up
ara

Şahsiyet

(2018)

Şahsiyet Konusu ve Özeti

Şahsiyet
Senaryosu Hakan Günday tarafından yazılan baş rollerinde Cansu Dere ve usta oyuncu Haluk Bilginer'in yer aldığı dizi alzheimer hastası olduğunu öğrenen yaşlı bir adamın seri katile dönüşmesini konu ediniyor.
Yapım: 2018 Türkiye
Yönetmenliğini Onur Saylak'ın yaptığı, senaryosunu Hakan Günday'ın yazdığı dizi usta oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Haluk Bilginer, Cansu Dere, Hüseyin Avni Danyal, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu ve Necip Memil gibi isimler yer alıyor dizinin kadrosunda. Alzheimer olduğunu öğrenen Agah (Haluk Bilginer ) seri katile dönüşmesi ve onu durdurmaya çalışan Polis Nerva (Cansu Dere) arasında geçen olayların anlatıldığı polisiye dizi 12.Bölüm ile final yapacaktır.
Buse Menteş

Buse Menteş

@busementes - İstanbul

HATIRLA
Genelde devamını getiremediğim için dizilerden çok film izlerim ama hazır tatile çıkmışken hem uzun zamandır aklımda olan hem de film ve dizi konusunda benden çok daha fazla bilgisi olan bi arkadaşım önerince başladım izlemeye.Dizinin başrol oyuncuları Haluk Bilginer ve Cansu Dere yönetmeni ise Onur Saylak.İzlerken oyunculuğuna hayran kaldığım Haluk Bilginer sanki kendi hayatını yaşıyormuş da birileri de ona farkettirmeden bunu kayda alıyormuşçasına Agah Beyoğlu'nu nam-ı diğer köpeköldüreni canlandırıyor.Cansu Dere ise cinayet şubede çalışan tek kadın polis.Şuana kadar izlediğim en iyi kurguya sahip polisiye gerilim türk dizisi.Üzücü olan tek yanı 12 bölüm sürmesi ancak bizde kaliteli yapılan her şey tadında bırakması gerektiğini biliyor sanırım ki bu dizi de bu kojuda nokta atışı yapmış.İçerik hakkında bilgi vermek istemiyorum çünkü her dakikası ayrı bi sanat ve sadece izlenerek keyfi çıkarılmalı diye düşünüyorum.Şunu söyleyebilirim ki ilk dört beş bölüm seyrinde giderken daha sonrasında olaylar öyle birbirine girip dallanıp budaklanıyor ki yönetmenin hangisini nereye bağlayacağını sonunda ne olacağını çatlayacak derecede merak ediyor insan özellikle de polisiye sevenler.Konusu o kadar güzel ve o kadar güncel ki söyleyemiyorum çünkü işin bütün büyüsü son iki bölümde.Sadece bir polisiye dizisi değil aynı zamanda Türkiye'nin bir kopyasını işlemişler diziye.Bir şarkı var dizide en son size dinletilen tüylerinizi diken diken edecek ve o şarkıyı bir daha ne zaman dinleseniz aklınıza bir sahneyi getirecek bir şarkı.Ben diziyi gözlerim dolu dolu tüylerim diken diken bitirdim ve elimde olsa herkese izletebileceğim bir diziydi.Hala etkisindeyim ve olmaya da devam edeceğim.İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyor ve selamlarımı iletiyorum.
Şahsiyet
filme 10 verdi
10 yorum
Buse Menteş (@busementes)
Eğer aranızda diziyi izlemiş olanlar varsa dizi sonrası fikir alışverişinde bulunmayı ve yorumlarını okumayı çok isterim.
14.02.19 beğen 1 cevap
Ebru (@kubraebru)
Fazla bölümü olmaması sebebiyle kısa sürede bitirilip daha çok hakim olmamızı sağlıyor konuya. Oyunculuklar, olay örgüsü ve uyandırdığı merak çok güzel. Türk yapımı internette yayınlanan en kaliteli dizi bana göre...
14.02.19 beğen 1 cevap
SHADOWMAN (@melankolikruhum)
"Unutmak insana verilmiş en büyük hediyedir" Bu cümle beni benden aldı. Gerçekten öyle, bende bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine izledim ve çok beğendim ancak, final beklediğim gibi bitmedi. Cansu Dere'nin yaşının kısmen büyük olsa bile yaşadığı olayları unutması biraz saçma geldi ancak yaşadığı travmaya bağladım. En azından öyledir heralde dedim. Ve izlememi isteyen arkadaşıma yaptığım yorumu aynen aktarıyorum.

Agah Beyoğlu, kimimizin yaşadığı, kimimizin yaşamaktan korktuğu bir hastalık sahibi. Herkes bu hastalıktan dolayı üzülüp korkacakken, o bunun başına gelmesini fırsat bilip, bugüne kadar içinde tutup da hiç bir şey yapmadığı bir olay için harekete geçme fitilinin ateşlenmesi olarak görmüş.Hangimiz bu kadar insan olabiliriz. Bir şeyler yapılması gerektiği için, o şeyleri yapmamak ve unutup gitmekten korkmuş, ve harekete geçmiş. İçinde bulunduğumuz çarpık sisteme bir eleştiri olduğu gibi, adalet ve hukuk un birbirinden ayrılması gerektiğini son bölümdeki diyaloglar ile oldukça güzel ve net bir şekilde açıklamış.

Agah Beyoğlu, tanımadığı bir çocuk için kendini, inançlarını ve hatta ailesini feda etmiş, bunu kutsal bir çaba ve amaç olarak görüp nevra gibi bir mağduru da bu işe ortak etmiş. Ve bu kadar insanı öldürürken, asla insanlığından, şefkatinden ve sevgisinden ödün vermemiş bir adam. Amacı için asla yoldan çıkmadığı gibi, insan olmaktan da vazgeçmemiş. Hatta daha fazla insan olmaya gayret etmiş...
14.02.19 beğen 1 cevap
Story95

Story95

@kdjfjendnen

Şahsiyeti Hatırla
Öncelikle çok güzel bilgilendirici ve Haluk Bilginerin ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu anladığınız bir dizi.Senaryosu Hakan Günday’a ait. Dizi o kadar kaliteli ki başından sonuna kadar bunu anlayabiliyorsunuz. Takıntılı,yalnızlığı seven -insan sevmeyen- ama çok güzel giyinen-kıyafetlerine bayıldığım-Agah Beyoğluna alzheimer teşhisi konuluyor ve o da bunu geçmişte yaşanmış bir olayın intikamını almak için kullanıyor. Ve böylelikle cinayetler serisi başlıyor... Dizinin en sevdiğim şeylerinden biri toplumsal mesajları haricinde Yaşlılığı ve insanın yabancılaşmasını çok iyi bir şekilde anlatması. “Olacak olan bu hiçbir şey sonsuz değil ve herkes -eğer şanslıysa-bir gün bu durumda olacak” mesajını veriyor.
Ve tabi bir de olayın karşı tarafı ‘polis’ olan ve cinayet ve ipuçlarının gönderildiği Nevra var. Nevranın sevgilisi Ateş dizideki bir diğer üzüldüğüm insan. Ateş idealist bir gazeteciyken hayatın getirdikleriyle normal bir gazeteci oluyor. Ama elbette bu durumdan hiç memnun değil. İdealist insanların uğradıkları kötülüklere maruz kalıyor ne yazık ki..
Sonuç olarak güzel bir dizi.Hayatınızda mutlaka bir kaç defa izlemeniz gereken ve bazı şeyleri “unutmamanız” veya ‘hatırlamanız’ gereken bir dizi.
Şahsiyet
filme 10 verdi
0 yorum
Ömer AKALAN

Ömer AKALAN

@omerakalan - Muğla

S1-B12 izlenilmesi kesin gereken 12 bölümlük tam kıvamında bir Türk dizisidir (ilginç). Böyle yapımlar artmaya devam ederse belki aynı işyerinde birbirine aşık olan zengin kız fakir oğlan (veya tersi) saçmalıklarından kurtuluruz. dizi çok güzel göndermeler mesajlar yapmış öyle şeyler yapmış ki televizyonda yayınlanmamasına şaşmamalı.

bundan sonrası spoiler
.
.
.
.
havada kalmış birkaç durum ve bir adet mantık hatamız bulunuyor.
mesela pazarlamayı yapan ... i tutuklamadılar. sonra yan karakterlerin son hallerini göstermediler, sefa, baş komiser, firuz, zuhal birkaç kişi daha. bunlar ne yaptılar en azından bir geçiş sahnesi olarak gösterselermiş iyiymiş. birkaç ufak tefek şey daha var da onlar o kadar önemli değil. şimdi mantık hatasına geleyim.
10 yaşındaki bir kızın o yaşadığı şeyi, hafızasını zorlasa bile hatırlayamamasını saçma buldum. dizinin sonuna kadar acaba küçükken hafızasını mı kaybetti vs. bir durum mu var diye düşündüm ama yokmuş. burası hariç her şey güzeldi.
Şahsiyet
filme 10 verdi
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek - Samsun

"Şahsiyeti Hatırla"
"Şahsiyeti Hatırla"
Başrolünde Haluk Bilginer'in oynadığı, izlediğim en iyi Türk dizilerinden biri diyebilirim.
Bir adliye personeli emeklisi, alzeimer teşhisi konmuş olan Agah Bey, yıllar önce Kambura diye bir yerde görev yapmış ve yıllarca burada işlenen bir suçu unutamamıştır. Bu suç, yıllarca onun boynuna kambur olmuş ve hastalığını öğrendiğinde her şeyi hatırlayabilecek tek kişi kendisi olduğu için kendi adaletini sağlamaya karar vermiştir. O sırada kamburada büyümüş olan Nevra da polis olmaya karar verir ve bu iki insanın kaderleri birbirine karışır.

"Eğer bir suçu meşru kılmak istiyorsanız o suça olabildiğince fazla kişiyi ortak etmelisiniz."
Dizinin asıl değindiği nokta bu...

Adaletin devlet tarafından korunmadığı ya da korunamadığı durumlarda halkın içinden kendi adaletini sağlamaya çalışanlar çıkar maalesef.
Şahsiyet
filme 10 verdi
0 yorum
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Oyuncu ve artık yönetmenlik olayını da hanesine ekleyen Onur Saylak ve yazar Hakan Günday'ın "Daha"filmindeki gibi bir işbirliği var karşımızda.Dizi alıştığımız Türk dizilerinden biraz daha yavaş seyrediyor.Kadına uygulanan cinsiyet ayrımcılığını ,kadın cinayetleri ve yine kadına şiddet hakkındaki ağır eleştirel konusunu, sevebileceğimiz (65 yaşında ,alzheimera yakalanmış ve adliyede memurken müdahele edemediği yanlışlıkları cinayet işleyerek düzeltmeye karar veren )bir karakter ile gizemli ve yer yer ne olacak heyecanıyla anlatması,başta mükemmel oynayan Haluk Bilginer olmak üzere yan karakterlerin bile çok iyi iş çıkardığı,renklerine ve jeneriğine bile hayran olabileceğiniz bir işle başarması bende cidden hayranlık uyandırdı.Tavsiye ederim şiddetle:))
Şahsiyet
filme 9 verdi
0 yorum
Dokuz yaşındayım, yıl 1961…Annem benim doğum günüm için pasta yapmış. İlk defa o zaman mum üfleyip bir dilek tuttum. Dileğim de şu; o sıralar Yuri Gagarin uzaya çıkan ilk insan olacak. Ben de dedim ki, ne olur beni de yanına alsın…O kadar inandım ki dileğimin gerçekleşeceğine, bir çanta yapıp beklemeye başladım. Güya Sovyet elçiliğinden gelip alacaklar beni. Ama sağdan soldan duyuyorum onlar komünist diye. Diyorlar ki aman komünist onlar. Olsun diyorum, ben de komünist olurum. O sıralarda, bizim giriş katında üniversite öğrencileri oturuyor. Annem onlara da komünist diyor. Biliyorum onlar bizim kömürlükte kitap saklıyor. Ben gittim, yürüttüm bir tane. Nazım Hikmet’in şiirleri. En kısasını buldum ezberledim. Dedim ki şimdi Ruslar gelirse, ben bu şiiri okurum onlara. Onlar da der ki tamam bu da bizden, götürürler beni. Neyse… Tarih 12 Nisan. Uzak mekiği fırlatılacak, Vostok 1 ama hala gelen giden yok. Ben diyorum unuttular herhalde beni. Mekik fırlatıldı, herkes dua ediyor, mekik atmosferi geçsin, uzaya çıksın diye. Bir ben diyorum ki yarı yolda dursun dönsün beni alsın. Belki bir de Amerikalılar, Vostok’un uzaya çıkmaması için dua ediyordu. Neyse… Bütün gün radyonun başında içimden o şiiri okudum:

Başım köpük köpük bulut, içim dışım deniz,
Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda,
Budak budak, şerham şerham ihtiyar bir ceviz.
Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

Ne zaman bu şiiri okusam uzaya gitmiş kadar olurum. 65 yaşıma geldim. Geçen doğum günümde yine bir dilek tuttum, çocuk gibi. Yine imkansız bir dilek tabi. Ne diledim biliyor musunuz? İyi bir insan olmayı.
Şahsiyet
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

Şahsiyet
Dokuz yaşındayım, yıl 1961…Annem benim doğum günüm için pasta yapmış. İlk defa o zaman mum üfleyip bir dilek tuttum. Dileğim de şu; o sıralar Yuri Gagarin uzaya çıkan ilk insan olacak. Ben de dedim ki, ne olur beni de yanına alsın…O kadar inandım ki dileğimin gerçekleşeceğine, bir çanta yapıp beklemeye başladım. Güya Sovyet elçiliğinden gelip alacaklar beni. Ama sağdan soldan duyuyorum onlar komünist diye. Diyorlar ki aman komünist onlar. Olsun diyorum, ben de komünist olurum. O sıralarda, bizim giriş katında üniversite öğrencileri oturuyor. Annem onlara da komünist diyor. Biliyorum onlar bizim kömürlükte kitap saklıyor. Ben gittim, yürüttüm bir tane. Nazım Hikmet’in şiirleri. En kısasını buldum ezberledim. Dedim ki şimdi Ruslar gelirse, ben bu şiiri okurum onlara. Onlar da der ki tamam bu da bizden, götürürler beni. Neyse… Tarih 12 Nisan. Uzak mekiği fırlatılacak, Vostok 1 ama hala gelen giden yok. Ben diyorum unuttular herhalde beni. Mekik fırlatıldı, herkes dua ediyor, mekik atmosferi geçsin, uzaya çıksın diye. Bir ben diyorum ki yarı yolda dursun dönsün beni alsın. Belki bir de Amerikalılar, Vostok’un uzaya çıkmaması için dua ediyordu. Neyse… Bütün gün radyonun başında içimden o şiiri okudum:

Başım köpük köpük bulut, içim dışım deniz,
Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda,
Budak budak, şerham şerham ihtiyar bir ceviz.
Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

Ne zaman bu şiiri okusam uzaya gitmiş kadar olurum. 65 yaşıma geldim. Geçen doğum günümde yine bir dilek tuttum, çocuk gibi. Yine imkansız bir dilek tabi. Ne diledim biliyor musunuz? İyi bir insan olmayı.
Şahsiyet
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
"Vicdan denen şey bağırsak gibidir. Sen uyurken de çalışır. Köreltsen de insaniyetini; işlediğin o korkunç cinayet, çıktığın idam sehpasıdır. Sımsıkı düğüm olur boynunda, kurbanının yağlı urgan gibi elleri. Kimse katil olduğunu bilmese de, her gece kendin asarsın kabuslarında kendini. Bağırsak vicdan gibidir. Derdin boşaltmaksa içini, kendin çekersin ipini. İnsan dener ve yanılır…"
Şahsiyet
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Caner AKTAŞ

Caner AKTAŞ

@caneraktas194

Vicdan denen şey bağırsak gibidir. Sen uyurken de çalışır. Köreltsen de insaniyetini; işlediğin o korkunç cinayet çıktığın, idam sehpasıdır. Sımsıkı düğüm olur boynunda, kurbanının yağlı urgan gibi elleri. Kimse katil olduğunu bilmese de, her gece kendin asarsın kabuslarında kendini...
Şahsiyet
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Asude Bilgi

Asude Bilgi

@asudebilgi

Bu burçlar falan var ya, çok saçma. İnsanın kişiliğini doğum tarihinden anlayamazsın. İnsanın kişiliğini doğum yeri belirler. Bizim Anadolu insanı bunu bilir mesela. Onun için yeni tanıştığı kişiye "Burcun ne?" diye sormaz. "Memleket nere?" diye sorar.

Cemil, Şahsiyet, 6.Bölüm
Şahsiyet
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
En doğru tespit...
20.03.19 beğen cevap
Muallime

Muallime

@auroraborealis - Hatay / Antakya

Çok gülen bir insan uzun süre devam etse gözünden yaş gelir, ağlayan biri uzun süre sonra sinirden güldüğünü hisseder. Hızlı giden arabanın tekerine baksanız ters dönüyor gibi görünür. Haddini aşan her duygu zıttına dönüşür. Haddinden fazla sevdin şimdi nefrete dönüştü..
Şahsiyet
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Haluk Yıldırım (@halukyildirim)
Muazzam
15.04.19 beğen 1 cevap
Mesut Koçak

Mesut Koçak

@mesutkocak - Sivas

 paylaşım fotoğrafı
Hâliyet i rûhiyem
Şahsiyet
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Paylaşım kuraldışına alınmıştır: Yüz görünmeyen ve konsept dışı fotoğraflar kuraldışıdır.
Topluluk kurallarını incelemek istersen yardım bölümünde detaylı bilgi alabilirsin.
Necdet

Necdet

@necdet - Ankara

Şahsiyet paylaşım fotoğrafı
Şahsiyet
Şahsiyet Türk tarihinin en iyi dizilerinden birisi olarak kalacaktır.
Şahsiyet
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
nilüfer altay

nilüfer altay

@niluferaltay

 paylaşım fotoğrafı
Mutlaka izlenmesi gereken bir dizi şiddetle tavsiye ederim 😀
Şahsiyet
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 yorum
Paylaşım kuraldışına alınmıştır: Resimli alıntı, illüstrasyon, karikatür paylaşmak kuraldışıdır.
Topluluk kurallarını incelemek istersen yardım bölümünde detaylı bilgi alabilirsin.
9.5/10
96 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Diziler
2015
2014
2006
2013