up
ara

Doctor Who

- Doctor Who (2005)

Doctor Who Konusu ve Özeti

Doctor Who
Zamanda yolculuk yapabilen, Doktor adıyla bilinen bir adamın başından geçenler anlatılmaktadır. Zaman yolculuklarını eski bir polis kulübesinden yapan Doktor, Gallifrey adlı bir gezegenden gelmektedir ve türünün son örneğidir.
Yapım: 2005 İngiltere
Televizyon tarihinin en uzun soluklu ve en başarılı bilimkurgu dizisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na geçen İngiliz menşeli Doctor Who, 2005’te baştan aşağı yenilenen versiyonuyla izleyicilerin beğenisine sunuluyor. Yayın hayatına 1963’te başlayan kült dizi, yaptığı zaman yolculuklarıyla kötülerin en büyük düşmanı haline gelen Doktor adlı eğlenceli bir karakterin etrafında dönüyor. Başrolde izleyeceğimiz ünlü İngiliz oyuncu Christopher Eccleston, seneler içinde Doktor’u canlandıran dokuzuncu aktör olmanın gururunu yaşıyor. Yardımcısıyla birlikte İngilizlere özgü sıradan bir polis kulübesine girip, zamanlar ve mekanlar arası yolculuklara çıkan Doktor’un nefes kesen maceraları, bugüne kadar 39 ayrı ödüle layık görüldü.
Doctor Who dizisi listesinde yer almaktadır.
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Benim için ikiye ayrılmış bir dizidir; 4. sezon öncesi ve sonrası olarak. 9, modern seri için iyi bir başlangıç olarak yazılmış doktordu. Az durmuş ve hakkı yenmiş güzel bir karakterdi. 10 gelince 9a olan özlemimden bir türlü sevememiştim. Daha sonra 10un çok daha kaliteli yazılmış olduğunu düşündüm. Tüm doktorlar arasında zirveye yükselmişti. Rose'a olan aşkı, Martha'ya biraz sert davranmasına yol açmıştı o bakımdan biraz kızdığım da olmuştur. Ama gerçekçi olalım Martha'da sevilecek biri değil. O cırtlak sesi ile 'Dalekenium' diye bağırmıyor mu ağzına çarpasım geliyordu. Yine de güzel karakterdir Martha, gitmesini bilendi. Her ne kadar fandomun çoğunlukla "sevimsiz yoldaşı" olarak adlandırılsa da, amy'den de, clara'dan da daha iyi bir karakterdi. Donna ise 10 ile olan dostluğu ile kalbimizi kazanmış karakterdir. Cem Yılmazın dediği gibi bizim izleyicimiz çok zalimdir. Yorumlarda görüyorum donnayı sevmiyorlarmış, ev hanımına benziyormuş balık etliymiş bilmem ne. Yahu siz ne anlarsınız be. Çok bağırıp çağıran bir karakterdir, doğru. Ama o sert karakteri altında yumuşacık da bir kalbi olan biriydi. Marthaya kötü davranıp Donna ile yakın olmasını garipsiyorlar, ya doktor arkadaş istiyordu, hepsi bu. Donna'nın sonu da, modern serinin yoldaşları arasında en hüzünlüsüydü. Evrenin en önemli insanı olduğunu hatırlayamayacak ve yaşadığı maceraları hepsi yok oldu. Yine de 10. doktorun son zamanlarında tüm karakterleri doya doya izledik, 4x12 ve 4x13 o yüzden modern Doctor Whonun başına gelmiş en güzel bölümlerdir. Bir kaç ekstra bölümden sonra fedakarlığıyla ölür zaten 10. doktor. Ölmeden önce arkadaşlarını son kez görmeyi kendine ödül bilmiş. Sadece son yoldaşını görüp ölmeyi de tercih etmemiş, diğerlerine ihanet olmaz mıydı bu zaten, hepsine gitti.

10. doktorun rejenerasyonundan daha kötü bir şey varsa rejenerasyon geçirdikten sonra sevimsiz 11i görmektir. Bakın yani ben ön yargılı değilim, hatta diziyi 11 için başlamış ve 11e kadar nasıl dayanacağım diyen biriydim. 10dan sonra 11 çok yapmacık geldi. Ve 10dan sonra değişen tek şey doktor da değildi. Açılış değişti, Tardis göze batacak kadar değişti, doktor tüm amy ve rory öncesindeki yoldaşlarını hiçe saydı. Yazarlar değişti. Dizi de sevdiğim ne varsa yok oldu. Senaryolar saçmalaştı. Yok ay, bir yaratığın yumurtasıymış. Ya bu kadar saçma bir şey olabilir mi? Yazık koca efsane kimlerin eline kalmış. 11 zamanında en iyi şey van gogh'tur. Sezarın hakkı sezara, görsellik, senaryo her şey takdire şayandı. Diğer bir iyi şeylerden biri, Riverdı ona da hakkı verilmemişti. Ve son olarak da iyi bir şey denebilir olaraktan, amy ve rorynin ölümü idi.

11den sonra 12 elbette ilaç gibi gelse de, başlarda doktorun girdiği salak tripler, yoldaşını yem olarak kullanmalar falan az kalsın kendinden feci soğutacaktı. Clara ise karakteri ise öyle feci bir şeydi ki amy ve roryi özletir cinstendi. Clara zamanı için en saçması ise o lanet olası yaprak hikayesiydi. Ya kahretsin hayatımda hiçbir objenin bu kadar abartıldığını bu kadar şişirildiğini ve bu kadar içinin boş olduğunu görmemiştim. 12nin döneminde gördüğümüz en kaliteli karakterlerden biri Lady Me idi. Etkileyici hikayesi bunca zamandan sonra ilaç gibi gelmişti. Umarım kendilerini daha çok görürüz. Son olarak artık yoldaşlardan tiksinmekten yoruldum. Tek dileğim yeni gelecek olanın bunlardan kötü olmaması.
Doctor Who
filme 10 verdi
1 yorum
Elerrína (@mithrandir574)
Kelimesi kelimesine tüm duygularıma ve fikirlerime tercüman
30.10.16 beğen cevap
Sena Güney

Sena Güney

@senaguney

Savaşları bitiren isim → Doctor! 6.sezon|7.bölüm
S6-B7 Ash. Nasıl anlatsam bilemiyorum. 11.doctora sonunda bir miktar ısınmamı sağlayan bölüm. Ve gerçekten efsane bir bölümdü. Bittiğinde 15 dakika ne oldu öyle ya diye dolandım ortada...
River asla sevmediğim bir hatun. Babasını da sevmezdim zaten ... Yeni doctorla sıkıntılarım da var. 10.doctorumuz, canımız kanımız Davidımız gittiğinden bu yana gözüm yaşlı. Bölümleri de sevmiyordum o zamandan beri ta ki bu bölüm gelene kadar! Ya, bu nasıl bir lord ♥
Zekasına yine dehşetler içinde baktığımız, cooluğuna ne yiyip içiyon zalımın çocuğu dediğimiz bir bölümdü. Öyle ki sırada ki bölüme geçemiyorum bu bölümü sindirmem lazım ...
Doctor Who
filme 10 verdi
0 yorum
ne önemi var

ne önemi var

@doctor - Yozgat

Billllim Kurgu!!!!
Selaaaaaamlar&&& Naber genşlik! Bugün sizlere yaklaşık50 yıllık sanateseri niteliğindeki DW klasiğini övücem. Bir İngiliz klasiği olan Doctor senpatikliği sevdcenliği ve her bölüm yoldaşlarıyla gerçekleştirdiği egzantirik maceraları sizi çağdan çağa, galaksiden galaksiye sürükleyecek ayrıntılı bir flood isteyenler benimle iletişime;)
Doctor Who
diziye puan vermedi
0 yorum
Alan Greenmor

Alan Greenmor

@alangreenmor - Bolu

S7-B0 Eğlendiren, eğlendirirken hem geçmişi öğretip hem de geleceğe dair ufkumuzu açan bir yapım. Kalitesini ve revaçta olmasını cinselliğe dayandırmayışı ayrı bir takdir edilesi.
Doctor Who
filme 10 verdi
0 yorum
Erica

Erica

@ericache - İstanbul

I'm The Doctor
S9-B13 Birçokları için basit ve çocukça gelecek bir dizi gibi görünse de izledikçe sizi bir "whovian" yapabilecek kapasiteye sahip bir dizidir.
Doctor Who
filme 10 verdi
0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''Bu dünyaya geldiğinde, başka bir şey de dünyaya gelir. Sen hayatına başlarsın, o da sana doğru bir yolculuğa başlar. Yavaşça hareket eder ama asla durmaz. Nereye gidersen git, hangi yolu seçersen seç takip eder. Ne daha hızlı ne daha yavaş, hep gelmeye devam eder. Sen koşarsın o yürür. Sen soluklanırsın, o soluklanmaz. Bir gün aynı yerde fazla oyalanırsın. Fazla oturur veya derin bir uykuya dalarsın. Vakit geçtiğinde gitmek için kalktığın zaman yanı başında ikinci bir gölge olduğunu fark edersin. İşte o vakit hayatın sona erer. ''
(S09xEp11)
Doctor Who
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fade Out

Fade Out

@fadeout - Gomel

Doctor Who
Fakat bana göre Van Gogh hepsinden çok daha iyi bir ressam. Kuşkusuz en popüler, tüm zamanların en iyisi, en sevilen ressamı. Renklere olan hakimiyeti olağanüstü. Azaplı hayatının acısını, harikulade bir güzelliğe dönüştürmüş. Acıyı resmetmek kolaydır, fakat tutkunu ve acını... Muhteşem dünyamızın coşkusunu ve neşesini resmetmek için kullanmak... Bunu daha önce hiç kimse yapmamıştı. Belki de kimse bir daha yapmayacak. Bana göre, Provence arazilerinde gezmiş bu garip, vahşi adam sadece dünyanın en iyi sanatçısı değil, yaşamış en harika insanlardan biriydi.
Doctor Who
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hickirik

Hickirik

@dieanotherday

Clara bazen rüya görüp görmediğimi sorar. "Elbette görürüm. Herkes rüya görür sonuçta." derim ben de. Sonra, "Peki sen ne görüyorsun rüyanda?" diye sorar. "Herkesin rüyasında gördüğü şeyi." derim, "Gideceğim yerleri görürüm." Hep güler bu cevaba. "Ama bir yere gittiğin yok ki, amaçsızca gezinip duruyorsun" der.
Bu doğru değil. Artık doğru değil. Yeni bir rotam var. Benim yolculuğum da herkesinkiyle aynı. Çok uzun yıllar sürdü, pek çok ömür tükettim ama artık nereye gittiğimi biliyorum, her zaman gittiğim yeri biliyorum.
Eve... Uzun yoldan.
Doctor Who
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Büşra★

Büşra★

@aylakbirb

Doctor Who
"You won't even remember me. Well, you'll remember me a little. I'll be a story in your head. But that's OK. We're all stories in the end. Just make it a good one, eh? Cos it was, you know."
/
"Beni hatırlamayacaksın bile. Yani, biraz hatırlayacaksın. Kafandaki bir hikaye olacağım. Ama önemli değil. Hepimiz birer hikayeyiz sonuçta. Yalnız güzel bir şey olsun, tamam mı? Çünkü biliyorsun, öyleydi." (05x13)
Doctor Who
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eseflal

Eseflal

@eseflal - Kastamonu

- Empatik psişik ne demek?
+ Bazen, hisleri de sezebiliyorum. Bir telepatın düşünceleri gördüğü gibi. Ama her zaman değil, bazen.
* Empatikler görüp görebileceğin en şefkatli insanlardır. Hem de en yalnızlarıdır. Kendilerini onca saklı duyguya maruz bırakıyorlar, onca suçluluk duygusu, acı, keder...
7*9
Doctor Who
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
64
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Diziler
Kesinlikle izlenmeli dediğim diziler bu listede...
2
DİZİ
Zamanda yolculuk temalı diziler
Zamanda bir ileri bir geri gitmeyi sevenlerin kaçırmaması gereken diziler....
Eseflal

Eseflal

@eseflal - Kastamonu

🎀9x10🎀 paylaşım fotoğrafı
🎀9x10🎀
Clara: Şimdi, sen beni dinle. Şimdi yalnız olacaksın ve bunda çok kötüsün. Öfkeleneceksin, üzüleceksin ama beni dinle. Bunun seni değiştirmesine izin verme. Hayır, dinle. Bundan sonra ne olursa olsun, seni nereye gönderirse göndersin, senin neler yapabileceğini biliyorum. Savaşçı olma. Bana söz ver. Doktor ol.

Doktor: Eğer seni iyilestiremiyorsam, doktor olmanın anlamı ne?

Clara: Kendini iyileştir. Zorundasın. Bunun seni bir canavara çevirmesine izin veremezsin. Senden söz vermeni istemiyorum. Sana emrediyorum. Hatırama hakaret etmeyeceksin. İntikam olmayacak. Ben öleceğim ve başka kimse, burda ya da başka bir yerde, kimse acı çekmeyecek.

Doktor: Ya ben?

Clara: Bununla alakalı yapabileceğim bir şey olsa, yapardım. Sanırım ikimiz de cesur olmalıyız.

🎀
"Lütfen cesur olmama izin ver..."

Ölüme giderken bile herkesin iyiliğini istemek... Yalnızca yaşamı değil, ölümü bile olduğu gibi kabul etmek... Ne büyük cesaret! Çoğumuz yaşamı bile olduğu gibi kabullenemiyorken; bazı şeylerin çözümü yoktur, bazı şeyler düzeltilemez ve bazı şeylere direnmek saçmalıktır!
Doctor Who
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eseflal

Eseflal

@eseflal - Kastamonu

🎀9x8🎀 paylaşım fotoğrafı
🎀9x8🎀
Doktor: Sen zulme zulmün sebep olmasını istiyorsun. Size zulmeden insanlardan üstün değilsiniz, sadece bir avuç yeni zalimlersiniz. Bir avuç yeni zalim insan, başkalarına zulmediyor. Sonra onlar da yine size zulmedecek. Bir insan sadece affetmeye hazırsa barış içinde yaşar. Neden döngüyü bozmuyorsun?

Bonnie: Neden bozalım?

Doktor: Gerçekten istediğin nedir?

Bonnie: Savaş.

Doktor: Tabii! Bu savaş bittiğinde, vatanını insanlardan temizlediğinde nasıl olacağını sanıyorsun? Biliyor musun? Düşündün mü? Hiç aklına geldi mi? Çünkü istediğini almaya çok yakınsın. Nasıl olacak? Bana bir anlat. Evlerde mi yaşayacaksınız? İnsanların işe gitmesini istiyor musunuz? Tatil olacak mı? Müzik olacak mı? İnsanlar keman çalabilecekler mi? Kemanları kim yapacak? Aslında bilmiyorsun değil mi? Çünkü tarihte öfke nöbeti geçiren her çocuk gibi Bonnie, sen de ne istediğini bilmiyorsun. Sana bu cesur yeni dünyanla ilgili bir soru sormama izin ver. Bütün kötü adamları öldürdüğünde ve her şey mükemmel adil ve eşitken, sonunda her şey istediğin gibi olduğunda senin gibi insanlara ne yapacaksın? Sorun çıkaranlara. Görkemli devrimini, sıradakilerden nasıl koruyacaksın?

Bonnie: Kazanacağız.

Doktor: Öyle mi? Belki de kazanacaksınız! Ama kimse uzun süre kazanamaz. Çark dönüp durmaya devam eder.
...
"İlk kurşunu attığında, ne kadar haklı da hissetsen kimin öleceğine dair bir fikrin yoktur! Kimin çocuklarının bağırıp yanacağını bilemezsin! Kaç kalbin kırılacağını! Kaç hayatın parçalanacağını! Baştan beri yapmak zorunda oldukları gibi herkes kan akıttığında ne kadar kan akacağını... Oturup konuşun!"
🎀
Bu adam cidden çok konuşuyor, ama iyi bir şey yapıyor... 😋
🎀
Duymaya ve görmeye hazır olduğumuzda bilebiliriz, anlamaya ve affetmeye hazır olduğumuzda da barış içinde yaşayabiliriz... Hepimiz haklıyken en güzel sözlerdir bizi birbirimize bağlayan ve ben tersi için bir sebep göremiyorum... Arınmanın en parıltılısını yapıyorum; sevgiyle... Affediyorum, kendimi ve bizi...
Doctor Who
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eseflal

Eseflal

@eseflal - Kastamonu

 paylaşım fotoğrafı
"Düşmanlar sorun değildir, dostlarına dikkat etmelisin."
🎀
Çünkü en iyi dostlar bilir nereden yıkılacağımızı... Hançeri batıracağı yeri en iyi dostlar bilir; sırtını düşmana değil, dostuna dönersin. Hangi kelimenin kalbinden ruhuna delip geçeceğini en iyi dostlar bilir; kalbini dostuna emanet edersin... Ve bir gün bir bakarsın emanete hıyanet en önemli meziyeti olmuş en kıymetli dostlarının... Güvensizlik tek kurtuluşun olur hayatta, tüm o hançerlerden...
Doctor Who
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
15 yorum
E.A. (@ea)
Doğru, dikkat etmek lazım bazı şark kurnazlarına. Ama çok da dramatize etmemek gerek. Güvensizliği huy edinen insan kompleksi de itici.
29.08.18 beğen 4 cevap
Film adam (@serserimsi)
Kahrolsun dostluk yaşasın yalnızlık
29.08.18 beğen 1 cevap
Eseflal

Eseflal

@eseflal - Kastamonu

İyi Adam Savaşa Girdiğinde ? paylaşım fotoğrafı
İyi Adam Savaşa Girdiğinde ?
İyi adam savaşa girdiğinde şeytanlar kaçışır.
İyi adam savaşa girdiğinde gece çöker, güneş boğulur.
İyi adam savaşa girdiğinde,
Arkadaşlık ölecek,
Gerçek aşk, yalana dönecek,
Gece çökecek ve karanlık yükselecektir.
Doctor Who
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 yorum
shitick (@shitick)
İyi adamlar hep savaşa girer :)
01.06.18 beğen 1 cevap
9.3/10
214 oy
Sence kaç puan almalı?
0