up
ara

Can editör

Yaşayan tüm cadılara selam olsun.
Doğum Tarihi : 16 Haziran Salı
Katılım Tarihi : 15 Nisan Çarşamba 2015 14:09 - 1561 gün
Cinsiyet : Kadın
Şehir : Elazığ / Türkiye (Turkey)
Meslek :
  • Simyacı
  • Falcı
  • İllüzyonist
  • Sihirbaz
Yaşayan tüm cadılara selam olsun.
Can

Can

@canae

"Biz insanın kendi canına kıymasından söz ediyoruz, siz bunu bir olağanüstülük ve yiğitçe bir eylem gibi gösteriyorsunuz. Hiç değilse bu noktada haksız olduğunuzu kabul edin. Çünkü sanırım ölmek, hayatın türlü cefalarına göğüs germekten daha kolaydır. Öyleyse, canına kıymak yiğitlik değil, uyuşukluk ve korkaklıktır."
Neredeyse sözünü birdenbire kesip başımı diğer yana çevirecektim. Yüreğin çoşkusundan söz edilirken,defalarca söylenmiş orta malı sözleri daha önce de kaç kez işitmiş ve bir kaç kez bu yüzden arkadaşlarla tartışmıştık! Biraz katı bir yanıt verdim: "Siz buna korkaklık adını veriyorsunuz! Bilen bilmeyen sürekli bunu söyler, aldanmayın! Evinin çatısını alevlerin sardığını gören bir adam, bu acının sinirlerini germesiyle başka bir zamanda yerinden kaldıramayacağı koca yükleri kolaylıkla kaldırırsa, buna uyuşukluk mu diyeceksiniz? Ya da böyle bir adam, uğradığı hakarete dayanamayarak altı kişiyle dövüşür ve onları hırpalarsa, ona da korkak ve mıymıntı demeye diliniz varacak mı? Söyleyin dostum, içten gelen bu taşmalar cesaret ve yiğitlik sayılısa, bunların en büyüğü nasıl olur da onun tersi olur?"
ataç ikon Genç Werther'in Acıları
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Begonvil (@dreamerr)
Bu kitabı okuduğumda kendimi böyle feda edecek kadar aşık olduğumu düşündüğüm zamanlardı...
21 sa beğen cevap
Can

Can

@canae

 paylaşım fotoğrafı
Tanrım minnettarım diyor bir şiirinde İrfan Kurudirek. Ben de minnettarım Tanrım. Tüm renksiz yaşantılar içinde rengârenk bir hayatım var her şeye rağmen.
Geçen yaz bir çok şeyi ilk defa deneyimleme fırsatım olmuş, çok eğlenmiş, çok duygulanmışım bu paslaşma sayesinde farkına vardım.
Bir bebeğin ilk nefeslerine şahit oldum, geçen yazın en unutulmaz anı buydu bence. Ve en özel anıydı aynı zamanda.
Tüm bu yazdıklarımın fotoğraf ile bir alakası yok. Fotoğraftaki el bana ait. Her yazın sonunda böyle bir fotoğraf çekerim. Bunu bilerek yapmadım ama bir gelenek haline gelmiş 😅😅. Ellerimde ceviz lekeleri. Taze cevizin enfes tadından bana kalan bir hatıra ayrıca artık ayrılık vaktinin geldiğini hatırlatıyor hepimize. 💫💫💫
Davet için teşekkürler Abi @melankolikruhum .
16 yorum
Affinity (@biocide)
Ben de patlıcan doğradın sanmıştım :'D
06.07.19 beğen 2 cevap
SHADOWMAN (@melankolikruhum)
Ahh ceviz lekeleri. Çok topladım. Ilk basta belli olmuyor da sonradan rengi belli oluyor.☺Icabet için teşekkür ederim kardesim.
06.07.19 beğen 2 cevap
Nisf (@nisf)
Ben saçlarını çıplak elle boyadın sandım :d
06.07.19 beğen 2 cevap
Can

Can

@canae

Hayal kırıklıkları ile dolu bir dönemi sonlandırmak üzereyim. Sorunlarıma çözüm bulmuş değil. İnanın çözüm bulmak için çok debelendim. Bulduğum her çözüm ardında daha büyük bir sorun saklıyordu. Bir labirent gibi koştukça kayboldum. Ve şimdi sorunlarımı olduğu gibi bırakma kararı aldım çünkü bu saatten sonra debelenmek beni ancak daha dibe çekecek. Bu durum sorunları halının altına itmek değil, kapı dışarı etmek. Tek taraflı çaba her daim yıpratır.
Hayatımda yerine oturttuğumu düşündüğüm olguların diğer insanlar tarafından hadsizce çiğnenmesi beni duruma sürükleyen en büyük etkenlerden birisi. Doğru, yanlış, ölüm, dostluk, hastalık, vefa, sevgi, anlayış, insanlık ve belki en önemlisi fedakarlık . İnsan ilişkilerinin yön verdiği hayat yolumuzda adımlarımızı sağlam atmamızı sağlayan ne varsa hepsinin sadece kendi sınırlarımız içerisinde var olduğunu fark ettim. Ben iyi bir dostsam, dostum için fedakarlık yapmam gerekirse hiç çekinmem bunu yapmaktan. Diğer insanların da dostluk anlayışlarının bu doğrultuda olmasını beklerim. Beklememem gerekmiş. Bana yıllarca doğrusunun bu olduğu öğretildi. Ama bugün yaşayarak gördüm ki doğru olan bu değil. Herkes böyle değil. Herkes böyle yapmayabilirmiş.
Her insan farklı. Bizi güzel yapan bu farklılıklarımız en çok da üzüyormuş bizi.
Karşılıklı iletişim halinde bulunduğumuz bizden farklı olan insanın iç dünyası, doğruları, hayalleri bizi genel olarak hayal kırıklığına uğratır. Yani en azından benim gözlemlediğim buydu. Bundan sonraki hayatımda kendim için kendimden çok farklı olamayan insanlarla karşılaşmayı diliyorum. Ben farklılıklara henüz ayak uyduracak kadar güçlü değilmişim. Umarım bu gücü çok yıpranmadan ve yorulmadan edinirim.
Hiçbir zaman umutsuz olmadım. Umut her daim vardır. Umudumuzun baki kalması dileğiyle...
17 yorum
Affinity (@biocide)
Belki de empati kurmak bu durumun temel sebebiydi. İnsan ben bu durumda ne yapardım diye düşündükçe yapanlarin yaptıklarına daha çok şaşırıyor oysa güven kolay kabedilse de kolay kazanılmıyor. İlk paragrafı okuduğumda tam olarak bu benim dedim içimden öyle samimisin ki gerçekten umudun baki kalsın özellikle senin gibi samimi kişiliklerin :')
29.06.19 beğen 2 cevap
Nigâr (@ludingirra)
🥺.
29.06.19 beğen 2 cevap
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
@canae bak üzdün şimdi yoksa @nebukadnezar mı laf etti 🤔🤔 hemen söyle çeteyi toplayayım, taş üstünde taş, baş üstünde baş koymayalım 😂😂😁 sıkma canını sütlü çikilata bu da geçer, neler geçmedi ki 😇🤗
29.06.19 beğen 1 cevap
Can

Can

@canae

Sevgili Can,
Bu şarkı senin için. Özünü unutmaman dileğiyle...

Lay lay lay lay laaay lay lay
2 yorum
LEYLÂ (@melankoli)
Doğum gününüz kutlu olsun 🎈
🎁
16.06.19 beğen 1 cevap
Can

Can

@canae

İhtiyacım olan salt bilgiydi. Ve o bilgiyi aldıktan sonra ne yapacağım sadece beni ilgilendirirdi. Bir de gidip o bilgi karşısında X yazarın ne hissettiğini bilmem gerekmiyordu.
Ben yeterince hissediyordum. Hatta bütün dünyaya yetecek kadar!..
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Can

Can

@canae

16.12.17

Orospu kimdir?

Kimse kim, sanane, banane?
yorum
Can

Can

@canae

24.04.17

'elalem ne der' hapishanesi nedir?

Ana bu nasıl başlıktır? Biz buraya yazacağız yazacağız sonra elalem okuyacak? Hiç düşünmediniz mi elalem ne der sonra arkamızdan? Bunu hiç görmemiş olayım.
Örn: Şaka şaka??? Hayat kısa inekler koşuyor.
yorum
Can

Can

@canae

16.04.17

pazartesi diyete başlayacağım nedir?

Hangi pazartesi? Önümüzde daha çok pazartesi var. Elbette başlarsınız o diyete.
yorum
Can

Can

@canae

İnsanın iç huzuru büyük bir nimettir dostum. Fakat ne olurdu, bu değerli huzurun bulunmasının zorluğu kadar, yitirilmesi de zor olsaydı.
ataç ikon Genç Werther'in Acıları
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Can

Can

@canae

İnsanı gerekli kılan tek şey, hiç kuşkusuz sevgidir.
ataç ikon Genç Werther'in Acıları
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Can

Can

@canae

Yine Harry :D.  paylaşım fotoğrafı
Yine Harry :D.
Sevgili @bs ve @eseflal davetiniz için teşekkürler 💕💕😘😍
Ben fotoğrafı çekene kadar oda kapanmış 😅😅 Bir sonrakine elimi daha çabuk tutarım artık.
Yeni paslaşma içimi açtı. Gökyüzü gibi deniz gibi her yer mavi mavi 💙
Evime geldiğimde kitaplığımın karşında mavi kitaplarımı seçerken gözüme Harry Potter serisi ilişti. Bu kaçıncı paylaşımım bilmiyorum ama yaptığım yeni asayla yeniden sizlere paylaşıyorum 💫💫💫
30 yorum
Eseflal (@eseflal)
Asayı çok beğendim 😇 bir de sende şapka mı vardı acaba 🤔 yanlış mı hatırlıyorum ki 😅😋 ne zaman sufle yiycez 😋
02.07.19 beğen 2 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Asa da bir şeye benzese!.. Cıks!
02.07.19 beğen 1 cevap
Sera Qeyesev (@seraqeyesev)
asan da muhteşemmiş yalnız 😅
02.07.19 beğen 2 cevap
Can

Can

@canae

 paylaşım fotoğrafı
Daha ilk paragrafında kendimi buldum. Peki sonumu göremeye hazır mıyım?
0 yorum
Can

Can

@canae

Mucizeler bitti. Doğmak yeterince mucizevi. Başka bir tane daha beklemek aptalca.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Can

Can

@canae

Yoruldum patron.
Herkes tarafından tavsiye edilen bir film. Onlarca defa muhakkak izlemesin denildi bana en azından. Hüngür hüngür ağlayacağımı hatta ağlamaktan gözlerimin kızaracağını söylediler. Ben de sırf bu yüzden gerçekten ağlamak istediğim bir zamanda izlemek için filmi izlemeyi ertelendim. Bugün filmi izlemem gereken zamanın geldiğini hissettim ve izledim. Açıkçası ağlamadım. Ama çok beğendim.
Kendime çıkardığım bir sürü not var. Normalde bir filmi izlemeden önce konusunu öğrenirim, insanların o film hakkında neler düşündüğüne bakarım. Ama bunda öyle bir şey yapmadım. Büyüsü bozulmasın diye. Büyüsü bozulmadı ama daha önce idam sahnesini onlarca defa izlemiştim. Her tarafta paylaşıldığı için
Filme gelecek olursak tek kelimeyle muhteşemdi. Belki kızları John'un öldürmediği ortaya çıkmasaydı ve sadece gardiyanlar ( gardiyan kelimesi yasak bu arada 6 aya kadar cezası var) sadece John'a kalpten inansaydı çok daha güzel. Çünkü bazı şeyleri bilmek büyüyü bozar.
Çok güzel mesajlar verilmişti filmde. Mesela Fareli köy. Böyle bir köyün olmadığını herkes bilir. Ama ölmek üzere olan birini rahatlatmak için söylenmiş güzel bir yalandır. Farenin sahibinin (filmi az önce bitirdim ama isim hafızam kötü) idam sahnesi beni çok etkiledi. Ölüme gidiyorsun ve senin yok oluşunu bir oda dolusu insan izlemeye geliyor. Bu galiba canilik. Az sonra ölecek olmana rağmen hırslarının esiri olmuş biri seni mutlu eden yalanın doğrusunu söylüyor. Buradan anlıyoruz ki doğruyu söylemek her zaman güzel bir şey değil. Bazen yalanlar olmalı. Yine hırslarının esiri olmuş biri zaten bir kaç dakika sonra hayatta olmayacak olmanı umursamayıp saf kötülükle daha fazla acı çekmen için elinden geleni yapıyor. Galiba gerçek hayatta da böyle. Herkes düşmemizi bekliyor ve kimse kurtarmak için elini uzatmıyor.
Filmde ruhumu sarsan bir diğer noktaysa John'un yaralarını sadece hasta kadının sorması. İnsanlar nasıl olduğumuz ile ilgilenmezler sadece işlerine nasıl yaradığımıza bakarlar Paul bunu filmde gösterdi.
Film için yazacak çok şeyim var. Ama son olarak John'un ölümüne değinmek istiyorum. İdamını izleyen herkes onun kötü biri olduğunu düşünüyor. Hatta belki bir cani olduğuna emin. Ama doğruyu sadece odanın içindeki üç beş insan biliyor ve John öldükten sonra herkes onu kötü hatırlayacak. Gerçek yaşamda bunu sık sık yaşadığımız olmuştur. Aslında biz çok doğru bir şey yapıyoruzdur ama çevremiz bilmediği, görmediği ve duymadığı için bizi kötü görüyordur.

Anın verdiği bir duygu yoğunluğuyla yazılmış ilk incelemem. Umarım sizler de buraya kadar okuduktan sonra filmi izlersiniz.
Yeşil Yol
filme 9 verdi
31 yorum
Süvari (@kasva)
Unutamadığım filmlerden... 7 veya 8. sınıfta izlemiştim ve ağlamıştım. Sen nasıl ağlamazsın🙄
20.04.19 beğen 1 cevap
Elsa Rose (@elsarosee)
Yıllar önce izlemiştim. İncelemen bir dsha izlemem gerektirdiğini hatırlattı ;) teşekkürler.🌸
20.04.19 beğen 1 cevap
xxxx (@xxxxxxxx)
Bende ağlamamıştım çok güzeldir yeşil yol ama ben illa ağlayacağım dersen film değil ama uçurtma avcısı kitabı hiç ağlayamayan beni bile istemsiz günlerce ağlattı :)
20.04.19 beğen 1 cevap
Beyaz Melek (@beyazmelek)
Uzun zaman önce izlemiş ve unutulmayan sayısız filmlerim arasına girmişti
20.04.19 beğen 1 cevap
SHADOWMAN (@melankolikruhum)
sevgili @canae, hasta kadının nasilsin diye sorması, bir takım duyguların ortak olmasından dolayı olabilir mi? içten, samimi ve gerçekten merak edilerek sorulan bir nasilsin sorusu, günaydından, merhabadan daha etkili bence. Kadın karakterine ince bir naiflik giydirilmiş ve bunu göstermesi sağlanmış.

ve kötü hatırlanmak, aslında insan, önemsediği kişilerin nasıl hatırlayacağına onem veriyor. gerisi çok mühim değil. Hepimizi birileri iyi, birileri kötü hatırlayacaklar. Iyi hatırlayanlar en yakınlarımız olur inşallah. Son olarak incelemeni beğendim, tespitlerin çok yerinde. Eline sağlık kardeşim.😉
20.04.19 beğen 2 cevap
erguvani (@erguvankapisi)
@canae hislerime terücaman olduğun için çok teşekkürler , bazı şeyleri anlatacak kelimeler bulamazsın ama sen çok güzel anlatmışsın👏👏👏
20.04.19 beğen 1 cevap
MEMOLİ (@memoli)
Gerçekten çok güzel bir değerlendirme olmuş.
20.04.19 beğen cevap
Can

Can

@canae

24.04.17

Kurşun geçirmez kişi kimdir?

Polat Alemdar değil miydi o?

https://youtu.be/Kqyd5f6eaxU


Eee Elazığlı olunca böyle oluyor.???
yorum
Can

Can

@canae

20.04.17

Neokurdaki favori üyen kimdir?

O biliyor kendini.?????
Örn: Şaka la şaka??? Var mı öyle biri?Üç beş insancık var sevdiğim o kadar. Favorim yok galiba. Yani ben öyle sanıyorum belki vardır.?? Ama olmaya da bilir.
yorum