up
ara

The Fall

(2013)

The Fall Konusu ve Özeti

The Fall
Başrollünde oyuncu Archie Panjabi yer aldığı, 2013 yılı yapımı dizi film Gerilim türünde dizi severleri bekliyor. Beyaz perdede Gerilim, türlerinde dizilerden hoşlanan izleyicilere hitap eden The Fall isimli dizi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yapım: 2013 ABD, İngiltere
Yönetmen:
The Fall dizisi listesinde yer almaktadır.
Rogojin

Rogojin

@rogojin

The Fall oldukça iyi bir tv dizisi. Mutlaka izlenmeli diye düşünüyorum. Dizi bir seri katilin hikâyesinden yola çıkarak bir erkeğin kadınlara yönelik şiddet içeren ve cinayetle sonuçlanan eylemlerinin aslında cinayetle sonuçlanmayan diğer bütün biçimleriyle toplumun ve toplumun erkek algısının, erkek kültürünün manipülasyonuyla hayata geçirilen, kadınları tahakküm altına alma biçimlerinin sadece tek bir örneği olduğunu anlatıyor. Dizide seri katil olan erkekte ve erkeklerde şiddete dönüşen ya da dönüşmeyen biçimlerde istismar örnekleri görüyoruz: manipülasyon, arzulama, etiketleme, yaftalama, kadınlara sosyal rollerinin hatırlatılması vb. Ancak dizinin baş kadın karakteri bütün tahakküm biçimlerinin ters yüz edilmesi için özellikle kotarılmış bir karakter: kadın ya da erkek kimliği, heteroseksüel, homoseksüel ya da biseksüel vb kimlikler yerine kendisinin de bir sahnede söylediği gibi "akışına bırakan" bir karakterle karşı karşıyayız. Erkeklerin yazıp çizdiği bir kadın kimliği yerine kadınlığını erkekler gibi doğal yaşayan bir kadın . Seçimleri, yaklaşımları genel geçer erkek ahlâkına göre belirlenmemiş bir karakter olarak Gibson çok ilginç bir çalışma gerçekten.

Dizinin en önemli özelliklerinden biri, bütün abartılı, dramatik yaklaşım ve üslûpları bir kenara bırakarak mümkün olan en gerçekçi bir tarzı tercih etmesi. Senaryo yazarı , yapımcı ve yönetmen Alan Cubitt etkileyici bir gerçeklik hissi yaratıyor. Cinayet sahneleri kan içermiyor ancak çok ürkütücüler: daha ürkütücü olanı ise kadın bedenine yöneltilen şiddetin aslında demin söylediğim gibi cinayet içeren ya da içermeyen biçimlerde bütün kadınlara yönelik olması. Daha ötesi, seri katil Spector'ın işlediği cinayetleri meşrulaştırma biçimi: "başkalarının keyfi bizim acımızdır, biz bu kadar acı çekerken onlar neden mutlu olsun?" . Bir adım ötesi, dizinin de geçtiği Kuzey İrlanda'da İngiltere ile olan çatışmaların da bu şiddetin bir başka biçimi olarak sunulması. Böylece; senarist, iç içe geçmiş bir çok halka halinde şiddet sarmallarıyla sarıp sarmalanmış bir toplumdan, insanlardan, psikolojilerden ve bu şiddetlerin sonucu olan ruhları hastalanmış insanlardan, hasta bir toplumdan söz ediyor bize. Mutlaka izlemelisiniz.
The Fall
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

– Onun onayına ihtiyaç duymuyorsun. Sadece istiyorsun.
+ Ne fark eder ki?
– Pekala, demek istediğim ihtiyaçların çoğu istekdir. Mesela nefes almak ,su, ısınmak yemek yemek bunlar ihtiyaçtır. Gerisi boş aslında,sevgi, onaylama,tanınma, övgü, gibi olanlarsa istektir. Onların arzuları ne olursa olsun.
+ Peki, seks nedir? Bir ihtiyaç mı yada bir istek mi?
– Becerebiliyorsan her ikisi de!
The Fall
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Bana, kötü insanlar yalandan insanlar gibi geliyor. Kendilerine ve diğerlerine yalan söylerler. Hayatında doğru bir adımı atsa bile iyiyi ya da kötüyü seçme onun için zor olabilir. Daha fazla yanlış kararlar veririz, kalbimiz daha fazla sertleşir. Daha fazla doğru kararlar veririz, kalbimiz daha fazla yumuşar, hayat bulur.
The Fall
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Size diyorum: hora tepen bir yıldız doğurabilmek için kişinin içinde kargaşa olmalı daha. Yazık! En horgörülesi adamın, kendini artık horgöremeyenin zamanı geliyor. Bakın! Size üstinsanı gösteriyorum. Sevgi nedir? Yaratma nedir?Özlem nedir? Yıldız nedir? Böyle sorar da son insan, göz kırpar.
The Fall
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

İnsanlar empati yoksunluğu hakkında konuşur, ama hepimizin empati sınırları vardır. Bazı insanlar içtenlikle açlıktan ölen çocuklara duygulanabilir Dünya’nın başka bir yerindeyse, zar zor dokunur. Onlar için, her şeyin tam anlamıyla eve yakın olması gerekir.
The Fall
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

– Keşke onun zihninde ne olup bittiğini bilebilsem.
+ Kimse başkasının zihninde neler olup bittiğini bilemez. Öyle olsaydı hayat çekilmez olurdu.
The Fall
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
10
DİZİ
Popüler Olmayan İzlenesi Diziler
Bu listede henüz geniş kitleler tarafından duyulmamış fakat başarılı bulduğumuz dizileri paylaşıyoruz. Lütfen ço...
63
DİZİ
Severek izledigimiz ve herkes izlemeli dediğimiz diziler
İzleyen herkesin yüzde doksan seveceğini ve sonuna kadar izleyeceğini düşündüğümüz, severek izlediğimiz ve herkes...
14
DİZİ
Polis, Dedektif, Ajan Dizileri
Hırsızlardan polislere, dedektiflerden ajanlara en aksiyon dolu ve gizimli diziler bu listede....
8.3/10
16 oy
Sence kaç puan almalı?
0