up
ara

Damien

(2016)

Damien Konusu ve Özeti

Damien
Hıristiyan inanışına göre deccal, müritleri ve Vatikan'ın deccali durdurmaya çalışması konu edilen korku ve şiddet öğeleri taşıyan dizidir.
Yapım: 2016 ABD
Robert Thorn’un eşi hüsranla sonuçlanan bir doğum yapar. Adam karısının acı gerçeği öğrenmesini engelleyip bir başka bebeği sahiplenmelerini sağlar. Fakat çocuk büyümeye başladıkça bazı tuhaf olaylar gerçekleşmeye başlayacaktır. İntihar ve ölümlerin ardından baba, oğlunun gizemini çözmeye karar verir. Ve onun şeytanla olan yakın ilişkilerine dair ipuçları keşfetmeye başlar.
1976 yapımı kült korku klasiği The Omen filminden uyarlanan dizi, Glen Mazzara tarafından yaratıldı.
Jülide Tezcan

Jülide Tezcan

@julidetezcan

Deccal geliyor kaçın!
S1-B10 Genelde kormayıp saçma bulduğumdan dolayı korku türünde film ve dizi izlemem. Can sıkıntısından başladım ve ne mutlu ki ilk sezonun hepsi oynamıştı. 5 günde bitirdim.
Dizide gizem unsuru çokça kullanılmış. Baş karakterin savaş fotoğrafçısı olması ise ekstra güzellik katıyor. Damien karakterine ısındım fakat dizide çokça görünen Ann karakteri uyuz bir tip. Tam korku filmlerinde görmeye alıştığımız diz altı siyah etek giyen, çirkin, soluk yüzlü kadın.
Konuye gelirsek korku filmi izlemediğimden dolayı ilginç geldi. Belki çok klasik bir senaryodur. Spoiler vermeden sorular dizinin ilk sezonunun sorusu "Damien gerçekten deccal mi yoksa kandılıyor mu?"
Sezon sonunda cevabı veriyor ve bu cevap ikinci sezonu merak ettirecek cinsten.
Dizide hıristiyanlık öğeleri bolca verilmiş fakat bize çok tesiri dokunmuyor sanırım. Zamanında amerikalı bir arkadaşla "Şeytan" filmini izlemiştik. Bizim için sadece gerilim filmi olan Şeytan, onun için dini bir filmdi ve bizim cinlerden korktupumuz gibi o da şeytandan, iblislerden korkuyordu.
Durum aynı. Benim için dini değil bir gerilim-macera dizisi. Eğer propagandaya başlamazlarsa dizi güzel gidecek gibi. İkinci sezonu bekliyorum fakat nette biraz araştırdım dizi ABD'de o kadar da beğenilmemiş. 2. sezon olmayabilir ama umarım olur. Zamanı olanlar izlesin, diğerlerinin yorumlarını da merak ediyorum.
Damien
filme 9 verdi
0 yorum
8/10
41 oy
Sence kaç puan almalı?
0