up
ara

Ceyda EFE

Kitapları yakmaktan daha büyük suçlar vardır. Bunlardan biri de onları okumamaktır.
Doğum Tarihi : 3 Temmuz Salı
Katılım Tarihi : 11 Mart Cumartesi 2017 11:15 - 919 gün
Cinsiyet : Kadın
Şehir : İzmir / Türkiye (Turkey)
Kitapları yakmaktan daha büyük suçlar vardır. Bunlardan biri de onları okumamaktır.
Ceyda EFE

Ceyda EFE

@ceydaefe

Adının üstüne
Anılar koyma.
Sen mezar değilsin.

Anılar
Adının ardından gelsin.
Sen duvar değilsin.
ataç ikon Dokuza Kadar On
8.8 (174 oy)
0 yorum
Ceyda EFE

Ceyda EFE

@ceydaefe

M e r h a b a l a r ?
Satranç kitabı Zweing ile tanışma kitabım ve beni o kadar büyüledi ki elime aldıktan sonra tek solukta bitti. Kitap bir santraç şampiyonu ile başladı fakat daha sonra başka bir adam hikayeye dahil oldu ve onun hikayesini okuduk. Karakterimiz bomboş bir odaya kapatıp orada ruhen aç bırakılıyor. Herşeyden uzak sadece yatak, pencere, masa, lavabo bulunan bu odada karakterimiz ruhunu besleyecek bişeyler ararken tesadüfen karşına çıkan bir kitabı çalmaya karar veriyor. Kitap, kısaca rastlantı sonucu bir kitapla santracın bütün inceliklerini öğrenen ve bu oyunu bir tutkuya dönüştürerek hastalık haline getiren Dr. B nin hikayesini anlatıyor.
ataç ikon Satranç
8.8 (1666 oy)
1 yorum
utku (@morpheusu)
evet stefan Zweıg gerçekten bu konuda büyük bir usta.olayların içine okadar güzel çekiyorki bitirmeden bırakamıyorsunuz eseri
22.06.17 beğen 1 cevap
Ceyda EFE

Ceyda EFE

@ceydaefe

5 sene önce kütüphaneden ödünç aldığım 13 yaşımdaki halimle okuyamayıp iade ettiğim kitaptır kendisi. 18 yaşında tekrar kütüphanede arayıp buldum, ödünç aldım ve ne kadar eskimiş olduğunu düşünürken başladım okumaya. İyi ki de almışım tekrar.
Kitap doğduğundan beri sevilmemiş, dışlanmış olan Grenouille'nin hayat hikayesini anlatıyor. Kokulara karşı aşırı duyarlı olan bu karakter yeri geldiğinde istediği kokuyu elde etmek için cinayet işlemekten bile çekinmeyen biri. Bu adam bir gün kendi kokusunun olmadığını fark ediyor ve dünyası başına yıkılıyor. İnsanlara kendi benliğini ancak insansı bir koku sürünerek kabul ettirebileceğini anlayınca kendine bir koku bulma arayışına giriyor. Kitap sevgisizliğin ve dışlanmışlığın bir insana neler yaptırabileceğini çok iyi anlatıyor. Yazar koku ve yer tasvirlerini o kadar güzel anlatmış ki okurken bir anda kitabın büyüleyici dünyasında buldum kendimi. Her insanın ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesine koyması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kısaca böyle. Okuyun, okutturun efendim:) Bol okumalı günler dilerim...
ataç ikon Koku
8.8 (415 oy)
0 yorum
Ceyda EFE

Ceyda EFE

@ceydaefe

Başından beri mendeburun tekiydi. Yaşamaya sırf inat, sırf kötülük olsun diye karar vermişti. Tabii az ya da çok aklını, deneyimini kullanarak çeşitli seçenekler arasından birini yeğleyen yetişkin bir insanın karar verdiği gibi olmadı bu. Yine de ortalığa atılıvermiş bir fasulyenin çimlenmeyi ya da boş vermeyi seçişi gibi dirimsel bir karardı.
ataç ikon Koku
8.8 (415 oy)
0 yorum