up
ara

Fargo

(2014)

Fargo Konusu ve Özeti

Fargo
Aynı isimli filmin dizisi olarak devam edecek bu yapım yine Cohen kardeşlerin eseri olacaktır. Acemi bir polis memuru birden çok ve aynı kişilerin işlediği cinayetleri aydınlatma yolunda yaşadıkları ile polisiye macera türünde bir dizi oluşur.
Yapım: 2014 ABD
FX’in 2014'ün ses getirecek diğer dizilerinden olan Fargo ise Coen kardeşlerin 90'lı yıllara damgasını vurmuş bol ödüllü filmi Fargo’nun televizyon uyarlaması. Yine Coen kardeşlerin dahil olduğu bir dizi olacak Fargo, filmden etkilenmiş bir dizi olacak ancak filmin tamamen aynısı olmayacak. Senaryosu Noah Hawley (Bones) tarafından yazılacak olan dizinin yapımcılığını Coen kardeşler üstlenecek.

2006 yılının Ocak ayında Lorne Malvo (Billy Bob Thornton) Bemidji, Minnesota'dan geçerken tesadüf eseri karşılaştığı "ezik" Lester Nygaard'ı (Martin Freeman) kirli aklı ve şiddetiyle tesir altında bırakır. Bu sırada çaylak memur Molly Solverson (Allison Tolman) ve Duluth polis memuru Gus Grimly (Colin Hanks) birlik olurlar ve Malvo ile Nygaard'ın ilişkisi olabileceğine inandıkları bir dizi cinayetleri araştırmaya başlarlar.

İngilizce Açıklama
The all new "true crime" case of Fargo's new chapter travels back to 1979 in Sioux Falls, South Dakota and Luverne, Minnesota, where a young State Police Officer Lou Solverson, recently back from Vietnam, investigates a case involving a local crime gang and a major Mob syndicate. Helping him piece things together is his father-in-law, Sheriff Hank Larsson. The investigation will lead them to a colorful cast of characters that includes Karl Weathers, the town lawyer of Luverne, Minnesota. A Korean War vet, Karl is a flowery drunk blessed with the gift of gab and the eloquence of a true con artist. Joe Bulo, the front man for the northern expansion of a Kansas City crime syndicate. The new face of corporate crime, Joe's bringing a Walmart mentality to small town America. His number two is Mike Milligan. Part enforcer, part detective, Mike is always smiling - but the joke is usually on you.
Fargo dizisi listesinde yer almaktadır.
Rogojin

Rogojin

@rogojin

Ben de önyargıyla yaklaştım diziye: Coen kardeşleri hiç bir zaman çok sevmemiştim. Fargo'yu da zamanında sinemada izlediğimde beni etkilememişti...ama şimdi, dizideki hikâyesi ve üslubuyla Fargo'nun modern bir başyapıt olduğunu düşünüyorum. Ayrıca gene kendi adıma Twin Peaks'in özellikle David Lynch'in çektiği bölümleri kadar ürkütücü bir dizi olduğunu düşünüyorum Fargo'nun. Twin Peaks doğaüstünü insanın karanlıklarıyla birleştiriyordu. Fargo'da ise olamayacak hiç birşey yok. Sanki bütün karanlıkların sadece insandan kaynaklı olduğuna emin olunmuş bir dünyadan söz eder gibi Fargo. Belki de böylesine ürkütücü olması, dizide bizi ürküten hiç birşeyin doğa üstü olmamasındandır. Burada dizinin çok başarılı soundtrackinden söz etmek gerekiyor. Aynı şekilde atmosfer yaratmada gösterilen başarının bazı bölümlerde iyice sivrildiğini de söylemek gerek: mesela tipi sahnesi, baştan sona böyle bir ustalık örneği.
Fargo
filme 10 verdi
0 yorum
Umut Demirbilek

Umut Demirbilek

@ragnar

True Detective ile çoğu insan kıyaslar bu diziyi. İki diziyede aşırı sempatim olmasına rağmen, Fargo'yu her zaman bir adım önde tutmuşumdur. Muhteşemin ötesi oyunculuklar, her sezon kendine has harika senaryoları ve inanılmaz derecede güzel mekan & kostüm bütünlemesi. Kesinlikle bir efsane ve hep öyle kalacak Fargo.
Fargo
filme 10 verdi
0 yorum
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

etkileyici
S1-B10 1.sezonu yeni bitirdim. Hem drama yapısı hem anlatımı hem de çekim teknikleri açısından muhteşem bir dizi. Oyunculuk da çok iyi.Müzikleri etkileyci özellikle bölüm bitişlerin de çalan keman müziği harikaydı.Her ne kadarda gerçek olmasına çok da inanmasamda etkileyici bir sezondu. İzlemenizi tavsiye derim.
Fargo
filme 10 verdi
0 yorum
Serendip

Serendip

@okuryazar1453

Sherlock Holmes dizisindeki Dr.Watson Karakteri olan Martin Freemanın başrolde oynadığı için diziyi izledim , Kara mizah-suç türünde dizi severler için izlenebilir...
Fargo
filme 10 verdi
0 yorum
Rogojin

Rogojin

@rogojin

Fargo gibi bir başyapıt
Bu dizi aynen Fargo gibi klasik olarak anılacak ilerde. Jenerikten oyunculuğa ve etkileyici müzik çalışmasına dek, kesinlikle çok iyi bir senaryo çalışması olduğunu hemen anlıyoruz. Dizinin neredeyse tamamında tipik hapisane film ya da dizilerinde görmeye alışık olduğumuz şeylerin hiç birini göremiyoruz: oysa hapisaneye giren bir masumun başına kötü şeyler geldiğine, orada iyi ve kötüler olmak üzere çeşitli gruplar olduğuna eminiz, senelerdir bunu izliyoruz zira. Oysa dizi bizi ilk üç bölümde ağırlıklı olmak üzere mekânların ezici etkisine maruz bırakıyor: ilk üç bölümde yani cinayet sonrası naz'ın yakalanma süreci, sorgusu ve hapisaneye girdiği anların tamamı genelde alışık olduğumuz ve kısaca geçiştirildiğini bildiğimiz ve hatta klişe olarak kabul ettiğimiz şeylerin hepsini ters yüz ediyor; bunu süreyi uzatarak, mekâna odaklanarak yapıyor; defalarca diğer film ve dizilerde benzerini görmüş olsak bile bu sefer klostrofobik, huzursuz edici bir duygunun büyüdüğünü hissediyoruz... dizi ilerledikçe ve hikâyedeki diğer karakterleri de öğrendikçe bu sefer hapisanedeki insanlarla dışardaki insanlar arasında aslında bir fark bulunmadığını, hüküm giymemiş insanların da tutuklu gibi yaşayabildiğini, başkaları gibi olmamanın bedelleri olduğuna ve ülkenin belki bir adım ileri gidersek, bütün devletlerin bir hapisane sistemi olabileceğine dair bir hissiyat oluşuyor. Senarist ve yönetmenin bunu ağırlıklı olarak mekân kullanımı, karakterleri klişe olan herşeyden uzak tutarak gerçekçi bir şekilde ifade etme çabasıyla başardığını görüyoruz. Kurban olma durumunun din (dizideki karakterlerin bir çoğu müslüman), millet, cinsel yönelim farklılığı ve tür ayrımcılığı gibi başka çeşitleri üzerinden herkesin bir başka ötekinin hakimi, savcısı olduğunu, birilerinin bizim inançlarımız, kanılarımız vb. sebebiyle aslında cehennem hayatı yaşayabileceğini görüyor ve dizinin son iki bölümünde ortaya çıkan şu teklif ve soruyla karşı karşıya kalıyoruz: herkes ama herkes, başkasının cehenneminde, hapisanesinde tutuklu kalmış, ezilen, acı çeken, haksızlığa uğrayan o "öteki" için, elinden gelen basit ve yalın bir şey bile olsa yapıyor mu? Suçu ve günahı, kötülüğü ve eşitsizliği yok etmek mümkün değil, ama bizler, diğerleri, birileri, hepimiz, bunu yapabilecek olduklarımızla karşı karşıya kaldığımızda bunu yapıyor muyuz yapmıyor muyuz? Yapmalı mıyız? Yapmamalı mıyız?

Dizinin finali ve son sekansı, çok ama çok güzel bir cevap niteliğinde.

Diziyi herkese öneriyorum. John Turturro gerçekten muhteşem. Ayrıca Fargo'nun da müziklerini yapan Jeff Russo muhteşem bir iş çıkarmış. Aynı şeyi senaristler ve görüntü yönetmenliği için de söylemek gerekiyor.
Fargo
filme 10 verdi
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

– Senin sorunun, tüm hayatını kuralları düşünerek geçiriyorsun. Kural yoktur. Maymundan gelmeyiz. Tüm malvarlığımız alabildiklerimiz ve savunabildiklerimiz. Açıkçası, dünkünden daha bir adamsın bugün.
+ Nereden biliyorsun?
– Hayatımız kızıl bir gelgittir Lester. Bize yedirdikleri boklar her gün, patronun, karının vs. yedirdikleri bizi yıpratıyor. Eğer kalkıp buna karşı koymazsan asıl önemli yer olan derinlerde, hâlâ maymun olduğunu göstermiş olursun ve sonra da silinip gidersin.
Fargo
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Lorne Malvo: İyi akşamlar memur bey?
Gus Grimly: İyi akşamlar. Ehliyet ve ruhsat lüften.
Lorne Malvo: O şekilde de yapabiliriz. Evraklarımı istersin. Benim arabam olmadığını ödünç aldığımı söylerim ve gerisi meçhul. Böyle yapabiliriz. Veya arabana binip devam edebilirsin.
Gus Grimly: Neden yapayım bunu?
Lorne Malvo: Çünkü bazı yollara girmemelisin. Çünkü haritalarda ”Burada ejderhalar var.” yazardı. Artık yazmıyor. Ama yazmaması ejderha olmadığı anlamına gelmez.
Fargo
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Limon kabuğu

Limon kabuğu

@limonkabugu

-Camus der ki öleceğimizi bilmek hayatı bir şakaya çevirir
+O adamı tanımıyorum ama tahminimce 6 yaşında bir kızı yoktur
-Kendisi Fransız
+Marslı bile olsa umurumda değil. Zerre duygusu olan hiç kimse bu kadar aptalca konuşmaz. Bu dünyaya bir görevi yerine getirmek için konuluruz. Bu görevi yerine getirecek zaman da her birimize verilir. Bu hayat sona erdiğinde ise Tanrı'nın karşısında durup her şeyin bir Fransız'ın şakası olduğunu söylemeye çalışırsın
Fargo
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Sam Hess: Yardımcı olabilir miyim?
Lorne Malvo: Sam Hess?
Sam Hess: Kim bilmek istiyor?
Lorne Malvo: Ben
Sam Hess: Buraya iki nedenden ötürü gelinir dostum; ya sana tır lazımdır, ya da tır şoförüsündür. Tır şoförü müsün?
Lorne Malvo: Oğullarınızla konuşuyordum. Küçük olan biraz kalın kafalı gibi.
Sam Hess: Ne dedin sen?
Lorne Malvo: IQ’su düşük sanki, diyorum. Kontrol ettirdiniz mi?
Fargo
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Lorne Malvo: İnsan gözünün renkler içinde en çok yeşilin tonlarını ayırt edebildiğini biliyor muydun?
Gus Grimly: Ne?
Lorne Malvo: Dedim ki; İnsan gözünün renkler içinde en çok yeşilin tonlarını ayırt edebildiğini biliyor muydun? Sorum şu: Neden?
Gus Grimly: Hayır, hayır bir dakika şimdi.
Lorne Malvo: Benim sorumun cevabını bulduğunda kendi sorunun cevabını da bulmuş olacaksın.
Fargo
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
64
DİZİ
Severek izledigimiz ve herkes izlemeli dediğimiz diziler
İzleyen herkesin yüzde doksan seveceğini ve sonuna kadar izleyeceğini düşündüğümüz, severek izlediğimiz ve herkes...
10
DİZİ
Popüler Olmayan İzlenesi Diziler
Bu listede henüz geniş kitleler tarafından duyulmamış fakat başarılı bulduğumuz dizileri paylaşıyoruz. Lütfen ço...
9.1/10
70 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Diziler
2006
2004
2013
2015
2016
2018
2014