up
ara

Black Mirror

- Black Mirror (2012)

Black Mirror Konusu ve Özeti

Black Mirror
Her bölümü farklı yönetmenler tarafından farklı oyuncularla çekilen bir mini TV dizisidir. Anlatılan hikayeler birbirinden farklı olsa da hepsinin ortak noktası, hayatın karanlık yüzünü gösteriyor olmalarıdır. Hikayeler bazen günümüz sorunlarına bazen ise gelişen teknoloji ile birlikte gelecekte yaşanabilecek sorunlara değiniyor.
Yapım: 2012 İngiltere
3 bölümden oluşan bir mini dizi. İngiliz yapımı olan bu dizinin her üç bölümü farklı bir hikayeyi, farklı oyuncularla ve farklı yönetmenlerle anlatıyor. Hikayelerin ortak noktası seçimler ve özgürlükler gibi görünüyor. Ama hikayelerin sadece tek bir teması olduğunu söylemek büyük haksızlık olur. Üç öykünün de yazarı olan Charlie Brooker; seyirciyi emniyetsiz bir dünyaya başarıyla sürüklerken, farklı gerçekliklerin ve şimdiye kadar hiç düşünmediğimiz açmazların olduğu bir dünya yaratıyor. Gerçeklerden çok da uzakta olmayan bir gerçeküstü dünya bu. İnsanları özgür kılan özelliğin, seçim yapabilme becerisi olduğunu sıklıkla söyleriz. 3 hikayedeki seçimler ve özgürlükler gerçekten de sınırları zorlayacak cinsten. Her bölümün sonunda zihinlerde kalan çaresizlik hissi, hemen uzaklaşmak isteyeceğimiz türden. Bazı filmler ve kitaplar vardır; onlarla ilişkinizi bitirdiğiniz andan itibaren unutmak istersiniz ve unutursunuz da... Sistem kendisini bu şekilde korur. Black Mirror bunun tipik bir örneği.
Black Mirror dizisi listesinde yer almaktadır.
K.i.n.g

K.i.n.g

@king

3 bölümden oluşan bir mini dizi. İngiliz yapımı olan bu dizinin her üç bölümü değişik bir hikayeyi, değişik oyuncularla ve değişik yönetmenlerle anlatıyor. Hikayelerin ortak noktası seçimler ve özgürlükler gibi görünüyor. Fakat hikayelerin yalnızca tek bir teması olduğunu söylemek büyük haksızlık olur. Üç öykünün de yazarı olan Charlie Brooker; seyirciyi emniyetsiz bir dünyaya başarıyla sürüklerken, değişik gerçekliklerin ve şimdiye kadar hiç düşünmediğimiz açmazların olduğu bir dünya yaratıyor. Gerçeklerden çok da uzakta olmayan bir gerçeküstü dünya bu. İnsanları özgür kılan özelliğin, seçim yapabilme mahareti olduğunu sıklıkla söyleriz. 3 hikayedeki seçimler ve özgürlükler sahiden de hudutları zorlayacak cinsten. Her bölümün nihayetinde zihinlerde kalan çaresizlik hissi, hemen uzaklaşmak isteyeceğimiz türden. Kimi filmler ve kitaplar vardır; onlarla ilişkinizi bitirdiğiniz andan itibaren unutmak istersiniz ve unutursunuz da... Sistem kendisini bu şekilde savunur. Black Mirror bunun tipik bir örneği.
Black Mirror
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Sef ile Beyz

Sef ile Beyz

@sefbeyz

New World Order
Tanımadığım kişilerden tavsiyeler aldığım ve bu tavsiyelerin sonucunda artık kimseden tavsiye almayacağım dediğim, beni tatmin etmeyen şeyleri izlemekten çok sıkılmaya başladığım bir dönemde eleştirileri ve tavsiyelerine mutlaka kulak verdiğim bir dostum önermişti. Hayatım boyunca ilk defa yabancı bir dizi beni bu kadar heyecanlandırdı. Mükemmel denilebilecek bir yapım olmuş, hiçbir zaman unutamayacağım bakış açılarını fark ettirdi. Düşündüğüm ve nasıl anlatılabilir bunlar dediğim birçok şeye değinilmiş. Genel olarak teknolojiyi, hayatımıza getirdiği ve getirmesi muhtemel durumları ele alan, şimdilik 3 sezondan oluşan, devamını pek bir istekli bekleye durduğum dizidir. Spoiler verme girişimi olmaksızın, özellikle 2.sezonun 2.bölümünün finalinde duyduğum heyecanı hissetmeniz dileğiyle, izlemeyenlere şiddetle öneriyorum, az biraz sorgulama kültürünüz var ise ve sinemadan anlıyorsanız, keyifle ve merakla izleyeceksinizdir.
Black Mirror
filme 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
aslı seloğlu

aslı seloğlu

@asliseloglu

Benim için geç kalınmış bir başlangıcı var bu dizinin. Senelerdir bu dizi var ve ben populer kültür ürünüdür diye gıcık olup yüzüne bile bakmamışım. Oysa ki tam da benim zaman yönetimi felsefeme uygun olacak şekilde her dakikası dolu dolu, tabiri caizse hali hazirda bulunan yaralarımı doyuran, öylesine didaktik, gerçekleri insanın yüzüne dan dan çarpan, kısacası belli bir amaca hizmet eden çok özenli bir yapım. Niyeyse bilmiyorum yavaş akan ve kendimden bir şey bulmadığım kitapları, filmleri, dizileri ve hatta üzülerek söylüyorum bazı insanları bile zaman kaybı olarak görüyorum. Hayat kısa ve bünyemizde ne kadar faydalı şey varsa etrafımızdakilere bulaştırmalıyız diyerek hala izlemeyenler varsa biran önce izlesinler izletsinler. Her yeni bölüm bir öncekini tahtından ediyor; şuan bu satırları yazdıran tab noktası 3×1 ile beni dumura uğratmıştır. (×.×)
Black Mirror
diziye puan vermedi
8 beğen · 0 yorum
barışoooo

barışoooo

@barisolsun

bi başkaldırı
Toplumsal hegemonyanın içinden sıyrılmış bi baş yapıt kapitalist sistemin açıklarına tuz basan eleştirmekten çekinmeyen örgütlendiren düşündüren sorgulatan insanlar yaratma hedefinde 1 sezon hele o kadar ince mesajlar toplumun meşru halklarına dem vurmalar bi bağlama çalar gibi olayları birbirine bağlaması heykel traş gibi işlemesi görselleştirmesi muazzam teknoloji nasıl paralı köleler yaptını sosyal ağlaların nasıl insanların içlerine kadar girdiğini ve benliklerini nasıl değiştirdiğine değiniyor sonra bakıyorsun başka bölümde politikanın kanlı ellerinden bahsediyor sıkılmıyorsun her bölüm başka karekterlerın rol alması diğer egolu insanların baş yapıtlarda bulanmasına milyarlık oyuncuların sadece bir reklam olduğuna dikkat çekiyor kendinize bi iyilik yapın izleyin izlettirin
Black Mirror
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Kırmızı Bisiklet

Kırmızı Bisiklet

@kirmizibisiklet

Black Mirror son zamanlarda oldukça ses getiren bilim kurgu dizilerinden. Sezonlar 3'er bölümden oluşuyor. Beyninizi yakan bilim kurgu dizilerinden hoşlanıyorsanız ben henüz 1.sezonu için öylesi bir şey söyleyemem fakat günümüz yaşamına yakın bir kurgu içinde, izlerken 'bizim de yaşamamız yakındır' diyebileceğiniz bir dizi. Her bölümünde farklı bir hikaye var. Öykülerin yazarı Charlie Brooker, oyuncularsa her bölümde değişiyor.
Sezonların çok bölümlü olmaması benim sevdiğim başka bir özellik oldu fakat Netflix, diziyinin ekibiyle anlaşarak yakında 12 bölüm birden yayınlayacaklarını duyurdu. Bakalım diziye dair neler bekliyor olacak.
Black Mirror
filme 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

'' İnsânlar... Kendimize kötü şöhret bahşediyoruz, ama gerçekte empatik bir türüz. Aslında birbirimizi öldürmek istemiyoruz. Bu iyi bir şey...Geleceğin, düşmanı yok etmeye bağlı olmadığı sürece.''
Black Mirror
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Black Mirror
Biliyor musun bir şeyden şüphelendiğinde acı da olsa doğru çıkması her zaman iyidir.Yıllardır ağrıyan çürük bir diş gibi ve ben sonunda dilimle dokunarak başlayıp penseyle kökünden koparıyorum.
Black Mirror
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

''Etrafına bir bak! Herkes ideal olduğunu düşündüğü şekilde görünmek için çok uğraşıyor.Muhtemelen bir filmde gördüler. Ama bunu sevdim. Sen, kendin gibisin...''
Black Mirror
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Bir şeyden şüphelendiğinde gerçeğin su yüzüne çıkması her zaman iyidir. Çürük bir dişin olupta dilinle uğraşıp çürüğü çıkartmak gibi bir şey.
Black Mirror
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

''İlişkiler tiyatroya gitmek gibidir. Gülmek için bir sürü para verirsiniz, ama sonucunda tüm gecenizi harcamış olursunuz.''
Black Mirror
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
64
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Diziler
Kesinlikle izlenmeli dediğim diziler bu listede...
10
DİZİ
Akıl Açan Bilim Kurgu Diziler
Fringe, Black Mirror, Wayward Pines ve daha fazlası... Bilim kurgu hastalarının kaçırmaması gereken akıl açan bilim k...
8
DİZİ
İzlerken Düşündüren Felsefi Diziler
İzlerken kafa yormayı da seven, hem izleyeyim hem kendimi geliştireyim, biraz düşüneyim diyenlerin bayılacağı dizile...
10
DİZİ
Popüler Olmayan İzlenesi Diziler
Bu listede henüz geniş kitleler tarafından duyulmamış fakat başarılı bulduğumuz dizileri paylaşıyoruz. Lütfen ço...
Çağla Şahin

Çağla Şahin

@caglasahin231

Kesinlikle izlenilmesi gereken bir dizi. Her bölümde farklı konuları ele alıp sonunda hep ders veren bir dizi. Geleceğe yönelik bazı bölümleri cidden etkileyici ve olabilitesi cidden yüksek olaylar işlenmiş.
Black Mirror
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Merve Nur

Merve Nur

@mervenur694

Öneri
Black mirror gibi bilim kurgu dolu dizi ve film önerileri istiyorum sizden şimdiden teşekkürler :)
Black Mirror
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 10 yorum beğen ikon
yiğit emre selek (@yigitemreselek)
Westworld
Fringe
04.07.18 beğen 2 cevap
Portakal Dedektifi (@yagmuralbayir)
Dark ,
Black mirror dan farklı olsada ilgi çekici olabilir.
04.07.18 beğen cevap
E.Z. (@eylz)
Birbirinden bagimsiz bölümlerden oluştuğu için düzenli izlemene gerek yok
“White Bear” en vurucu bölümlerden biridir Özellikle bu bölüme bakmanı tavsiye ederim
04.07.18 beğen 1 cevap
Ozzy Yigit

Ozzy Yigit

@ozzyyigit

Yarinlar nasil mi olacak? paylaşım fotoğrafı
Yarinlar nasil mi olacak?
Nacizane, kolay kolay her diziyi begenmem. Bu yuzden tavsiye ettigim dizi de nadir olur. Eger gercekten size bir seyler katacak dizi istiyorsaniz ve belgesel tadinda degilde film tadinda olsun diyorsaniz bu diziye bir goz atin derim. Bolumler birbirinden bagimsiz. Yani Istediginiz sezon ve istediginiz bolumu izleyebilirsiniz.

Guncel olarak yasadigimiz dunyayi cok guzel sekilde gozler onune koyan bolumler de var, gelecekte bizi bekleyen olasi senaryolari gozler onune getiren de.

Ve tum bunlari alisilagelmisin disinda bir tarzda sunmayi basaran bir dizi. Her bolum hakkinda saatlerce konusulup tartisilabilir.
Black Mirror
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
19 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Milena (@masalperisi)
Bölümlerin birbirinden bağımsız olması en güzel yanı belki de severek izlediğim orjinal dizilerden?
28.05.18 beğen 1 cevap
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Armoni
#Dionne Warwick - (There's) Always Something There To Remind Me
Black Mirror
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon
9.3/10
237 oy
Sence kaç puan almalı?
0