up
ara

Canan

Ben orospu ve çingeneleri severim ; biri namuslu numarası yapmaz ,diğeri milliyetçi ayağına yatmaz ...💃💃
Canan

Canan

@cnnhni

Aykiri bir yaşam..
Sadizmin öncülerinden sayilan de Sade ,soylu kesime ait olmakla beraber,yaşadigi çalkantili ,soyluluğuna yakişmayan hayat şekliyile yaşadiği dönemde de(18.yy)günümuzde halen dikkat çeken yazar arasindadir...
Hiçbir felsefi kitap yayinlamadan,felsefede ve piskolojide ele alinan bir fenomen haline gelmistir..Çoğu romanin ortak özeliği alişilmis etik bilgileri tersyüz edilmesidir..
Justine ve Jasmin ,de Sadenin en Sodomun 120 günu eseri ortaya çikana kadar en önemli eseri sayilir..
Justine öyku seklinde yazilmis bir kitaptir..De Sade Justine uzerinden toplumda erdemi doğuluğu ,safligi ve inanci simgeler ve Justine nin karşisina sūrekli kendi adindan konuşan suçlular çikarir.Karşisina çikardigi suçlular ,insanin zihninin en karanlik kapilarini aralar..

Kitapta Sade'ye göre doğaya yön veren etkileyen Tanri die bir güç yoktur ,karakterleri tanriyi reddeder,yaratan, yaratiği canlilara belirli yaşam tarzi ,hedefler koyan doğadir ve insa doğasi gereği egoistir,ve haz duyarak yaşamak için herseyi yapar.Iste bu noktada insan toplumun dayatiği kurallar dişinda davranmaya yônelirler,ki bu yôneliş elbette mevkiye ve güce bagli olarak suçlu veya suçsuz sifatinda değiskenlik gôsterir..
Yüksek mevkilerde güç sahibi kişileri,din adamlarini kitap boyunca suç isleyen kişiler olarak gôstermesinin başlica sebebi de günumuze kadar gelen güçlu zayifi ezer, din toplumu sômürur fikirlerine sahip olmasidir.

Kitapta konu edilen erdeme karşi baş gösteren,cinayet hirsizlik tecavüz,ensest gibi bir süru "suçu" işleyen kitap kahramanlarinin günumuzde (tarihte de kurgusuna benzer olaylar yaşanmistir),hayali birer kişi olmaktan çikip,kanli canli bu suçlari isleyen bireylerin varolmasi de Sade nin savunduğu doğa kanunlari,egoizm ve tutkularin mantiğini tekrar gözden geçirmeye yönlendiren bir kitap..
ataç ikon Justine - Erdemin Felaketleri
kitaba puan vermedi
13 beğen · 4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Kitabı okumadım,bilemiyorum tabii dediğin gibi : "(...) egoizm ve tutkuların mantığını tekrar gözden geçirmeye yönlendiren bir kitap" olup olmadığını. Lakin Yazarı tanıyorum. Okumam!
08.02.19 beğen 1 cevap
Canan

Canan

@cnnhni

Remzi okuyup adam oldumu acaba??
Daha önce sinema filimlerinde görmeye alişik olduğumuz Yilmaz Gùney,en az oyunculuğu kadar başarili bir kitap yazmis diyebilirm..Son zamanlarda okuduğum en en en içten en hùzun verici kitaplardan"Boynu Bùkùk öldùler"... Filimleri arasinda kendisinin de buna benzer rollerde gördügumden mi bilmiyorum ama Halil hakkinda ki bölümlerde hep Yilmaz Güney canlandi kafamda..
Halil,Emine,Hidir,Kamber(ki beni en çok hüzunlendiren karakterdir),Remzi ve daha birčoğu ,ayri ayri dönemin yasam şartlarinin ezilmenin,çaresizliğin birer yansimasiydilar..Ağalarin topraktan sahip edindikleri gücün altinda umutlarinin,sevdalarinin,yarinlarinin hatta ve hatta kişilikleeinin ezildigi bir toplumun aci veren hikáyesi..


Hele bir bölüm vardi ki..Kamberin oğlunun gećis sinavinda yaninda olmasi icin okula gittiiğinde,agalar tarafindan küčuk görülmesi ,gurur duymasi gerekirken fakirliğinin ve cahiliğinin altinda ezilmesi(aslinda asil cahillik sevgisizlikti ve Kamberde çocuguna verilecek fazlasiyla sevgi ve fedakarlik vardi ya neyse)Remzinin de bütün bu olaylardaki çocuksu ama içe dokunan tepkileri,benim de içime dokunmustu doğrusu...(ki bu noktada eğitimin önemini bir kez daha vurgulamis olalim...
KEYİFLE OKUYUN...
ataç ikon Boynu Bükük Öldüler
kitaba 10 verdi
16 beğen · 3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Çok çabuk devrettin BOYNU BÜKÜK ÖLDÜLER romanını Canan @cnnhni. Tebrik ediyorum seni.
06.02.19 beğen 1 cevap
Elsa Rose (@elsarosee)
Halil bnm adamım 😇
06.02.19 beğen 2 cevap
Canan

Canan

@cnnhni

Düşünme ,edimin bir vekili...
Insan evrimleşti.Yaşam ortami değisti,gelişti,yayildi,günümuzde atalarindan bambaşka ve çagdas bir duruma geldi..Günumuze kadar degişmeyen tek şey (zamanla degişime uğrasa da özünde ayni kalan) i piskolojik,toplumsal veya dini tabularidir..
Sigmund Freud günümüzde hala tabu olan ensest ,animizim gibi konularin piskolojik boyutunu,Ìskoç sosyal antropilog James George Frazer in ilkel kabilelerde ki tabu ve totemizim hakkindaki araştirmalarindayn faydalanarak açiklamistir..
Nevrozlulari incelerken,(bilimin sağladigi bir imkan) psikanalizin, totemik sistem konusundaki daha yeni düsuncelerin aksine ve daha eski düsuncelere uygun olarak gerek totemizmle egzogami arasinda sıkı bir baglanti oldgunu gerekse bunlarin kokenlerinden ayni zamana denk düstüğunun sonucuna varmaktadir..
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba puan vermedi
7 beğen · 0 yorum
Canan

Canan

@cnnhni

Sitede kitap hakkinda bir suru alinti ve inceleme eklenmis. Hicbirini okumadim, okumak istemedim inceleme eklemeden önce, çunku inceleme yazarken okudugm yazilarin etkisinde kalip,kitap hakkinda yabanci düsunceler etkisinde kalip ,yabanci fikirler eklemek istemedim.(yaziyi ekledikten sonra hepsini okumak istiyorum)
Kitap hakkindaki edebi çozumlemeleri okurken,kitaba inceleme ekleyecek kadar altyapiya sahip olmadigimin bilincinde olmakla beraber aslinda önsozde belirtildigi gibi ben kitabi bitirdikten sonra mutlu bir okuyucu oldgumu hisettim😊
Romanin ilk sayfasinda ki kutsal kitaplardan yapilan alintilar muhtemelen kitaptaki olaylara inandirci bir yaklasim yakalamak açisindan çok güzel bir giris olmus.Devaminda ki eski turkce yazi,kitabin ilerleyen sayfalardaki olaylarin geçtigi zaman ve mekanlarin hayal edilmesi bakimindan insan zihninde bir ôn fikir olusturdu diyebilirm.
Hernekadar tarihi bir roman gbi gözuksede en azindan okumaya basladigim zaman ben oyle sanmistm,anlatilan hiçbir hikayenin aslinda kesin bir bilgi,mekan yada zamana dayanmadigini,herseyin aslinda yazarin genis hayal gücunun bir sonucu ortaya ciktigini soyleyebilirm..
Yazarin hayati ve çalismalari hakkinda bilgi edinirken kendisinin felsefi kisiliginn kitaptaki bazi kahramanlara yansitigini ve onlarin üzerinden yer yer felsefi yaklasimlara ,yer yer tibbi,fiziki ,dini ve mitolojik motivlerle okuyucuya yansitigini soyleyebilirm..
Degisik hikayeler ve degisik kahramanlarin degisik zaman dilimlerinde yasadiklarinin, ortak bir noktada bulusmasi ve hikayenin günumuze kadar devam edebiliyor olmasi kitabi okuduklarimn arasinda digerlerinden ayiran degisik kilan ,ayri bir tat veren.. -haa sanirm simdi kitabi ozetleyebilirm.Kitabin harika bir tadi,okurken keyif veren ,haz veren bir yani var..
Hala okumamis olanlara ,zaman kaybetmeden okuyun derim...
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba 10 verdi
10 beğen · 0 yorum
Canan

Canan

@cnnhni

Dantenin dünyadaki cehheneminden...
Iktidar ve güç savalsari insanoglunun yaratisindan beri,insani insanliga yakismayacak sekilde davranmaya yönlendirmistir.
Insan evrimini suresince zulmu da evrim gecirmistir. olaylar 1970-1982 yillari arasinda gerceklesmistir(dis dunyayla butun iliskileri kesilen mahkumlardan biri tuvalette bulup sakladigi kopuk bir gazete parcasindan o yil evroviziyonda Isvec li Abba gurubunn birinci oldgunu okur ki bu filimdeki etkilendgim bircok sahneden biridir..) ve sanirm bu dönemde zulmetmenin doruguna cikmistir..
Tavsiye uzerine izledgm filim Urugvay in demokrasinn yikilip yerine diktatorlugun gelmesinden sonraki 12 yil demokrasi savascilarinin hikayesidir..
"Buraya girenler her umudu disaida birakin " die bir yazi dikkatimi cekti hapisanenin duvarinda..Ana karakterlerden birinin de dikkatini cekmisti hemen..Dante nin Ilahi Komedyasinn Cehenemmin giris kapisinn yazisiydi bu..Girdikleri yer demek ki bu yaziyla ozdeslesiyordu...
Gercek hikayeden uyarlanmasi yer yer tiksindirdi,yer yer üzdu ve sasirti...
...Sis artik mahkum degilsiniz,rehinsiniz..Simdi ise sizi çildirtacagiz.....
........
.....Bu cok zalimce..."Idam etmek daha insanca olurdu ....diyor hapisanede gorevli doktor...
Devamini izleyin karar verin...
..."Eger bu benim son siirim olacaksa
isyankar ve hüzunlu
yilmis ama tek parça
yoldas. ....
EK 1
Puan vermeyi unutmusm😐burdan 10 verdgimi de belireyim😊 17.01.19
EK 2
Abba nin 1974 de birinci oldgunu yazmayi unuttmusm sanirm🤔
https://youtu.be/3FsVeMz1F5c 17.01.19
EK 3
https://youtu.be/3FsVeMz1F5c 17.01.19
A Twelve Year Night
filme puan vermedi
21 beğen · 0 yorum
Canan

Canan

@cnnhni

#okudumbitti#everyman#
Özgun adi Everyman, turkce baskisinda sokaktaki adam die tercume edilen kitap ,aslinda hepimizin hikayesi,sokakta etrafimizda gördugumuz herkesin hikayesiydi...
Biz canlilar icin ölum ne kacinilmaz bir sondur....Bunun farkinda olarak yassmak nerdeyse mümkun degildi, yùzlesmenin vakti gelince insani nasil.hisettriyordu acaba??

.....Ama zaten hayatta en üzücü şey sıradanlıktır; her şeyi alt eden ölüm gerçeğini bize bir kez daha hatırlatır.📖📖📖📖


Iste tam bu noktada kitabin konusu basliyor..
Defin merasimi.Ölen bir adam ve son gorevlerini getirmek icin bir araya toplanan aile,es,dost
Herkes icinden gecen,yada soylemesi gereken birsey mirildaniyor duygularini ifade ediyor...
...
Elbette biri öldüğünde hep olduğu gibi, gidenlerin çoğu acı içindeyken diğerlerinin hiç de rahatı bozulmamış gibiydi veya rahatlamış bir vaziyetteydiler veya sebebi ister iyi ister kötü olsun, bu ölüm gerçekte onları memnun etmişti.📖📖📖
Bu sefer farkindalik yaratan sey merhumun bu kacinilmaz.sonla.yùzlemesi sirasinda kendiyle hesaplasmasi,cocuklugundan beri gelisim süreci aile iliskileri evlilikleri,cocuklari ve hastaliklari dolayisiyla ölume yaklasip ,
hayatina tekrardan devam etmesidir...Bütun bunlari yasarken aradan yetmis yildan uzun bir süre gecmistir,bir karinca adimi kadar...
Yaslilik denilebilecek safhaya gelmistir hayat artik
...Yaşlılık bir savaş değildir; yaşlılık bir katliamdır.📖📖📖📖
Son bu sefer kacinilmazdir,yalnizliklar,pismanliklar,keskeler ve özlemlerle bir hayati ardinda birakarak...Ve nasil ólecegini merak edip dururken adam ,kalbi durur,artik azad edilmistir varligindan,bir hiclige gidiyor fakat kendisi de bunun farkinda degildi....
Kisa ve akici olmasi sebebiyle cabuk okunabilen bir kitap sokaktaki adam keyifle okuyun..
EK 1
bu incelemeyi yazarken arada çalan muzigi de size birakiyorum https://youtu.be/p_6F5K_xP6Q 27.11.18
ataç ikon Sokaktaki Adam
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
Canan

Canan

@cnnhni

Edepsizliklerin yazarindan...
Marquez,Bukowski gibi Miller de edepsizliklerin yazari sayilirdi..Edebiyata katkida bulunmayi, edepli olmadan yapanlardan Henry Miller...

Yengec donencesi ,yayinlandigi gunlerde ahlaki degerleri yikmakla beraber,uzun sure yasakli kalmis kitaplar arasinda ve hakkinda en cok dava acilmis kitaplar arasindadir..Nihayetinde donemin edebiyat dunyasinin önemli kisilerin de fikirlerinim etkisiyle bütun davalardan beraat etmistir...Bu yüzden dir ki kitabin giris kisminda söyle bir yazi durur...

......📖📖Yasam kavgasinin tum haz ve huzunlerini yansitan bu çagdas klasigi sunarken,kitaplarin yasaklanmadigi bir dünya düslemekte israr ediyoruz...📖📖📖

Paris denince akla gelen ihtisam,tarih,görkem,edebiyat ve sanat merkezinden farkli bir tablo canlandiriyor Miller kitap boyunca

📖📖Fahise gibidir Pariz.Uzaktan bakinca solugunuzu keser,almak icin sabirsizlanirsiniz,bes dakkika sonra da aldatilmis hisedder ,kendinizden igrenirsiniz..📖📖📖

Yazarin Pariz te bulundugu bir dönemin ,o donemdeki kotu yasam sartlari,hazlari hisleri,cevresi hayaleri ve igrencliklerin çok ustunde hayatta kalmanin mucadelesi otobiografik ogelerle ,cinsel ve pornografik die vurgulanmasinin aksine bir hayatta kalmak mucadelesi vurgulamistir...

📖📖..sokaklardi benim siginagim ..diyor cogu yerde.Sokaklari siginak etmis birinin diskiyi,b.k,cinsel eylemi düzusmek gibi ifade etmesinin verdigi yargi Henry Millerin ne anlatmak istedginin disina cikilmis ve okuyucunun algisina gõre kitap hakkinda bir ön yargi olusturmus olabilir yillarca...

Uzun lafin kisasi😊...akici olan herseyi sever diyor yazar syf:234 te ,kitabi da akiciliktan ödun vermeden yazmis.Yeralti edebiyati severlerin keyifle okuyabilecekleri bir kitap die dusunuyorm..Ön yargilarinizi bir kenara birakin ve okuyun🙋🙋🙋
ataç ikon Yengeç Dönencesi
kitaba puan vermedi
23 beğen · 22 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
😂😂 iyi akşamlar canan 💃💃💃💪👍✌umarım yeterli olmuştur.
26.11.18 beğen 2 cevap
bilent doğan (@bilentdogan)
Henry miller’dileği umarım bir gün olur.
26.11.18 beğen 1 cevap
Rabia Bilen (@rabiaa)
Bu kitabi sırf bu inceleme için okumam gerek. Bir de şuan sınava çalıştığım için size elimdeki kitabi yollayamıyorum :) Sınavım biter bitmez size, söz dizimi ve kompozisyon kitabı yollayacağım. 🌼
26.11.18 beğen 2 cevap
Canan

Canan

@cnnhni

Biz iki kisiydik fakat bizi görenler binlerce diyordu🙄🙄
Nobel edebiyat ödullu yazar Luigi Pirandello icin hernekadr pessimist bir yazar oldugu ve eselerinin hayatindan izler tasidigi soylende de Biri Hiçbiri binlercesi,pesimizme mizahi bir yaklasim olmus yer yer....
Insan yillarca kendine toplumun kendine bicmis kaliplari icerisinde yasayabilirdi,ve bunu farketmeyebilirdi ve sonra bir an kùcuk bir ayrinti bunu farketmeye yetebilirdi...
.....Kadin gùlumseyip....Burnunun hangi yone dogru yamuk oldguna bakiyorsun sanmistim ..dedi(syf:3)....
.....Kadinlar kocalarinin kusularini bulmak icin yaratilmislari😊.....
....ve o anda Moscarda (isminin anlami Moscito dan türeyen ve karasivrisinek anlami tasiyan)yirmi sekiz yasina kadar kendinde hic farketmedigi,sormaya cesaret edemedigi yada gõrmezden geldigi sorularin sorma zamanin geldgini farkeder....
Insan bir midir,hic midir binlerce midir?.....
Varolusun kendini bulmanin,sorgulmanin, kendine yabancilasmanin,topumun bize dayatigi kisiliklerimizn disina cikip,icimizdeki binlerceyi bire indirgemenin mucadelesi.....
.....
📖📖📖Hayır işte,arkadaşınız onu görmüyor çünkü siz,onun sizinle aynı şeyi,aynen sizin istediğiniz biçimde görmesi gerektiğini düşünüyorlar,o başka bir şey görüyor.Üstelik gördüğü şeyi kendi istediği biçimde gördüğünden,aksine ona göre asıl kör olan sizsiniz....📖📖📖📖


Moscarda artik sorgulamanin otesine gecip,kendine bircok kisilik atfeden hayat gerceklerini de degistirmeye baslar ve kendini bilincli bir deliligin esiginde bulur ,fakat yavas yavas misyonu gerceklesmektedir...kendini kendine yabancilastiran ve binlerce yapan cogu yukten kurtulmustur..
.....yasiyorum üstelik de bütunlugumden bir sey kaybetmeden;fakat kendi icimde degil,disardaaki her seyin icindeyim artik....📖📖📖
Moscarda kendini bulduysa darisi bütun arayanlarin basina😊😊
ataç ikon Biri, Hiçbiri, Binlercesi
kitaba puan vermedi
14 beğen · 5 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
canan arayalım mı ? 😆😆😆
22.11.18 beğen 1 cevap
Canan

Canan

@cnnhni

Kadin insandir,erkek ise insan ogludur......
Kadin ve erkek yaradilis geregi birinden farkliydi,ve bu fark birbirlerini yõnetmek icin degil tamamlamak icindi
....
Erkek egemen toplumlarda ,kadin olmak, kadin gibi davranmak,kadin gibi hissetmek hep zor olmustur....

Söz konusu kitap tam da bu noktadaki zorluklarin,bir kadinin hayat yõnunu ne sekilde etkilediginin ispatidir....

Feminist yazar Neval El Seddavi nin kaleminden ,sade, dūz,ayni zamanda gercekçi ve derin, idam mahkumu kadinin agzindan hayati, gercekleri,hayalleri ,hazlari ,acilari ve gelismemis egitilmemis toplumlarda kadinin nesnelestirilmesinin aci ve huzursz edici hikayesi....... Yüzünu ,gözlerini görsenez, bukadar yumusak bir kadinin adam ôldurebilcegine asla inanmassiniz.....
.. Kim demis yumusak kadinlar adam õldürmez die????📖📖📖📖
... Hayatini,gururunu,hayallerini insanligini çalinan her insan potansiyel bir katildir.

Ben fahişe değilim. Ama çocukluğumdan beri babam, amcam, kocam, hepsi bana bir fahişe olarak büyümeyi öğrettiler...📖📖📖📖📖Ve o adamlardan birini õldürur Firdevs....
Sokakta yürüdüm; bütün maskeleri yırtıp altlarındakini ortaya çıkarmış olmanın gururuyla başım dimdikti. Ayaklarımın ritmik
vuruşları sessizliği bozuyordu. Ne birinden kaçar gibi, ne de yavaştı. Kendine güvenen, nereye gittiğini bilen ve hedefini görebilen bir kadının adımlarıydı. Dişi ayak bilekleri, düzgün, gergin ve kılsız bacakları olan, ayaklarına yüksek topuklu pahalı deri ayakkabılar giyen bir kadının adimlariydi....
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba puan vermedi
11 beğen · 1 yorum
kader.cmln (@naturmort)
canlıya:)
12.11.18 beğen 1 cevap
Canan

Canan

@cnnhni

Söylediklerimden sorumluyum, anladıklarınızdan değil🤷🤷🤷
Kitabi okumaya baslamadan ,edindigim yazarin hayati konusundaki bilgiler,en az kitap kadar inceleme gerektiren ,ve yazdiklarinin tamamen hayal ürunu olmadgina inandiran türdendi..


Kisinin ozgürlugu fikirlerini ve hisetiklerini açik bir dilde ifade cesurca ifade edilmesinden geçtigini göz ônunde bulundurursak,Anasis Nin'i ozgurluk ve cesaret anlaminda ,yüksek mertebelere ulastigini belirtmek isterim ki ,kitaplarini okuyanlar eminim.hemfikir olacaktir...


Kitap,üc hikayeden olusur...Hikayeler,kisilerin ic dunyalarini cinsel tercihlerini,kendilerini kesfetmelerini,cinsel arzulari tabu olmaktan cikaran detaylarla derinlemesine ince ayrintilariyla anlatmaktadir...

Daha fazlasini merak edenler icin keyifle okuyun derim.....📖📖📖📖
ataç ikon Venüs Üçgeni
kitaba puan vermedi
10 beğen · 4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Anais Nin (Anaïs Nin) sevilecek yazarlardan Canan. Hem dediğin gibi : "(...) Anais Nin'i ozgurluk ve cesaret anlaminda ,yüksek mertebelere ulastigini belirtmek isterim,dedin ya sana katılıyorum.
11.11.18 beğen 2 cevap
/ 3