up
ara

Penny Dreadful

- Penny Dreadful (2014)

Penny Dreadful Konusu ve Özeti

Penny Dreadful
Viktoryan Dönemi'nde Londra'da geçen psikolojik gerilim dizisidir. Korku romanlarından tanıdığımız Dr. Frankenstein, Dorian Gray ve Dracula gibi karakterler doğaüstü güçlere karşı savaşmak için biraraya gelir.
Yapım: 2014 ABD, İngiltere
Penny Dreadful’da, Edebiyat’ın ünlü ve korkunç karakterlerinden bazıları – Dr. Frankenstein ve Frankenstein Canavarı, Dorian Gray ve Dracula’nın romanındaki ikonik karakterler de dahil olmak üzere- Viktorya Londra’sında yer alacaklar. Dizi bu klasik korku hikayelerini bir araya getirecek ve karakterlerin canavar yönlerini kavramalarını anlatacak. Dizi “Psikolojik Gerilim” olarak tanıtılıyor.
Penny Dreadful dizisi listesinde yer almaktadır.
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Şiir Gibi Dizi
Penny Dreadful, 19. yüzyıl İngiltere'sinde bir penny'lik korku tiyatrolarına verilen isimmiş. Dizi adını buradan alıyormuş.
Şiir gibi dizi dedim çünkü gerçekten de öyle. Her karesi sanat kokan ama sanatın vahşi yanını ele alan bir dizi. Çok fazla çıplaklık var dizide önceden belirteyim. Ama bu çıplaklık bile sanatsal bir tablo gibi yansıtılıyor. Başlı başına, sanatsal ve edebi bir dizi. Lakin bunu kanlı, ürpertici, karanlık duygularla ele alırken fantastik korku ögelerinden yararlanılmış. Dizinin beslenme kaynağı edebiyat ve roman kahramanları. Misal Dr. Frankenstein, Frankenstein'ın yarattığı canavarları, Dorian Gray(Öylesine güzel ve şehvetli bir erkek rolünde ki gören kadınların dibi düşüyor adeta. En çok merak uyandıranı Dorian Gray zaten.), Karın Deşen Jack, Dracula ve yaverleri, Dr. Van Helsing, Dr. Jekyll, Cadılar, Lucifer ve Kurt Adam var. Böylesine geniş karakter yelpazesine sahip bu dizideki karakterleri tek senaryoda toplamak müthiş bir fikir olmuş ve başarılı da olmuş. Dizinin orijininde şeytanın musallat olduğu birden fazla hatta unutulmuş dilleri dahi bilen Vanessa Ives yer alıyor. Dönemin en güzel ve çekici hatunu. Tüm bu canavarlar Viktorya Londra'sında bir araya geliyorlar. Her bölüm dolu dolu geçiyor ve bambaşka bilgilere değiniliyor. Adeta kültür patlaması yaşatıyor insana. Gelişigüzel geçiştirilmemiş hiçbir bilgi. Detaylıca araştırılıp ilmek ilmek işlenmiş diziye. Dini ve satanistik ritüellerden tutun da antropolojik tahlillerden etnolojik tahlillere kadar bir sürü alanında uzman bilim adamları, âlimler, bilginler değişik değişik konulara değiniyor. Mısır mitolojisindeki iblise dair tüm bilgiler, Katolik Kilisesi'ne dair kurallar ve bilgiler, unutulup giden şeytanın dili ve etkisi ayrıntısıyla işleniyor. Sayılan bu karakterlerin dizide daha çok canavarsal duyguları ön plânda ama hepsi de adabınca giyinir ve hiçbiri dilinden şiiri eksik etmez. Canavar ruhlarını dışa karşı şair ruhlarıyla bastırırlar. Bu karanlık yönlerini şiirle daha etkileyici kılarak dengede tutuyorlar. Bir ara feminizm de hâkim oluyor. Dramatik korku olarak başlıyor dizi ve ilk sezonda karakterlerin hikâyeleri üzerinde durulsa da insanı heyecanda tutacak bir sürü olay da gelişiyor. Onların çektiği acıyı, ızdırabı, öfkeyi, hayal kırıklığını, nefreti, kıskançlığı, yitirilen umutları, aile acısını bir bir siz de yaşıyorsunuz. Her bir duygunun yansımasının ardından size bir de öğüt veriyor. Her karakterin hayatı anlatılırrken en çok insanı duygulandıran Dr. Frankenstein'ın The Creature dediği yaratığı John Clare. Onun hayatı boyunca çektiği acıyı öyle duygulu aktarıyorlar ki bir şekilde her bölüm sonunda ona dair içinizde iz kalıyor. Boğazınıza düğümleniveriyor. Bence onun hayatı ekstra bir dizi olarak işlenebilirdi. Çok hüzünlüydü yahu. Dr. Frankenstein'ın vicdanını sızlatan tek yaratığı da John Clare işte. Yüzündeki kocaman yara izinden ötürü dışlanıyor, hor görülüyor, eziliyor, tekmeleniyor aklınıza gelecek her türlü eziyeti yapıyorlar. Onun o kırgınlığı insanın içini buruyor.

Görsellik, dekorlar, kıyafetler ve müzikler fevkalade. Dönem dizisi olduğunu bangır bangır bağırıyor. Fazla bilgisayar dokunuşu yoktu ki mekânlar yeterince elverişliydi o yüzden gerek de yoktu bence. Yara izleri biraz insanın içini bir hoş ediyor. O izlere bakınca insanın ruhu çekiliyormuş gibi oluyor.
Bu karakterler diziye sıra sıra ve gidişatı, tarihi etkileyecek şekilde giriyorlar. Vudu bebeklerinin olduğu kısım da çok ürperticiydi. Zaten oyuncak bebeklerden hep korkmuşumdur. Dizide bir de en korktuğum şu gözleri oynayan Chucky tipi bebekler kullanmışlar. Chucky de kabusumdur zaten.

Dizinin müziklerini Abel Korzeniowski yapmış. Dizinin havasına o kadar uygundu ki müzikler, insanı diziden kopartan bir şey olmuyor.

Oyunculuklara diyecek laf yok. Her karakteri aynı oranda önemsiyorsunuz. Vanessa'nın psişik güçlerinin sırrı ne diye merak ederken Dorian Gray'i de düşünüyorsunuz. Ondan atlayıp Chandler adlı karakterin hâl ve hareketleri de size şüpheli geliyor acaba onda ne var derken bir bakmışsınız her karakteri düşünüyorsunuz. Zihniniz hiç boş kalmıyor. Lakin benim gözümde güzelliğiyle ve dizideki albenisiyle Vanessa Ives rolünü sergileyen Eva Green ayrı parlıyordu. Mükemmel oyunculuk sergilemiş. Bu kadın her role bürünüyor. Tüm filmlerini izledim neredeyse ama bu dizide birden fazla rolü aynı anda üstleniyor. Çıplaklık sahnelerini çok cesurca sergilemiş. Tek merak ettiğim ve bir türlü hikâyesini tam anlatmadıkları Sembene adlı karakter oluyor. Onun hikâyesini çok merak ederim hâlâ. Diyeceklerim bu kadar.
Penny Dreadful
filme 10 verdi
1 yorum
Tam Bağımsız Proton (@tambagimsizproton)
Bu inceleme canlıya düşse ne güzel olurdu.
03.09.18 beğen 1 cevap
Alcyone

Alcyone

@alperckm - Ankara

S1-B6 Fantastik,korku,gerilim dizisi.Karakterler,edebiyat sektorunden alınıp sinema sektörune getirilmiş . Mesela, Dorian Gray , Frankenstein.Henüz diziyi bitirmedim lakin Dorian Gray olmasa daha iyi olabilirdi .Cunku neredeyse her bölümde cinsel içerik görüyoruz.Adam rahat durmuyor.
Viktorya Dönemi'nde geçiyor olmasi da insanı bi gecmise götürüp getiriyor.
Gorsel acidan da çok zengin bir o kadar da kaliteli öyleki olaylar gece yaşandığından ve ben de gece izlediğimden dizideki atmosferi hissedebiliyorum .
Karakter-oyuncu seçimi başarılı ve oyunculuklar harika.Umarim D.Gray bir yerde ölür :)
Not :Gündüz izlemeyin ,sinerjiyi yakalamanız zorlasir,keyif almazsanız.Kasvetli,sessiz ,karanlık bir ortamda izlenmeli.
Penny Dreadful
filme 8 verdi
1 yorum
ebrusturk (@ebrusturk)
Penny yi seven nadir biri !!
01.08.18 beğen cevap
Aslıhan

Aslıhan

@aslismaslis

Bütün mutsuz insanlar şiirleri sever.
Kim düşünmüşse iyi düşünmüş denir ya, hah aynen öyle. Edebiyatın gerilim dolu sayfalarındaki karakterleri tabiri caizse aynı odaya koymayı kim akıl etmişse çok iyi etmiş.
Yani.
Tebrik etmek lazım bu kafayı.
Bir kolda Dorian diğer kolda Frankenstein düşmüşüz yollara.
Korku severleri korkutmayacak, dram severleri sevindirecek, edebiyat severleri kendine çekecek bir dizi.
Pek güzel çok güzel.
Karanlık dehlizlerin birinde yalnız başına şiir okumak gibi sanki sanki.
Penny Dreadful
filme 8 verdi
0 yorum
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc - Ordu

Ne ararsan var
Fantastik-Korku, türünde ki bütün öğeler bu dizide. Frankenstein, vampir, kurt adam, şeytan çıkarma, iblisler ne arasanız var yani. Özellikle introsu için bile izlenir. Diğer dizileri izlerken baştaki introyu hep geçerim ama bu diziyi izlerken her seferin de introyu da izliyorum, mükemmel yapmışlar. Eva Green'in oyunculuğu da muazzam. Meraklısına tavsiye edilir :)
Penny Dreadful
filme 8 verdi
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Şiirler, edebi göndermeler... Fantastik diziler içerisinde farklı bir yere sahip olacağı kesin. Bazı sahneler beni baya gerdi. İnceden bir korktum diyebilirim. 1.sezon 2.bölüm özellikle. ^^
Penny Dreadful
filme 10 verdi
0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Penny Dreadful
- KADIN: Gözlerim yârimin yollarını Sylvan Grove'da.
Bana narin güvercinim diye seslenir o da.
Masumum ve daha 15 yaşım
Müstehcen mevzularda hiçbir şekilde yontulmamışım.

+ ERKEK: Hakiki aşkım, taparcasına sevdiğim!
Bu gece tiksindiğim şeylerden bahsetmek niyetindeyim.
Kötü ruhlardan ve melun bahtlardan
En zifirî geceden ve daha da fena olanlardan.
Kuzgunlar ötüp engerekler tısladığında
Aşk Tanrısı'nın öpücüklerine yer yok demektir o zaman da.
Böylesine kasvetli ve alabildiğine karanlık gecelerde
Zaruri cürümlerden bahsetmemiz gerekir bizim de.
Ama sen sakın korkma, taze cananım
Bu hoyratlıkların üstesinden gelmemiz için her şeyi yaparım.
Bizim derin aşkımız ve müfrit şehvetimiz
Daha zorlu bir sınavdan alnının akıyla çıkmalı tertemiz.
Bu, hiçbir âşığın sebat gösteremediği
Son derece vahim ve muğlak bir sadakat testidir.

- KADIN: Lakin gerçek aşkın doğaüstü bir şey olduğu zahir.
Gizli bir dürtü olsa da pek sahici bir şey değildir.
Öylesine derin, karanlık ve nadir görülen bir arzudur ki
Ancak bizimki gibi olabilir tabii ki.

(S01xEp04)
Penny Dreadful
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Küçükken, Tanrı'dan korktuğumda
Annem bana bir şarkı söylerdi
Saklarım o ezgiyi
Kutsal bir yerde
Ömrümün çok uzun olmayacağını
Bilirim çünkü ben de
Bu dünyadaki vaktin dolduğunda
Gittiğin yerden bahsedilir şarkıda
Cennet dediğimiz
Güzeller güzeli bir yer
Acaba gerçek mi diyorum
Gerçek olsun Tanrım
Sana yalvarıyorum
Çünkü bu topraklar
Bir zamanlar yeryüzündeki cennetti
Göz alabildiğine
Yeşil tepeler vardı her yerde
Fakat şimdi duman
Çelik ve tuğladan ibaret
O yüzden gözüme
Cehennem gibi gelir artık
Her gün başka başka
Izdıraplara uyanıyoruz
Her gecemiz sessizlik ve korku içinde
Sonra senin sesine uyanıyorum
Ama sen burada yoksun
Neden yoksun?
Şimdi uykuya çekiliyorum
Tanrı'ya yakarıyorum
Ruhumu sakınsın diye
Ne olur uyanmadan öleyim ki
Tanrı ruhumu alabilsin yanına
Belki o zaman bulurum seni
Cennetin güzelliklerinin ortasında
Şarkılarında ölümden değil
Yaşamdan bahsedersin bana
Ne güzel olur değil mi?
Ne güzel olurdu.
(S03xEp09)
Penny Dreadful
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

John Clare:

''John Clare'in hikâyesi beni hep çok etkilemiştir.
Söylentiye göre, yalnızca 1,52 boyunda olduğu için anormal gözüyle bakılıyormuş.
Muhtemelen bundan ötürü, toplum dışına itilmişlere, sevilmemişlere,
çirkin hayvanlara ve bozulmuş şeylere karşı fevkalade bir yakınlık duyuyormuş.''

''Varım ben.
Lakin o beni, ne umursar ne de bilir kimse.
Dostlarım, yitip gitmiş bir anı gibi yüz çevirdi benden.
Kendi kederimin altından kalkan yine benim.
Kayıtsız bir kalabalıkta yükselip kaybolur giderler.
Aşkın coşkun, bastırılmış sancılarındaki gölgeler gibi.
Yine de varım ve yaşıyorum, savrulan bir buhar misali.
Bir yer arzuluyorum, insanoğlunun ayak basmadığı.
Kadınların ne güldüğü ne de ağladığı bir yer.
Orada baki kalayım, yaratıcım Tanrı'yla.
Çocukluğumun tatlı uykuları gibi uykulara dalayım.
Ne rahatsız edeyim, ne de rahatsız edileyim uzandığım yerden.
Altımda çimen, üzerimde gök kubbe."
(S02xEp05)
Penny Dreadful
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

John Claire:

Beyhude. Hepsi beyhude.
Eşim için ne hayaller kurdum.
Başka bir varlığın, kendini geriye çekmeden bu gözlere, bu yüze bakması. Ama nasıl olabilir ki bu?
Canavarlık yüzümde değil ki, ruhumda.
Bir keresinde şöyle düşünmüştüm:
''Diğer insanlar gibi olsaydım mutlu ve sevilmiş olacaktım.''
Bu habislik, dıştan içe doğru büyüdü.
Ve bu bitkin çehre, asıl nefret edilen şeyin kalbim olduğunu aksettiriyor ancak.
Ah yaratıcım, neden, neden beni çelikten taştan yapmadın sanki?
Neden 'hissetmeme' izin verdin?
Böyle bir adam olacağıma, bir zamanlar olduğum gibi ceset olmayı yeğlerdim.
(S01xEp08)
Penny Dreadful
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

John Clare:

''Bir zamanlar çayır çimenler, korular, dereler, yeryüzü ve tüm alelade görünümler, semavi bir ışık hüzmesi, bir görkem ve capcanlı bir düş içinde donanırdı gözümde.
Artık eskisi gibi değil ama.
Nereye dönersem döneyim yüzümü, ister gece ister gündüz, eskiden gördüklerimi göremem artık.
Fakat bir ağaç var, hepsinin içinde bir tane.
Baktığım tek bir çayır.
İkisi de yitip giden bir şeyden bahsedip durur.
Ayağımın ucundaki hercai menekşe de aynı masalı anlatır.
O hayali parıltı nereye kaybolmuştur?
Şimdi nerededir, o görkem ve o düş? ''
(S03xEp09)
Penny Dreadful
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
8
DİZİ
İzlerken Düşündüren Felsefi Diziler
İzlerken kafa yormayı da seven, hem izleyeyim hem kendimi geliştireyim, biraz düşüneyim diyenlerin bayılacağı dizile...
10
DİZİ
En İyi Korku ve Gerilim Dizileri
Arkamıza yaslanarak izlemekte zorlandığımız, izlerken gözümüzü ekrandan alamadığımız, yüksek gerilim içeren en...
64
DİZİ
Severek izledigimiz ve herkes izlemeli dediğimiz diziler
İzleyen herkesin yüzde doksan seveceğini ve sonuna kadar izleyeceğini düşündüğümüz, severek izlediğimiz ve herkes...
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

I AM
https://www.youtube.com/w...h?v=yDgEqbHxit8

''John Clare'in hikâyesi beni hep çok etkilemiştir.
Söylentiye göre, yalnızca 1,52 boyunda olduğu için anormal gözüyle bakılıyormuş.
Muhtemelen bundan ötürü, toplum dışına itilmişlere, sevilmemişlere,
çirkin hayvanlara ve bozulmuş şeylere karşı fevkalade bir yakınlık duyuyormuş.''

I AM-(JOHN CLARE)

''Varım ben.
Lakin o beni, ne umursar ne de bilir kimse.
Dostlarım, yitip gitmiş bir anı gibi yüz çevirdi benden.
Kendi kederimin altından kalkan yine benim.
Kayıtsız bir kalabalıkta yükselip kaybolur giderler.
Aşkın coşkun, bastırılmış sancılarındaki gölgeler gibi.
Yine de varım ve yaşıyorum, savrulan bir buhar misali.
Bir yer arzuluyorum, insanoğlunun ayak basmadığı.
Kadınların ne güldüğü ne de ağladığı bir yer.
Orada baki kalayım, yaratıcım Tanrı'yla.
Çocukluğumun tatlı uykuları gibi uykulara dalayım.
Ne rahatsız edeyim, ne de rahatsız edileyim uzandığım yerden.
Altımda çimen, üzerimde gök kubbe."
[Penny Dreadful 2. Sezon, 5. Bölüm
"Üzerimizdeki Gök Kubbe"]
Penny Dreadful
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
8.9/10
47 oy
Sence kaç puan almalı?
0