up
ara

Büşra Mendi

Büşra Mendi

Büşra Mendi

@busra

KİTAP OKUMA HALLERİ


page 90 30.0% "Kitap güzel gidiyor başta sırf okumak için okuyodum :D birde ararp ülkeerince hakları satın alındığı için merak etmiştim…. Kitaba başladığımda içimden’’ hah! kalemini kırdım oğlum senin,gelecekteki sonun 3 yıldız ‘’ demiştim, ama devam ettikçe acaba 4 olur mu diye düşünmüyo değilim :D" 2 comments
page 130 43.0% "Leyyyynnn!! Odun herif! Yapılır mı bu Zeynep e !! paraliciğim ,git kaybol gözükme bana bir yirmi sayfa .. hele o canan yok mu Canan.. Canın çıksın Canan ! hain! Hadi ahmete aşıktın yaptın ,e be yelloz kediden ne istedin.. kediyi zehirledi sadist :(("
page 250 82.0% "eh be Zeynep ,pire için yorgan yakıyosun, sevdiğin adam odun çıktı diye sevmediğin biri insan çıkar belki umudu ne ?? git ablam, senin devreler yanmış ya :p"

YORUM

pekala öncelikle beklediğimden daha iyi bir kitap oduğunu söylemeliyim 5 yıldız almaması sırf havada sonu yüzünden bence Gülşah ta kimine bitireceğine karar veremediği için bunu okuyucunun insifiyatifine bıraktı..
ilk sayfalarda demiştim ki oğlum senin nihai yıldızın anca 3 olabilir, ve sonraaa kitap beni şaşırtmaya başladı..
Gülşah Elikbank'ın okuduğum ilk kitabı ve inşallah son da olmaz, kitaba başklamamadaki en önemli sebep konusunda ve kapağından çok arap ülkelerindce yayın hakkı alınmış olmasıydı ,bu bendeki kör olasıca merak illetini uyandırdı :D ve kütüphanede karşıma çıkıncada hemen adım :D

KONUSUNA gelirsek, kitap 17 yaşındaki Ece nin annesinin tavan arasında buduğu adı ve içinde annesine itaf edilmiş mektup dışında yayınevi yazarı vs.hiç bir şey olmayan bir kitabı bulması ve merak edip okumasıyla başlar,sayfalar ilerledikçe anlar ki kitap sadece bir kitap değildir annesini anlatıyordur, sayfalar ilerledikçe annesini ne kadar yanlış tanıdığını görünen buzdağının altında ne tür kırgınlıklar,aşklar,acılar olduğunu yani kısacası annesininde 42 yaşına pat diye gelmeden evvel bir genç olduğunu ve onun da bir kalbi olduğunu anlar..
Esma(ECEnin annesi)1988 yıında 19 yaşında eskişehir de bir edebiyat öğrencisidir.babası ile yaşadıkları sebebiyle insanlara güvenmekte,onlarla kendini paylaşmakta zorluk çeken birisidir, Ev arkadaşı Canan onun sırdaşı en yakını herşeyidir, bir gün Ahmet diye bir çocukla tanışır Ahmet Esma ya deli divanedir,ama öyle serserice değil sapına kadar,koşusuz şartsız aşık deli divane :D Esma ilk başlarda güvenmesede sonra kalbini ,hayatını ona açar aşk bacayı sarar ,tabi herşey aslında böyle başlar.. Canı çıkasıca canana,kedi kesen satanist iki yüzlü yelloz, Ahmete derin duygular beslemekte ve bunun için canı dostunu harcamakta bir saniye bile düşünmememkte..

kitaptqa en takıldığım noktaDİKKAT SPOİLER VAR!!!! kitabı yazan canan mış! oaha abi ben başından beri ahmettir diye bekliyorum ve bir bakıyorum o satanist(kartopunu katili ruhsuz beach) çıkıyor öhh..
Berk e de ayrı bir üzüldüm ya tüm kitap boyunca mazlum oynadı çocuk ,etmeyin eylemeyin yazar bacıar,hep mi ikinci karakterlere cefa var bu dünyada.. adrian olsuuun, jem olsun ,damon olsuun.. İkinci adamları koruyalım sahipleneim derneği kuracağım yakında , hep kalbimi onlar kazanıyor ama esas kızla gözünüün bir ucuyla baksa diğeriyle sırt çeviriyor vay arkadaş..:p
bir de ismiler Gülşah hanımın E işe başayan isimlere takıntısı var sanırım bknz:ESMA,,ECE ENGİN...


Bu kitabın mutlu sona bittiği pek söylenemez , aslında baya nötr bitti diyebiliriz,çok fazla kırgınlık var,ama bir o kadar da kırılıp onarılan kalp var.. taiki hiç bir onarım kusursuz değil mutlaka iz bırakır geriye .. işte bu kitapta da öyle,ikinci şanlar ,yeni umutlar var..

çok hoşuma giden bir iki alıntı;

İstanbul'a vedaları sadece ona tekrar kavuşana kadardı.

Biz hayaler kurmayı severiz.Keşkeleri Belkileri severiz.Renklerden pembe yi severiz.Oysa içimiz kırmızı ,dışımızsiyahtır.Çocukken gözlerimizde gökkuşağı vardır,dünya rengarenktir.Büyüdükçe,renkler terk eder insanı.Beyazı tutabilirsen içinde en şanslı sensin belki de.Çocukken herşeyi seversin,herkesi seversin.Kendini bile seversin.Sonra nefretle tanışırsın . Aslında daha doğrusu tanıştırıırsın .Belki de asıl önemlisi kimin tanıştırdığıdır veya ne zamn tanıştığın..
ataç ikon Aşkın Gölgesi
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Büşra Mendi

Büşra Mendi

@busra

DİKKAT SPOİLER İÇEREBİLİR !
aman YOLCUSUNUN karısı bitti ... Of ama biterken beni de bitirdi.. Böyle son mu olurmuş canım Audrey ne yaptin sen.. Nasıl yazmışsın kitabı göz yaklaşım sel oldu gıttı , kitabın sayfalari ıslanıcak diye elimde mendil bi burun çekip iki göz silip bir okuyorum :D
Ne dıyım sana ben henry ,gözün çıksın hergele yazık değil mi claire 'e , kadını genç yaşta dul bıraktın gittin , tabi sana üzülüyorum ama kabahatin acımamdan katmer katmer fazla .. Üstelik kadının başına geleceğin henry'si , senin ultra versiyonun olacak zıpır alba'yi bıraktın , .. Of claire of ne bitmez çilen varmış :(
Neyse uzun lafin kisasi okuyucu kendinden alan bir sonla biten ilginç kurguya sahip bu kitabı ,farklı tatlar arayan her okuyucuya tavsiye ederim :)
ataç ikon Zaman Yolcusunun Karısı
kitaba 8 verdi
1 beğen · 3 yorum
Irmak Şah (@irmaksah)
incelemelerde bu kadar spoiler vermesek daha iyi olur sanki.. kitapla ilgili hemen tüm kilit noktaları öğrendik oldu mu şimdi :(
29.11.14 beğen cevap
Burcu Balaban (@kontes)
Katılıyorum. Resmen kitap anlatılmış...
05.12.14 beğen cevap
Büşra Mendi (@busra)
özür dilerim haklısınız yorumu yazarken farketmemişim :)
01.01.15 beğen cevap
Büşra Mendi

Büşra Mendi

@busra

son zamanlarda okuduğum en harika kitaptı,kral katili günceleri,taht oyunları ve ölümcül oyuncaklar gibi serileri seviyorsanız bu kitaba bayılacaksınız..
Öncelikle şunu söylemeliyim bu kitabı okurken başlarda(yani ilk 25 sayfa) sıkılsamda alıştıktan sonra dibim düştü,elimden bırakamadım.
tahta oyunları ve rüzgarın adında olduğu gibi bir orta dünya oluşturulmuş , yeni krallıklar,yeni diller ve yeni kuralla(en çokta bu yeni kuralları seviyorum :D )

okumayan herkese şiddetle tavsiye ediyorum ,zaten yetirince geç kalınmış daha fazla bekletmeyin bu kitabı (ateş serisi gibi reklamının doğru yapılamadığını ve arada kaynadığını düşünüyorum),gerçekten müthişti..
elinizde okuyacak bir şey kalmadıysa ve yeni bir soluk arıyorsanız dövmeli adam harika.. yeni bir şey aramıyorsanızsda önemli değil elinizdekini bırakın ve bunu okuyun :D

epsilon nolur 3. kitap için daha fazla bekletme bizii :D
2 beğen · 0 yorum
Büşra Mendi

Büşra Mendi

@busra

işte başlıyoruz..
3,5 yıldız

çünkü bende önceki yorumlarda da söylendiği gibi resmen VA serisinin fanfic versyonları gibiydi.. rose un strogi dimka yı avlaması gibi ,alex te iblis annesini avladı ilk anda öldüremedi vs. ..

erkek karakterlerden seth e bayıdım
http://cdn.thatssotrue.com/2011/11/24/thatssotrue.com_537_1329514241.gif

ama aidan bilmiyorum ondan bundan toplama hurda gibi olmuş hiç bi sıfatı tam yakıştıramıyorum kendisine ne öğretmen ne öğrenci tavırları arada bir şey öle böle olmak hiç bir alanda hoş olmuyor ki :D
lea ya uyuz oldum http://cdn.thatssotrue.com/2011/11/10/thatssotrue.com_27_1329511992.gif
alex te iyi sabır var ben olsam kıza dalmıştım
http://cdn.thatssotrue.com/2011/12/8/thatssotrue.com_1202_1329759248.gif

habirde jack midir nedir meymenetsiz ona buna hep sulanıyo :D o nu gördüğüm yerde kaçmak istedim yüzsüz herif:D
http://cdn.thatssotrue.com/2011/11/28/thatssotrue.com_716_1329514865.gif


kitap güzeldi inaşallah safkanda bu VA esintisi yerini hafif bir melteme bırakıyodur ... aslında tanrılar,melez,safkan vs. konu orjinal,dialoglar harika fakat çoğu yerde dejavu hissinden kurtulamadım :)

... ve nihayetinde hepsini toplarsak kitabı tavsiye ederim :D
http://cdn.thatssotrue.com/2012/3/7/thatssotrue_3760_1331166585.gif
ataç ikon Melez
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Büşra Mendi

Büşra Mendi

@busra

son zamanlarda okuduğum en iyi historical dı .. sadece aşk yoktu daha fazlası vardı çoooook daha fazlası beni kesinlikle bağladı okumayan herkese şiddetle öneririm :D
ataç ikon Kurt ve Kumru
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Büşra Mendi

Büşra Mendi

@busra

sonunun berbat olması ne kadar beni üzsede sonuçta bu seriye aşığım , klişe olacak belki ama aşkın gözü kördür :D kusurlarında olsa benim için kusuzsuzsun :D
ataç ikon Alaycı Kuş
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Büşra Mendi

Büşra Mendi

@busra

seirinin en sevdiğim kitabıydı.. başlı başına harika olan bir serinin içinde en harika olabilmek için ayrı bir gayret gerek :) ve ateşi yakalamakla suzzanne bunu başarmıştı :) soluksuz okunan sıradışı sürükleyici bir macera .. hala okumayan varsa eli çabuk tutsun film kapıda çünkü eğer izlediğinizden zevk almak istiyorsanız okuduğunuz arasında boşluk bulunmalı bence :)ve bu kitap kendini okutmuyor adeta yalayıp yutturuyo, bitirdiikten sonra tekrar okumak isteyebilirsini z :)
ataç ikon Ateşi Yakalamak
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Büşra Mendi

Büşra Mendi

@busra

189.sayfadayım

"kitap başlarda pek sarmamıştı.. 'verdiğim paraya yazık oldu ' diye düşündüğüm bile oldu ama sayfalar ilerledikçe hikayenin içinde kayboldum ve çıkmak istemiyorum...

291.sayfadayım

elif şafak bir büyücü,kelimelerse onun iksiri,biz okuyucularda kalemini bir sallamasıyla ortaya çıkan kelimlerin etkisine kağılıyoruz..okurken keşeke bende böyle yazabilseydim,ah bu benzetme ne kadarda harika olmuş.. gibi deyimleri ne kadar çok kullandığımın sayısını unuttum..
bu arada kitabın sonu ilk sayfadan beri beli olduğu için iskenderin bakış açısını her okuduğumda 'beter ol iskender gözün çıksın emi!' demekten kendimi alamıyorum

vee.....SON

kitap bitmiştir sabahladım ama değdi.. sonlarına doğru elimden bırakamadım.. tek elimden bırakamadım desem daha doğru olucak sanırım diğerinde mendil vardı..hiç ağlayacağımı ummazdım ama çok fena yaptı beni soğan çarpmıştan beter oldu gözlerim.. :D diyorum gidin başka zaman dolun dökün yaşlarınızı şimdi kitabı bitirmem lazım,yok anam sanki bnim değiller itaat etmiyorlar bana .. sokaktan bedava bulmuş gibi saçıyorlar inci tanelerimi her bir tarafa :)

kitaba dönecek olursak böyle bir son olamaz yani! hayatta bekemezdim üzülsemmi ağlasammı bilemedim ,en sonunda ağlamayı seçtim sanırım.. :)kitap boyunca ademe,iskendere ve o allahın cezası cahil tarıka iki okuyup bir sövdüm.. allahım ya ruh hastaları.. ama iskendere olan kızgınlığım sonlara doğru bir nebze geçti sanırım.. yinede tüm kitap boyunca ondan nefret ettikten sonra birden bire ona karşı merhamet hissetmek oldukça zor.. bir çok kişinin ayrı ayrı ele alınsa bir çok kitap yazılabilecek hikayesini birleştirmiş elif şafak.. ama ortaya da çok kaliteli bir iş çıkmış doğrusu :) sıkılmadan okudum :) hele bir hikayenin içine girin sizde sıkılmayacaksınız eminim :) herkese şiddete tavsiye ederim :)
ataç ikon İskender
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Büşra Mendi

Büşra Mendi

@busra

Kitap bitti ama bende bittim diyerek klişe bir girişle başlamak istiyorum yorumuma.. :D

Fantastik, bir kişiyi gerçek dünyadan soyutlayabilen en iyi tür, çünkü yazar özgür, onu kısıtlayan kurallar yok, olanları da zaten kendisi yazıyor ve canı isterse çiğneyebiliyor.. ben bu olaya kurasız kurallılık diyorum :D bu seri kuralsız kuralılığı en iyi yaşadıklarımdan ; fizik,kimya, doğa ..tüm bildiklerimiz patrick rothfuss un kaleminde sil baştan oluyor.. kitabın kapağını açmamızla tamamen farklı ve daha çekici bir dünyaya kapılıp gidiyoruz. Okuduğumuz her sayfa ile gerçeklik ve hikaye arasındaki incecik çizgi harf harf siliniyor ve sonunda ortada ayrım mayrım kalmıyor :D kitap bir nevi gerçekliğinizde oluyor..
Şahsen bir ara sanki orada yaşıyormuşum gibi düşünmeye başladım,bir an test çözüyorken bir an sonra kafam hikayenin olduğu tarafa kayıyordu :D

Betimlemeler, dialoglar, hepsi 9.0 şiddetindeki sarsıntılara göğüs gerecek denli sağlam.. yazar kendinden çok şey katmış bence ,her cümlede ondan da bir şey okuyoruz onun felsefi görüşünü , hayata bakışını vs.
Zaten bu kitabı daha da okunur kılan yazarın kendini gizlememesiydi bnce 
Hatta bir kaçı örnek vermezsem içime oturur :D

Misal;
*Çok duyulmak istiyorsan az konuş.

*insanlara ne kadar az şeyler söylersen ağzından o kadar çok af almak isterler.

*Hatta dairem o kadar güzeldi ki ondan ne kadar nefret ettiğimi anlamam neredeyse bir günümü aldı.
Pabuçları düşünün.Bulabildiğiniz en büyük çifti deği,ayaklarınıza uyanı almak istersiniz.Pabuçlar fazla büyükse ayaklarınızı vurur.
Aynı şekilde dairemde beni vuruyordu.İçi boş,devasa bir gardıroba,yine içleri boş çekmecelere ve çıplak kitap raflarına sahiptim.Anker in yerindeki odam minicikti,fakat burada kendimi boş bir mücevher kutusunun içinde sağa sola yuvarlanan bezelye gibi hissetmiyordum
Odalarım var olmayan eşyalarım için büyük olmasına rağmen benim için fazla küçüktü.(s.435) (altın kafesteki bülbül misali :D)

*ayrıntılar bir hikayenin kemikleridir.Bana o kemikleri ver.

*(Auri ve Kvothe)
A:Bana ne getirdin?
K:Sen bana ne getirdin?
A:Armut olduğunu zanneden bir elmam var,ve kedi olduğunu sanana bir ekmeğim.Birde maru olduğunu sanan bir marulum.
K:Demek ki akıllı bir marulmuş.
A:Hiç de bile.Akılı bir şey kendini marul zanneder mi hiç?
K:Bir marul olduğu zaman bile mi?
A:Özellikle de o zaman. Marul olmak yeterince kötü zaten. bİr de öyle olduğunu düşünmek ne feci. :D:D

Kvothe bir erkek olmasına rağmen kendimi yerine koymakta hiç zorlanmadım :D ve bu çoğu zaman oturduğum yerde debelenmeme ,duvara doğru uçuşa geçene yastıklara, kendi kendime sövüp durduğumdan çevreye verdiğimi küçücük(!) bir gürültü kirliliğine sebep oldu :D
(amman kitap okurken beni görmeyin :p düşman başına :D)
İlk kitapta bilge adamın 3 korkusundan biri olan yumuşak başlı birinin öfkesini görmüştük(Lorren hoca) bu kitapta ise bir diğer korku olan aysız bir gece yi gördük(aysız bir gece fey alemin kaybolmak (?)).. diğer kitabın korkusu için sabırsızlanıyorum :D

Kitaptaki eksi yönlere gelirsek;fey aleminden biraz fazlaca söz etmişti.. bir süre sonra sıkılmaya ve biraz daha hızlı okumaya başladım.. diğer bir olumsuz yön ise yazarla bazı fikirlerimizin uyuşmamasıydı ,adem savaşçılarında değindiği kız erkek ilişkilerinde ki serbestliğe katılmıyorum bu kadar serbestlik uyargarlık değil aldatmadır.. asıl barbarlık olan bence bu 
Ve denna’yla bu kadar belirsiz olmalarına dayanamıyorum :D 2000 sayfaya merdiven dayadık hala mı tık yok :Dyahu bu kadar sayfada değil bir ilişki dünya barışının temellerini atarım bn :D
En merak ettiğim husus ise Kvothe artık neden eski Kvothe değil ,nolduda Kote alı aciz hancı haline geldi.. ilk kitap tada söylediği bgibi iki maske takması yüzünden bir süre sonra hangisi olduğunu unuttu mu ? Ben eski Kvothemi istiyoruuuum :D

Okumayanlar için son söz ;Okuyun Da(!) bu kitabı! okuyun.. :D son zamlarda okuduğum en kitap gibi kitaptı bu arkadaş :D

KİTAP OKUMA SÜRECİMDEN NOTLAR :

04/26/2012 page 250 "ilk kitapta da olduğu gibi verdiğim para beni hayal kırıklığına uğratmadı.. sayfalar ilerledikçe birazdaha giriyorsunuz hikayenin içine ve sonra içine girilecek bir hikaye kalmmıyor, kitap sizin yaşadığınız ikinci hayat gibi bir şey oluyor.. umarım ilerde bozulmaz şimdilik herşey harika"

04/30/2012 page 620 "aman Allahım !!! :D resmen aşık oldum.. hemde platonik :(
kitap biticek beni terk edicek diye korka korka okuyorum her bi sayfayı :D"

05/02/2012 page 988 "buraya kadar uzuuun bir yolculuk gibiydi kitap... tekrar tekrar okuduğum terk etmek istemediğüim sayfalar oldu,bazı yerere ise aşinaydım gördüm ve geçtim.. mesela felurian başta çok heycan veriyken bir süre sonra büyüsünü
yitirdi.. ademlerde kalbimin ritmi hızlandı..
eve dönmeme az kaldı kitap bitiyor :D her şeyiyle harika bir yolculuk oldu :D"
ataç ikon Bilge Adamın Korkusu
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Büşra Mendi

Büşra Mendi

@busra

amannnn yarabbi! bu ne!
öncelikle şunu söylemeliyim ki bu kitap hoş ama boş değil!:D:D hoş almak için koş tarzı bir şey bu :D:D
son dönemde okuduğum en kitap gibi kitaptı arkaDaş! verdiğim paranın son kuruşuna kadar helal olsun , güzellik şuan önümde duruyor baktıkça övesim geliyor,
yazarın çıkış kitabı böyleyse acemiliği atacağı zamanları korkuyla karışık merak sağnağı altında bekliyorum, bu coşkun duygu yağmurunda sırıl sıklam ıslandım ..

çifte kavrulmuş lokum gibiydi ilk sayfasından itibaren ;hem fanastik hem felsefi, sanki bir çok eserin bir senteziydi bu ama yazar o kadar homojen bir karışım yapmışki maddeleri bu burdan şu şurdan diye ayırmak mümkün deği,hogwarst gibi bir okul,LOTR veya GOT gbi dünyamızda olmayan bir dünya .. daha neler neler,ilk defa bir kitabımı fosforlu kalmele çiziyorum,normalde kalem dokunduramam ,beğendiğim yer olursa defterimi açar nort ederim ama bu eserde not edilecek yer o kadar fazla ki yazmaya üşendim :D

biliyorum buraya kadar baya saçmaladım anlatamadım size aklımdakileri,hoş bn bile beni anlayabilmiş değilim :P,a ma duyguların anlatılamayacağını ancak yaşanabileceğini düşünenlerdenim.
Kvothe nasıl ki denna yı anlatamıyor ben de rüzgarın adını size anlatamıyorum
gidilerek görülece yerler,tadılarak bilinecek lezzetler,koklayarak duyulacak çiçekler gibiydi bu tecrübe,
kapağını açmadan anlaşılmaz :)
ataç ikon Rüzgarın Adı
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
/ 2