up
ara

Homeland

(2011)

Homeland Konusu ve Özeti

Homeland
Homeland, Carrie Mathison adındaki bir CIA ajanının hikayesini anlatan politik bir drama dizisidir. Carrie Mathison, Irak'ta kaybolduktan yıllar sonra bulunan Nicholas Brody adlı askerin kurtarılıp Amerika'ya dönmesinin bir tuzak olduğuna ve arkasında El-Kaide olduğuna inanır.
Yapım: 2011 ABD
Yönetmen:
Homeland manik depresyon hastası olan CIA ajanı Carrie Mathison’un hikayesini anlatıyor. Carrie sekiz yıldır kayıp olan ve artık öldüğü farz edilen Birleşik Devletler askeri Nicholas Brody’nin kurtarılmasını sağlayan istihbaratın bir tuzak olduğuna ve Amerika topraklarında gerçekleştirilecek bir El-Kaide komplosuyla bağlantılı olduğuna inanmaktadır...

CIA ajanı Carrie Mathison'ın Irak'taki ABD tehditleri üzerine alışılmışın dışındaki araştırması diplomatik bir soruna yol açar. Bunun üzerine Ajan Mathison, sahadan alınarak masa başı bir göreve atanır. Ancak soruşturması kesilmeden önce, Iraklı bir kaynağından Amerikalı bir esirin taraf değiştirdiğini öğrenir.

8 yıldır kayıp olan ve öldüğü düşünülen Çavuş Nicholas Brody, Afganistan'da yapılan özel bir operasyonda bir hücrede kilitli olarak bulunur ve kurtarılır. Çavuş Brody'nin dönüşünü, aldığı istihbarat ile ilişkilendiren Ajan Mathison, bu durumdan endişelenmeye başlar.

CIA, Brody'nin bir kahraman olduğunu düşünürken Ajan Mathison duruma şüpheyle yaklaşmaktadır. Ancak Brody'nin taraf değiştirmiş bir terörist olarak ABD için tehdit olduğunu ispat etmesi hiç de kolay olmayacaktır.

Bu sırada Brody, evinde bir kahraman olarak karşılarnır; ancak esir olduğu yıllar boyunca yaşadıklarının onu ne kadar olumsuz etkilediği de açıkça görülmektedir. Fiziksel olarak yaralanmış, psikolojik olarak yıpranmıştır. Artık eşi ve çocukları için adeta bir yabancıdır.
Homeland dizisi listesinde yer almaktadır.
Elvan Kama

Elvan Kama

@elvankama

Favori dizileriniz arasına girmesi garantili..
Homeland bir diziden çok daha ötesi. Barack Obama'nın favori dizisi olduğunu duyduğumda izlemekle izlememek arasında kaldım. Kendi propagandasını yaptığı bir diziyse ve zaten boğazımıza kadar siyasete batmışsak bir de boş zamanlarımı neden daha boş içerikli, beni eğlendiren ve anlamak için kognitif becerilerimi minimumda tuttuğum bir diziyle geçirmeyeyim dedim. Sonra "Belki güzeldir" diyerek başladım izlemeye ve ilk sezonu iki gün içersinde bitirdim.
Dizinin ana karakteri beyaz, Amerikalı, psikolojik rahatsızlığı bulunan, bekar bir CIA ajanı. Kadının özel hayatı ve mesleki olarak yaşadıkları gündemde. Ama konu bu kadar da değil.
İslama karşı yaratılan korku, terör üzerinden yapılan siyaset, Amerika'nın Müslüman ülkelere bakışı, iyi müslümanla kötü müslüman arasındaki ayrımın etiği ve ahlaki boyutu, kararların neye göre alındığı, ne zaman savaşıldığı ne zaman uzlaşıldığı, kimin terörist kimin vatansever olduğu gibi gibi konular işlenilmiş her bölümde ince ince.
Bir o kadar da enterasan bir olay örgüsü var ve oyunculuklar oldukça başarılı.
Diziyi izleyip, bir aşama daha sorgulamak isteyenler, Deepa Kumar'ın yazılarını ve "Homeland and Islamaphobia" üzerine yaptığı konuşmaları izleyebilir ve yazılarını okuyabilirler.

Bu arada dizi her yerde bulunan bir dizi değil. "ororo.tv"den ingilizce alt yazılı izlemenizi öneririm.
Homeland
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Süper bir ajan dizisi
Dizi tam bir tutku yaratıyor. Sıradan ajan filmlerinde izleyici sahadaki ajanları görür. Bu dizi ise daha çok görevleri planlayan CIA in üst personeli, birim yöneticilerini konu almış.

Afişte görünen asker Brody'nin tipine hiç alışamadım (çirkiiiin) ama Carrie inanılmaz bir karakter olmuş. Tam bir deli. Kadın başrol olması ayrıca güzel.

Çoğu kişi İslam'ı kötülüyorlar şeklinde algılayabilir fakat bence hiç öyle bir şey yok. Hatta bazen şaşırtacak şekilde övdükleri bile olmuş. Fakat tabi konu genel olarak islamcı teröristler. El Kaide, taliban falan.

Diziyi izleyip İslam'a hakaret ediyor diyenler kanımca empati kuramayanlardır. Dünyayı biz ve onlar olarak ikiye ayırmış, hiçbir zaman onların tarafından bu tarafa bakamayanlardır.

Çekimler güzel, karakterler güzel, senaryo gerçekçi ve akıyor. TÜm dizilerde olduğu gibi ilerleyen sezonlarda senaryonun sıktığı, sendelediği bir gerçek ama genel olarak güzel bir dizi. Sanırım sonsezon olan 5. sezonu bekliyoruz. İzlemeyene önerilir.
Homeland
filme 10 verdi
0 beğen · 1 yorum
Elvan Kama (@elvankama)
İslam'ı kötülemediğini iddia ettiğiniz kısma katılmıyorum. Bunu bariz bir şekilde yapmasa da çok ince bir şekilde yayıyor aslında Homeland bu ideolojiyi. Bu arada benim favori dizilerimden ve tutku yarattığı kısmına kesinlikle katılıyorum.
Öncelikle "Kötü Müslüman" ve "İyi Müslüman" arasında bir ayrım yapıyor. Yani yaratılan algıya göre, sen Amerika'ya yardım eden, CIA'yin amaçları için çalışan, Amerika'daki insanların refahı ve mutluluğu için kendi ülkeni umursamayacak yapıdaysan ve Amerika için ölmeye hazırsan iyi bir Müslümansın. Ama Amerika'lı olduğun halde, namaz kılıyorsan, Müslümanlığa geçip din değiştiriyorsan terörist olabilirsin; kendi ülkeni savunan, can kaybını önlemeye çalışan ama bunu Amerika'nın istediği şekilde yapmayan bir Müslümansan kötü Müslümansın.
Ek olarak halk sürekli bir terör tehdidiyle yaşıyor. "Haber aldık, bomba patlayacakmış, ama ne zaman olacağı belli değilmiş" tarzı yaratılan bu kaos, halkın sürekli ve baskın bir şekilde terör tehdiyle yaşamasına yol açıyor. Ve Deepa Kumar'ın da Homeland eleştirilerinde dediği gibi, teröre karşı korunan da yine Hristiyan ve beyaz aileler oluyor. Sen Amerika'da yaşayan bir Müslümansan, pozisyonun belirsiz olduğundan devlet seni teröre karşı korumak için daha az önemsiyor.
Müslüman kadınların yanlış gösterilişine de değinirsem konu çok uzayacak. Fakat tek aktif kadının yine beyaz Hristiyan bir kadın olarak gösterilmesi hiç şaşırtıcı değil.
"Diziyi izleyip İslam'a hakaret ediyor diyenler kanımca empati kuramayanlardır. Dünyayı biz ve onlar olarak ikiye ayırmış, hiçbir zaman onların tarafından bu tarafa bakamayanlardır", bu cümlen oldukça iddialı, fakat sence sen de insanları "Diziyi izleyip İslam'a hakaret ediyor diyenler" ve "demeyenler" olarak ikiye ayırmamış mısın?
Homeland'e tutkun izleyicileri görmek hoşuma gitti, fakat sana Deepa Kumar'ın yazılarını okumanı öneriyorum.
İyi Seyirler..
27.01.16 beğen cevap
mine doğar

mine doğar

@minedogar

Homeland
İzlediğim en iyi dizilerden biridir.
Sonra ki bölümü izlemediysem çözemediğim bir bulmaca gibiydi.Akıcı,sürükleyici,zeki ve enerji dolu bir diziydi.
Homeland
diziye puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
İlker Çelebi

İlker Çelebi

@ilkercelebi

CIA
Üçüncü sezondan sonra ABD'nin CIA ile ortadoğu ve Avrupa ulkelerini nasıl karıştırdığını gözler önüne seren bir baş yapıt...
Homeland
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
64
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Diziler
Kesinlikle izlenmeli dediğim diziler bu listede...
Cressida

Cressida

@cressida

homeland izle paylaşım fotoğrafı
homeland izle
Başladığımda gece uykusuz kaldığım, bir tane daha bir tane daha derken ne yazık ki tüm bölüm ve sezonlarını izlediğim dizidir. Çok sürükleyici ve gerçekçi. Karakterler de güzel. Konu olarak CIA'in yönetici tayfası işlenmiş. ABD filmi olduğu için tabi ki biraz milliyetçilik var ama empati yapmaya çalıştıkları da oluyor. Genelde elkaide gibi aşırı dinci teröristler düşman olarak konumlandırılmış. Bence izlenmesi gereken bir dizi. Soluk kesici.
İlk gördüğüm etiketledim. @burcua İzledin mi Bur Cu? İzle kesin. Senden de bir dizi alalım.
Homeland
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Bur Cu (@burcua)
İzlemedim, fakat tavsiyenizi dikkate alacağım. Poldark ya da Supernaturel önerebilirim.
27.05.18 beğen cevap
8.5/10
51 oy
Sence kaç puan almalı?
0