up
ara
Katılım Tarihi : 22 Haziran Pazartesi 2015 1:55 - 1526 gün
Üniversite :
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Çayın tadı ülkemin tadına benzer: Acı ve sıcak, güçlü ve anılarla keskin. Özlem tadındadır. Sonra kaybolur; dudakların hala sıcakken tat dilinden kaybolur. Sisin içine uzanan tarlaların kaybolduğu gibi kaybolur.
ataç ikon Küçük Arı
7.6 (312 oy)
0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Yaptığım herhangi bir şeyden dolayı hiçbir zaman gerçek pişmanlık duyamamış olduğumu ona samimi olarak, hatta dostça açıklamaya çalışmak isterdim. Ben her zaman olacak şeyin, bugünün veya yarının etkisi altında olan bir insandım.
ataç ikon Yabancı
8.6 (1368 oy)
0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Aşık Veysel paylaşım fotoğrafı
Beni hor görme gardaşım
Sen altınsın ben tunç muyum?
Aynı vardan var olmuşuz
Sen gümüşsün ben sac mıyım?

Ne var ise sende bende
Aynı varlık her bedende
Yarın mezara girende
Sen toksun da ben aç mıyım?


https://www.youtube.com/w...h?v=66xWjsR3vWQ
0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Ümit Yaşar Oğuzcan paylaşım fotoğrafı
Boynunda bir yer vardır, ben bilirim
Ne zaman oradan öpsem,
Değişir gözlerinin rengi
Yanar dudakların, terler avuçların
Dökülür kapkara aydınlık gibi
Omuzlarına saçların
Gitgide artar kalbinin vuruşları
Bir musiki halinde dünyamı doldurur
Ansızın bütün sesler kesilir
Zaman durur
Bir baş dönmesi başlar o en yükseklerde
Her gün seninle yeniden var oluruz
Eriyip kaybolduğumuz yerde...
0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Tuncel Kurtiz paylaşım fotoğrafı
Anne girmem bu oyuncak dükkânına
Orda toplar, tayyareler, tanklar var.

Seviyorum söğüt dalı atımı
Tekme atmaz, ısırmaz.

Ben yaşamak istiyorum
Ağaç gibi sessiz, rahat
Karınca kararınca değil
Serile serpile boylu boyumca.

Anne girmem bu oyuncakçı dükkânına
Orda toplar, tayyareler, tanklar var.

Cahit Irgat

https://www.youtube.com/w...h?v=4nVFDhL2kn0
0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Kitabın kapağında yazıldığı gibi, bu hikayede bitti sandığınız ne varsa küllerinden doğuyor. Kitap Fi'den sonra birçok sorunun cevabı olacak, ancak zihninizde çok daha fazla soru işareti oluşturacaktır. Çocuklukta yaşanan travmaların, kişiyi nasıl bir canavara dönüştürebileceğine bir değil, birçok karakter üzerinden şahit olacaksınız. Aynı zamanda devletin düzenini, sistemin acımasızlığını, nasıl köleleştirildiğimizi ve kanımızın emildiğini de bir kez daha göreceksiniz. Benim özellikle hatırlayacağım kısımlardan biri, din üzerine yapılan konuşma oldu. Mezheplerin ortaya çıkışını sade ve net bir dille anlatmış Azra Kohen. Çi'nin daha yoğun ve ayrıntılardan uzak olduğunu ve nerdeyse her bölümde başka bir fırtına koptuğunu söyleyebilirim. Sonuç olarak merakla okumaya başladım, çok daha büyük bir merakla bitirdim.
ataç ikon Çi
7.6 (248 oy)
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
07.03.17 beğen cevap
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Her ne kadar Azra Kohen herkes için yazılmadığını söylese de, almak isteyen herkese bu kitabın vereceği birşeyler olduğunu düşünüyorum. Doğru ellere ulaştığı takdirde pek çok insanın kalbine cesaret tohumları ekecektir ve eminim ekmiştir de. En azından bana kesin gözüyle baktığım bazı kararlarımı sorgulatmayı başardı. Karakterlerin samimiyeti, duyguların yoğunluğu ve gerçekliği cezbedici. Kendimi bu kadar içinde hissettiğim sayılı kitaptan biri oldu Fi.
ataç ikon Fi
7.3 (399 oy)
0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Nietzsche Ağladığında
Hangi yıldızlardan düşüp geldik her birimiz buraya?
0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Sansür konulduğundan beri gazeteler yalnız Avrupa' dan söz eder oldu," dedi. "En iyisi Avrupalılar buraya gelsin, biz de oraya gidelim. Böylelikle herkes kendi ülkesinde neler olup bittiğini öğrenebilir.
ataç ikon Albaya Mektup Yok
7.9 (115 oy)
0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Kalbimi dinliyordum. Bu kadar uzun zamandan beri bana yoldaşlık eden bu gürültünün kesilebileceğini aklım almıyordu.
ataç ikon Yabancı
8.6 (1368 oy)
0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Mezeci Çırağı, ufak bir çocuğun gözüyle 70'li yılların Bursa'sını ve Tarihi Pirinç Han'ı konu alan, yüz sayfaya bir dönemin kültürünü, esnaf ilişkilerini, insanların birbirlerini yargılamadan ve hor görmeden dayanışmalarını, dostluklarını, aşklarını, neşe ve kederlerini yansıtan bir anı kitabıdır. Özkan İrman; "Gerçeği yakaladıktan ve acılarım kabuk bağladıktan sonra Pirinç Han'ı yazdım." diyor. Yazar ancak bir çocuğun iç dünyasında olabilecek doğallık ve samimiyetle öyle tasvirler yapmış ki, belki onlarca kez bulunduğum Pirinç Han'da aslında hiç bulunmadığım hissine kapıldım. Baktığım halde göremediğim yaşanmışlıkları, kısacık bir kitap sayesinde film izler gibi gözümde canlandırdım. İrman, bu kitabı olmasını istediği gibi sonlandırmış olsa da, son sayfalardaki "gerçekler" kısmını okuyunca ve anlatılan karakterlerin fotoğraflarına bakınca, o ana kadar olan tüm gülümseyişler bir iç burukluğuna dönüşüyor ve kitaptan geriye hiç tanımadığınız insanlara karşı hissedilen hüzünle karışık duygular kalıyor. Son olarak, Mezeci Çırağı kitabı filme uyarlandı ve bu yıl izleyicisiyle buluşacak. Eminim, kitap ve film hakettiği başarıyı yakalayacak ve çok büyük kitlelere ulaşacaktır.
4 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Çok güzel ve örnek olması gereken bir inceleme, teşekkür ederim.. "Beğendim, herkese tavsiye ederim," yada tersini yazanlara yol gösterir bir iinceleme...
25.02.16 beğen cevap
Recep (@okuryzr)
İnternet kitapçılarında rastlasam merak edip de bakmayacağım bir kitap olurdu. İncelemenizi okuyunca en yakın siparişe eklemek üzere not etmek durumunda kaldım.
20.03.16 beğen cevap
Dilan Karahan (@dilankarahan)
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben de bir incelemenin incir çekirdeği kadar da olsa katkı sağlamasından yanayım. Bu anı kitabını beğeneceğinize ise hiç kuşkum yok. Okuduktan sonra siz de fikirlerinizi yazarsanız memnun olurum.
20.03.16 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
24.03.16 beğen cevap
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Attila İlhan paylaşım fotoğrafı
Boynuna o yeşil fuları sarma çocuk
Gece trenlerine binme, kaybolursun!
Sokaklarda mızıka çalma çocuk
Vurulursun...
1 yorum
ali akdemir (@orfe)
Kazım abimiz söylemişti bunu ne de iyi söylemişti :)
25.02.16 beğen 1 cevap
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Baba ve kızı paylaşım fotoğrafı
EK 1: Bir kızın babasına olan sevgisi ve duyduğu özlemi anlatan oscar ödüllü kısa film... 19.11.15
0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Orijinal adıyla: Kadınlardan Nefret Eden Erkekler. Kitap piyasaya çıkarken, yeterli ilgiyi görmeyeceği düşünülerek ismi değiştirilmiş, ancak ilk ismiyle içeriği çok daha doğru yansıtıyor denebilir. Benim gibi polisiye tarzda kitap okumayanlar için, çıtayı bir hayli yükseltecek güzel bir tecrübe olacaktır. Başlangıçta, yaklaşık 250 sayfa, çok sayıda karakter ve olaydan bahsedildiği için toparlamakta zorlandım. Karakter sayısı azaldıkça ve taşlar yerine oturdukça heyecanla ve hatta birkaç kat hızlanarak bitirdim. Önyargıyla baktığım ve sevimsiz bulduğum Lisbeth karakterine de tanıyınca sempati duydum. Özetle kitap beni her anlamda çok şaşırttı, -1 ile başladığım kitap 5 yıldız ile bitti.
2 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Diğer kitapları da okuduğunda heyecanın dozu katlanarak artacak. Bu arada internet ve bilgisayar dünyasının nasıl tehlikelerle dolu olduğunu, İsveç gibi son derece demokratik ve aydın bir ülkede bile derin devletin ne kadar karanlık işlere girebildiğini gördüğünde tüylerin ürperecek...
24.08.15 beğen cevap
Dilan Karahan (@dilankarahan)
Serinin devamını beğeneceğimden hiç şüphem yok Ergün bey. Vakit kaybetmeden ikinci kitaba başladım ve daha şimdiden beni etkisi altına aldı.
24.08.15 beğen cevap
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Farklı kulvarlarda olmalarına rağmen bana daima mizahı, güçlüye karşı en güçlü silah olarak kullanması yönüyle Charlie Chaplin'i anımsatır. Keza Kemal Sunal'ı da öyle. Mizahın yalnızca argo ifadeler kullanmak, altı boş, gayesi olmayan kabalıklar demek olmadığını; eksiklikleri, hataları, gözden kaçanları, çürük temelleri vurgulamanın en masum yolu olduğunu, gülerken de düşünebilecegimizi, içimizin burkulabilecegini kanıtlayan değerli bir insandi Aziz Nesin. Halkı, halkın diliyle halka ancak bu kadar güzel anlatabilirdi. Yazık ki aynı halk, bir değerine daha acımasızca saldırıp canına kastetmistir. Bu kitabinda da her yaşa, her sınıfa hitap edecek birbirinden manidar hikayeleri bulunuyor. Özellikle 'Sekiz ayakli Sisiphus' yazarın da en sevdiği hikayesidir.
2 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Tüm serisini okudum Aziz Nesin'in, romanları dahil, Benim hayran olduğum ve pek çok konuda benzediğim ve örnek aldığım bir adamdır. Keşke ölmeden önce tanışabilmiş olsaydım. Ateisti ama dindar görünenlerin toplamından daha dürüst, daha insancıl ve daha faydalıydı vatanına. Cennet varsa ve o malum kişiler gidecekse (ki hiç sanmıyorum) ben Aziz Nesin'le olmaya razıyım, Allah rahmet etsin...
08.07.15 beğen cevap
Dilan Karahan (@dilankarahan)
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim
08.07.15 beğen cevap