up
ara
Katılım Tarihi : 1 Ekim Pazartesi 2018 14:01 - 269 gün
Cinsiyet : Erkek
can yılmaz

can yılmaz

@canylmaz

Oğuz Atay ve Ben
Oğuz Atayla ev arkadaşı olduğum dönemde bir gece odama girerken gözüme odada takım elbise giyen Atay ilişti.Gece hayatı olmayan bir adamın gece vakti takım elbise giymesine şaşırdım haliyle gittim yanına"Ne o,karşı cinsle mi buluşacaksın?"dedim.O da yüzüne muzip bir sırıtma takınarak"Fazla karıştırma sen git yat"dedi.Ben de gittim odama.Bir süre sonra uyandım salona gittim bir de gördüm ki Atay uzanmış koltuğa uyuyor.Meğer sün gece sevdiği kadını rüyasında görmüş bu gece de görürsem elim yüzün düzgün çıkayım karşısına diyerekten takım elbise çekmiş üstüne.Tabi ben bunu bilmeyerekten uyandırdım.Önce bir iki saniye etrafa bakındı sonra gözleri bana kilitlendi ve bir hışımla doğrularak"Tam da kadına çay söylüyordum ki uyandırdın.Kadın hem çaysız hem bendiz kaldı masada"bağırdı.O gün o evdeki son gecemdi,o gecenin sabahı evden ayrıldım.
2 yorum
Buse Menteş (@busementes)
Son gecesi şöyledir Oğuz Atay'ın:
Bir dostların evindedirler. Oğuz Atay bir ara banyoya gider. Bir süre çıkmaz. Bir sessizlik olur. Dostları merak edip seslenirler
‘Nasılsın Oğuz’ diye.
Oğuz Atay
'Sevinmeyin, daha ölmedim.’
karşılığını verir banyodan. Sonra yine bir sessizlik olur ve yine bir merak başlar. Dostları banyoya koşarlar.
'Nasılsın Oğuz’ diye seslenirler.
Bu defa ölmüştür.

'Sevinmeyin, daha ölmedim’ Oğuz Atay'ın son sözleridir.


Çok acı bir şekilde hatıramda kaldı bu yazı.Oğuz Atay'la tanışmama vesile olan adam anlatmıştı hikayesini..
15.05.19 beğen 3 cevap
can yılmaz

can yılmaz

@canylmaz

Çağdaş Türk Mü Edebiyatı ? paylaşım fotoğrafı
Çağdaş Türk Mü Edebiyatı ?
Ben fotoğrafta edebiyata dair bir şey görmedim.Eğer bunlar edebiyatsa Sait Faik'in,Yaşar Kemal'in veya diğer büyük yazarların yazdıkları ne?Gerçi artık her önüne gelen günümüzde kitap çıkartıp ben yazarım derse olacağı buydu.
Bu fotoğrafın diğer acı tarafı bu kitapların okuyucusunun azımsanamayacak miktarda olması.Yeni nesil okuyor bu kitapları.Bu tür kitapları okumak zaman kaybı geliyor bana.Edebik bir eser değil,bilgi desen yok...Şu kitaplara ayırcağım vakti ailemle vakit geçirmeye,film izlemeye vs. ayırırım daha iyi.
32 yorum
aisling (@aisling)
Bu kitapları ben de sevmiyorum çoğu gerçekten de kötü ama yine de genç yazarlara destek olup iyi olanları ortaya çıkarabilmek için büyük yazarlarla karşılaştırmamak belki daha iyi olabilir çünkü dünya çapında bakıldığında edebiyatımız çok eksik bu kitaplar için demiyorum tabii ki
30.04.19 beğen 4 cevap
Vera (@payiz)
Bunların türüne Berbat Edebiyat diyoruz:)
30.04.19 beğen 3 cevap
Ka!?. (@nfk1)
Vallahi şu fotoyu görünce şöyle suratımı absürt bir ifade aldı.
Şu kitaplar için ağaç kesilmesin Allah'ım
30.04.19 beğen 6 cevap
can yılmaz

can yılmaz

@canylmaz

Mebrubiyetten İnekliyorum paylaşım fotoğrafı
Mebrubiyetten İnekliyorum
Bence @busementes in dediği kadar ineklemiyorum.4 yıl yattım ve ikinci kez gireceğim üniversite sınavına o yüzden istesem de istemesem de biraz ineklemem gerek.Son 2 ay kaldığından Allah ne verdiyse çalışıyorum artık yapacak bir şey yok.Ders çalışmayı hiç sevmeyen ders çalışma eylemi hiç de ona göre olmayan ama sınav haftası olduğundan dolayı ders çalışan @oblomow a atıyorum pası.
16 yorum
Buse Menteş (@busementes)
Yaa boyle renkli şeyleri görünce çok seviniyorum🙂Bizim kitaplarimiz hic boyle degil, sadece yazi ve sadece siyah beyaz...
11.04.19 beğen 2 cevap
Hakan (@hakani)
Sen şimdi o sınava bir kez girip yerleşemedin ya, onun korkusu yeter merak etme. Aynı haltı kardeşim de etti, şimdi de harıl harıl ders çalışıyor.
11.04.19 beğen 1 cevap
döşeğimde ölürken (@belirsizlik)
maşallah pcsiz paylaşım neredeyse günah olmuş :) herkeste var
11.04.19 beğen 1 cevap
can yılmaz

can yılmaz

@canylmaz

Normalde bir kitabı iki kez okuyamı sevmem ama bu kitap iki kez okduğum iki kitaptan biri.Çocukluğumda okumuştum ve kitabı ne zaman görsem hüzünlendirir beni.Anlatılan şeyler tamamen hüzünlü olmasa da hep hüzünlü tarafı aklımda kalmış.Bir günlük şeklinde olması ve çocuğun duygularıyla yazılmış olması güzel olmuş.Kitaplığı düzenlerken görünce inceleme ekliyim dedim.Kitabı bir günde bitirebilirsiniz.
ataç ikon Çocuk Kalbi
kitaba puan vermedi
2 yorum
Buse Menteş (@busementes)
Kitap incelemeleri icin daha uzun yazilar ariyor gozum.Seninkini gormusken yazayim dedim.Bazilari cok guzel olmus veyajut begenmedim gibisinden birkac lakirti edip inceleme yazdim saniyor.Sahsen, inceleme yazabilecek kabiliyete sahip olmadigimi ve hissettiklerimi tam olarak kagida dokemeyecegimi bildigim icin genelde inceleme yazmiyorum.Insanlarin neyi yapip neyi yapamadigini bilmeleri gerek diye dusunuyorum.Bu yuzden birkac kisi haricinde incelemelerini okuyup begendigim kimse yok.Neysee, gene cok uzun yazdim.Bir dahakine sen de uzun yaz lutfen Can:)
17.03.19 beğen cevap
can yılmaz

can yılmaz

@canylmaz

Felaketin İç Yüzü
Dizi ileride bayağı haşır neşir olacağımız ana karakterin intihar notunu yazmasıyla başlıyor.Devamında dizi sizi direkt patlama gecesine götürüyor ve o dakikadan beri sizi gerim gerim germeye başlıyor.Kullanılan müzikler,ışık,oyuncuların yüz ifadesi,kurgudaki ilerleyiş,diyaloglardaki ses tonları vs. gerçekten sizi olayın içine alıyor ve durumun vehametini gerçekten anlamanızı sağlıyor.Dizi boyuncu dizide gerilim,endişe,korku,belirsizlik devamlı var ve çok iyi işlenmiş.Felaketin görünmeyen yüzünü ve patlamanın sebeplerini izleyiciye gayet anlaşılır ve basit bir şekilde anlatıyor.Anlatmakla kalmayıp içine çekiyor.Cidden gerçekçiliğe yakın.Ayrıca Sovyet Dönemini çok iyi yansıtmışlar.Tabi bunu yaparken bir Sovyet karşıtlığı var ve Sovyet rejiminin hatalarını ön plana çıkararak yapmışlar ama bu da normal sonuçta Amerikan yapımı ve bir felaketi anlatıyor övücek hali yok.İşin siyasi boyutuna da değiniyor ve yapılan ihmaller,hükümetin örtbaslarını gösteriyor.Felaketi 5 bölümde önemli noktalara değinerek bilinmeyenleri anlatarak insanların psikolojisini izleyiciye çok iyi geçirerek anlatıyor.Akıcılık konusunda sıkıntı çekebilirsiniz.Bazı yerlerde sahneler uzun tutulmuş ama anlatılan şeyi pekiştirmek amacıyla yapılmış.Cast ekibine ayrı parantez açıyorum çünkü dizideki mekanlar ve kişiler gerçektekilerle çok büyük miktarda uyuşuyor.Son olarak bu kadar övüp de izlemenizi tavsiye ederim yazmaya gerek yok ama izlerseniz hiç pişman olmazsınız.
Chernobyl
filme 10 verdi
1 yorum
zeyrek (@zeyrek)
🌸
19.06.19 beğen 1 cevap
can yılmaz

can yılmaz

@canylmaz

Anneye İthaf Edilmiş Bir Şarkı
Malum anneler günü dolayısıyla her yerde anneler günü paylaşımları var.Bu şarkı geldi aklıma benim de.Rahmetli Cem Karaca bu parçayı yazdığı dönemde annesi vefat etmiş ve bunun üzerine bu parçanın bestesini yapıp annesine ithaf etmiş.Şarkıların ufak da olsa hikayeleri olunca daha bir anlam arıyorum onda.Bu da öyle bir parça.
0 yorum
can yılmaz

can yılmaz

@canylmaz

Komşumuzun İlk Kitabı paylaşım fotoğrafı
Komşumuzun İlk Kitabı
Yakın olduğumuz komşumuz kitap yazdı.Kitap basılmadan önce konusunu bana anlatmıştı kitap hakkında konuşmuştuk ama ilk kitabına göre bu kadae iyi olacağını beklemiyordum.Kitap ismini hikayedeki ana karakterden alıyor.Distopik bir kitap.Konusu da şöyle;Salome adlı bir kız insanların çoğunu psikolojik yöntemlerle mutlu eden mutsuz insanların tutuklandığı ve zorla mutlu edilip devlet için bedavaya çalıştırıldığı hiçbir kötü duygunun insanların yaşamasına müsade edilmediği özgür düşüncenin olmadığı devletin belli saatlerde yaptığı anons ve tv yayınlarıyla insanları tek bir düşüneceye ve mutlu olmaya ittiği bir Dünya'da bu sisteme başkaldırışını anlatıyor.Akıcı,sade ve çabuk bitirilebilen bir kitap.Okumanızı tavsiye ederim.
1 yorum
Buse Menteş (@busementes)
Canlı
15.04.19 beğen 1 cevap
can yılmaz

can yılmaz

@canylmaz

Çöldeki yabani otlar yaşar,oysa bahar çiçekleri çabucak solar.
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum