up
ara
Doğum Tarihi : 15 Mayıs Salı
Katılım Tarihi : 9 Ekim Salı 2018 23:59 - 321 gün
Cinsiyet : Kadın
Şehir : Gaziantep / Türkiye (Turkey)
DENİZ

DENİZ

@deniz84

Güçsüzlerin Gücü
İfade özgürlüğü sadece zararsız ve lehte olan düşünceleri değil, aynı zamanda rahatsız eden, şoke eden ifadeleri de kapsar. Herşey sözcüklerle başlar. İnsan olduğumuz, konuşma yeteneğimiz olduğu için sözcükleri kullanmak gibi dehşetli bir silaha sahibiz. Aşk şiirleri söyleyebiliriz, karanlığı aydınlatabiliriz, gerçeği ortaya çıkarabiliriz ve siyasal iktidarları eleştirebiliriz. Ama sözcüklerin etkili olabilmesi her şeyden önce onları serbestçe kullanma özgürlüğümüzün olmasına bağlı.
1 yorum
Hande Ç. (@handec)
Ödüllendirme yetenekliyi
Halk kavga etmesin
Değer verme değerli mala
Halk hırsızlık etmesin
Gösterme istenmeye değer olanı
Huzursuz olmasın halkın yüreği
Demek kutlu kişinin düzeni zihinleri boşaltıp
Tohum eker derinliğe
Tutkuları azaltıp
Güç verir karaktere
Uzak tutar halkı
Bilgiden tutkudanVe uzak tutar bilgeyi
Edime cesaretten
Edimsizlik eder
Ve düzelmemiş bir şey kalmaz
03.08.19 beğen 1 cevap
DENİZ

DENİZ

@deniz84

Çünkü başkalarının yaşadığı her öykü bize bir derstir, umut verir, hatta bir deniz feneri gibi yol gösteren ışıklı bir kurtarıcı olur bazen, bunu unutma. Hayatın her halini kendimiz yaşayıp tecrübe edecek kadar zamanımız yok ki!
ataç ikon Sendeki Ben
6 (3 oy)
0 yorum
DENİZ

DENİZ

@deniz84

Eğer zalimce, güçsüzce ve bencilce davranıyorsanız, iyi kalpli, kendine güvenen ve cömert insanları kendinize çekmeyi bekleyemezsiniz. Neyi çekmek istiyorsanız, o şekilde olmalısınız.
0 yorum
DENİZ

DENİZ

@deniz84

 paylaşım fotoğrafı
Yeter derece eğitime sahip olmalısın ki, çevrende insanları gereğinden büyük görmeyesin; fakat bilgeliği sağlayacak kadar da eğitimin olmalı ki onları küçük görmeyesin.
0 yorum
DENİZ

DENİZ

@deniz84

 paylaşım fotoğrafı
Düşünce, varoluşumuzu yönetebilmenin ve onu yönlendirebilmenin tek yoludur. Bu sayede yükselebilir, kendimizi gösterebilir ve kurtuluşa ulaşabiliriz. Düşünmek, kendimizi yeniden bulmamızı ve kaybettiklerimizi yeniden kazanmamızı sağlar. Kendimizi yetişkinlerin formatlanmış dünyasından, materyalist ideallerinden ve bizi yabancılaştıran modellerinden kurtarmamız gerekir. "Çok uzun zaman boyunca isteklerimiz ve çoğu zaman birbirlerine karşıt olan, ama hiç biri de diğerinden daha iyi olmayan öğütlerde bulunan büyüklerimiz tarafından yönetilmek durumunda kaldık." Çocuklugumuzda zaman zaman zorla dayatılan, hatta şiddete maruz kalmamıza neden olan öğütler ve kurallar, kurucularının temel öğretilerinden uzaklaşmış dinlerin çoğu zaman radikal bir yöntemle kabul ettirdiği uygulamaları, bizi belli bir dönemde ve belli bir kültür içinde yaşamaya mahkum etmiştir. Bu yüzden de bu kuralları ve öğütleri, evrensel mantığın öğretileriyle değiştirmemiz gerekir. Gerçekçilik sevgiyle birleşmelidir. Yeni olanı olması gerektiğini varsaydınız gibi değil, gerçekte olduğu gibi kabullenmeliyiz.
49 yorum
fetöcülerde böyle bir tavır takınmış zamanında. Dinlerin kardeşliği, dinlerin iletişimi adı altında. Sonra ne çıktı altından gördük. Küreselleşme dedikleri, senin dinin kültürünün yok edilmesinden başka bir şey değil. Lütfen böyle hain tuzaklara düşmeyin. sonra başka kültürlerden tarafından yenilir yutuluruz. Hem kültürü yozlaştıran sadece dış etkenlere değil, böyle iç mihraklarada dikkat edelim. Ayrıca her beğenmediğimizi silip atmaya kalkmak egoistçe değil mi? Kimse zaten bir kültürün bütün detaylarına sahip ve benimsemiş değil. Örneğin izmir ile erzincan halkının, taşra ile şehir halkının kültür kesişimi çok az değil mi? şimdi ben bana uymayanı niye ülkenin kültür hayatından silmeye kalkışayım, uymuyorsa uymam. erzincanım kültürü ile yaşar giderim. Böyle kültür ayıklayıcılığı yapmayı zamanın kemalist düşüncesinde baya gördük ve denedik. ne oldu ters tepti. böyle çağdışı kültür, din, ahlak ayıklayıcılığı yapmak gerçekten faşizan zihniyetin ürünü.
13.11.18 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
DENİZ @deniz84 beni engellemişsin ya,rica etsem engeli bu günlük kaldır da seni takip etmekten bir vazgeçeyim! Sonra engeline devam edersin; olur mu?
13.11.18 beğen cevap
birisi işte (@ozann)
benide engellemişsin deniz
13.11.18 beğen cevap
DENİZ

DENİZ

@deniz84

Lütfen unutmayalım, bu topraklar "kibir"den nükleer bombalar gibi nefret eder... Lütfen bir kenara yazın, bu topraklar" soğuk, küstah"insanları sevmez ve kusar... Bu topraklar üstün, efendi, bilmiş hiç sevmez..
0 yorum
DENİZ

DENİZ

@deniz84

Bazı milliyetçilerle şizofreni arasındaki mesafe pek kısadır; fiziksel dünyayla hiçbir bağlantısı olmayan iktidar ve fetih hülyaları içinde gayet mutlu yaşarlar.
ataç ikon Faşizm Kehanetleri
7.5 (4 oy)
0 yorum
DENİZ

DENİZ

@deniz84

Maddesel gelişimin sınırları vardır, fakat içsel aydınlanmanın sınırları yoktur.
0 yorum
DENİZ

DENİZ

@deniz84

"Kıskanılacak insan bulamadım. İnanınız bulmadım." ZEKİ MÜREN 🙏🙏🙏🙏
0 yorum
DENİZ

DENİZ

@deniz84

İnsanın bin yıllar süren tarihsel süreçte nasıl insan olduğunu, insani değerlerin farklı coğrafyalarda ve kültürlerde nasıl aynı yöne doğru evrildiğini merak edenler için yazılmış bir kaynak eser İyi vatandaş iyi insan. Türk eğitim tarihinin ve aydınlanmasının öncülerinden Hasan Ali Yücel, "Bizim insanımız" için derlediğini vurğuladığı bu eserde, insanlığın büyük yol göstericilerinin öyküleriyle başlayarak modern çağın vatandaşlık ve insanlık kavramlarına uzanan hikayesini anlatıyor.


Terbiyedir ki, ferdi, kendi öz varlığında, bütününü anlamaya muktedir kılar.
Karl jaspers
0 yorum