up
ara

The Princess' Man

- Gong-joo-eui Nam-ja / The Princess' Man (2011)

The Princess' Man Konusu ve Özeti

The Princess' Man
Başrollünde oyuncu Soohyun Hong yer aldığı, 2011 yılı yapımı dizi film Dram türünde dizi severleri bekliyor. Beyaz perdede Dram, Kore türlerinde dizilerden hoşlanan izleyicilere hitap eden The Princess' Man isimli dizi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yapım: 2011 GüneyKore
Yönetmen:
Rogojin

Rogojin

@rogojin

Sarayın Rüzgârı, Derin Köklü Ağaç, Sarayın Ressamı, Dong Yi, Joseon Kaçağı, Empress Ki,Saraydaki Mücevher dizilerinden sonra izledim bu diziyi. Joseon hanedanlığında geçen hikâyeleri seviyorum. Dizi, artık Kore tarihi dramalarında görmeye alışılan bir hikâyeleme tarzı ile başlayıp bitiyor: yeni birşey yok gibi. Gene ahlâk, erdem, dramatik olaylar, negatif istekler-arzular ve bunların sebep olduğu kötülükler, ve hepsinin gerektirdiği kaçınılmaz bedeller söz konusu.

Kore tarihi dramlarında karşımıza çıktığı gibi, hikâye gene karakterlerin kişisel özellikleri ve niteliklerinin ince ince ortaya konulmasından çok sahip oldukları değerlerin ön plâna çıkarılmasıyla sürdürülüyor: erdem ve ahlâk en üst seviyede bir öneme sahip olarak izleyici devamlı olarak hikâyenin ahlâki derslerine, ya da çıkmazlara dikkat etmeye çağırıyor. Gerçekten de dizideki karakterler - buna adlarını verdiğim diğer dizileri de ekleyebiliriz- erdemsizliğin acılarını ya da erdemli olmanın sebep olduğu ızdırapları yaşıyorlar. Ve gene klasik bir tema olarak kötüler asla tam anlamıyla kötü değiller; bir şekilde yaptıkları kötülükle yüzleşiyor, dönüşüyorlar.

Kim Yeung So'nun finalde arkadaşını huzur içinde git diyerek uğurlamasından, Sooyang'ın ahlâki dönüşümüne dek ısrarla bu yaklaşımın ve seçimin öne çıkması Kore tarihi dizilerinin nedenböyle güzel olduğunu düşündürüyor: yönetmenler, senaristler geçmişlerini anlatırken neden kötülükleri, yanlışları ve kötü seçim yapan insanları herkesin nefret edeceği saf kötü karakterler olarak yansıtmak yerine onları acı ve ızdırap çeken, acıları ve kötülükleri bağışlanan ve bu bağışlanma sayesinde kendi acizliklerini bir nebze olarak aşan karakterler olarak çiziyor?

Kendi adıma çok etkileyici buluyorum bu tarzı. Bu yüzden bu dizide de Se Ryung çok güçlü bir kadın karakter olarak önümüze çıkıyor. Sooyang iktidar ve güç arzusuyla kötülüğün peşine düşerken baba-kız arasındaki hem sevgiye hem meydan okumaya dayalı ilişki dramatik anlamda oldukça etkileyici. Jong ise çok sevimli bir karakter... 24 bölümlük dizinin baştan sona acı dolu olduğu ortada. Acıların insanları kanattığı kadar olgunlaştırdığı gibi bir bakışın bizim kültürümüz için de geçerli olduğunu biliyoruz.

Kore dizileri izlemeyenlerin neler kaçırdığını bizler iyi biliyoruz. elbette mükemmel ayrıntılarla çekilen Amerikan dizileri'nin yanında Kore tarihi dizilerinde eksik, hata, yanlış bulmak çok kolay: oyunculuklar çoğu kez vasat; mantık hataları bulmak kolay; karakterler gerçek değiller gibi...doğru..ama peki ya bu dizilerin verdiği duygu* Bu duygunun gerçek olmadığını söyleyebilir miyiz? Princess' Man dizisini mutlaka izlemenizi öneriyorum.
The Princess' Man
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
9.8/10
4 oy
Sence kaç puan almalı?
0