up
ara

Dilara

Dilara

Dilara

@dilara23

Fantastik romanları özellikle güller ve dikenler sarayı serisinden sonra perili, iktidarlı, entrikalı şeyleri çok sevdiğimi bilen bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okumaya başladığım bu kitap gerçekten de okunmaya değermiş :) O arkadaşıma hemen teşekkür etmeyi planlıyorum beni böyle güzel bir kurgu ve işlenişle tanıştırdığı için. Başlarda bir iki bölüm o peri dünyasının tanıtımı, olayların başlangıç süreci olduğu için elimde baya uzun süre kalsa da o birkaç bölüm sonrasında öyle olaylar oluyor ki tam aksine sayfaları hızla çevirmeme engel olamadım. Ana karakterimiz olan Jude'un anlatımını başta yadırgamıştım çünkü ilk olarak anlatım şekli şimdiki zamandı ve bazen Jude'un düşünce tarzını garipsiyordum fakat dediğim gibi bu sadece başlardaydı.Olaylar öyle kızışıyor ve siz o olayların içine sürüklenirken anlatım tuhaftan çok güzel gelmeye başlıyor. Bazı hareketlerini anlamlandıramasam da Jude'u gerçekten benimsedim ve bazen ben de onun gibi düşündüm.Ayrıca beni şaşırtan o kadar çok olay oldu ki bir noktadan sonra yazar bana bunu gerçekten iyi kurgulamış olduğunu gösterdi. Bazı sahnelerde heyecan doruğa çıkıyor (özellikle o Taç giyme töreni müthişti).Bir de o sonu... Ah Holly Black neden daha 2.kitabı Amerika'da yeni çıkmışken ve Türkçesi çevrilmemişken beni bu halde bırakıyorsun? Sonuç olarak çok beğendiğim bir kurguydu, fantastik ögelerle beraber harmanlanmış casusluk,saray oyunları gibi şeylerle ilgileniyorsanız bu kitabı kesinlikle öneririm. Yayın evinden de devam kitabını bir an önce çevirmesini rica ediyorum :)
ataç ikon Zalim Prens
kitaba 9 verdi
2 beğen · 3 yorum
PARKER MEMO (@parkermemo)
Keşke sonu böyle bitmeseydi.

Çok fazla bir beklentiyle başlamamıştım kitaba ancak pek bir beğendiğimi de söylemeliyim. Bu türde çok fazla kitap okumuyorum çünkü bana hiç hitap etmiyor. Her neyse kitabın adı Zalim Prens olmasına rağmen, esas karakter Cardan olmasına rağmen tüm bir kitap boyunca Cardan'in zalimliği konusunda bir şey okumadım açıkçası. Ha Jude ile uğraşması hariç tabi orası ayrı. Bana kalırsa tüm bir kitap boyunca Zalim Prens rolünü oynayan bir sürü kişi vardı. Balekin'in başı çektiği de bir gerçek. Jude, akıllı bir kız. Kitap boyunca da güçlenmesini, strateji oluşturmasını an be an okuyoruz. Cardan ile aralarında nasıl bir ilişki olur bilemiyorum ama ikinci kitap ilkinden daha hareketli olacak orası kesin. Sinsi ikizi Taryn ve Jude'un duygularıyla oynayan Locke, zapt edilen Balekin, hedeflerine ulaşamayan Madoc ve diğerleri...
Heyecanla ikinci kitabı bekliyorum
01.02.19 beğen 1 cevap
Dilara (@dilara23)
Haklısınız, ben de ''zalim prens'' tanımının tam olarak karşılığı Cardan mı Balekin mi yoksa Dain mi tam anlayamadım. Hepsi kendilerine göre zalimdiler açıkçası :) İkinci kitap yurt dışında çıktığından beri birinci kitaptan çok daha fazla sevilmiş ve seriye olan ilgi çok fazla artmış ,o yüzden ben de sizin gibi ikinci kitabın daha çok hareketli olacağını düşünüyorum ve sabırsızlıkla bekliyorum... (Duyduğuma göre Locke ve Taryn sinsiliklerine devam edeceklermiş,şimdiden kendimizi hazırlayalım)
02.02.19 beğen cevap
Dilara

Dilara

@dilara23

Açıkçası bu seri (1.kitabı da dahil) beni okurken en yoran serilerden biriydi. İki üç yıl önce ilk kitabı okumuştum fakat 2.ye başladığımda kurguyu hatırlayamadığım için birincisini tekrardan okuyup sonra da buna geçtim. Belki bu kadar yorulmamın nedenlerinden biri de ikisini de üst üste okumamdır bilemiyorum. İlk kitapta yine bu kadar yoktu fakat özellikle bu kitapta sürekli tekrarlanan kurgu, ağır betimlemeler, konunun bir anda dağılıp karakterin hayal görmeye başlaması veya geçmişine dönmesi gibi nedenlerden dolayı bitirmesi gerçekten çok zordu benim için. Ayrıca Doğa'nın sürekli düşüncelerinden emin olmayıp onları 180 derece değiştirmesi, kendi içindeki çelişkileri, Ediz karakterinin sergilediği dengesiz davranışlar da beni kitap boyunca rahatsız eden şeylerin bir kısmıydı. İki kitaptır süregelen bi cinayet; bunun nedenlerini, bunu kimin yaptığını öğrenmek gibi bir amaçları var fakat ben bu ikinci kitabın sonuna geldiğimde bu konuda hiçbir bilgiye sahip değilim. Olaylar yavaşca çözüleceğine giderek daha karışıyor ve bir yerden sonra artık siz de anlayamıyorsunuz kim neyi neden yapmış. Bu kitaba gerçekten yazarken emek verildiğini görebiliyorum bunun için de gerçekten kutlarım yazarı fakat bana hitap edebilen bir kurgu ve anlatım değildi açıkçası.
ataç ikon Yabancı Veyl
kitaba 5 verdi
3 beğen · 0 yorum
Dilara

Dilara

@dilara23

Bayıldım
Dikenler ve Güller Sarayı serisinin ikinci kitabı olan Sis ve Öfke Sarayı kitabına resmen aşık olduğumu belirtmek istiyorum. Bunun bir sürü sebebi var. Biraz bunlardan bahsetmek istiyorum:
Öncelikle ilk kitapta özellikle sonlara doğru gelişen olaylar ve bu olayların sürükleyiciliği bu kitaba bir an önce başlamama neden olmuştu fakat aklımda ilk kitapla ilgili oturmayan, saçma gelen soru işaretlerim de vardı. İşte bu kitabın başlarında yazar da benim gibi bu kafa karışıklıklarından haberdar olduğunu hatta bilerek öyle hissettirdiğini resmen kanıtlıyor. Ana karakterimiz Feyre sayesinde ilk kitapta olan çoğu olayı ve onun sonuçlarını yeniden irdeliyoruz ve Feyre bunları fark ederken biz de aydınlanıyoruz. Feyre'in özellikle kendini, yeni güçlerini, kendine ait seçimlerinin özgürlüğünü sorgularkenki yaşadıkları benim için çok özel. Bir tek başlardaki sürekli karamsarlığı ve kabuğuna çekilişi beni rahatsız etmişti fakat bunu kitap boyunca yazar o kadar güzel işliyor ki o sürecin de başında olması gerektiğini anlıyorsunuz. Bunlara ek olarak kitaba bu kadar çok bağlanmamım bir diğer nedeni ise yazarın yarattığı karakter - ana karakter olsun, yan karakter olsun hiç fark etmez- o kadar samimi ki kendi aralarındaki diyalogları, davranış şekilleri siz kendinizi kitaba kaptırmışken içinizi sıcacık hissettiriyor, onların güldüklerine gülüp üzüldüklerine üzülüyorsunuz. Son olarak da şunu söylemek istiyorum : Başlarda biraz garip veya sıkıcı gelebilir bu kitap ama dediğim gibi o sürecin işlenmesi ve doğru bir şekilde evrilmesi bakımından da çok önemli. Biraz sabrederseniz, ortalardan sonlara doğru kendinizi hızlı hızlı sayfaları çevirmekten alıkoyamayacağınızı göreceksiniz. Her kitabın sonunda yazarın yapmayı sevdiği gibi bu kitabın sonunda da o kadar heyecanlı şeyler yaşlanıp öyle bir yerde bitiyor ki ben bu yorumu bitirip hemen 3.süne geçiyorum. Perileri, fantastik yaratıkları, sihri, peri lordlarının savaş ve siyasi entrikalarını ve de romantizmi bir arada çok güçlü bir kadın figürü olan Feyre'in ağzından dinlemek isterseniz bu seri tam size göre.
2 beğen · 0 yorum
Dilara

Dilara

@dilara23

Bu kitabı sevmemek elde değil. Kurgusu, konuyu işleyişi, karakterleri her şey kusursuzdu benim için. Sabine yaşadığı iki hayatının bazı bölümlerinde bocalıyorken, mutlu olurken, kızarken siz de hissediyorsunuz bunu. Karakterle bağ kurabiliyorsunuz resmen. Ethan'a zaten hiçbir lafım yok. İkisinin arasındaki diyaloglar, olaylar mükemmeldi. Yazar olayları işlerken hiç düşünmediğiniz şeyleri karşınıza çıkarıyor ve siz onu hiç sorgulamadan benimsiyorsunuz. Bu kitap harikaydı. Sadece romantik tutkunları değil, fantastik sevenler hatta -hafifçe vardı söz- dram sevenler bile bu kitabı okuyabilir bence. Son olarak şunu söylemek isterim ki, kitabın sonunu o kadar güzel bağlamış ki belki tam beklediğiniz gibi değil -kötü anlamda da olabilir iyi anlamda da spoiler değildir :) - ama sizi yüzünüzde bir tebessümle ya da ''Oha'' diyen bir ağız açıkla bırakıp tatmin edebilecek bir özelliğe sahip. ( Dediğim gibi her an her şey olabilir.)
ataç ikon İki Hayat Arasında
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Dilara

Dilara

@dilara23

Bu kitabı tesadüfen bir kitapçıda raflara bakarken gözüme çarptığı ve arkası ilgimi çektiği için almıştım. İyi ki gözüme çarpmış. Yazarın konuyu işleyiş şekli, başrolün olayları yaşayış ve düşünce şekilleri gerçekten çok güzeldi. Bazılarına biraz yavaş ilerliyor gibi gelebilir ama o ilerleyişte yazar Kacey ile kitaptaki diğer karakterlerin diyaloglarını ve ilişkilerini o kadar iyi işlemiş ki. Özellikle o sonu. O son 40-50 sayfalar neydi öyle! Sondaki teşekkürler kısmı bile size bir şey katıyor. Hatta yazarın asıl bu hikayeyi ele almasının nedenini orada anlıyorsunuz. Ben bu kitabı çok beğendim. Eğer siz de romantik, arada biraz komedi ve dram olan bir kitap okumak istiyorsanız bu sizin için uygun bir roman.
ataç ikon On Küçük Nefes
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Dilara

Dilara

@dilara23

Açıkçası bu kitap beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Bu iki kitaplık seriyi heyecanla almıştım. İlk kitabı ''Aşka Var mısın? '' ın kurgusu ilgimi çekmişti. Kasabalı, kedine çok güvenmeyen, belli sınırları olan bir kız ile kızımızın yaşadığı kasabaya bir olay patlak verdikten sonra kafa dinlemeye gelen çok ünlü bir aktörün yaşadığı aşk hikayesi. İlk kitap güzeldi diyebilirim ama yazar sonunu öyle bir bırakıyor ki bu ikinci kitabı okumak zorunda hissediyorsunuz kendinizi kurgunun tam oturması ve tamamlanabilmesi için. Ama maalesef bazı devam kitapları ilk kitabın bütün görkem ve güzelliğini söndürebiliyor. Bu kitapta olaylar o kadar yavaş ilerledi ki. Sürekli başrol olan Keri Ann'in saçma sapan düşünceleri, kafasında kurduklarını okumak beni hem sinirlendirdi hem de yordu. Bazı saçma entrikalar da olayları sürekli aynı yola soktu bence. Keri Ann ve Jack'in ilkişkisinin gelgitleri bir yerden sonra beni sıktı. Yine de yazarın emekleri için bu kitaba kötü demek istemiyorum ama keşke her şey birinci kitapta sonlansaydı.
ataç ikon Sonsuza Kadar
kitaba 6 verdi
4 beğen · 0 yorum
Dilara

Dilara

@dilara23

Bu kitabı okumaya başladığımda wattpad kitabı olduğunu bilmiyordum. Kapağı ve konusu cidden ilgimi çekti. Okuldasınız bir anda elektrikler gidiyor, salgın bir hastalık ortaya çıkıyor, okul karantinaya alınıyor ve bir cinayet işleniyor.Siz de bu cinayete 3 kişiyle birlikte tanıklık ediyorsunuz ve bu cinayeti bir sebepten dolayı mahşerin dört atlısı olup araştırıyorsunuz. Zeynep, Onur, Mert, Burak...Gerçekten bu konuyla ilgili o kadar güzel olaylar olabilir ki... Aslında kitabı sevdim ama galiba beklentilerim biraz fazla yüksekti. Karakterlerin arasındaki ilişkilerin, hikayenin gidiş yönünün biraz daha farklı olmasını istedim belki de.Şunu da belirtmek istiyorum bazı yerlerde güldüm,bazı yerlerde üzüldüm, bazı yerlerde de ana karakter olan Zeynep gibi düşündüm fakat hikaye olması gerektiği gibi beni etkilemedi. Yine de iyi ki okumuşum, Beyza Alkoç'un da kalemine sağlık..
ataç ikon Karantina
kitaba 7 verdi
5 beğen · 0 yorum
Dilara

Dilara

@dilara23

Aslında bu seriye çok ön yargılarla başlamıştım.Ama ilk kitabın sonlarına doğru yazar ve Rose beni gerçekten haksız çıkardı.Seride en hoşuma giden şeylerden biri heyecan ve olayların hep sonlara doğru zirveye çıkmasıydı.Her kitabı (şu ana kadar dördünü okudum) o kadar sürükleyiciydi ve anlatımı o kadar güzeldi ki elimden bırakmadan bütün gün boyunca okuduğum zamanlar oldu. Genel olarak bu kitaptan bahsedecek olursak ortalara doğru çok azıcık sıkılmıştım.Çünkü bir an önce Rose'un Dimitri'yi bulmasını istiyordum. Rose Rusya'da baya oyalandı sağolsun :) Ama bulduktan sonra ve sonlarında kitabın en önemli yerinin aslında o yolculuk olduğunu anladım.O son... O nasıl bir şeydi öyle? İyi ki seriyi toptan almışım yoksa diğer kitapları bekleyene kadar nasıl sabrederdim hiçbir fikrim yok. Ben bu seriyi de kitabı da çok sevdim.Fantastik ve romantik şeyleri seviyorsanız bi deneyin bence ;) Uyarmadı demeyin serinin devam kitapları sizi resmen içine çekiyor.
4 beğen · 0 yorum
Dilara

Dilara

@dilara23

İlk kitabı okuyalı uzun süre olmasına rağmen başında hemen her olayı hatırladım.Bunun nedeni yazarın olayları kurgusuyla,üslubuyla kafızalarda kalacak şekilde anlatması. Bu kitabı ilkinden daha çok beğendim çünkü bu kitapta birincisine göre olaylar daha sık ve daha beklenmedikti.Yazarın anlatım tarzına tekrardan dönmem lazım.Baş karakter o kadar samimiydi ki.Bazen o kadar büyük güçlüklerin altından kalkıp bazen de 17 yaşındaki genç kız olduğunu hatırlatması kitapta en sevdiğim şeylerden biri.Bazı sahnelerde Penryn'in düşünme tarzına bayıldım nasıl olduysa yüzümde gülümseme yarattı.Ama bence asıl olay bütün kitap boyunca bi sahne beklemiştim(Penry ve Raffe'nin buluşma sahnesi) en ummadığım ama en harika şekilde çıkmasıydı.Kitap Her şeyiyle çok güzel. Siz de benim gibi fantastik ve aksiyonlu şeyler seviyorsanız okuyun derim :)
2 beğen · 0 yorum
Dilara

Dilara

@dilara23

Kitabı okumaya başlarken çok büyük beklentilerim vardı. Böyle deyince sanki hiçbirini karşılamadı gibi oldu ama öyle değil. Sadece kitabın bazı kısımlarında birkaç durumdaki düşüncelerinden rahatsız oldum. Bu da kitapla ilgili değil karakterle ilgili. Onun dışında gerçekten soluk kesici yerleri olan ve Mara'nın yaşadıklarına (gerçek olabilir de olmayabilir de) tanık olduğumda ''vay be'' dediğim yerler de oldu. Olayların akışı sıradan ve yavaş gibi gelse de her an farklı bir şey yaşanıyor bence. Gerçekten kurguyu sevdim ve sonunda olan şey neydi öyle ? Yazarın üslubu da çok samimiydi bence. Sadece dediğim gibi birkaç durumda istediğim gibi davranıp gıcıklık yapsa da Mara'yı sevdim. İkincisinin daha da güzel olacağını umuyorum.
ataç ikon Eksik Parça
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 5