up
ara

dilayça

If we burn, you burn with us!
dilayça

dilayça

@dilay7

İskender çok güzel bir konuyu işliyor. Bir kadının oğlunu, kızını yetiştirirken davrandıklarının sonucu. Annesi İskender'i 'sultanım' diyerek yetiştiriyor ve yaptıklarına göz yumuyor. Bu da İskender'in karakterinin bir parçası oluyor. Kitapta çok karakter var ve hepsinin farklı hayat hikayeleri var. Başta zorlanılıyor ama sonradan alışıyorsun zaten. Kitabın başında soy ağacı verilmesi de gayet iyi olmuş. Kapağı kitabı okumadan önce anlamayıp saçma bulsam da, okuduktan sonra anladım yazarın anlatmak istediğini. Elif Şafak'ın dili ve kurduğu olay örgüsünü beğendim. Ayrıca önyargıyla bilip bilmeden olaylara yaklaşmanın ne kadar zararlı olduğunu da farkettirdi bu kitap bana. Mantıksız bulduğum tek yer bazı olayların -okuyanlar anlar- çok tesadüfi bir şekilde gerçekleşmesi. Yine de olabilecek bir olay. Yazar iyi anlatmış. Okumanızı öneririm.
ataç ikon İskender
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
dilayça

dilayça

@dilay7

Çok farklı bir kitaptı. Öncelikle çok sürükleyiciydi ve okuma isteği uyandırıyordu. Baş kahramanımız Robert Langdon'ın ipuçları bularak olayları çözüşü etkileyiciydi. Yazarın bu kadar şeyi nasıl bildiğini de merak ettim çünkü baya sanat eserlerinden tutun da din tarihine kadar her şeyi detaylarıyla anlatıyordu. Hristiyanlık tarihiyle ilgili birçok şey vardı, oldukça ilginçti. Da Vinci hakkında da böyle detaylı bir bilgim yoktu, öğrenmek iyi oldu. Kısacası hikayeyi beğendim ve okumanızı öneririm. Tek eksiği Dan Brown'un kendini tekrarlaması. Özellikle de Melekler ve Şeytanlardan sonra okuyunca farkediyorsunuz ki olay örgüsü çok benziyor. Belki de yazar bilerek benzer olaylar yazıyordur ama ben sevemedim. Ve tabi ki Dan Brown'un kitaplarındaki abartılı imkansızlıklar vardı. Yine de bunlar çok göze batmadığı için kitabı beğendim. Okunmalı.
ataç ikon Da Vinci Şifresi
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
dilayça

dilayça

@dilay7

Bu kitabı beğendim ve okunmasını öneririm. Dan Brown'dan okuduğum ikinci kitaptı. Bana göre olumlu yanları da vardı; olumsuz yanları da. önce sevdiğim yerlerden bahsedersek:
Kitap sürükleyiciydi, sürekli okuma isteği verdi. Baş karakteri sevdim bana samimi geldi. İllüminati hakkında bir sürü bilgi verdi. Eskiden yaşamış sanatçı ve bilim adamlarından bahsetti. Tarihi ve mimari yerleri çok iyi betimleyerek anlatmıştı. Yani kısacası sıkmadan okutturdu.
Olumsuz gördüğüm yanları ise: Yazarın kendini tekrarladığını düşünmem. Bunu serinin ikinci kitabında da hissettim çünkü olay örgüsü veya bi şekilde karakterler arasındaki bağ kitaplarında sürekli aynı. Onun dışında bazı yerler var ki, yok artık diyorsunuz. Spoiler vermemek için söylemeyeceğim ama yazarın biraz fazla abarttığı yerler vardı.
Sonuç olarak iyi yanları da kötü yanları da var. Ama olumlu yanları daha fazla bana göre. O yüzden okuyun derim.
ataç ikon Melekler ve Şeytanlar
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
dilayça

dilayça

@dilay7

İki Şehrin Hikayesi sürekli duyduğum ve merak ettiğim bir kitaptı. Beklentilerim yüksekti ve beklentilerimi karşıladı diyebilirim. Ben başka bir yayınevinden, daha az sayfalı okudum ama keşke daha uzun olup her şeyi daha detaylı anlatsaydı dedim. O yüzden tekrar okuyacak olsam muhtemelen can yayınlarını seçerdim; klasikleri iyi çevirdiklerini düşünüyorum. Hikayeye gelecek olursak, Fransız ihtilali ve o dönemki Londra'dan, soylular ve halktan, giyotine vurulmalar ve isyanlardan bahsediliyor. İçinde aşk da var ama oldukça dozunda. Olay örgüsünü beğendim. Başlarını anlamayabilirsiniz merak etmeyin ilerledikçe her şeyi rahatça anlayabiliyorsunuz. Özellikle sonları baya şaşırtıcı, beklenmedik şeyler oluyor. Klasik olması gözünüzü korkutmasın, aksine seveceğinizi düşünüyorum. Okunması gereken bir eser.
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
dilayça

dilayça

@dilay7

Bin Muhteşem Güneş, okurken en çok etkilendiğim kitaplardan biri. Uçurtma avcısından sonra, yazardan okuduğum ikinci kitap. Khaled Hosseini Afganistanı, kadınları, çekilen acıları ve kimse dillendirmese de herkesin bildiği hayat zorluklarını çok iyi anlatmış. Yazar acıyı öyle iyi anlatmış ki gerçekten etkilendim. Karakterleri gayet iyiydi. Zaten okurken baş karakterleri baya benimsedim. Meryem,Nana,Leyla,Tarık... Hepsi de çok iyi tanıtılmıştı ve bu karakterleri cidden sevdim. Okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Bin Muhteşem Güneş
kitaba 9 verdi
0 beğen · 0 yorum
dilayça

dilayça

@dilay7

Filmi çıkar çıkmaz hemen sinemaya gittim. Zaten kitabını okumuş ve beğenmiştim. Film kitaba sadık kalmıştı. Kitaptaki olaylar birebir anlatılmıştı. Ama atlanan bazı yerler vardı. Emilia Clarke ve Sam Claflin in oyunculukları çok başarılıydı. Kesinlikle rollerine tam olarak uymuşlardı. Louisa Clark tam kitapta hayal ettiğim gibi samimi ve sıcaktı, kıyafetleri çok tatlıydı. Müziklerden de bahsetmek istiyorum çünkü çok başarılı bir soundtrack yapmışlar. Sonunu bilmeme rağmen filmi sıkılmadan izledim. Beğenmediğim tek yan önemli olduğunu düşündüğüm bir iki olayın atlanmasıydı. Ama filmde onlar anlatılmasa bile bir kopukluk olmadı zaten. Sonuç olarak kitabı okuyan ya da okumayan farketmez, bu filmi herkese öneririm.
Senden Önce Ben
filme 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
dilayça

dilayça

@dilay7

Film çok güzeldi. Karakterlerin başta tek tek tanıtılması hoşuma gitti. Sürekli bir aksiyon vardı. Harley Quinn e bayıldım tabiki. Jokerin olduğu sahneler de çok efsaneydi. Cara Delevingne iki karakteri birden oynuyordu ve çok başarılı buldum. Beğenmediğim sadece bir iki yanı oldu. Onlar da: Joker sahnelerinin baya az olması ve sonunun biraz sönük kalmasıydı. Ama genel olarak harikaydı. Filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.
Suicide Squad
filme 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
dilayça

dilayça

@dilay7

Filmi bugün sinemada izledim ve bayıldım. Zaten fragmanını beğenerek gitmiştim. Beklentimi tamamen karşıladığını söyleyebilirim. Çok heyecanlı ve eğlenceliydi. Özellikle macera severler kaçırmamalı. Oyuncular ve çalan müzikler de çok başarılıydı bence.
Nerve
filme 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
dilayça

dilayça

@dilay7

Kitap kötü değildi ama açıkçası beni çok tatmin etmedi. Beklentimi fazla yüksek tutmuştum ama niyeyse beni sarmadı. Ve sonu belirsiz bitti, 2. kitabı okur muyum kararsızım. Bu kitabın iyi yanı ise; her şeyi tüm gerçekliğiyle yazması. Hayatın zorluklarını yaşamış ve çok iyi anlatabilimiş yazar. Okumak istiyorsanız tabiki okuyun, aşırı sıkıcı ya da okunamaz değildi. Ama okumazsanız da bir şey kaybetmezsiniz.
0 beğen · 0 yorum
dilayça

dilayça

@dilay7

Okuyalı en az 3-4 yıl olmuştur. Çok güzel bir kitaptı. Hem konusu hem de yazarın anlatış tarzı hoşuma gitmişti. Herkesin özellikle de ortaokuldakilerin okumasını öneririm.
ataç ikon Ölümsüz Aile
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 7