up
ara

Oz

(1997)

Oz Konusu ve Özeti

Oz
OZ uzun adıyla Oswald State Correctional Facility adlı bir Amerikan hapishanesidir. Tobias Beecher alkolik bir avukattır. Bir gün yine alkollü araç kullanırken küçük bir kız çocuğuna çarparak ölümüne neden olur. Neticesinde 15 yıl hapis cezası alır OZ'a gelir. Hapishanede Neo Nazilerin, Zenci çetelerinin, motorcuların, Sicilya mafyasının, Müslümanların ve Latinlerin etrafında dönen aşırı şiddet anlatılmaktadır.
Yapım: 1997 ABD
Oswald Hapishanesi'ne hoş geldiniz... Ama Oz adıyla da bilinen bu özel hapishaneye adım attığınzda, 'hoş bulduk' demek de biraz zorlanacaksınız; çünkü Oz'da sınır tanımayan, sert olaylara tanıklık edecek ve mahkûmlarla gardiyanların nasıl bir psikolojiye sahip olduklarını çok daha iyi anlayacaksınız...Suçluları ıslah edebileceğini düşünen bir idealist olan Tim McManus (Kinney) tarafından yönetilen bu cezaevinin tüm sakinleri, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilimek için mücadele veriyor; çete üyeleri, eşcinseller, Latinler, Müslümanlar... Kimi uyuşturucu ticareti ya da diğer gruplar üzerinde güç kazanabilmek için savaşıyor. Kimi paranın peşinde; kumar oynayarak ya da başka türlü dümenlerle paraya kavuşmaya çalışıyor. Bazı mahkûmlar ise sadece tahliye olabilecekleri günü görebilmek için hayatta kalmaya çalışıyor, hatta sadece yarını görebilmek için...Dizinin anlatıcısı, aynı zamanda kapanışını da yapan tekerlikle sandalyeye bağlı Augustus Hill ise 'Lost'un oğlu için kendinden vazgeçen babası Michael'dan başkası değil, yani Harold Perrineau'dan 'Lost'un Mr. Ekoo'su Adewale Akinnuoye-Agbaje ve Law .
Oz dizisi listesinde yer almaktadır.
Fade Out

Fade Out

@fadeout

Oz
Öncelikle onlarca dizi izlemiş biri olarak şunu söylemeliyim galiba şu ana kadar izlediğim en iyi dizi olabilir. Dizideki tüm karakterler muhteşem işlenmiş neredeyse hepsi için ayrı bir dizi çekilebilir. Genel olarak karakterleri ele alırsak benim için Beecher galiba bana en yakın olanıydı. Normal gayet iyi bir hayatı olan Harvard mezunu bir avukatın hapishane şartları altındaki dönüşümü inanılmazdı. Hele de Keller ile aşk kelimesine yeni anlamlar kazandırdılar benim için. Onun dışında bi çok izleyici gibi Ryan O'Reily beni de kendine hayran bıraktı adeta bir manipülasyon kralı ama işin gerçeği tam bir survivor. Kardeşi ile olan ilişkileri ise bambaşka idi dizide beni ağlatan tek sahne de onlarındı. Dizinin en önemli noktası ise bence Augustus Hill'in aforizmaları idi sadece bu kısım için bile izlenebilecek bir dizi. 6 sezon boyunca birçok şeyi eleştirdi ve muazzam tespitler yaptı. Bu dizi Oz aslında her karakter başlı başına bi inceleme yazılma nedeni. Schllinger, Said, Alverez, idealist McManus bitmez bu liste. Ama şunu da belirtmeden geçmemek lazım biraz sert bir dizi bu yüzden izlemesi biraz zordur.
Oz
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
darkest hour

darkest hour

@darkesthour

Hapishane konulu dizi-film izleyecekseniz,önce Oz ile hapishane kültürünü,havasını öğreneceksiniz. Almanları,Latinleri,Müslümanları,Sicilyalıları izleyeceksiniz. Değişen dengeleri,entrikaları görüp hayretlere düşeceksiniz. Disiplini,ayaklanmaları,yardımlaşmayı,suikastı,işkenceyi öğreneceksiniz. Liderlerin liderliğine bazen şaşıracak,bazen alkış tutacaksınız. Farklı hayatlardan kopup gelen insanların çekişmesini, aile ve sevgili olmasını göreceksiniz. İki kez bitirdiğim dizinin yeri büyüktür bende.
Oz
diziye puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
zeliha bozkurt

zeliha bozkurt

@zelihabozkurt

Tamamını sıkılmadan ve severek izlediğim tek dizi sanırım. Karakterler müthiş işlenmiş. Karakterlerde siyah beyaz ayrımı yok. Herkes grinin tonlarında. Gelmiş geçmiş en efsane dizi bence.
Oz
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Fade Out

Fade Out

@fadeout

"Gezegenin üzerindeki herkes bir çeşit gerçeğe inanmak üzere büyütülür ; tanrı'ya, ahlaka, ölümlülüğe, hayatın amacına. Bu tür inanışlara genellikle din diyoruz. Ve eğer hayat sırasında bu inanışlar çökerse, gerçek olmadıkları kanıtlanırsa, takip edeceğimiz ve inanacağımız başka bir din buluruz. Bu dönüşüm sarsıcı olabilir, sadece bizim için, ruhumuz için değil, ama etrafımızdakiler için de." "Birçoğumuz için Tanrı'nın gönderdiği işaretler belirsiz. Değişime uğrayan herkes, komünistken kapitalist olan da, veya alkolikken yeşil çaycı olan da, eski inançlarını kötülerler. Çünkü onların işine yaramadıysa kimsenin işine yaramamalıdır. Bakış açısı daralır, ışıktan kör olur. hindu da olsa, adsız alkoliklere de katılsa bir fanatiğe dönüşür. Bana sorarsanız dünyanın içine sıçanlar fanatiklerdir. Fanatikler, Tanrı'nın kendi saflarında olduğuna inanırlar. Ya geri kalan bizler? Bizim ilahi ışığa ihtiyacımız yok. Bize gereken, gecenin karanlığında tuvalete giderken ayağımızı çarpmamıza engel olacak kadar bir ışık."
Oz
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Fade Out

Fade Out

@fadeout

"Bir yerlerde idam sırasında bekleyen bir kardeşimiz vardi. İçeri girdiğinde 16 yaşındaydı. Mahkemeler ve avukatlar sunun bunun hakkında tartışırken kendisi orada bir 16 sene daha geçirdi. Bekleyişi sırasında gecen tüm bu surede duvarına bir resim yaptı. Resim yaptığı onca seneler boyunca, bir kişiye bile neyin pesinde olduğunu sezdirmedi. Artık 32 yaşındaydı ve hücresinde geçirdiği zaman annesinin evinde geçirdiği zamandan daha fazla olmuştu, tüm temyiz başvuruları sonuçsuz kalmıştı. Ölmek üzereydi. son kez hücresinden çıkarılmak üzereyken, sonunda başyapıtının örtüsünü açtı. Hepi topu dört kelime vardı "Ölüm kesindir, hayatsa değil". Ertesi gün gardiyanlar gelip üzerine boyadı. Sağlıcakla kalın."
Oz
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

İnsanlar yaşamak için öldürür. Bu dışarıdaki gibi hapishanede de böyledir.
Burada yaşamak için neden böylesine kavga ettiğimizi merak ediyorum.
Birisi 100 yıla mahkûm oluyor, cidden egzersiz yaparsa, sertleşip formda kalırsa
dışarı çıkabileceğine inanıyor mu? Yargıç şartlı tahliyesiz müebbet veriyor.
Şartlı tahliyesiz. Müebbetler. Bir noktada bir daha bir yere gitmeyeceklerini
fark ederler. Böyle olduğunu gördüm. Gözlerine bir sakinlik çöker.
Sanki geri kalan hiç birimizin göremediği bir şeyi fark ederler.
Birden başka türlü özgür kalırlar, ölmeye hazırlardır. Ve belki bu bokun
gerçekleşmesi için ellerinden geleni yaparlar.
Oz
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Evet, hapishanede kimin yaşayıp kimin öldüğünü kim umursar? İsimlerini sabah gazetesinde okuruz ve bize bir şey ifade etmez. Yüzleri yoktur. İşin aslı onların yüzünü düşünmek istemeyiz. Gerçekte kim olduklarını bilmek istemeyiz, eğer düşünürsek evimize çok yakın vurulmuş olurlar. Ve her şey evimiz için değil midir? Nerde olduğun fark etmeden kim olduğun fark etmeden bir ev. Günün sonunda herkes dinlenmek ister, bacaklarını uzatabileceği bir yer, hatta evin ismi Oz olsa bile. Evet, Dorothy’nin dediği gibi, Em Teyzesinin evinde kendi yatağında uyandığı zamanki gibi, “Evim gibi yer yok.” Evim gibi kahrolası bir yer yok.
Oz
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

– Ve Donald Groves’u istiyorum.
+ Groves’u mu? Groves hiç bir vicdani rahatsızlık duymayan
manyak bir sosyopat.
– Belki.
+ Ebeveynlerini yedi. Onları öldürdü, dilimledi ve yedi. Onunla ne halt edebileceğini zannediyorsun?
– Sofra adabı öğreteceğim.
+ Böyle herifler sadece cezadan anlarlar, sert ve hızlı.
– Leo ilk konuşmamızda kendin söylemiştin, tüm yapacağımız geri kazanmak.
Yeni bir mahkûm gelir, onu ezer ve dışarı geri yollarız, büyük bir öfkeyle döner.
Eğer farklı bir şeyler yapmazsak, radikal bir şeyler yapmazsak bu zinciri asla kıramayacağız.
Oz
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
17
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Unutulmaz HBO Dizileri
Bu listeye HBO tarafından yayınlanmış, herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğünüz, final yapmış unutulmaz HBO d...
Eduşka

Eduşka

@edaa

İzlenmeli mi ? paylaşım fotoğrafı
İzlenmeli mi ?
Selam arkadaşlar , aranızda izleyenler vardır illa ki. Çok tavsiye edilen bir dizi ,4 bölüm izledim fazla durağan geldi.Acaba izlemeye devam etmeli miyim ? Heyecanlı bir hal alıyor mu ?

Açıkçası ilk 4 bölümde biraz sıkıldım, bu dizi neden bu kadar meşhur oldu diye düşündüm.

Yorum bekliyorum .Teşekkürler.
Oz
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 7 yorum beğen ikon
kübra (@namtenahi)
İzlemedim ama izleyen çıkar belki.
11.01.19 beğen cevap
Bearded Angler (@beardedangler)
Dızı on numara abla omar whıte karekterı var idolumdu. Bı de kadın gardıyanın sevışme sahnelerı superdi. Cıne 5 zamanlatrnda her gece izlerdim. Etnık köken ve ınançlarda kı psıkopat ruhlar ve dayatmacı sıstemi görmeye yardımcı bır yapımdır. Suç_suclu psıkolojısı bakımından Dızı tarihinin
kültlerındendır.bence ızlemeye devam et ablam...!!!
11.01.19 beğen cevap
Guapo (@ilay)
Prison Break kadar aksiyon dolu olmasa da iyi bir dört duvar dizisidir.
12.01.19 beğen 1 cevap
8.9/10
29 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Diziler
2017
2018
2014
1998
1984