up
ara

La Casa De Papel

(2017)

La Casa De Papel Konusu ve Özeti

La Casa De Papel
Bir suç dehası planını gerçekleştirmek üzere polisi ustalıkla yönlendirirken sekiz hırsız, rehineler alarak kendilerini İspanya Kraliyet Darphanesine kilitler.
Yapım: 2017 İspanya
La Casa De Papel dizisi listesinde yer almaktadır.
Derya YILDIRAN

Derya YILDIRAN

@deryayildiran

Çav Bella
S2-B15 'Bu dizi çok büyük mesajlar veriyor. Öncelikle Dali maskeleri sıradan bir seçim değil. Dali Toplum ahlakına ve genel geçer adetlerine aykırı yaşamayı adet edinmiş dahi bir ressamdır. Hiç bir şekilde toplumdan gelen dayatmaları ve doğru yanlış ahlak kurallarını kabul etmemiştir. Maskeler bu aykırılığı temsil ediyor.
Kırmızı tulumlar sosyalizmi (komünizmi) temsil ediyor. Giyenler sosyalist yoldaşlar ve mücadele veriyorlar.
Darphane ve polisler kapitalizmi temsil ediyor. Kapitalizmde para her şeyi belirler. Ahlakı bile para belirler. Yani birileri paraya saldırdığında o kişiler kötü ilan edilir. İşte para saldırıyorlar. Paraya saldırınca silahlı ve görüntülü mekanizmalarıyla kapitalizm saldıranlara savaş açıyor.
Profesör bilimsel bakış açısını ve hesapçılığı sembolize ediyor. Sonuçta bilimsel düşünmek ve hesap yapmak her türlü sorunu yeniyor. Ama aşka yenik düşüyor.
Uzun zamandır böyle anlamlı bir Sosyalizm teması görmedim. Üstelik dizide Salvador Dali’nin taktiği kullanılmış. Siz olayları izliyorsunuz sanıyorsunuz ama her izlediğiniz şeyin derin bir anlamı ve mesajı var.
Berlin’in ölüm sahnesindeki birlikte direneceğiz sözü ve kadınını yanına alıp onla el ele mücadele etmesi de bir çeşit Sosyalist mücadele geleneği. Zaten dizinin teması olan Ciao Bella şarkısı da Sosyalizmin sembolüdür.
Muhteşem bir yapıt. Sadece film ve senaryo olarak değil. Felsefe olarak da muhteşem bir yapıt. Kapitalist sisteme müthiş bir tokat var.'

Dizi için eklenebilecek en güzel inceleme yukarıdakidir. Buna ek olarak diziyi izleyen bizler için birçok çelişkinin bulunduğunu söylemek isterim. Dizinin öğretisi doğrultusunda sosyalist bir tavır hakimdir, ve diziyi izleyen bizler hırsızların(?) destekçisi halindeyiz. Fakat gerçek hayatta kapitalist yaşayan, sistemden memnun olan, belki de ırkçı belki aşırı sağ görüşte kişileriz. Peki diziyi izleyen kim, sokakta dolaşan kim? Bu dizi gerçekten yaşanıyor olsa herkes devlet tarafında olacak ve ölüsünü isteriz diyeceklerdi. Ama dizide birisine bir şey olsa gözyaşları döken, içi burkulan, öfkelenen de bizler değil miyiz? Aynı zamanda duygusal bir toplum olarak dizi yorumlarını incelediğimde mantık çevresinde toplanıp, duygularının esiri olanlara aşırı yüklenme olduğu gördüm. Tabi dizi izleyicileri belki tek tip profilde yorum kişiler olabilir ama bu kısım benim kafamı kurcalıyor yine de. Sanki bu alanda bir gizem var ve benim beynim şu an o alanda yoğunlaşıyor.
Dizi karakterleri açısından bakınca da bir çeşitlilik görüyoruz. Hikayesi birbirlerinden, kişilikleri , yetenekleri birbirinden farklı insanlar görüyoruz. Bu insanların süreç karşısında yaşadığı duygular bence çok güzel gözlemlenip kurgulanmış. Kimse Tokyo'dan stres altındayken aklıselim davranmasını beklemiyordu. Veya Berlin'in duygularına teslim olup planı aksatmasını. Karakterler üzerine çok iyi düşünülmüş.
Diziyi izlerken insanlar çok şey öğreniyor. İyi ki denk gelmişim sana La Casa de Papel :*

KAYNAK: http://www.dizibox1.com/la-casa-de-papel-2-sezon-6-bolum-sezon-finali-izle/
La Casa De Papel
filme 10 verdi
21 beğen · 2 yorum
zeyrek (@zeyrek)
Ben de 1.sezonu yeni bitirdim ve çok beğendim diziyi. Sonda bahsettiğiniz durumda şu da var bence. Bir felsefesi, düşüncesi ya da iyi niyeti olan şeyleri destekleme hissi taşıyoruz. Hiçbirimiz oradaki rehinelerden biri olmak istemeyiz. Ama hırsızların da hikayelerine tanıklık etme fırsatı bulduğumuz için onlara da kendilerince hak veriyoruz. Profesörün kimseye zarar vermeme ve aslında çalmış olmama fikri bize heyecan veriyordur belki. Bir de tabi her zaman ekranda bize yapılan yönlendirmenin de büyük etkisi var. Mesela rehinelerin çoğunu tanımıyor hislerini görmüyoruz filmde ve tanıdığı kişilerle daha çok özdeşim kuruyor.
09.02.18 beğen 1 cevap
Buğra Kağan (@bugrakagan94)
Kapitalist sisteme tokat mı?.Bir diziye fazla anlam yüklememek gerekir.Tam tersine ben de bu dizinin insanın acımasız doğasını gösterdiğini düşünüyorum,hayatta kalma içgüdüsünün gücünü
10.11.18 beğen cevap
Alcyone

Alcyone

@alperckm

Prison Break-Breaking Bad sevenlerin çok seveceği bir dizi
S2-B6 Prison Break bir efsanedir aksi iddaa eden domatestir.Orda bir Michael Scofield vardir ki hayranlık duymamak zor çünkü her detayı , ayrıntıyı önceden görüp hesaplamistir aksi durumda pratik bir cozum yolu getirir.Onda aslında belirsizlik ve kaos dan çıkış yolu vardır.Bu nedenle kendisine bir güven duyarız o varsa iş tamamdır gözüyle bakarız.

Breaking Bad mesela neden efsanedir çünkü toplumda istedigi statüyü edinemeyip öğretmen olan bir dehanın (Walter White) karanlık işlere bulaşıp , kendi statüsünü oluşturduğunu görürüz bir nevi kendini kanitlama ihatiyaci.Nihilzm örneklerini buluruz konuyu uzatmayalım.

Bu dizi de ise bana göre %80 Prison Break %20 Breaking Bad vari ;aslında ait olmadığı bir yerde kendini kanıtlayan (Walter White gibi) , her ihtimali düşünen , dostluğa bağlı yani sözüne sadık (Michael Scofield gibi) bir adamım ülke ekonomisine zarar vermeden, Robin Hood vari bir şekilde yaptığı ,her detayı düşünülmüş bir soygunu ! anlatıyor.Asil önemli tarafi da kapitalizm e eleştiri,sosyalizm ve komünizm e olumlu atıfta bulunmasi.Mesela bir sahnesinde parayla ahlak satın alma konusu değiniliyor daha nice ince mesaj buluyor.

Keşke daha uzun olsaydı lakin 2 sezon toplam 19 bolum .Bitmesi derin bir acı fakat verdiği keyif paha biçilmez.Zekanin on planda olduğu dizileri hep cok sevmişimdir.Tavsiye ederim sonra ahh vahh demeyin.
EK 1
İstenilseydi çok rahat Prison Break e dönüşürdu. 16.02.18
La Casa De Papel
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Bol aşk, bol aksiyon... bir bölüm bitince ikinciyi hemen izlemek istiyorsunuz fakat -burada bir nefes alalım- polis burnunun dibindeyken, hala öpüşmeler, koklaşmalar, rehinlerin rahat tavırları, soyguncuların rahat tavırları... aşırı saçma olan sahneler (mesela keskin nişancıların bile hedefi vuramaması ya da 2 - 3 günde tanıdığın insanla (bir suçlu olmasına rağmen) beraber olmak için hayatını tehlikeye atmak ve suçluya yardım etmek falan. Hırsızların bazılarının hiç profesyonelce hareketler yapmamasına rağmen soygun planına dahil edilmesi. Bir polisin bir suçluyu kollaması falan... evet dizi bol aksiyonlu ama bir o kadar da pembe dizi kıvamında. Özellikle son 6 bölüm (bizde 2. sezon olarak geçiyor) içimi baydı, bitse de gitsek dedirtti. Hele o tünelin dibine kadar gelmiş polisler varken hala birbirlerine sarılan profesör, nairobi, falan gerçekten saçmalıktı. Bir insan ölümün dibindeyken nasıl bu kadar rahat hareket eder anlamakta zorluk çekiyorum.
La Casa De Papel
filme 7 verdi
4 beğen · 1 yorum
Mehmet Ali (@mehmetali276)
Aradığım yorum tam olarak bu.Filmlerde,dizilerde böyle gereksiz ve fazla fazla aşk olması bitse de gitsek dedirtiyor.Bir de dizide çok kontrollü ve zeki gösterilen,bu kadar büyük bir planı olan profesörün en ufak işleri bile kendinin halletmesi saçmaydı.
17.05.18 beğen 2 cevap
sinemasever

sinemasever

@sinemasever

KUSURSUZ
S1-B13 İspanyol yapımı olan dizi 13 bölümden oluşuyor ama devamı gelecek.Soygun konulu dizi Profesör lakaplı adamın öncülüğünde ekip toplanır ekibin her birine şehir ismi verilir ve hedef İspanya Darphenesini soyma.Profesör planı o kadar kusursuz planlamıştır ki polislerden her zaman 2-3 adım önde.Son zamanlarda izlediğim en sürükleyici dizi.Karakterler dolu dolu işlenmiş, hayatı ele alınmış her birine yeterli süre tanınmış kafamda hiç soru işareti kalmadı.Soygun hemen 1. bölümde başlıyor bu çok iyi olmuş hiç sıkmıyor geçmişi dizi aralarında gösteriyorlar aynı zamanda soru işaretide kalmıyor.Dizinin 13 bölümünü 1 günde bitirdim çok keyif aldım izlerken en son Punisher ve Prison Break dizilerinden bu kadar keyif almıştım.Tüm bölümleri Darphanede geçmesine rağmen hiç sıkmıyor konu akıl dolu işlenmiş çok başarılı buldum.
La Casa De Papel
filme 10 verdi
2 beğen · 1 yorum
katilinellerinde (@katilinellerinde)
Bu aralar izlediğim en güzel dizi. çok akıcı ve oldukça başarılı.
25.02.18 beğen cevap
Berna AVCI

Berna AVCI

@bernaavci

Yılın fenomen dizisi olarak tanınıyor olsa da benim için çok farklı bir yere sahip olan İspanyol dizisi. Alt yazısız izleyebildiğim ve İspanyolcamı zorladığım ilk dizi. Keşke hiç bitmese dediğim oturunca 3 bölüm izlettiren oldukça sürükleyici ve akıl zorlayan bir yapımdı benim için.Dizinin içinde polisiye,korku,gerilim,macera,atraksiyon,aşk ne ararsanız var (dans bile var) :)

Zekice planlanmış bir darphane soygununu konu alan dizi şuan için 2 sezondan oluşuyor.3.sezonunun çıkacağı yönünde konuşmalar yapılıyor umarım bizi yanıltmazlar Ve çıkartırlar.

Not:Bu arada Berlin ölmedi kalbimizde yaşıyor
La Casa De Papel
filme 10 verdi
6 beğen · 1 yorum
MEMOLİ (@memoli)
Berlin gerçekten de ölmedi😂
Filmin 3. sezonu çıkacak. Bu resmi olarak duyruldu ve yeni sezonda yeniden Berlin var. Buna ben de çok sevindim. :)
13.01.19 beğen cevap
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

İşler gittikçe çirkinleşecek ve ben buna seyirci kalacak değilim.Ben biraz silahşörümdür.
- Biliyorum.
Ama sen değilsin.Senden bir iyilik istemem gerekiyor.Olaylar başladığında teslim olacaksın.Beyaz bir bayrak al ve teslim ol.İşler karıştığında bu bir yatıştırıcı işlevi görecek.
- İşler karıştığında yanında olacağım.Olaylar başladığında.Yanında olacağım mezara kadar.Ve sana başka bir şeyi daha söyleyeyim.Ben sadece Madrid kazandığında beyaz | bayrağı alıp dışarı çıkarım.
(S02E01)
La Casa De Papel
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 1 yorum
Tirendaz (@tirendaz1453)
barcelonalı heralde :D
31.08.18 beğen cevap
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

İşler gittikçe çirkinleşecek ve ben buna seyirci kalacak değilim.Ben biraz silahşörümdür.
- Biliyorum.
Ama sen değilsin.Senden bir iyilik istemem gerekiyor.Olaylar başladığında teslim olacaksın.Beyaz bir bayrak al ve teslim ol.İşler karıştığında bu bir yatıştırıcı işlevi görecek.
- İşler karıştığında yanında olacağım.Olaylar başladığında.Yanında olacağım mezara kadar.Ve sana başka bir şeyi daha söyleyeyim.Ben sadece Madrid kazandığında beyaz bayrağı alıp dışarı çıkarım.
(S02E01)
La Casa De Papel
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

- - Dünyamın nasıl olması gerekiyor?Bok dolu bir dünya, değil mi?
- İyi bak ona. İyi bak!Birincisi, ona sana zıt bir işçi çok çalışıyor.İkincisi, onun son sevgilisi darphanede CEO'ydu, ve üçüncüsü o çok güzel ve seçkin.Bu kız başka bir seviyeden, oğlum.O Şampiyonlar Ligi'nden, biz de ligten düşecek miyiz, düşmeyecek miyiz bakıyoruz.
- - Yeter! Yeter!Zaten biliyorum!Bok olduğumu, bok gibi | düşünmem gerektiğini ve bok gibi hayal kurmam gerektiğini | zaten biliyorum.
La Casa De Papel
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Fatih Kural

Fatih Kural

@byukalaa

"İstenmeyen hasar" nedir bilir misiniz ? Vietnam Savaşı sırasında ABD ordusunun kullandığı bir terim. "Sivilleri öldürdük " diyecek Taş***ı yokken bunu söylüyorlardı. Bazen suçtan arınmak için kullanılır.
La Casa De Papel
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
cino

cino

@cino

Hayatta öyle anlar vardır durdurmak için insanın elinde bir uzaktan Kuman’da olması gerekir.ama bazen olanlar tüm müstehcenliği ile gerçekleşir ve elinden hiç bir şey gelmez
La Casa De Papel
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
14
DİZİ
Hemen Başlamanız Gereken, 2017'nin En İyi Yabancı Dizileri
İlk sezonu 2017'de başlayan en iyi yabancı dizileri bu listede paylaşıyoruz. Sen de favori 2017 dizini listeye ekle....
Thepensive

Thepensive

@thepensive

 paylaşım fotoğrafı
"Sonuçta, her şeyin mahvolması için aşk iyi bir nedendir."
La Casa De Papel
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum
Paylaşım kuraldışına alınmıştır: Paylaşımlar kompozisyon, kompozisyonlar kitap içermelidir.
Topluluk kurallarını incelemek istersen yardım bölümünde detaylı bilgi alabilirsin.
kibele

kibele

@kibele

Geçmişte aldığımız tüm kararlar bizi kaçınılmaz bir şekilde geleceğe taşır
La Casa De Papel
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum
Paylaşım kuraldışına alınmıştır:
Topluluk kurallarını incelemek istersen yardım bölümünde detaylı bilgi alabilirsin.
Adem Tepe

Adem Tepe

@ademtepe

Alkış 👏 paylaşım fotoğrafı
Alkış 👏
Ben de bunu izleyenler kervanına katıldım. çok güzeldi.
La Casa De Papel
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
LCSDPPL

LCSDPPL

@melek942

 paylaşım fotoğrafı
İzleyeniniz var mı
LA CASA DE PAPEL
La Casa De Papel
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 21 yorum beğen ikon
Fırat (@kimlanbufirat)
Evet
08.07.18 beğen 1 cevap
Milena (@masalperisi)
Izlemeyeni linç ediyorlar
08.07.18 beğen 4 cevap
Yasin Demirtaş (@yasindemirtas)
Keşke geç izleseydim. O zaman 3. Sezonla 2. Sezon arasında beklenecek zamanım olmamış olurdu ?
08.07.18 beğen 1 cevap
Eduşka

Eduşka

@edaa

Netflix Türkiye, La Casa de Papel’in 3. Sezon Tarihini Duyurdu! paylaşım fotoğrafı
Netflix Türkiye, La Casa de Papel’in 3. Sezon Tarihini Duyurdu!
on dönemin en çok konuşulan dizilerinin başında gelen La Casa de Papel’in 3. sezon tarihi Netflix’in resmi Twitter hesabından duyuruldu. Oyuncuların da yer aldığı bir videoyla duyurulan yeni sezon tarihi, 2019 olarak açıklandı. Normalde İspanya’da tek parti halinde yayınlanan diziyi ikiye bölüp iki sezon şeklinde yayınlayan Netflix, 3. sezonu direkt kendilerinin yapacağının da haberini vermiş oldu.


Kaynak : https://twitter.com/netflixturkiye
La Casa De Papel
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 2 yorum beğen ikon
katilinellerinde (@katilinellerinde)
Saklambaç'ın haberine göre, #LaCasaDePapel in yeni sezonunda kadroya bir Türk oyuncunun dahil edilmesi planlanıyor.

Karakterlerin isimlerinin şehir adlarından oluştuğu diziye 'İstanbul' adıyla yeni bir oyuncu katılacağı iddiası ortaya atıldı. Diğer iddiaya göreyse Türk oyuncu, dizinin 2-3 bölümünde konuk oyuncu olarak yer alacak. Yapımcıların kafasındaki en güçlü adayın ise Nesrin Cavadzade olduğu söyleniyor. // @medyatavacom
.
23.04.18 beğen cevap
9.1/10
137 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Diziler
1995
2006
2014
2014
2013