up
ara

Leyla ile Mecnun

(2010)

Leyla ile Mecnun Konusu ve Özeti

Leyla ile Mecnun
Leyla ile Mecnun, Yapımcılığını Eflatun Film'in yaptığı ve TRT 1'de 3 sezon yayınlanmış olan absürd komedi türünde bir dizidir. Doğdukları hastanede yatak eksikliğinden dolayı aynı yatağa yatırılan ve bunun üzerine aileleri tarafından beşik kertmesi yapılan 2 bebek, 25 yıl sonra karşılaşır ve birbirlerine aşık olurlar.
Yapım: 2010 Türkiye
Aynı gün aynı hastanede dünyaya gelen iki bebek yatak olmadıgı için aynı yataga yatırılır.dogar dogmaz birbirlerini buldu diyen aileler birini mecnun birinin adını leyla koyup beşik kertmesi yaparlar.aradan 25 yıl geçer.önce istemeselerde birbirlerini görür görmez aşık olurlar.
Leyla ile Mecnun dizisi listesinde yer almaktadır.
Zuhal Okal

Zuhal Okal

@zuhalokal

Gelmiş geçmiş en absürt dizi
Merhabalar. Büyük bir hayranı olduğum bu dizi hakkında şunları söylemek istiyorum.Okuyanlara şimdiden teşekkür ederim. Öncelikle dizi 3 sezon sürdü ve 3 sezon boyunca--şahsi fikrim tabi ki--dört dörtlük devam etti. Hiç bir bölümünde sıkılmadan izledim. Dizinin en büyük şanslarından biri senarist diğerleri yönetmen ve oyuncular. Ama en cok oyuncular. Oyuncular karakterleri öyle sahiplenmişler ki gerçek hayatlarında da öyle olduklarını hissettiyorlardı. O oyunculardan biri ya da ikisi olmasaydı ne olurdu düşünmek istemiyorum çünkü her bir oyuncusu diziye inanılmaz yakışıyordu. Diziyi izleyenlerin en çok hissettiği şey bence karakterleri kendi ailesi gibi görmeleri. Ben öyleyim mesela birinin başına birşey gelince üzülüyordum, kiyamiyordum. Karakterlerde,hikayede fena şekilde bir absürdluk var. Herkes bilir ki bizim ülkemizde absurd şeyler pek sevilmez. Itiraf etmek gerekir absurdlüğün en çok yakıştığı diziyi Leyla ile Mecnun. Senarist kusursuz yazıyor yönetmen kusursuz çekiyor oyuncular kusursuz oynuyor. Ama nasıl oluyorsa TRT'de yayınlanan dizi reytinglerde başarılı olamadı . Reytingler baya düşük ama popüler kültürde baya bir seveni var dizinin. Leyla ile Mecnun izleyicisi olan biri benim gözümde hep değerli ve özel kalacak. Ben de özledim adlı dizi de Leyla ile Mecnun'un final sahnesi verilmişti. Herkeste olduğu gibi bende de büyük bir hüzüne sebep oldu. Şunu da itiraf etmeliyim ki birçok duygusal sahnesi olmasına rağmen sadece tek bir sahnesi beni çok etkiledi o da Erdal bakkal'ın karısını ve çocuğunu kaybettiği sahnedir. 3 sezon boyunca para gözlülüğüyle, bencilliğiyle bizi güldüren hiç bir zaman ağlatmayan Erdal bakkal 3.sezonun sonunda beni yerle bir etti. Hala aklıma geldikçe Erdal bakkala kiyamadigimi hissediyorum. Aslında yazacak çok şey var ama kısa bırakmak istiyorum.
Bu diziyi sevenlere sevgiler..
Leyla ile Mecnun
filme 10 verdi
16 beğen · 2 yorum
Sima Tok (@simatok)
Hele İsmail Abi’nin kocaman gözleri vardı sahneleri... Bence en güzel bölümler ilk bölümlerdi ama tabii ki dizinin tamamını çok seviyorum. İlk Leyla candı ya. Burak Aksak çok iyi bir iş çıkardı.
04.12.18 beğen 1 cevap
Eyyubi

Eyyubi

@eyyubi

Unutamadım yine...
bu dizide üvey kardeşler öpüşmez,
bu dizide tek bi' kişi, on kişilik evde yaşamaz,
bu dizide 3-5 adam aynı yatakta yatar,
bu dizide kimin kocası kimin karısını ..kti öğrenmezsiniz,
bu dizide mesela kalp krizi geçirirken öksürmeniz gerektiğini öğrenirsiniz,
bu dizide saraylar, köşkler yoktur,
bu dizide metonya kralı vardır,
bu dizide kadınların/erkeklerin seksiliği konuşmaz,
bu dizide oyunculuk konuşur,
bu dizide başroldeki kız salak, sakar değildir,
bu dizide sigara içilmez,
bu dizide sakız çiğnenilir,
bu dizide alkol tüketilmez,
bu dizide incir ve erik yenilir,
bu dizide saçma sapan entrikalar dönmez,
bu dizide genel kültürünüz artar,
bu dizide her isteği yerine gelen zengin züppeler yoktur,
bu dizide kireçburnu çakalları vardır,
bu dizide ağırlık yapan egolar yoktur,
bu dizide herşey rengarenk değildir,
bu dizide işsizlik vardır,
bu dizide heryerde çıkan bir at vardır,
bu dizide kelimeler albayım, bazı anlamlara gelmez,
bu dizide... nasıl kaldırırsınız ya? hayır yani, nasıl? tek izlediğim diziydi o benim, buradan dizinin kaldırışında emeği olan herkesin ebesinin anüsüne selamlarımı yolluyorum.

keşke biz de erdal bakkal gibi "bu diziyi yayından kaldıranın annesi babası ölsün. hadi bakalım, hadi! ben söyleyeceğimi söyledim, hadi kaldırın da görelim." deseydik. ya da mecnun gibi "o diziyi kaldıranın Allah binbir türlü canını sıksın ya." diyelim.

https://tr.instela.com/leyla-ile-mecnun---14548014
Leyla ile Mecnun
filme 10 verdi
25 beğen · 0 yorum
alperen karslıoğlu

alperen karslıoğlu

@alperenkarslioglu

Türk dizi yapımın en iyi komedi dizisi
Leyla ile Mecnun ilk bölümü yayınlandığında denk gelmiştim. Kardeşimle zevklerimiz hiç birbirini tutmasa da ikimizi birden böyle katıla katıla güldüren tek yapımdı. Absürt komedi tarzında olan bir dizi bu kadar yayında kalması yapımın kalitesini gösteriyor. Dizideki karakterler o kadar halkın içinden geliyor ki kendini bir karakterde görebiliyoruz . Öğretmenler odasında arada dizinin geyiğini yaptıran tek dizi (bitmesine rağmen). Karakterler arasında Şimbilli Erdal Baggal, İsmail Abinin dedeleri unutulmaz. Dizinin en üzücü tarafı dizinin kaldırılmasındaki nobranlık. İnsanları En küçük eleştiriyi bile kaldıramaması, TRT nin ya da gezi sürecinde yukarıya yağlamaları da olabilir. Leyla Mecnunun senaryosunda şu özellik vardı. Bölümler birbiriyle fazla ilintili değildi yani 2 ya da 3 bölüm kaçıranlar izlediğinde kendini yabancılaştırmıyordu. Yönetmenlik ise bir Onur Ünlü klasiği. Güzel ve sıcak. İnsanları arada hayatın en ağır olduğu dönemlerde izlenince rahatlatacak bir yapım. Ben arada öyle yapıyorum işe yarıyor.
Leyla ile Mecnun
filme 10 verdi
9 beğen · 0 yorum
abdurrahim

abdurrahim

@jesus

O Gemi Gelmeyecek!
Biliyorum, diziyi tamamıyla izleyenler için biraz ağır ve istenmeyen bir başlık oldu! Ama o gemi gelmeyecek maalesef arkadaşlar. Giden nasıl gelmiyorsa, o gemi de gelmeyecek. Leyla, Mecnun,Arda, Yavuz, İsmail Abi, Erdal Bakkal, İskender! Hiçbirisi gelmeyecek, gelseler bile eskisi gibi olmayacak. Kaybedince güzel olan aşk,yine kaybedince tadını damaklarda bıraktı ve elimizden kaydı gitti. Şimdilerde tekrar ve eski bölümleri ile teselli buluyoruz. Bu diziyi hiç izlemeyen varsa hayatının en büyük ve en yanlış işini yapmıştır. Bi an önce sıfırdan izleyin ve gönül dünyanız ile ufkunuzu yeni şeylere açıp sizde hayallerinizi yaşayın derim. Eyvallah!
Leyla ile Mecnun
diziye puan vermedi
17 beğen · 0 yorum
İbrahim

İbrahim

@ksfh

Son yıllarda ailecek izlenebilecek filmler ya da diziler ne yazık ki yok denecek kadar az.Bu dizide ailecek izlenebilecekler sınıfına giriyor.Açıklığı olmadan kötü söze başvurmadan seyirciyi farklı yollarla kapmaya çalışmadan gerçek hayatı absürdleştirerek seyirciye sundular ve tuttular.Dünyaca ünlü oldular.Sahneleri ezberlendi.Çocuklar küfür etmek yerine ''senin ağzından çıkanla kulağının duyduğu bir mi ?'' dedi.hiç bitmemesi gereken bir film uzun zaman aynı kalitede bir film çıkmayacaktır.
Leyla ile Mecnun
filme 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Fatih Kural

Fatih Kural

@byukalaa

Leyla ile Mecnun
- Sen göz kamaştıran bir parlaklık veriyorsun geceye. Gecenin kanatlı ulağısın başımın üstünde. Tıpkı ölümlülerin hayretle açılan gözlerine göründüğün gibi tembel bulutların üstünde, uçarken havanın kucağında onu seyreden insanlar gibi hayranlıkla öylece bakıyorum ben sana.
- Ahh Romeo.. Romeo.. Neden Romeo'sun sen ? İnkar et babanı, adını yadsı. Yapamazsan yemin et sevdiğine. Vazgeçeyim Capulet olmaktan ben.
- Tamam o zaman, vazgeçiyorum adımdan. Romeo değilim artık, sadece Mecnun'um. Basit bir Mecnun. Zaten anlatamam ki ben derdimi öyle. Gözlerine bakıp konuşamam ki ben. Seni ilk gördüğümde ne oldu biliyor musun ? Bir portakal kokusu geldi burnuma. Tanışmıyormuşuz gibi ama biliyormuşuz gibi de bir taraftan. Yazın pazarda su satarken ben, sen annenin elini tutuyormuşsun, elma seçiyormuşsunuz beraber. Ya da ne bileyim resmi bir geçitte, bir okul bahçesinde mesela; ben senin arkanda duruyormuşum, senin pembe tüylü tokana bakıyormuşum. Sen de hemen önümdeymişsin. Ordaymışız. İnsanın bütün geçmişini değiştiren, bütün geleceğini bilinmez kılan, söylesene bana; kimsin sen ?
- Sen, sensin Romeo olmasanda. Hem Romeo nedir ki ? Ne bir eli erkeğin, Ne ayağı, ne kolu, ne yüzü, ne bir başka parçası. Adın ne önemi var ki ? Şu gülün adı olmasa da kokmaz mı aynı güzellikte? Vazgeçiyorum o zaman Capulet olmaktan ben. Duy beni ey gece.. Mecnun, bundan sonra beni Lastikçi Ömer'in kızı Leyla tanı sadece
Leyla ile Mecnun
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Burak

Burak

@burakinanli

"Bu gece bize ev sahipliği yapan saygıdeğer iş adamımıza, kendisini de tanımıyorum ama herhalde böyle çok parası olanlara saygıdeğer deniyor değil mi? Öyle bir şey diyorsunuz, çok parası olunca daha saygıdeğer oluyor galiba. Bu saygıdeğer iş adamımıza ben bir şey söylemek istiyorum. Hacı neyin peşindesin ya? Yani ne bu oryantalist tavır? Bu oryantalist kelimesini de bilmiyorum ha, şurada iki kişi konuşuyordu hazır çıkmışken satayım dedim hani siz de yapıyorsunuz ya bir yerde bir şey duyuyorsunuz hemen böyle yapıştırıyorsunuz. Ya valla buradan çok zavallı gözüküyorsunuz ha. Gerçekten, bütün o hırslarınız ve çıkarınız için birbirinizin yüzüne böyle yalandan gülmeleriniz ve en yakınlarınız arkasından bile iş çevirmeleriniz. Sanki böyle kafanıza taç takılacakmış gibi gecenin en güzeli olmaya çalışmalarınız. Ve kuytularda köşelerde çok bilmiş davranıp kız tavlamaya çalışmalarınız. Gerçekten böyle davetlerde bulunan insanların egolarını böyle üst üste koysak herhalde aya tırmanırız be. Kusura bakmayın ben çıkıp konuşmak zorundayım çünkü ben düşüncelerimi başka türlü ifade edemiyorum. Yani mesela ben, onları bir resme aktaramam ben. Aktarsam da dönüp bakmazsınız zaten. Çünkü sizin tek derdiniz kendi çıkarlarınız. Ve kusura bakmayın, kibirinizde boğulacaksınız."
Leyla ile Mecnun
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Fatih Kural

Fatih Kural

@byukalaa

- Bu kapının arkasında düşlediğin, hep olmak istediğin bir yer var aziz dostum.
+ Bişiy sorucam; gidince geri gelebiliyo muyuz acaba ?
- Bu kapıdan geçersen bir daha asla geri dönemezsin. Zaten dönmek de istemezsin. Sana sonsuz huzur ve mutluluk vaat
ediyorum genç dostum.
+ Anladım.
- Ne o? düşüncelisin. Beğenmedin mi teklifimi ?
+ ...
- İnsan maziyi ne kadar özlerse o kadar acı çeker. Çünkü bir daha geri dönmeyeceğini bilir. Seni bu çektiğin acılarından kurtarıyorum yaralı dostum. Bak sakın inkar etme, her geçen gün özlüyorsun Leyla'yı. Her geçen gün daha derine gömmeye çalışıyorsun. Bunu yapma. Git ve sonsuz mutluluğun tadını çıkar. Bu kadar kararsız olma.
+ Kararsız değilim ya, kararsız değilim. Yani ben
karasız bir insan değilim anlamında demedim de, yani, şu an kararsız değilim. Kararsızlıktan bir kişi ölecekse eğer, ilk ben ölürüm de, yani şu an ne yapacağımı çok iyi biliyorum. Ben... Ben iyiyim ya böyle. Memnunum ben bu hayattan. Mutluyum ben şu an.
- Sen... Sen kendini kandırıyorsun
+ Bilmem, belki de öyledir. Ama en azından bir şeyi becermişim işte. EYVALLAH..
Leyla ile Mecnun
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Fatih Kural

Fatih Kural

@byukalaa

Ölmek..
Ölmek, uyumak sadece!
Düşünün ki uyumakla yalnız
Bitebilir bütün acıları yüreğin,
Çektiği bütün kahırlar insanoğlunun.
Uyumak, ama düş görebilirsin uykuda, o kötü.
Çünkü, o ölüm uykularında
Sıyrıldığımız zaman yaşamak kaygısından
Ne düşler görebilir insan, düşünmeli bunu.
Bu düşüncedir felaketleri yaşanır yapan.
Yoksa kim dayanabilir zamanın kırbacına?
Zorbanın kahrına, gururunun çiğnenmesine
Sevgisinin kepaze edilmesine
Kanunların bu kadar yavaş
Yüzsüzlüğün bu kadar çabuk yürümesine
Kötülere kul olmasına iyi insanın
Bir bıçak saplayıp göğsüne kurtulmak varken?
Kim ister bütün bunlara katlanmak
Ağır bir hayatın altında inleyip terlemek
Ölümden sonraki bir şeyden korkmasa
O kimsenin gidip de dönmediği bilinmez dünya
Ürkütmese yüreğini?
Bilmediğimiz belalara atılmaktansa
Çektiklerine razı etmese insanları?
Bilinç böyle korkak ediyor hepimizi:
Düşüncenin soluk ışığı bulandırıyor
Yürekten gelenin doğal rengini.
Ve nice büyük, yiğitçe atılışlar
Yollarını değiştirip bu yüzden
Bir iş, bir eylem olma gücünü yitiriyorlar."
Leyla ile Mecnun
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Fatih Kural

Fatih Kural

@byukalaa

- Ben ne yapıcam ya, sıkıştım kaldım burada hareket edemiyorum. böyle aynı yerlerde dolaşıp duruyormuş gibiyim.
- Çünkü aynı yerde dönüp dolaşıyorsun. Çıkış yolunu bulamıyorsun, çünkü hep aklını kullanmaya çalışıyorsun. Ne görsen, ne duysan, ne hissetsen hep ona Leyla'yı katmaya çalışıyorsun. Ama bu mümkün değil evlat
- Ee nasıl yapıcaz onu?
- Zor da olsa Leyla'yı orada bırakacaksın. Evlat! kimse kimse kimsenin yerine nefes alamaz, çık ve hayata karış.
- Çıkarmıyorum işte dede, çıkamıyorum kaldım burada.
- Mecnun, sen her zaman bir çıkış yolu buldun be evlat. Yine bulacaksın. Yeter ki aklının duygularına gem vurmasına izin verme. Unutma.. Seni mecnun yapan yaşadıklarındır.
- Of be dede ya.. Mecnun olduk diye mutlu olmaya hiç mi hakkımız yok.
- Sen istemiyorsun ki mutlu olmak, mutluluktan kaçıyorsun köşe bucak. Saklanıyorsun ondan. Evladım bak.. Ne hissediyorsan hissediyorsun. Duygularından utanma sakın. Hayatla arana koca koca duvarlar çekme. Yık geç.. yık geç şu duvarları.
Leyla ile Mecnun
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
54
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Yerli Diziler
Komedi, romantik, dram, aksiyon ve daha fazlası... En beğendiğimiz Türk dizilerini bu listede paylaşalım. ...
34
DİZİ
Moraliniz Bozukken İzleyebileceğiniz Mutluluk Verici Eğlenceli Diziler
Depresyondayken izleyebileceğiniz, mutsuzluğa ilaç gibi gelen, mutluluk verici en iyi diziler listelenmektedir....
3
DİZİ
Bir Zamanlar İlgiyle Takip Ettiğimiz Unutulmayan Eski Diziler
Bir dönem büyük bir kesim tarafından çok sıkı takip edilen, bugün hala adı geçtiğinde herkesin hatırladığı, en...
23
DİZİ
Aşkı Yüreğinizde Hissedeceğiniz En İyi Romantik Diziler
İzlemeye doyamayacağınız, romantizmi iliklerinizde hissedeceğiniz aşk dolu diziler bu listede. ...
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
Elif Duran

Elif Duran

@elifduran600

Bitişine en çok üzüldüğüm dizidir. Finalini seyrettikten sonra bakışım daha çok değişti. Arada tekrar tekrar internetten bıkmadan seyrederim. Yeni bölümleri olsa yine seve seve seyrederim 🥰😄
Leyla ile Mecnun
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Joseph K

Joseph K

@jspk

 paylaşım fotoğrafı
hahahhahahahaha
Leyla ile Mecnun
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 2 yorum beğen ikon
elif özan (@hickimsee)
:)))))
02.11.18 beğen 1 cevap
balçıklımısra (@tahagur)
Süper diziydi ve kitabı resmen vaha gibi geldi
02.11.18 beğen 1 cevap
9.5/10
450 oy
Sence kaç puan almalı?
0