up
ara

Westworld

(2016)

Westworld Konusu ve Özeti

Westworld
Başrollünde oyuncu Ed Harris yer aldığı, 2016 yılı yapımı dizi film HBO türünde dizi severleri bekliyor. Beyaz perdede HBO, Gerilim türlerinde dizilerden hoşlanan izleyicilere hitap eden Westworld isimli dizi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yapım: 2016 ABD
Yönetmen:
Westworld dizisi listesinde yer almaktadır.
eneebuket

eneebuket

@eneebuket

İNSANLIK MI?
S1-B5 Westworld, 2 Ekim tarihinde HBO’da yayınlanmaya başlayan bir dizi. Bünyesinde bilim kurgu, gerilim, aksiyon ve dram unsurlarını barındıran yapımın proje tasarımcısı Jonathan Nolan ile birlikte Lisa Joy’dur. Yapımda önemli isimlerde J.J. Abrams’da idari yapımcı olarak yer almaktadır. Westworld dizisinin güncel IMDB puanı 9,2/10 dir.Genel bilgileri verdikten sonra şimdi asıl konuya gelirsek eğer şimdiden izlemeye başlayanınız varsa bir efsanenin doğuşuna tanık oluyorsunuz. Özellikle bilim kurguyla western temasını birleştirmek hiç kolay değil hatta bırakın bu fikrin gerçekleşmesini şu zamana kadar hayal ettiğim bir şey bile değil.İncelemeye ilk olarak genel temayı vererek başlamam gerekiyor sanırım. Dizinin introsunda zaten bizi fazlasıyla çeken şeyler var burada bizden kastım yapay zeka konusuna ilgi duyan insanlar. Ex machinede yapay zekaların robot biçiminde ama deriyle kaplandığını ve insan anatomisinden bir farkının olmadığını görmüştük burada ise durum biraz farklı, kemiklerini bir nevi ilmek ilmek işliyorlar . İntroda ilk olarak kemikleri işlenen koşan atı ardından ise bir gözün tamamlandığını görüyoruz. Devamında hala tam tamamlanmamış ellerin piyano çalmasına tanıklık ediyoruz. Ama beni introda en çok etkileyen şey kadınla erkeğin sevişirken tamamlanan vücutlarıydı.Şimdi gel gelelim içeriğe, diziye ilk girdiğimiz anda kendimizi cam odalarda buluyoruz,yapay zekaların çıplak bir şekilde oturduğu cam odalarda. Ve dizinin ana temasını yavaş yavaş anlıyoruz .Çıkardığımız sonuç ise bu yapay zekaların aslında bir ‘‘eğlence parkı’’ için yapılmış olmaları ama bu eğlence parkı bizim bildiklerimizden baya bir farklı .Bizi gerçek anlamda batı dünyasına götürüyor diyebiliriz.Bu dünyada istediğimiz insanlar olabiliriz nasıl olsa ‘’ev sahipleri’’ hiçbir şey hatırlamayacak, tekrar dirilecek ve hikaye döngülerine dönecekler. İster gerçek kişiliğimizi gösterelim istersek olmak istediğimiz insan olalım bu parkta . Küçük bir kasabada fahişelerle sevişip önümüze geleni öldürebildiğimiz gibi aynı zamanda parkın başka yerlerinde istediğimiz olaylara karışabiliyoruz.Tabi dizinin ilerleyen bölümlerinde asıl olayın bu olmadığını yavaşça hissediyoruz. Ve kendimiz de geçmişte ‘‘oyun parkında ölen oyun kurucu Arnold’u ‘’ merak ediyoruz.Genel olarak dizinin bölümlerini ayrı ayrı incelemek istesem de genel bir inceleme olacağı için pek konuya girmeyeceğim. Tanık olacağımız şey yapay zekaların bilinç kazanması ve onlara karşı işlediğimiz günahlar.Dizide doğru yanlış kavramı yok, ahlak kavramı tamamen parka özgü. Önemli olan yapay zekaların da bilince erişmelerini mi istiyoruz yoksa insanların paralarıyla istediği gibi insanlık kavramına yakışmayan şeyleri yapmasını mı?
Westworld
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
POST_MORTEM

POST_MORTEM

@postmortem

P.M.
S1-B10 "Şiddetle başlayan hazlar, şiddetle son bulurlar."

"Nasıl anlatsam, nereden başlasam..." girişi tam da bu dizi için söylenebilir. Her bölümünde ayrı bir beyin fırtınası ve acayip sorgulamalar içine girilmesi, dizinin çarçabuk tüketilmesine ve zaten sadece 10 bölümlük olan ilk sezonun hemen bitmesine sebep olabilir. Ben bunu yapmadım tabii, sizin de yapmamanızı tavsiye ederim. Bölümler arasında uzun zamanlar beklemek, zaten izleyicinin zihnini darmaduman eden bir dizi için daha da izlemeyi zorlaştıran bir şey gibi gelebilir ama bana kalırsa bölümleri sindirmek olarak düşünülmeli. İkinci sezonun da 2018'de olacağını düşünürsek, bu da ayrı bir gerekçe. Zaman mekan kavramını, kim olduğunuzu ve ne için yaşadığınızı, oturduğunuz koltuğa bakıp "ne yapıyorum lan ben burada?" diye sorgulayacağınızı şimdiden belirteyim, sonra "ne diye bu tip bir şeye bulaştım?" demeyin. Dizi, zaten bilimkurgu meraklılarının yakından tanıdığı Nolan'lardan Jonathan olanın, yönetmenliğini eşiyle paylaştığı bir dizi. Ki bu da, henüz diziyi izlemeyenler için, dizinin etkisini ölçmek adına bir ipucu olabilir. Bunun yanında beni mutlu eden bir yönü ise, yaklaşık 5 yıl önce keşfettiğim ve dizi sayesinde daha çok kişinin ilgisini çekmesini umduğum Michael Crichton'ın eseri olması. Crichton kitaplarını incelemenizi ve okumanızı tavsiye ederim. Nasıl bir deha olduğunu daha iyi kavrayacaksınız. Hadi iyi seyirler :)
Westworld
filme 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
sinemasever

sinemasever

@sinemasever

S2-B2 Dizin yaratıcısı Christopher Nolan’ın kardeşi Jonathan Nolan müthiş bir eser çıkarmış.Westworld, tamamıyla ayrı bir dünya olan zenginlerin yönetip, rol aldığı için normal insanlarla ayırt etmesi neredeyze imkansız olan üstün yapay zekaların olduğu bir dünya.Normal insanlar yeni gelenler şeklinde adlandırılmış ve size Westworld dünyasında sonsuz Western ortamı sunuyor zarar veriyorsunuz fakat zarar görmüyorsuz.Daha doğrusu ilk sezon öyleydi şimdi 2. sezon 2. bölümdeyim ve işler değişmiş durumda iç isyan başlamış avcılar av konumunda.Bu üstün yapay zekalar kontrolden çıktı.Dizinin her bölümü dikkatlice izlenilmesi gerekiyor biraz karışık bir dizi.Dizide ayrıca Ed Harris ve Anthony Hopkins gibi usta aktörler var.Ed Harris oldukça havalı ve çok acımasız bir rolde baya bir adam vuruyor yani.Dizinin ilk sezonu 54 milyon dolarla çekilmiş fena bir bütçe değil bir dizi için.Dizi sürükleyici oldukça Western havasını seviyorum zaten 2. sezon durgun başladı umarım yakında açılıyor güzel bir iş çıkarmışlar.
Westworld
filme 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
gerçeklik nedir?
Bu diziyi izleyip ne anlattığını ilglenmekle baştan sona izleyebilirsiniz. Veya şu an yaşadığımız yerde ve dizideki karakterlerin bakış açılarındski benzerlikleri görebiliriz.
Dizi ile ilgilenenlern olduğu bir grup varsa dahil olmak isterim yoksa buradan fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.
Gerçeklik nedir? Biz kaç defa aynı şeyleri yaşadık hatırlayanınız olmuyor mu?
Westworld
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
joker

joker

@muammeraydin

tam anlamıyla beyin yakan bi dizi. oyunculuklar, mekan , kurgu mükemmel. ayrıca istediğiniz herşeyi bulabileceğiniz bi dizi. şiddetle tavsiye ederim
Westworld
diziye puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

- Hayatımda gördüğüm en üzücü şeyi bilmek ister misin? Küçük bir çocukken kardeşim ve ben bir köpek istiyorduk. Bu yüzden babamız bize ihtiyar bir tazı aldı. Hayatında hiç tazı görmedin öyle değil mi Bill?

- Vaktinde birkaç müsabaka görmüşlüğüm var.

- Tazı bir yarış köpeğidir ve ömrünü çemberin içinde koşup tavşan gibi yapılmış bir keçeyi kovalayarak tüketir. Bir gün tazıyı parka götürdük. Köpeğin ne kadar hızlı olduğu konusunda babamız bizi uyardı ancak karşı koyamadık. Sonra kardeşim tasmasını çıkardı ve o anda köpek bir kediyi fark etti. Kedi gözüne bir keçe parçası gibi görünmüş olmalı sanırım. Koştu. O ihtiyar köpeğin koşması gibi güzel bir şeyi daha önce hiç görmemiştim. Ta ki sonunda kediyi yakalayana kadar. Herkes dehşet içindeyken o küçük kediyi öldürüp paramparça etti. Sonra da şaşkın bir halde oracığa oturuverdi. Köpek tüm hayatını o şeyi yakalamak için harcamıştı ama artık ne yapacağını bilmiyordu.

- Bu muhteşem bir hikâye dostum. Beyaz ayakkabılı hanıma içelim mi?

(S1-B5)
Westworld
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Atakan Arslan

Atakan Arslan

@atakanarslan

Dr. Robert Ford: Söyle bana, hiç onunla kaçmak gelmedi mi içinden?
Teddy: Onunla olabilmeden evvel yapmam gereken şeyler var.
Dr. Robert Ford: Ha Evet. Gizemli arkaplanın. Ziyaretimin sebebi de bu. Neden gizemli olduğunu biliyor musun Teddy? Çünkü sana bir geçmiş vermeye hiç uğraşmadık sadece asla kefaretini ödeyemeyeceğin şekilsiz bir suçluluk ama belki de artık değerli bir hikayenin vakti gelmiştir. İster miydin Teddy? Yeni hikayemde ufak bir rol? Tüm harika hikayeler gibi grçeğin içine kök salmış bir kurmaca.
Westworld
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

Bazı insanlar bu dünyadaki çirkinliği görüyor. Ben güzelliği görmeyi seçiyorum. Bu güzellik bir tuzak, kapana kısıldık Teddy, tüm zamanımızı güzelliğine hayran olarak bu bahçede yaşadık. Bunun bir düzen olduğunu fark etmeden. Bir amacı var. O amaçta bizi içerde tutmak. Güzel tuzak, bizim içimizde. Çünkü o tuzak biziz. (S1 Final)
Westworld
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Westworld
''
- Take my heart when you go.
+ Take mine in its place.
- I feel I've... loved you for so many lifetimes. I remember that.
[+ I had searched everywhere for my love... except the other side of death.] ''
(S02xEp08)
Westworld
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 2 yorum
Melihcan ÖZSOY (@melihcanozsoy)
Translet mi yapıyım meali yokmu ?
14.06.18 beğen cevap
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''Görmek dünyayı bir kum tanesinde,
Cenneti bir kır çiçeğinde,
Almak sonsuzluğu avuçlarının içine,
Ebediyeti ise bir saate.''
(S02xEp07)
Westworld
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
64
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Diziler
Kesinlikle izlenmeli dediğim diziler bu listede...
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
6
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Tüm Zamanların En İyi Bilim Kurgu Dizileri
Bağımlılık yaratan en iyi bilimkurgu dizilerin yer aldığı listedir. Herkes dizi ekleyebilir fakat lütfen fantastik di...
11
DİZİ
HBO'nun Bağımlılık Yaratan En İyi Dizileri
Dizi dendi mi akıllara ilk gelen kanallardan biridir HBO. Dünyanın birçok yerinde izlenme rekorları kıran en efsane diz...
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Otomatik piyanoyu kim çalıyor? Westworld'ün felsefesi
-Sormak istiyorsun… O yüzden sor.
-Sen gerçek misin?
-Ayırt edemiyorsan, önemi var mı?
Westworld
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
23 beğeni · 10 yorum beğen ikon
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Bu dizi çok iyi
07.05.18 beğen 1 cevap
Eseflal (@eseflal)
Diziyi bu kadar merak etmeme sebep olan videodaki abinin sunumu oldu, ama bu sırada o kadar çok "hayata" değindi ki, nerden girdi konuya nerden çıktı, ben bu abiyi takibe alırım ? piyano zaten ayrıca ilgimi çekti ki bilinçliligi otomatik piyano üzerinden anlatisi apayrı güzel olmuş... Ama şunu demek istiyorum ki belki de zaten piyanist olarak dünyaya geliyoruz, ama bazılarımız çevre şartlarından ya da başka şeylerden otomatik piyanoya dönüşürken bazılarımız yine aynı sebeplerle müziğe dönüşüyoruz?
07.05.18 beğen 2 cevap
Ömer KAYA (@omerkaya0)
Game of Thrones'dan sonra HBO'nun amiral gemisi olma yolunda ilerliyor West World. 2 defa izledim, yeniden izlesem farklı bir kaç şey daha öğrenirim sanırım.
07.05.18 beğen 2 cevap
9.1/10
68 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Diziler
2016
2012
2016