up
ara

La Casa De Papel Dizi İncelemeleri

Alcyone

Alcyone

@alperckm

Prison Break-Breaking Bad sevenlerin çok seveceği bir dizi
S2-B6 Prison Break bir efsanedir aksi iddaa eden domatestir.Orda bir Michael Scofield vardir ki hayranlık duymamak zor çünkü her detayı , ayrıntıyı önceden görüp hesaplamistir aksi durumda pratik bir cozum yolu getirir.Onda aslında belirsizlik ve kaos dan çıkış yolu vardır.Bu nedenle kendisine bir güven duyarız o varsa iş tamamdır gözüyle bakarız.

Breaking Bad mesela neden efsanedir çünkü toplumda istedigi statüyü edinemeyip öğretmen olan bir dehanın (Walter White) karanlık işlere bulaşıp , kendi statüsünü oluşturduğunu görürüz bir nevi kendini kanitlama ihatiyaci.Nihilzm örneklerini buluruz konuyu uzatmayalım.

Bu dizi de ise bana göre %80 Prison Break %20 Breaking Bad vari ;aslında ait olmadığı bir yerde kendini kanıtlayan (Walter White gibi) , her ihtimali düşünen , dostluğa bağlı yani sözüne sadık (Michael Scofield gibi) bir adamım ülke ekonomisine zarar vermeden, Robin Hood vari bir şekilde yaptığı ,her detayı düşünülmüş bir soygunu ! anlatıyor.Asil önemli tarafi da kapitalizm e eleştiri,sosyalizm ve komünizm e olumlu atıfta bulunmasi.Mesela bir sahnesinde parayla ahlak satın alma konusu değiniliyor daha nice ince mesaj buluyor.

Keşke daha uzun olsaydı lakin 2 sezon toplam 19 bolum .Bitmesi derin bir acı fakat verdiği keyif paha biçilmez.Zekanin on planda olduğu dizileri hep cok sevmişimdir.Tavsiye ederim sonra ahh vahh demeyin.
EK 1
İstenilseydi çok rahat Prison Break e dönüşürdu. 16.02.18
La Casa De Papel
filme 10 verdi
0 yorum