up
ara

ceren pınar özkan

Böyleyken akıp gidiyorum bir nehir gerçeği gibi
Hayatım boyunca ne kadar kitap okursam okuyayım Çalıkuşu'nun yeri bende her zaman çok ayrı olacak. Çoğu kişi Harry Potter'a olan obsesif takıntımdan ötürü en sevdiğim kitabı onlardan biri sanır, oysaki Çalıkuşu'dur. İlk okuduğum ve ne zaman elime geçse tekrar okuduğum yegane romandır. İdealist bir kadının hayattaki duruşunu anlatır, bu yönüyle Halide Edibin romanlarına benzer. Ama içinde kuş gibi bir kız vardır. Yaşadıkları duygular o kadar naif, o kadar kibar ki bir tüy gibi; üfleseniz avucunuzdan uçacak gibi gelir. Feride bende hep böyle bir izlenim bırakır. Her ne kadar Kamuran dizilerde şöyle yakışıklıydı aslında şöyle iyi niyetliydi gibi gösterilsede, içinde hanımevladı gösterişçi uçkuru düşük bir insandan başka bir şey değildir. Ama insan aşık olduğunu seçemez her zaman ki gibi. Bazı bölümlerinde hıçkıra hıçkıra ağladığımı bildiğim bir roman. Mutlaka okumalısınız.
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Ne yazık ki kitabın kendisini bulamadım. bir arkadaşım doğum günü hediyesi olarak bana pdf dosyası olarak bulmuş ve göndermişti. Çağlar boyu Quidditch ve Fanastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar'ın ikisine de sahibim, ancak kitap tadını vermiyor işte. Harry Potter serisine obsesif bir takıntı beslendiğim için bu kitapları edinmek elzem benim için. Ki eminim diğer potterheadler de bu çaba içinde. Kitabı basan yky artık yenilerini basmıyor, yaklaşık 10 yıldır piyasada olan bir kitap bu. Yeniden basımı için imza toplandı ancak sonuçsuz kaldı sanırım. Bunun sonucunda sahafları arşınladım ancak bulmak mümkün değil, kitapçı bile yüzünüze "öyle bir kitap mı var yea?" dercesine bakarken. Neyse, umarım tüm potterheadler bu kitabın sahibi olabilir.
ataç ikon Çağlar Boyu Quidditch
kitaba 10 verdi
0 beğen · 1 yorum
Burcu Balaban (@kontes)
Kitabın baskısı internetteki sahaflarda olup fiyatı 55-157TL arasında değişmektedir.
13.01.15 beğen cevap
Serinin 2. kitabı. Küçük Harry'miz yeni maceralara yelken açıyor. Voldemort bir kez daha kendi çabasıyla olmasa da ruhunun bir parçasıyla bile okulu karıştırmaya başlıyor. Bundan nasibini alan Harrycik ise olaylarla arkadaşları yardımıyla başa çıkmaya çalışıyor ve günü kurtarıyor. Serinin bu kitabı birincisinden daha karanlık. Ve bence birincisine on basar. Kitabın serinin bir çok kitabından daha iyi olduğunu düşünüyorum, özellikle Gilderoy'un olduğu bölümler çok eğlenceli. Filmi de en sevdiğim filmlerden 2. sidir. Mutlaka okuyun.
2 beğen · 0 yorum
Yaşça oldukça küçüktüm bu eseri okuduğumda, belki belli şeyleri kavramak için bile küçük. Hoş, acı dolu bir aşk hikayesi aklımda kalan, ve idealist bir kadın. Tekrar okumayı düşündüğüm kitaplardandır.
ataç ikon Jane Eyre
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Şimdiye kadar okuduğum klasiklerin içinde ayrı bir yere sahip olan kitaptır. Eğer betimlemeler sizi sıkıyorsa tavsiye etmem, sonra kitabı kötülüyorsunuz, üzülüyorum ya. Hep demişimdir Balzac, bardağı şurdan şuraya koymayı on beş sayfada anlatabilir diye. Göze alıp okuyun. Ama konusu güzeldir, o dönemin popüler konusudur ama okumaya ve betimlemeleri göze almaya değer sevgili okurlar.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
bitirme tezi çalışmam için yararlanmıştım. Konum elitizm olunca Vilfredo Pareto akla gelen ilk isimlerden.
0 beğen · 0 yorum
Çok sürükleyici, yürürken bile elinizden bırakmak istemeyeceğiniz kitap. Tabi ben bir yanlış anlama sonucu Da vinci şifresinden sonra bunu okudum ve "bu nasıl oldu?" gibi sorularla boğuştum siz yapmayın. Önce bunu okuyun sonra Da Vinci hadi bakalım.
ataç ikon Melekler ve Şeytanlar
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Okuduğum en iyi klasiklerdendi diyebilirim. Hala Felix'e karşı hayranlığım söz konusudur. Okuyalı bir 5 yıl kadar oldu her şeyi net hatırlayamıyorum ancak sanırım Harriet'ti adı, Felix'e yazdığı onlarca sayfalık mektubunu hatırlıyorum. Muhtemelen kitabın en sıkıcı kısmıydı. Ama genel olarak baktığımızda hoş bir kitap. Eğer sayfalarca betimleme okumaktan sıkılmazsanız tavsiye edilir, zira Balzac böyledir, hep derim; bardağı şurdan şuraya koymayı 15 sayfada anlatır diye. Klasikleri sevin ya, okuyun. Anti kuntin popüler kitapları okuyacağınıza bunları okuyun. Entrikaysa dik alası bunlarda zaten. Okuyun okutturun.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Okuyalı oldukça zaman oldu, ancak oldukça okurken keyif aldığım bir romandı. Ne yazık ki Elif Şafağın okuduğum tek eseri, biliyorum çok şey kaybediyorum ama okunacak o kadar kitabım var ki zaman yettiremiyorum. Bu nedenle diğer eserleriyle kıyaslamam mümkün olmayacak.
Ayrıca sonradan pembiş pembiş okumak istemeyen erkek okurları düşünerek kitabın füme rengi de satışa çıktı diye biliyorum, hoş bir strateji olmuş bence. Kitaptan elimde kalan bir kaç alıntıdan ibaret şu an.
ataç ikon Aşk
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Harry Potter serisinin 5. kitabı. Yanlış hatırlamıyorsam 1114 sayfa ile serinin içinde en kalın kitaptır kendisi. Ancak ne tuhaftır ki film uyarlamalarında en kısa filmde budur. Benim için seri sıralamamda ateş kadehinden sonra sondan ikinci gelir. Kişisel görüşüm; çok fazla heyecan uyandırmamıştır bende. Ama tabi kitap güzel değil diye bir cümle kurmam asla mümkün değil. Harikulade serinin gene iyi nitelikli bir kitabıdır, serinin tamamlanması için okunması gerekmektedir, zira bunu okumazsanız kilit taşlarınızdan biri eksik kalır. Ben daha çok yanıtsız kalmış soruların açığa kavuştuğu kitap olarak görüyorum bu kitabı. Seride bu nitelikteki diğer bir kitap ta Ölüm Yadigarları; ancak tek vasfı bu değil onun, çok nitelikli bir kitaptır.
1 beğen · 0 yorum
/ 2