up
ara

Corpus

Yazar. Okur. Okutur.
Corpus

Corpus

@corpus

Okurken çok eğlendiğim bir kitap oldu Kumarbaz. Aleksey İvanoviç'in gözünden çevresindeki insanlara ve kendi yaşamına bakışı anlatılıyor. Dili o kadar muzip ki çoğu yerde kahkahalarla güldüm. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Kumarbaz
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Corpus

Corpus

@corpus

Disney filmleri tadında, sevimli bir öykü. Olaylar çok hızlı gelişiyor ve edebi açıdan aksak yönler fazla ancak genel olarak çok sevimli bir hikayeydi. Karakterlerin hepsinin ismi alışılmadık olduğu ve tüm yetişkinler çocuk gibi davrandığı, 4 yaşındaki çocuklar bir sınıf öğretmeni olan beni bir hayli şaşırtacak kadar olgun davrandığı için fazla puan kırmış olabilirim tabii ama benim gibi her şeyi didik didik ederek okumuyorsanız severek okuyacağınızı düşünüyorum.

Kitabın tasarımı ve içindeki resimlere hakikaten bayıldım. Hikayeyi daha sevimli bir hale getirmiş tüm çalışmalar. Efran gibi bir karakter okumak da hakikaten hoştu tabii.
ataç ikon Süper Dadı
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum
Corpus

Corpus

@corpus

İkinci kitap da ilki kadar güzeldi, ilki benim için daha özeldi ama gerçekten sevdim. Birçok olayın iç içe geçmesi kitabı sevmemin en büyük sebeplerinden biri oldu. Heyecan da var, inançlarımız da aşk da var içinde. Hayatın ufak çaplı aksaklıkları, aile ve arkadaşlık, kendimizle çeliştiğimiz anlar vs. İlk kitapta da demiştim yazar bizi bir kitaba değil bir hayatın içine çekiyor ve bence en güzel olan da bu. Karakterleri size yanınızda oturuyorlarmış gibi sevdirebilmek ayrı bir yetenek bana soracak olursanız.

Bir de kalemi daha kuvvetli hale gelen yazar beni bol bol mutluluğa hapsetti bu kitapla. İki karakteri de tanımak beni sevindirdi. Ömer benim için ayrı bir özeldi tabii ama bunun sebebi sandığınız gibi ona âşık olmam değil, tabii o da var ama göz koymuyoruz tabii Betül kıskanır.

Kısaca iyi ki merak etmişim de merakıma yenilmişim diyorum. Kitaplığımda özel bir yeri olacak daima bu serinin.

Puan kırmaya gönlüm el vermiyordu fakat objektif olabilmek adına kitaba olan aşkımı bir kenara bırakıyorum birkaç saniye. İlk kitapta yalnızca bir cümle beni rahatsız etmişti, aşırıya kaçmayan teknik hataları bir Sarai vakası olmadıkça dillendirmemeye çalışıyorum. Gözlerimin gereğinden fazla eleştiriye meyilli olduğunu ben de biliyorum zira.
Puan kırdığım birkaç mesele var kitapta. Birincisi kahraman bakış açısı ile yazmak zor olduğu için aslında. İlk kitapta Betül'den arta kalan kısımları doldururken hiç zorlanmamış yazar fakat ikinci kitabın ilk kısımları ve sonlara yakın bir bölümü sürekli kısa aralıklarla verilen fikirler ve uykuyla geçiştirilen kısımlara ayrılmıştı. Bir yerde toparlıyor ama sonra tekrar maruz kalmak dile getirmek zorunda bıraktı.
İkinci olarak Betül'ün kendini bulma serüveninin dışında olmak beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. İlk kitaptan beri en çok beklediğim şey bu değişimin nasıl olacağıydı çünkü eski Betül şeffaf bir şekilde karşımızdayken yeni Betül ve öğrendiği dersler bizden ayrıydı. O derslere ihtiyacı olan çok fazla insan olduğunu düşünüyordum ve gerçekten çok istemiştim okumayı. Umudum insanların merak etmesi yönünde yalnızca. Bu yolculuk merakla başlıyor çünkü.
Üçüncü olarak aksiyona ve drama dair son kısım beni biraz bunalttı. Başta ne kadar Betül'ün tepkisini anlıyor da olsam epeyce abarttığı kısımda gözlerimi devirmek ve oflamak istedim. Tahmin edilebilir şekilde ilerleyen aksiyon da eklenince son bölüme kadar kitabın modunun düştüğünü söylemem gerek. Sevdiğim bazı klişeler olsa da Yeşilçam bunlardan biri olmadı hiçbir zaman. Son bölümlerin güzelliği neyse ki gönlümü almayı başardı.

İşte böyle. Devamı nasıl olacak bilmiyorum, tahminlerim elbette var ama çok bilmiş gibi görünmek de istemediğim için yazılana kadar sabırla bekleyeceğim. Kitaplığınızda yer açmanızı önerdiğim kitaplardan biri daha bitmiş oldu böylece.
2 beğen · 2 yorum
Reyhan Kurt (@reyhankurt)
Wattpad kitabı değil mi bu?
28.06.16 beğen cevap
Hickirik (@dieanotherday)
Evet wattpat kitabı.
29.06.16 beğen cevap
Corpus

Corpus

@corpus

Filmde o kadar saçma yerler vardı ki bir an parodi mi izliyorum diye düşünmedim değil. Kitabı çok seviliyor ancak filmin pek olmadığını söylemek yanlış sayılmaz. Evde izleyecek hiçbir şey bulamadığınız bir zaman öylesine izleyebilirsiniz. :)
The Fifth Wave
filme 1 verdi
0 beğen · 0 yorum
Corpus

Corpus

@corpus

Öncelikle itiraf etmem gereken şey, wattpad kitaplarına önyargı yapmaktan ziyade onları biraz yetersiz bulmam olmalı. Ben yıllardır internet üzerinde yazan ve okuyan biri olarak garip bir şekilde bu sektörü es geçmiştim. Bu yıl üye olduğumda ise durumun vahameti oradaydı. Kötü çocuklar, tecavüz öyküleri, mafyalar, töre evlilikleri ve nihayetinde spiritüel kısmı dolduran garip başlıklı İslami olduğu öne sürülen öyküler. Kimseyi incitmek istemem katiyen ancak göz attığım tüm hikayeler vasatın altındaydı ve ben hiçbirini okuyamadıkça bir daha okumamaya karar vermiştim. Velhasılıkelam, Merve'nin hikayesi kitap olmadan evvel önerilen ama benim okumak istemediğim bir hikaye olmuştu. Kitap olunca kapağı ve gidişat merakımı perçinlemeye başladı ve nihayet kitabı bu ay alabildim.

Başta biraz huzur sokağı tarzı bir öykü bekliyordum. Okuyanlar bilir, ülkemizde İslama yönelik olumsuz bakış açısının en realist örneklerinden biridir o kitap. Ancak daha sonra kitabın tamamen bir hayatı içine aldığını fark etmeye başladım. Kitap dolu dolu yazılmış, böyle emek verilmesi beni en başta etkileyen şey oldu zaten. Betül'ün hayatı, düşünceleri kendimize gösterdiğimiz geniş bir özenle işleniyor her sayfada. Başlangıçta biraz zayıf kalıyor kahraman anlatıcı, inkâr edilemez ama bir 10 bölüm sonra kalem yazarın eline öyle bir yerleşiyor ki sürüklenip gidiyorsunuz okurken. Ben normal şartlarda çok sıkılgan bir insan olmama rağmen günlerdir okumak istediğim tek roman, gözlerini haramdan sakın. Elimden bıraksam da aklımdan çıkmıyor ve garip rüya-hayal anları yaşatıyor bana gece yatarken. Kolum da bir hayli ağrıyor artık ama kitap aşkı bu, çekeceğiz.

Spoiler vermeyi ve konu anlatmayı sevmiyorum, o yüzden önem verdiğim noktaları baz alacağım çoğunlukla. Kitabın satır aralarına gizlenmiş hakikatler benim  içn gerçekten önemliydi. İnsanın bir anda değişememesinden tutun görmezden gelinen sünnetlere ve toplumun hangi kesimi olursa olsun kadına biçilen role kadar...

Anlayacağınız düşük bir beklenti ile başladığım kitaba 50. sayfalara geldiğim sıralarda âşık oldum. Merve Özcan'ın kalemi, gerçekten kendine has. Yazdıklarının ona ait olduğunu hissettirecek çok fazla yazar tanımıyorum. Mesela aklıma ilk gelen Tahereh Mafi oldu nedense. Onun da kelimeleri kullanış şekli çok özgün. Aynı şekilde Merve için de bunu hissediyorum. Yaptığı benzetmeler, göndermeleri, muzip ruh hali her cümleden hissediliyor. Yalnızca kurulan cümleye hayran olduğum yerler var kitapta mesela. Ne bir olay ne de özlü sözler aslında ancak Betül'ün karmaşık halini Plüton ile hissetmek unutulacak gibi değil.

Nasıl anlatsam beğenimi bilmiyorum fakat az evvel kitap bittiğinde kucakladığımı saklayamayacağım. Uzun zamandır bu kadar sevdiğim bir kitap olmamıştı. Hemen ikinci kitaba geçmek, bitirmek istiyor ama üçüncü kitabın henüz yazılmadığını bildiğim için kendimle hafiften savaşıyorum da. Ne kadar direneceğim, bilinmez.
ataç ikon Gözlerini Haramdan Sakın
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Corpus

Corpus

@corpus

Harun Serkan ağabeyin sözleri beni genelde düşündürür ve kendi içime kapanmaya teşvik eder. Bu kitap da farklı bir etki oluşturmadı. Ne kadar bahsi geçse de ülfet haline gelen birçok şey var hayatımızda. Böyle hakikat üzerine eserler okumak en çok neye alıştığımızı anlamamıza yardımcı oluyor bana sorarsanız.
İlk kitabı "Neden Risale okuyorsunuz?" sorusuna cevap gibi hissettirmişti bana. Bu kitap da sanki Risale ne anlatır, nasıl anlatır gösterir gibiydi. En sevdiğim şey de Serkan ağabeyin okuduklarını yorumlayarak değil, okuduğunu bizimle paylaşıp ne yazdığını anlatmayı seçmesi. Çünkü mesele kişisel algıya geldiğinde herkes farklı bir şey iddia edebiliyor ve hakikat geri planda kalıyor benim için. Bence, diyerek insanlara Allah'ı anlatmak pek mantıklı gelmiyor. Bu yüzden böyle keyifle, ders çıkararak okuyabiliyorim her seferinde. İnşallah herkese okumak nasip olur böyle eserler.
ataç ikon Allah Diyen Pense
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Corpus

Corpus

@corpus

Kitapla ilgili söylemek istediğim o kadar çok şey var ki nereden başlayacağımı bilmiyorum. Sarai, yarım bıraktığım birkaç kitaptan biri ve inanın ben kolay kolay bir kitabı yarım bırakmam.
Sarai 9 yıldır Javier isimli bir uyuşturucu tacirinin yanında yaşayan esas kızımızdır. Kendisi 50 m ileride olan şeyleri net görebilen, konuşmaları duyamasa bile vücut dili ile neler konuşulduğunu anlayabilen fantastik (?) bir karakterdir. Okurken Sarai'nin yeteneklerine inanamayacaksınız.
Yazar kendi yazdıklarını hiç okumamış olacak ki bir bölümde yazan ile diğeri alakasız çoğunlukla. Mesela Sarai başta hayatından nefret ediyor, çektiği zulümler yüzünden yıllardır kaçmayı planlıyor ve çok mutsuz. Oysa ilerleyen bölümlerde Javier'a hafiften sempati duyduğu, adamın gözdesi olduğu ve prensesler gibi yaşayıp bundan içten içe zevk aldığı da doğrudur.
Neyse, işte bu Sarai yıllardır gördüğü ilk Amerikalı evlerine geldiğinde kaçmaya karar verir. Adamın bir seri katil olduğunu bilmesine rağmen bakışlarından hemen ona yardım edeceğini anlamıştır. Bakışlarını ise mahsur kaldığı odadan, büyük bir mesafeden görmüştür ama yine de Sarai zihin okuma konusunda sıkıntı çekmemektedir. Aniden kaçmaya karar veren ve tesadüf ki yıllar önce plan yaptığını ve yıllar önce bir yere silah sakladığını iddia eden Sarai hazırlanıp en yakın dostuna gel birlikte kaçalım der. Kız kabul etmez o da kendi bilir diye düşünerek 9 yıldır mahsur kaldığı evden birkaç dakika içinde kimseye görünmeden çıkmayı başarır, katilin arabasına saklanır. Bundan sonra çelişkiler devam eder. Sarai'nin 10 bölüm kadar bahsini bile etmediği arkadaşı meğerse aklından hiç çıkmamıştır ve o kaçtı diye eziyete uğraması geri dönmeyi istemesine sebep olmaktadır. Katil ise kızımızı sebebini bilmediğimiz bir şekilde öldürmemiş ve yanında tutmaktadır.
Daha sonra ise Sarai'nin aslında bir nevi mecburi metres hayatı yaşadığı, Javier ile tatillere çıktığı, önemli insanları ziyaret ettiği de ortaya çıkar. Meksika'nın neresinde olduğunu bile bilmeyen kızımız defalarca uçakla yurt dışına çıkmıştır aslında ancak yetenekleri buralarda etkisiz kalmıştır. Ve yaptıkları tatillerde birçok Amerikalı ile tanışsa da hiçbirinin katil Victor gibi ona yardım etmeyeceğini bildiğinden onları saymamıştır.
Sarai'nin katil ve tacir için önemi uluslararası bir boyuta ulaşırken kızımız beni geri götür, arkadaşım benim yüzümden zulüm görecek, onu orada bırakamam diye zırlar. Katil de ona yardım etmeye karar verir ama kıza bunu söyleme gereği duymaz.
Katil, Javier ile bir bölge belirler ve takas için buluşurlar. Sarai'yi verecek ve arkadaşını alacaktır. Sarai durumdan rahatsız değildir, kaçtığı için pişmandır. Yıllardır planı en küçük detayına kadar düşünse de pişman olma ihtimali aklına gelmemiştir. Takas için buluştuklarında büyük bir çatışma olur ve ortalık karışır. Bu kısımdan sonrası tahammül sınırlarımı aştığı için ne yazık ki okuyamadım.
Kitaba niçin böyle bir yorum yaptım?
Çünkü ben hayatım boyunca böyle saçma bir şey okumadım. Eğer yazar kitabı kendi okumuş olsaydı düzeltirdi diye inanıyorum tabii kör değil ise. Ve sadece bunlar değil yazım yanlışları da kitapta bolca mevcuttu. En azından son okuyan kişinin bunlara dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum, bu kitabı son okuyan ben olsaydım baştan yazılması için ciddi bir eleştiri yazardım. Demem o ki böyle övülen bir kitabın bu denli hayal kırıklığı yaşatması beni konuşmak zorunda bıraktı. Okurlar kitaba nasıl yaklaşıyor bilmem ama ufak tefek hataları görmezden gelsem de açıkça okurla dalga geçen bu kitabı tavsiye etmiyorum. Yazdığı ilk kitap olsa belki, ufacık bir tolerans olabilirdi ama o da yok.
1 beğen · 0 yorum
Corpus

Corpus

@corpus

Bu kitabını da okuduktan sonra yazarın başka bir kitabı olursa almamaya karar verdim. Konuyu çok sevdiğim için büyük umutlarla başlamıştım ve ilk 150 sayfa kadarı güzeldi de ama sonra yazar resmen saçmalamaya başladı. Kitabı zorla okuyup nihayet bitirdim ve ilk sayfalar ile yazarın notu dışında hiçbir şeyi beğenmedim. Keşke kitabı popüler hale getirmek için kendi anlattığı kurguyu böyle harcamasaymış. Maalesef sevmedim ve haliyle tavsiye etmiyorum.
ataç ikon İkinci Şans
kitaba 1 verdi
0 beğen · 0 yorum
Corpus

Corpus

@corpus

Kitabı sevdim, epeyce sevdim aslında. Anlatımı hafiften durgundu ama yazarın çoğu şeye yaklaşımı, araya sıkıştırdığı espriler gerçekten güzeldi. Kitapta babası Alzheimer olmaya başlayan bir kızın yaşadıkları anlatılıyor. Olayları kabullenme, anlama, hayata dair yeni bi bakış açısı edinme gibi değerli şeyler ve aile ilişkileri üzerinde duruyor yazar. Gerçek dostların en çok kötü günde destekçi olması gerektiğini çok güzel hissettiriyor. Tavsiye ettiğim, sizde tebessüm bırakacak bir kitap.
ataç ikon Kırık Kalpler
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
Corpus

Corpus

@corpus

Konu çok orijinaldi lakin yazar keşke sebep sonuç ilişkisi kurabilseydi. Hikâyenin daha sağlam bir temele ihtiyacı olduğunu düşünerek okudum hep. Olaylar fazla klişe ilerlediği için üzüldüm. Kurguyu bu kadar basite indirgemese çok daha kaliteli bir roman olurdu diye inanıyorum. Her şey tahmin edilebilir bir şekilde ilerledi, merak unsurunu kaybettikçe daha az zevk aldım. Ama yine de yazarın dilini ve karakterleri sevdim. Kendi hayatımızı düşünmeye iten bir şeyler var kitapta. Tavsiye ettiklerim arasına aldım.
ataç ikon İki Hayat Arasında
kitaba 5 verdi
0 beğen · 0 yorum
/ 10