up
ara

Hakan Eröztekin

// www.hakaneroztekin.com
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Alışveriş Bilimi
Kitap daha çok mağazacılara hitap etse de gezdiğimiz alışveriş merkezlerinde neyi neden ve nasıl aldığımızı çok güzel bir şekilde açıklamış. İlgimi en çok çeken kısım alışveriş konusunda cinsiyetler arasındaki farktı.

Erkekler oyalanmadan, "hemen alıp çıkmayı" alışveriş olarak sayıyor. Kadınlar rahat rahat inceleme yapabilecekleri yerleri tercih ediyor. Kadınlar erkek kıyafetlerini inceleyip satın almayı severken erkekler bırakın kadınları kendi beden ölçülerini bile bilmediğinden kadınına iç çamaşırı almaktan geri durabiliyor.

Ayrıca kitabın günümüzde çoğu uygulamaya geçirilen birçok eksiği önceden görmesi de yazarın geniş vizyonunu bize gösteriyor.

Mağaza sahibi olmasanız da alışveriş bilimi üzerine bu kitabı okumanızı öneririm.
ataç ikon Neden Satın Alırız?
kitaba 7 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

En ikna edici şey
Bu kitaba gelene kadar ikna yöntemleriyle ilgili pek çok şey okudum. İknanın Psikolojisi'nin sayfalarını karıştırdığımda gördüm ki tüm okuduklarım zaten bu kitapta mevcutmuş.

İkna stratejileri özenle ve örneklerle anlatılmış, sonunda özet bilgiler halinde derlenmiş. İnsan ilişkilerine, satış&pazarlamaya yönelik bilgi edinmek istiyorsanız bu kitabı es geçmeyin.
ataç ikon İknanın Psikolojisi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Milyar dolarlık endüstri
Satış ve pazarlama üzerine her yıl milyarlar dökülüyor. Bizi o ürünü almaya ikna etmek için her türlü yol deneniyor. Öylesine gözümüze çarpan bir reklamın, hiç düşünmeden aldığımız Nutella kavanozunun ardında yatan gerçekleri keşfetmek size bambaşka bir perspektif sunuyor.

Satış ve pazarlama alanına yeni adım attığımı söyleyebilirim. Buyology ise "yeni başlayanlar" için gayet güzel bir tercih gibi görünüyor.

İyi okumalar.
ataç ikon Buyology
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Dahiyane
Sıfırdan milyonerliğe kendi çabasıyla yükselen birinin düşünce yapısını öğrenmenin hazzı... Çoğu insan parası olmadığından değil kitap almadığından; alsa da okumadığından ekonomik bunalımlar yaşıyor.

Başarıya giden yolu arıyorsanız böyle kitaplar, birer pırlanta. Kıymetini bilene.
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Ufuk Genişleten Şey
Geleceğe yönelik hedeflerimize ve onlara etkili bir şekilde nasıl ulaşacağımızı irdeleyen, etkili bir kitap.

Kitabın dizaynını çok beğendim, bir sürü bölüm içeriyor ve her bölümde bölümün kilit fikirlerini veriyor. Böylelikle her bölüme sondan başlayıp hızlıca bitirebiliyorsunuz. Çizimler ve renklendirme de ayrı iyi.

3 puan eksik vermemin sebebi bilgi içeriğinin sayfa sayısı kadar olmaması; daha kısa da anlatılabilirdi. Ayrıca çok özgün bir fikir de değil. Bu boşluk motivasyon yazılarıyla doldurulmaya çalışılmış fakat bu da pek etkili olmamış.

Sözün özü, pek çok kişi tarafından tavsiye edildiği kadar var, kitapta farklı ve güzel bir bakış açısı var fakat kişisel gelişim ve iş dünyasıyla bir süredir ilgileniyorsanız kapacağınız çok da fazla bir şey yok.
ataç ikon Bir Tek Şey
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Yönetim Alanında İnceler
Kitap, HBR'de çıkan 10 tane yazının derlemesinden oluşuyor. Her yazı için bir özet kısmı ve bir pratik kısmı var.

Yazıların içeriği epey iyi, kendi adıma güzel şeyler öğrendim. İçerik düzenlemesi sayesinde de kitabı 1 saat gibi kısa bir sürede bitirebiliyorsunuz.
ataç ikon Kendinizi Yönetmek
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Şahane
Eşsiz bilgiler içeren bir kitap. Kıymetini bilenlere hem kısa vadede hem de uzun vadede katacakları sınırsız.
ataç ikon Zengin Baba Yoksul Baba
kitaba 10 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Sanatımsı
Kitlelerin, kabuğunu çok fazla övdüğü ama içi boş bir ceviz daha. Popüler medyada mutlaka okuyun diye üstüne basılan ama eski yüzyıllarda savaşlarda kazanmaya yönelik taktikleri içeren, 3. dünya savaşı çıksa bile savaşta bir komutan olmayacaksanız içerdiği bilgiler tamamen işe yaramaz.

80 sayfalık kitabı 4 ayda bitirmemin sebebi bu :)
ataç ikon Savaş Sanatı
kitaba 4 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Girişimcilerin kutsal kitabı
Hayatım boyunca okuduğum tartışmasız en iyi kitaplardan. Hayatım boyunca baş ucumda taşıyıp tekrar tekrar okuyacağım belki de tek kitap olacak kendisi.

Neden?

Kitapta hepimizin şartlandırıldığı "sabah 9 akşam 5" düzenine karşıt "haftada maksimum 4 saat" sisteminden bahsediliyor. Bununla kalmayıp bunu nasıl başaracağınızı da adım adım anlatıyor.

Bu kitabı okuyana dek, kariyer alanında, daha önce nefes almadığınızı fark edeceksiniz.
ataç ikon 4 Saatlik Hafta
kitaba 10 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Has
Stephen King'in okuduğum 4. kitabı. Genellikle kişisel gelişim ve iş üzerine kitaplar okuduğumdan araya birkaç roman serpiştiriyorum; kurbanım Hayvan Mezarlığı'ydı.

Ortada gayet basit bir olay var, kasabaya yeni yerleşen bir aile ve esrarengiz bir mezarlık. Tüm hikaye bunun üzerinde dönüyor. Kitabı güzel yapan ise "durum tahlillerinin" çok iyi yapılması. Örneğin gerilimli bir anda içimizden "canavar şimdi kesin karşısına çıkıverir" diyebileceğimiz yerde romandaki karakter aynı şeyi söylüyor: "canavar şimdi kesin karşıma çıkıverecek".

Romanın aksiyon geriliminden ziyade psikolojik gerilim yanının ağır bastığını ve puanları buradan topladığını söyleyebilirim. Tek eksik, bazı kısımlarda 'klişe' bir takım olayların olması ve kitabın sayfasını gereksiz yere arttırması oldu. Onun dışında gayet keyifli bir okumaydı.
ataç ikon Hayvan Mezarlığı
kitaba 8 verdi
0 yorum
/ 10