up
ara

The Handmaid's Tale Dizi İncelemeleri

zeyrek

zeyrek

@zeyrek

İnsanoğlu ne kadar medenileştiğini iddia ederse etsin içine gizlediği vahşeti sıkıştığında ortaya çıkarmaktan geri durmaz hiç bir zaman. Hırs ve arzular en vahşi canavardan daha kötü fikirlerle ortaya çıkmamıza neden olabilir.

Dünya giderek kısırlaşmaktadır. Bunda dünyanın giderek kirlenmesi ve teknolojik etkilerin yanında kadınların geç evlenmesi, eğitim ve kariyer hayatları, evlenseler de çocuk istememeleri gibi etkenler oldukça etkilidir. İşte böyle bir ortamda "Var olanın özgür yaşaması mı, yoksa her türlü dehşet göze alınarak dünyaya yeni çocuklar getirmek için çaba harcanması gerekir?" sorusu önplana çıkmaktadır. Tabi her zamanki gibi hükümetler devletin bekası için fertler üzerindeki haklarını gayri insani olsa da uygulamaktan geri durmazlar.Gerçi bu hükümet bir darbeyle başa geçmiştir. Yeni dünyaya getirilecek bireyleri nasıl bir dünyanın içine bırakacaklarını düşünmeden çalışmalara başlarlar. Bir yığın yasakla başlanır işe ilkin, bu yasaklara uymayanlar son nefeslerini duvardaki darağaçlarında verir. Bu yasaklara mutlaka din kılıfı uydurulmalıdır tabi. Her şey törensel bir havada güya tanrının istediği gibi olmalıdır. Doğurgan kadınlar damızlık olarak ayrılır ve komutanların evlerine gönderilir hamile kalsınlar diye. Öyle ya eğer birilerinin çocuğu olacaksa onlar seçilmiş kişiler olmalı. Eşcinseller ya öldürülüyor ya da farklı yollarla cezalandırılıyor. 14–15 yaşındaki çocuklar zorla hiç tanımadıkları insanlarla evlendiriliyor. Bütün bunların yanında kadınların okuması, müzik dinlemesi, tek başına sokağa çıkması gibi bir yığın yasak var.

Herkesin hangi sınıfa ait olduğunu belli eden üniformaları var. Damızlıklar kırmızı, komutan eşleri su yeşili, hizmetliler gri gibi... Farklı kıyaferler giymek yasak. Damızlıkların kendi isimlerini bile kullanmaları yasak, evine gittikleri komutanın adıyla anılıyorlar.

Böyle bir ortamda damızlık olarak bir komutanın evine gönderilien June, eşinden ve kızından ayrılmış. Onlarla yeniden bir araya gelmenin yollarını aramaktadır. Dizide anlatılan onun üzerinden tüm yaşananların hikayesi.

Dizi oldukça etkileyici. Özellikle ilk sezon beni epey hırpaladı diyebilirim. Yaşananları hazmetmek çok çok zor. Bunların hepsi birer kurgu diyebilirsiniz. Ama geçmiş geleneklerimize bakıldığında filmde yer alan bir takım öğelerin bizim kadınlarımıza da dönem dönem uygulandığını görmek mümkün. Beni en çok üzen de bu oldu sanırım. Kadınların bu dünyadaki yerinün ne olduğunu sorgulattı bana tekrar tekrar. Özgür kadını tehlikeli gören zihniyetlerin hala içimizde dolandığını söylemek maalesef mümkün.

Tüm bunlara ek olarak oyunculuklar müthiş. Hele June'nun mimik geçişleri... Oyunculuğuna bayıldım. Yine dizinin genel olarak eski tip konaklarda çekilmesinden dolayı o ihtişam ve mükemmel dizaynlar, evlere giren ışığın çekimde etkili kullanımı sahneleri çok daha başarılı hale getirmiş.
The Handmaid's Tale
filme 9 verdi
0 yorum