up
ara

Vikings

Vikingler (2013)

Vikings Konusu ve Özeti

Vikings
Cesur savaşçılar olarak bilinen Vikinglerin efsanevi hikayesini anlatan tarihi kurgu dizidir. Güçlü bir savaşçı olan Ragnar Lothbrok batıda zengin topraklar olduğuna inanan ilk Vikingtir. Batıya yelken açıp bilinmeyen topraklara ulaşmak için bir grup Vikingi kendi tarafına çeken Ragnar, arka arkaya kazandığı başarıların ardından Vikinglerin efsanevi liderine dönüşür.
Yapım: 2013 İrlanda, Kanada
Vikings dizisi; Fransa ve Britanya’ya kadar uzanan saldırılarla tarihte kendisinden oldukça söz ettirmiş cesur savaşçı Ragnar Lothbrok ve oğlu Bjørn‘un yaşadıklarını anlatırken, Vikinglerin çok az işlenmiş kültürünü de bize yansıtarak gerçeğe dayalı bir izlenim sunuyor. Ragnor’un basit bir çiftçiyken ne kadar ileriyi görebileceğine tanık oluyor ve onun kardeşi kadar sevdiği arkadaşı Rollo‘yla beraber denizlerle olan imtihanını seyrediyoruz. Gözlerini denizden, saçlarını güneşten ve cesaretlerini Odin’den alan korkusuz ve acımasız ırkın maceraları ve yaşamları kesinlikle ilgi çekmeyi başarıyor. The Tudors, Camelot gibi dizilerin de yaratıcısı ve yazarı olan Michael Hirst‘in gerçek tarih ve fantastik öğelerini birleştiren tarzını bu kez Vikings’de görüyoruz. Yönetmenliğini Johan Renck‘in yaptığı dizinin başrol oyuncuları ise The Experiment filminin Helweg’i Travis Fimmel (Ragnar Lothbrok), Camelot dizisinin Gawain’i Clive Standen (Rollo) ve Bones dizisinin Hannah’ı Katheryn Winnick (Ragnar’ın karısı Lagertha)’den oluşuyor. Oyuncu kadrosu genel olarak o dönemin ırkına yakın fiziksel özelliklere sahip kişilerden seçilmiş ve ünlü isimlerle pek çalışılmamış fakat sırıtan oyunculuk yok. Üstüne Floki karakterini canlandıran Gustaf Skarsgård gibi güzel yazılmış yardımcı oyuncular var. Floki, Ragnar’ın hayallerine ve amaçlarına ulaşmasında büyük yardımı dokunan ve Britanya’ya bilinçli olarak yelken açan Kunduz Flóki lakaplı büyük İskandinavyalı denizci olarak dizide yer alıyor. Vikingler bilinenin aksine boynuzlu Skyrim tarzı ya da Heroes of Might & Magic serisindeki gibi kanatlı kasklar takmazlardı. İşin özü dizide de gördüğümüz üzere hızlılığa ve çevikliğe dayanan savaş stilleri sebebiyle kaskı neredeyse hiç kullanmazlardı. Kılıç kadar ustaca kullanırlardı mızrakları ve baltalarını… Vikinglerde; adalet sistemleri ve cenaze törenleri gibi etnik ve kültürel farklılıkları vardı. Ne olursa olsun, ejderha başı şeklindeki pruvası ile denizlerde göreceğimiz o mistik gemileri bile zamanla insanlara korku salmaya yetecekti.
Vikings dizisi listesinde yer almaktadır.
Harun Bora Tunç

Harun Bora Tunç

@sadaktakipusat

Mitlere bulanmış efsanevi Viking kahramanı.
History Channel adlı bir televizyon kanalının, efsanevi bir Viking kahramanı olan Ragnar Lodbrok adındaki Reis'ini anlatan dizi. Dizide kabile tarzı toplulukların liderlerine Berg (Reis) adı verilirken, ilerleyen bölümlerde Ragnar'ın Kral oluşuna yer verilmiştir. Önceleri deniz aşırı seferleri konu edinen dizi, barbar kavimlerin yeni keşfettiği topraklardaki yağmalarına, katliamlarına ve zulümlerine yerinde vurgular yaparak, savaş sahnelerindeki gerçekçiliği ile oldukça dikkat çekti denilebilir ancak Ragnar'ın yağmadan çok yeni topraklara olan merakı da, Kral oluşuyla beraber izleyiciye aktarılmıştır. Sık sık Odin'in, Thor'un ve Loki'nin adının zikredilmesinin yanında İskandinav Tanrılarının sürekli olarak methedilişi, pagan inançlarının öne çıkarılmak istendiğine dair ilginç bir bulgudur. Zira Ragnar'ın yanından ayırmadığı Hristiyan Keşiş, ilerleyen bölümlerde Raagnar'a olan bağlılığından ötürü ciddi manada bir keşiş olmuştur.

Üçüncü sezonu geride bırakan dizi, son olarak Paris'in alınmasının ardından yeni bir İngiltere seferini konu edinecek gibi. Yeni fragmanlarından da anlaşılacağı üzere yerine oğlunu hazırlayan Ragnar, bir yandan da yeniden ihanete hazırlanan kardeşi ile mücadele edecek. Bütün bunların yanında Fransa macerası devam edecek mi bilinmiyor ama Fransa'da yaşayan Normanların soyunun bu fetihten arda kalan Vikinglerden geldiğini de eklemek gerekir.
Vikings
filme 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Kayra

Kayra

@kayra180

Heyecanlı bir yeni sezon(!)
Vikings’e son sezonunda çok büyük bir savaş ve vahşetle kısa bir süreliğine(!) veda etmiştik.Son bölüm hatırlarsanız tamamen savaş ile geçmişti.Yeni sezonumuzun ilk bölümü bir o kadar sakin elbette bitmiş bir savaşın üstüne yeni bir savaş saçma olurdu ancak krallığı yeni ele geçirmiş Ivar’dan büyük vahşetler beklerdim.Yeni bölümde hoşuma giden şey İngiltere’de kral olan Alfred’in üzerinden de bir hikaye oluşturulmuş bu yeni hikayenin bizim Lagertha tayfasına bağlanabilecek olması harika çünkü İngiltere’den de kopmak istemiyoruz yeni heyecan ve hikayeler bizi orada bekliyor bence,ayrıca bir heyecanla Rollo’nun gelişini bekledik çünkü son bölümümüzde Rollo gösterilmiş ulan yine mi be diyerek bir heyecanlanmıştık umarım sadece bu bölümlüktür (sakin geçmesi istenmiş olabilir) Rollo çok saçma bir rol altındaydı dediğim gibi bunun sadece tek bölümlük olduğuna inanmak istiyorum.Çünkü Rollo’nun çok önemli bir hikaye üstleneceğine inanıyorum.Genele vurursak dizimizin yeni sezonunun ilk bölümü tatmin ediciydi.
Vikings
filme 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
kebikec

kebikec

@kebikecdiyari

Vikings
Yayınlanmaya başladığı ilk günden beri sıkı takipçisiyim. hem mitlerine olan ilgimden dolayı. hem de yapılan reklamlar ve yayınlanan fragmanlar çok iyiydi. acaba 'fragman dizisi' mi diye düşünürken birinci sezon biraz sönük geçse de, ikinci ve üçüncü sezon çok iyiydi.
+konuyu işleyiş
+karakterlerin iyi çalışılmış olması
+oyuncuların başarısı
+savaş sahnelerinin gerçekçi oluşu
+müzikleri
+ve 10 üzerinden 10 olan kıyafet tasarımları.

diziyle ilgili kusurlar yok denecek kadar azdı üç sezon boyunca. ragnar ve rollo çekişmesi her daim olmuş olsa da dördüncü sezon birinci bölüm gösteriyor ki güzel karşı karşıya gelmeler izleyeceğiz.
Vikings
filme 10 verdi
3 beğen · 1 yorum
selman bulut (@selmanbulut)
ne "game of thrones" ne de "vikings" izledim. ama hep bir birinin muadili gibi geldi bana bu iki dizi. muhtemelen yanılıyorum :)
23.02.16 beğen cevap
sinemasever

sinemasever

@sinemasever

İşte benim dizim:)
Savaş ve tarihi dizileri her zaman çok sevmişimdir.Vikings de bunlardan biri.Dizinin bu kadar tutacağını yapımcılar bile bilmiyordur heralde.Zaten ilk sezon deneme sezonuda denebilir düşük bir bütçeyle çekilmişti.Aksiyonun ve savaşın yoğun olduğu dizide başrolü paylaşan Rollo ve Ragnar kardeşlerin hep karşı karşıya gelmesi diziye vazgeçilmez kılıyor bana göre.Dizinin tek olumsuz yönü az bölümlü olması son sezon 10 bölümdü çabuk bitiyor.Umarım daha uzun yıllar devam eder.
Vikings
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Batuhan

Batuhan

@guangzhou

Özellikle Tarih, Kan ve vandalist yapımlardan hoşlananlar için birbir, her bölümü ayrı bir yapıt, Baltık ülkeleri hakkındaki tüm düşüncemi değiştirdi diyebiliriz. ayrıca görsel olarakta süper açılardan çekim yapılmış. benim kişisel yorumum birbir tarihte yaşanmış olaylar çok abartı şeyler yok.
Vikings
diziye puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''Engin deniz, Kral Jormungand tarafından bir arada tutuluyor. Devasa gövdesiyle denizi çepeçevre sarıp kuyruğunu ağzına alarak çemberi tamamlar. Ve denizin dalgalarla köpürmesini engeller. Ama günün birinde toprağın oğlu Thor, Yılan'ı yakalamak için boğa kellesiyle denize olta atmıştı. Jormungand hareketlendi ve acıyla kıvranıp debelendikçe dalgalar kıyıları adeta dövdü. Tanrı ve Yılan bu acımasız dövüşte birbirlerine uygun rakiplerdi. Deniz etraflarında adeta kaynıyordu fakat kanca yerinden çıkınca Yılan serbest kaldı ve dalgaların arasında bir anda batıverdi. Çok geçmeden deniz yeniden eski dinginliğine kavuştu. Tıpkı hiçbir şey yaşanmamışçasına...''
(S01xEp02)
Vikings
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 3 yorum
Semih (@sc)
Aklımda olan dizilerden birisi, çok öven oldu da başlamak nasip olmadı.
17.12.17 beğen 1 cevap
Melek Şahin

Melek Şahin

@meleksahin707

“Yaşlı yabandomuzunun acı çektiğini duyduklarında küçük domuzlar nasıl da homurdanacaklar. Odin’in bir şölen hazırladığını bilmek beni memnun ediyor. Yakında kavisli boynuzdan ale içiyor olacağım. Odin’in salonuna korkuyla girmeyeceğim. Oğullarımın bana katılmasını bekleyeceğim. Ve katıldıkları zaman, zafer öykülerini zevkle dinleyeceğim. Aesir beni hoş karşılayacak. ÖLÜMÜM ÖZÜRSÜZ GELECEK! Ve Valkyrie’lerin beni eve götürüşlerini sevinçle karşılayacağım!”
Vikings
diziye puan vermedi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Vikings
"Değerli oğlumu senin ellerine bırakıyorum. Ona, Tanrılarımızın yöntemlerini öğret. Doğru yolu göster. Ona, Hristiyan tanrıdan senin gibi nefret etmesini öğret. Onu her gün sana getireceğim. Ona, Viking olmasını öğret."
Vikings
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''Alabora olmuş geminin üzerine
Tırmanın çelik kalpler ile!
Denizin spreyi keser buz gibi
Geliyor eceliniz ok gibi!
Birlikte olduğunuz her bakire
Ölecek öyle ya da böyle!''
(S01xEp04)
Vikings
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Bana sahip olmaya çalışma. Çünkü sahip olma hissi, sevginin tam tersidir.
Vikings
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
64
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Diziler
Kesinlikle izlenmeli dediğim diziler bu listede...
Çağla Şahin

Çağla Şahin

@caglasahin231

Tarih severler için güzel bir film. Ama tabi öyle sıkıcı tarihten bahsetmiyoruz. Kesinlikle boş bir dizi değil çünkü gerçek olayları konu alıyor, vikinglerin yaşamını. Kız erkek fark etmeden herkes izleyebildiği için kolaylıkla ortak konu olabilir.
Vikings
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon

@

 paylaşım fotoğrafı
Vikings
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
8.8/10
213 oy
Sence kaç puan almalı?
0