri. Ay Hadi İnşallah serinin 4. kitabı. Okurken kahkaha attığım zamanlar oldu diyebilirim
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Hitler döneminde yaşananları tüm gerçekleri ile anlatmış yazar. Hikayenin kimin ağzından anlatıldığını ancak kitabın sonunda öğrenebiliyorsunuz. Ben kim olduğunu öğrenince çok etkilendim :) Hatta tüylerim diken diken oldu deyimini bizzat yaşadım diyebilirim :) Başlarda çok sıkılsam da devamı gayet güzeldi. Anlatımı oldukça farklı olmasına rağmen sürükleyici bir eser. Değişik bir anlatımla savaşın acımasız yüzü. Sanırım kitabın filmide varmış. Ben kitabı okumadan filmini izlemeyenlerden olduğum için kitabı okumayı bekledim.
Savaş ya da dönem kitaplarından hoşlanıyorsanız severek okuyacağınız bir eser :)
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba 7 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Bolca hüzün ve bolca sinir ile sonlandırdığım kitaplardan biri. Habeşistan dağlarında doğan bir kara çocuğun, Osmanlı sarayına, hareme doğru yönlenen acı dolu hayatının hikayesi anlatılıyor. Kitap 310 sayfadan oluşuyor. Üslup oldukça akıcı. Sayfalar nasıl geçiyor anlamıyorsunuz bile.
Tarihimizdeki belkide en utanılacak vakadır hadımlar. Okurken böyle bir acıya hüzne nasıl izin veririz diye ben bile içten içe isyan ettim diyebilirim. Kitapta Osmanlı tarihine ait çok şey öğrendim. Bilmediğim ne çok terim varmış. Harem yaşamına ait bilinmeyenler, sarayın her bölümünün tek tek tanıtılması sizi resmen o döneme götürüyor. Kitap ne kadar kurgu olsa da, geçmişte bu şekilde olayların yaşanmış olduğunu bilmek çok üzücü :( Guban'ın acısını ve isyanını içinizde hissetmemeniz imkansız.
Eğer sizler de Osmanlı tarihini ve harem yaşamını merak ediyorsanız, beğenerek sıkılmadan okuyacağınızın garantisini verebilirim.
ataç ikon Harem Ağası
kitaba 8 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Kitap, yazarın eşine ve kızına yazdığı mektuplardan oluşuyor. Mektupları okudukça o döneme ait insanların ruhsal durumlarını, yazarın yaşadığı sıkıntıları, duygularını en şeffaf haliyle hissediyorsunuz içinizde. Keşke kızından ya da eşinden de yazılmış birkaç mektup okuyabilseydim. Her ne kadar Sabahattin Ali'nin özel yaşamına ilişkin bir eser olsa da benim altığını çizip 'ah ne de guzel anlatmış' dediğim çok yer oldu.
Haberleşmenin mektupla sağlandığı dönemleri özlüyor ve bir de Sabahattin Ali'yi biraz daha yakından tanımak istiyorsanız bu eser tam da sizler için :)
ataç ikon Canım Aliye, Ruhum Filiz
kitaba 9 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Gülse Birsel'in okuduğum ilk eseri değil. O yüzden samimi mizahına alışkınım. Ülkenin gidişatını ironik bir dille anlatırken bir yandanda düşündürüyor doğrusu. Bu kitabı yorumlayan birkaç kişiye denk geldim. Sürükleyici değildi hayal kırıklığıydı bla bla bla. Polisiye mi yahu bu
1 yorum
AHMET AKYILDIZ (@ahmetakyildiz)
Kitabı sizin vesilenizle bugün okumaya başladım. Teşekkürler.
21.03.16 beğen cevap
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

60 darbesi öncesi gelişen olaylar içinde arada kalmış güzel bir o kadar da yasak olan büyük bir aşkı anlatıyor. Gerçek bir öyküden yola çıkılarak son derece iyi kurgulanmış. Kitabın en önemli ve dikkat çeken yanı ise bana göre yazarın erkek olmasına rağmen bir kadının ağzından yaşadığı aşkı, çıkmazları bu derece başarılı bir dille anlatmış olması. Şu tarihte bile yaşanılan aşk toplum tarafından kabul edilemezken o yıllarda aileler tarafından görmezden gelinmesi pek samimi gelmese de ben okurken yer yer kızıp yer yer hayran oldum diyebilirim. Bana az da olsa Hatırla Sevgili dizisini anımsattı :) Naif bir anlatım mevcut. Ilk 30 sayfa biraz sıkıcı gelsede bir solukta okuyup bitirdim. Bir erkek bir kadının hislerini nasıl bu kadar iyi anlatabilir diyebileceğiniz bir roman.
ataç ikon Başucumda Müzik
kitaba 10 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Ahmet Haşim ile tanışmak
Keyifle sonlandırdığım bir eser.
Tadı damağımda kaldı diyebileceğim denemeler okudum. Zaten eser denemeler ve Ahmet Haşim'in Paris'e yaptığı seyahatten aldığı notlardan oluşuyor. Malesef Ahmet Haşim'in kalemiyle ilk kez tanıştım. Itiraf etmeliyim ki ilk sayfalarda yazarın dilini biraz garipsedim. Fakat okudukça çok ince espirilerin oluşu beni yazarın diline yakınlaştırdı :) Yakaladığı tespitler ise takdiri hakediyor.
Eğer sizler de benim gibi Ahmet Haşim ile henüz tanışmadıysanız sanırım bu kitap tam da tanışmanız için :)
2 yorum
AHMET AKYILDIZ (@ahmetakyildiz)
Bende Ahmet Haşim'in eserleriyle henüz tanışmadım. Belki bu kitap benim içinde bir tanışma vesilesi olabilir. Teşekkürler.
03.03.16 beğen cevap
Burcu Ünlü (@burcuunlu)
Rica ederim :)
03.03.16 beğen cevap
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Ah Will...
Kitaba başladığımda klasik bir aşk romanıdır neyse okuyayım da kafam dağılsın modundaydım. Sonra bir baktım ki gece 4 olmuş ve ben hala kitabı okuyorum :) Son sayfalara doğru içimde hep bir umut vardı. Ama malesef :/
ataç ikon Senden Önce Ben
kitaba 8 verdi
1 yorum
mai (@kristalmai)
sonu... beni benden aldı
21.05.16 beğen cevap
/ 21