up
ara

La Casa De Papel Dizi İncelemeleri

Derya YILDIRAN

Derya YILDIRAN

@deryayildiran

Çav Bella
S2-B15 'Bu dizi çok büyük mesajlar veriyor. Öncelikle Dali maskeleri sıradan bir seçim değil. Dali Toplum ahlakına ve genel geçer adetlerine aykırı yaşamayı adet edinmiş dahi bir ressamdır. Hiç bir şekilde toplumdan gelen dayatmaları ve doğru yanlış ahlak kurallarını kabul etmemiştir. Maskeler bu aykırılığı temsil ediyor.
Kırmızı tulumlar sosyalizmi (komünizmi) temsil ediyor. Giyenler sosyalist yoldaşlar ve mücadele veriyorlar.
Darphane ve polisler kapitalizmi temsil ediyor. Kapitalizmde para her şeyi belirler. Ahlakı bile para belirler. Yani birileri paraya saldırdığında o kişiler kötü ilan edilir. İşte para saldırıyorlar. Paraya saldırınca silahlı ve görüntülü mekanizmalarıyla kapitalizm saldıranlara savaş açıyor.
Profesör bilimsel bakış açısını ve hesapçılığı sembolize ediyor. Sonuçta bilimsel düşünmek ve hesap yapmak her türlü sorunu yeniyor. Ama aşka yenik düşüyor.
Uzun zamandır böyle anlamlı bir Sosyalizm teması görmedim. Üstelik dizide Salvador Dali’nin taktiği kullanılmış. Siz olayları izliyorsunuz sanıyorsunuz ama her izlediğiniz şeyin derin bir anlamı ve mesajı var.
Berlin’in ölüm sahnesindeki birlikte direneceğiz sözü ve kadınını yanına alıp onla el ele mücadele etmesi de bir çeşit Sosyalist mücadele geleneği. Zaten dizinin teması olan Ciao Bella şarkısı da Sosyalizmin sembolüdür.
Muhteşem bir yapıt. Sadece film ve senaryo olarak değil. Felsefe olarak da muhteşem bir yapıt. Kapitalist sisteme müthiş bir tokat var.'

Dizi için eklenebilecek en güzel inceleme yukarıdakidir. Buna ek olarak diziyi izleyen bizler için birçok çelişkinin bulunduğunu söylemek isterim. Dizinin öğretisi doğrultusunda sosyalist bir tavır hakimdir, ve diziyi izleyen bizler hırsızların(?) destekçisi halindeyiz. Fakat gerçek hayatta kapitalist yaşayan, sistemden memnun olan, belki de ırkçı belki aşırı sağ görüşte kişileriz. Peki diziyi izleyen kim, sokakta dolaşan kim? Bu dizi gerçekten yaşanıyor olsa herkes devlet tarafında olacak ve ölüsünü isteriz diyeceklerdi. Ama dizide birisine bir şey olsa gözyaşları döken, içi burkulan, öfkelenen de bizler değil miyiz? Aynı zamanda duygusal bir toplum olarak dizi yorumlarını incelediğimde mantık çevresinde toplanıp, duygularının esiri olanlara aşırı yüklenme olduğu gördüm. Tabi dizi izleyicileri belki tek tip profilde yorum kişiler olabilir ama bu kısım benim kafamı kurcalıyor yine de. Sanki bu alanda bir gizem var ve benim beynim şu an o alanda yoğunlaşıyor.
Dizi karakterleri açısından bakınca da bir çeşitlilik görüyoruz. Hikayesi birbirlerinden, kişilikleri , yetenekleri birbirinden farklı insanlar görüyoruz. Bu insanların süreç karşısında yaşadığı duygular bence çok güzel gözlemlenip kurgulanmış. Kimse Tokyo'dan stres altındayken aklıselim davranmasını beklemiyordu. Veya Berlin'in duygularına teslim olup planı aksatmasını. Karakterler üzerine çok iyi düşünülmüş.
Diziyi izlerken insanlar çok şey öğreniyor. İyi ki denk gelmişim sana La Casa de Papel :*

KAYNAK: http://www.dizibox1.com/la-casa-de-papel-2-sezon-6-bolum-sezon-finali-izle/
La Casa De Papel
filme 10 verdi
2 yorum
zeyrek (@zeyrek)
Ben de 1.sezonu yeni bitirdim ve çok beğendim diziyi. Sonda bahsettiğiniz durumda şu da var bence. Bir felsefesi, düşüncesi ya da iyi niyeti olan şeyleri destekleme hissi taşıyoruz. Hiçbirimiz oradaki rehinelerden biri olmak istemeyiz. Ama hırsızların da hikayelerine tanıklık etme fırsatı bulduğumuz için onlara da kendilerince hak veriyoruz. Profesörün kimseye zarar vermeme ve aslında çalmış olmama fikri bize heyecan veriyordur belki. Bir de tabi her zaman ekranda bize yapılan yönlendirmenin de büyük etkisi var. Mesela rehinelerin çoğunu tanımıyor hislerini görmüyoruz filmde ve tanıdığı kişilerle daha çok özdeşim kuruyor.
09.02.18 beğen 1 cevap
Buğra Kağan (@bugrakagan94)
Kapitalist sisteme tokat mı?.Bir diziye fazla anlam yüklememek gerekir.Tam tersine ben de bu dizinin insanın acımasız doğasını gösterdiğini düşünüyorum,hayatta kalma içgüdüsünün gücünü
10.11.18 beğen cevap