up
ara

Hakan Eröztekin

// www.hakaneroztekin.com
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Acı ve Boş
Romanda hayatı boyunca günlerini mutlu bir şekilde geçirmiş bir adamın son günleri anlatılıyor. İnsanlara değil kendi hazlarına değer veren İvan, son günlerde yine sırf acı çekiyor diye onların da aynısını yaşamasını istemeye başlar.

Tolstoy, karşılıklı ilişkilerin ve diğerlerine verilen değerlerin yozlaştığı bir toplumun nasıl olabileceğini bize çok güzel yansıtıyor.

Daha da acısı, günümüzde pek çoğumuz toplumdan kopup bireyselliğimize çekiliyor ve eşe dosta değer vermeyip yalnızca kendi zevklerimizin peşinden koşuyoruz.

Ne acı.
ataç ikon İvan İlyiç'in Ölümü
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

BÜYÜK
Bir arkadaşımın tavsiyesiyle başladığım kitap, size hayatınızdaki pek çok alanda sayısız tavsiye veriyor. En sağlam öğüdü ise büyük düşünmenin başarıyı getireceği. Bu konuda yazarın fikirlerini kesinlikle destekliyorum.
Kişisel gelişime ilgi duyuyorsanız (ki herkes duymalı) ancak çok fazla kitapla tanışma fırsatına erişmemişseniz bu, güzel bir başlangıç olacaktır. Bu kitaptan sonra, okumalarınıza, ilginizi çeken alan ile devam edebilirsiniz.
Kişisel gelişim sizin tutkunuz ise bu kitabı yine de okuyun ancak çığır açıcı fikirler beklemeyin :)
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Doyurucu
Yeni bir siteniz varsa Google aramalarında yükselmek istersiniz. Bu kitap, bunu doğru şekilde nasıl yapacağınızı ve SEO'nun mantığını anlamanız için harika bir kaynak.

İki puanı, içeriğin biraz düzensiz ve dağınık olması sebebiyle kırdım. Ancak buna rağmen kitaptan çok şey öğreneceksiniz :)
ataç ikon Uzmanından SEO
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Eh işte
Robert Kiyosaki'nin bilgisi ve vizyonu, ekonomik durumunu sıfırdan göklere çıkarmak isteyen bizim gibi insanlar için harika bir kaynak. Özellikle meşhur kitabı Zengin Baba Yoksul Baba'da hiç fark etmediğimiz ama basit bir analizden bahsetmişti; nakit akışı.
Bunun üzerine Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği kitabında tüm iş türlerini dörde ayırmıştı: Çalışan, Serbest meslek, İş sahibi, Yatırımcı. Ardından bunları birbiriyle karşılaştırıp hangilerinin en iyisi olduğundan bahsetmişti.
Bu kitaptaki amaç ise can alıcı bir soruya cevap vermek: Neden okullarda finansal eğitim yok? Robert'ın Zengin Baba Yoksul Baba kitabını okuyanlar finansal eğitimin ne kadar önemli olduğunu ama niye bize hiç öğretilmediğini merak edeceklerdir. Bu konu derinlemesine, harika bir biçimde inceleniyor.

Kitabın ilk 80 sayfası çok önemli, büyük resmi görmenizi sağlayacak. Kalan kısımlarında ise pek bir şey bulduğumu söyleyemem. Robert genelde kendi ürünlerinin ve kitaplarının tanıtımını yapmakla geçirmiş; ya da anlattığı şeylerden tekrar tekrar bahsetmiş. Bu kitaba biraz da pratik bilgi bulmak için başlamıştım, hayal kırıklığına uğradım.

Ancak kitabın ilk 80 sayfasını okumanız size çok şey katacaktır.

İyi okumalar.
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Resmen bilgi damlıyor
Borsa ile ilgilenmeye başlayalı yarım sene oldu. İşe balıklama atlamamak için önce yüzeysel bir araştırma yapıp "önce kendinizi eğitin" önerisini aldım. Daha detaylı araştırma yaptım fakat internette adamakıllı bir kaynak yok. Var olanlar tamamen dağınık, bazıları ise epeyce karışık ve asıl noktayı her zaman kaçırmışlar. Bu yüzden her şey havada kalıyor.

Bunun üzerine bu kitabın çok önerildiğini gördüm. Peter Lynch, yatırımcılığın yıldız isimlerinden bir tanesi. İşi yatırım fonu yöneticiliği ve yanlış hatırlamıyorsam çalıştığı süre içinde fonun karını 50'ye katladı. Diğer bir deyişle, banka size yılda %10 faiz verirken bu adam parayı %5000'e katlamış. Bu kitapta borsa ile ilgili merak ettiğiniz neredeyse tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Mesela ben, "bu kadar yatırım uzmanı var, tüm günlerini analizle geçiriyorlar, onlar varken tek başıma ne yapabilirim?" diye merak ediyordum. Peter Lynch, en iyi yöntemin kendi hissenizi kendinizin seçmesi olduğunu söylüyor. Bundan epeyce bahsettikten sonra hisseleri nasıl seçeceğinizden bahsediyor. Ben çok iyi buldum bu kitabı.

Okuyup da "bir şey öğrenmedim" diyecek bir insanın olmayacağını düşünüyorum. Ha bu arada, kitabı mümkünse ikinci el veya ödünç olarak almanızı öneririm, şuan 30 lira gibi uçuk bir fiyatı var (içindeki bilgilerle kıyaslanamayacak bir fiyat, ancak yine de maliyetine göre epey fazla).

İyi okumalar.
ataç ikon Borsa'da Tek Başına
kitaba 10 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Erkeğin Kutsal Kitabı
Kendini ve kadınları anlamak isteyen erkeklerin başucu kitabı. Bu kitapta okuduklarıma başka yerde denk gelemezdim, David Deida'nın diğer kitabına da şimdiden göz dikmiş bulunuyorum.
ataç ikon Üstün Erkeğin Yolu
kitaba 10 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Enfes
Girişimciliğin olmazsa olmazıdır iş modeli. Aklınızdaki fikrin güçlü yanlarını ve görmediğiniz açıklarını fark edersiniz. Bu kitap da yüzlerce insanın emeğiyle biraraya getirilmiş, görselliği çizimlerle ve renkli desenlerle beslenmiş harika bir kitap. Ayrıca, popüler markaların iş modellerini nasıl kullandığına dair örnekler de bulacaksınız. Hangi seviyede olursanız olun iş modeline dair bakışınızı genişletecek güzel bir kitap.
ataç ikon İş Modeli Üretimi
kitaba 9 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Öğrenmek için yanlış adres
Ahmet Şerif İzgören adını duymayan yoktur sanırım, öyle popüler. Bu kitaba başlarken kapakta söylendiği gibi "Başarıya ulaşmak için ne yapmalı?" tarzı sorulara cevap bulma beklentisindeydim. Hatta liderlik konularının Türkiye'deki örneklerini okurum ve ülkemi daha iyi anlarım diye düşünüyordum. Ancak tek bulduğum "Ya şu yabancılar ne de iyi yapıyor, gel bak biz hiç yapamıyoruz ya" ile "bizde de cevherler var ama kullanmıyoruz" şeklinde zaten herkesin dilinde olan cümleleri, örnekleriyle okumaktı.
Başarısız.
ataç ikon Moks
kitaba 4 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Dünya dışı bir kitap
Son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan birisi. Hayatımızı şuanki duruma getirenin tamamen kendimiz olduğunu çok iyi açıklamış. Çekim yasası saçmalıklarına inanmıyorum fakat davranışlarımızı etkileyen düşüncelerin, hedeflerimizi elde etmenin nihai yolu olduğu konusunda yazarın sunduğu sağlam görüşleri destekliyorum.

Tekrar tekrar okunası bir kitap.
ataç ikon İyi Düşün İyi Yaşa
kitaba 10 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Ekonomi 101
Ekonomik kavramları çok basit bir üslupla anlatma başarısına sahip,

Ekonomi teorilerini, ünlü iktisatçıları tanımamızı ve bugüne etkilerini anlamamızı sağlıyor. Ayrıca bunu tarafsız bir gözle yaptığını söyleyebilirim; teorilere karşıt-düşünce olarak sunulan fikirlere de yer vermişler.

Ekonomi denildiğinde aklınızda pek bir şey canlanmıyorsa işe bu kitapla başlayın.
ataç ikon 30 Saniyede Ekonomi
kitaba 9 verdi
0 yorum
/ 10