up
ara

Cansu

Cansu

Cansu

@cansubalta

Bu kitabı uzun zaman önce okumuştum. Okuduğum zaman kitabı çok sevdiğimi hatırlıyorum. Ancak zaman içinde gördüm ki yazarın kalemi de kişileri de kişilerin karakteri de neredeyse birbiriyle aynı. Ben bir şey katacağını düşünmüyorum bu kitabın ayrıca doğu kültürünü de tam olarak özümseyip aktarabildiğini sanmıyorum. Ve bence kitapta havada kalan ve gerçekten uzak bir şeyler var. Bir romanı okurken anlatımını, konusunu, gerçekçiliğini, sanat anlayışını önemseyen kişilerin çok fazla keyif alacaklarını düşünmüyorum. Ama vakit geçirmek için okunabilir.
ataç ikon Piraye
kitaba 4 verdi
3 beğen · 0 yorum
Cansu

Cansu

@cansubalta

Ben Canan Tan'ın kaleminin hep aynı kişiliğe sahip baş karakterleri seçtiğini düşünüyorum. Yazarın diğer romanlarından Piraye, Yüreğim Seni Çok Sevdi, En Son Yürekler Ölür kitaplarında da baş karakterin kişiliği birbirleriyle neredeyse aynıydı. Gururlu, mağrur, güçlü, maddi gücü yerinde, eğitimli, iyi bir aileye sahip, mükemmeliyetçi vs... Ayrıca bu romanlardaki anlatım da içerik de aşağı yukarı aynıydı. Bu romanlarla ve Eroinle Dans arasında da anlatım benzerliği var.Fakat saydığım diğer kitaplara göre bu romanı daha gerçekçiydi bence. En azından bu romanında farklı bir şeyler bulabildim. Okunabilir.
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba 6 verdi
4 beğen · 3 yorum
ANIL DUMAN (@anilduman)
katılıyorum yüreğim seni çok sevdi ve eroinle dansın kahramanları neredeyse aynı bilinçli yapıldığını düşnyrm
28.08.14 beğen cevap
Dünyalı (@dunyaliperizan)
Yazarın görüş kısmına yazmayı düşündüklerimi çok güzel bir şekilde özetlemişsiniz. :) Zira ikinci satırda isimleri geçen kitapların birisinde "Önceki kitaplarımdaki karakterlerle bu kitabın karakterleri arasında bir bağ yoktur." şeklinde bir notu vardı. Zira bu not bile aslında "Evet, böyle bir şeyi yaptım, elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Beni mazur görün." gibisinden bir mesaj olmuş sanki. :)
20.09.14 beğen cevap
Dünyalı (@dunyaliperizan)
"Faydalı"nın yanında "beğen" seçeneği olmadığı için beğenemiyorum incelemenizi. :)
20.09.14 beğen cevap
Cansu

Cansu

@cansubalta

Kitap belgesel anlatı türünde olmasına rağmen Nihat Behram'ın şair kimliğinin etkileri de görülüyor. Bu yönüyle ben kitabı çok sevdim.Bana yol gösteren aynı zamanda eleştirel yaklaşmayı öğreten kitaplardan biridir. Bu kitabı farklı fikirlere sahip olsanız bile okumalısınız.
ataç ikon Darağacında Üç Fidan
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Cansu

Cansu

@cansubalta

İyi bir Zülfü Livaneli takipçisi olarak okuduğum en iyi kitabı diyebilirim. Kurgu ve kişilerin karakter analizleri mükemmel. Sizi birbirinden bağımsız birçok konu hakkında da düşünmeye sevk ediyor. Kitabı okuyup bitirdiğinizde yakın tarihteki olaylara karşı ilgi uyandırırken aynı zamanda da günümüz yaşam şartlarının toplumsal değer ve ahlak yargılarına göre şekillendiğini de görüyoruz. Yazar tüm bunları aşk ekseni etrafında gerçekçi bir duygusallık ve şiirsellikle bize sunuyor. Ben bu kitabı okurken çok büyük keyif aldım. Ve bana bir sürü şey kattığını da söylemeliyim.
ataç ikon Serenad
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum