up
ara

The Night Of

(2016)

The Night Of Konusu ve Özeti

The Night Of
The Night Of dizisini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur dizi hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yapım: 2016 ABD ,  ABD
Yönetmen:
Necdet

Necdet

@necdet

S1-B8 Mükemmel bir dizi yapmışlar.
İlk bölümden kendisini izlettiriyor ve merak duygusunu uyandırıyor.
Kısa dizi severler için çok iyi bir seçenek.
Genele bakılırsa eleştirilecek pek bir noktası yok.
The Night Of
filme 10 verdi
0 yorum
Rogojin

Rogojin

@rogojin

Fargo gibi bir başyapıt
Bu dizi aynen Fargo gibi klasik olarak anılacak ilerde. Jenerikten oyunculuğa ve etkileyici müzik çalışmasına dek, kesinlikle çok iyi bir senaryo çalışması olduğunu hemen anlıyoruz. Dizinin neredeyse tamamında tipik hapisane film ya da dizilerinde görmeye alışık olduğumuz şeylerin hiç birini göremiyoruz: oysa hapisaneye giren bir masumun başına kötü şeyler geldiğine, orada iyi ve kötüler olmak üzere çeşitli gruplar olduğuna eminiz, senelerdir bunu izliyoruz zira. Oysa dizi bizi ilk üç bölümde ağırlıklı olmak üzere mekânların ezici etkisine maruz bırakıyor: ilk üç bölümde yani cinayet sonrası naz'ın yakalanma süreci, sorgusu ve hapisaneye girdiği anların tamamı genelde alışık olduğumuz ve kısaca geçiştirildiğini bildiğimiz ve hatta klişe olarak kabul ettiğimiz şeylerin hepsini ters yüz ediyor; bunu süreyi uzatarak, mekâna odaklanarak yapıyor; defalarca diğer film ve dizilerde benzerini görmüş olsak bile bu sefer klostrofobik, huzursuz edici bir duygunun büyüdüğünü hissediyoruz... dizi ilerledikçe ve hikâyedeki diğer karakterleri de öğrendikçe bu sefer hapisanedeki insanlarla dışardaki insanlar arasında aslında bir fark bulunmadığını, hüküm giymemiş insanların da tutuklu gibi yaşayabildiğini, başkaları gibi olmamanın bedelleri olduğuna ve ülkenin belki bir adım ileri gidersek, bütün devletlerin bir hapisane sistemi olabileceğine dair bir hissiyat oluşuyor. Senarist ve yönetmenin bunu ağırlıklı olarak mekân kullanımı, karakterleri klişe olan herşeyden uzak tutarak gerçekçi bir şekilde ifade etme çabasıyla başardığını görüyoruz. Kurban olma durumunun din (dizideki karakterlerin bir çoğu müslüman), millet, cinsel yönelim farklılığı ve tür ayrımcılığı gibi başka çeşitleri üzerinden herkesin bir başka ötekinin hakimi, savcısı olduğunu, birilerinin bizim inançlarımız, kanılarımız vb. sebebiyle aslında cehennem hayatı yaşayabileceğini görüyor ve dizinin son iki bölümünde ortaya çıkan şu teklif ve soruyla karşı karşıya kalıyoruz: herkes ama herkes, başkasının cehenneminde, hapisanesinde tutuklu kalmış, ezilen, acı çeken, haksızlığa uğrayan o "öteki" için, elinden gelen basit ve yalın bir şey bile olsa yapıyor mu? Suçu ve günahı, kötülüğü ve eşitsizliği yok etmek mümkün değil, ama bizler, diğerleri, birileri, hepimiz, bunu yapabilecek olduklarımızla karşı karşıya kaldığımızda bunu yapıyor muyuz yapmıyor muyuz? Yapmalı mıyız? Yapmamalı mıyız?

Dizinin finali ve son sekansı, çok ama çok güzel bir cevap niteliğinde.

Diziyi herkese öneriyorum. John Turturro gerçekten muhteşem. Ayrıca Fargo'nun da müziklerini yapan Jeff Russo muhteşem bir iş çıkarmış. Aynı şeyi senaristler ve görüntü yönetmenliği için de söylemek gerekiyor.
The Night Of
filme 10 verdi
0 yorum
Necdet

Necdet

@necdet

 paylaşım fotoğrafı
Diziye başladık Bismillah :)
Dizi ilk bölümden sardı diyebilirim.
Gizem olması gerekiyordu sanırım ama şimdiden olayı çözdüm.
Dizi bitince daha iyi analiz yapılır ama bence ilk bölümden olayın nasıl olduğunu insanın gözüne sokuyorlar.
The Night Of
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
8.8/10
12 oy
Sence kaç puan almalı?
0