up
ara

Chernobyl

Çernobil (2019)

Chernobyl Konusu ve Özeti

Chernobyl
Chernobyl dizisini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur dizi hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yapım: 2019
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Söylediğimiz her yalanla gerçeğe borçlanırız ve eninde sonunda o borç ödenir.
26 Nisan1986’da Rusya’ya bağlı Ukrayna’nın Pripyat şehrinde yaşanan Çernobil nükleer kazasının saklı gerçeklerinin anlatıldığı hbo'nun 5 bölümden oluşan belgesel niteliğindeki mini dizisi.

Her şeyden önce dizinin inanılmaz etkileyici bir atmosferi var, o kadar gerçekçi ki görüntüler sanki haber programından alınmış gibi..İzlerken Rusya’da hatta o reaktörde geziniyormuş gibi hissedip soluksuz kalıyor, radyasyon üzerinize bulaşmış gibi bir gerginlik hissediyorsunuz tüm bölümler boyunca. Oyuncuların performansları da mükemmel, gerçek karakterlere olan benzerlikleri ise inanılmaz. Özelikle Diatlov. (5. Bölüm sonunda gösteriliyor.) Senaryo, kurgu, görüntü, ses, oyunculuklar.. Kısaca her şeyiyle mükemmel bir diziydi.

İlk üç bölüm, kaos ve gerilim, 4.bölüm dram, 5.bölüm ise gerçek bir efsaneydi. Her bölümle ilgili söylenecek çok şey var aslında ama o kadar yaşayarak izledim ki, not almadım şimdi de ayrıntıları hatırlamıyorum. :) Ama halktan insanların normal yaşamlarına ilişkin biraz daha ayrıntı verilseydi, daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Hayvanların itlafı kadar bile gösterilmedi insanların yerinden yurdundan ayrılışları, evlerini terk edişleri.. Yaşlı teyzenin radyasyon karşısındaki tutumu ise hiç yabancı gelmedi. Bizde olsaydı böyle bir patlama, değil 82 yaşında 22 yaşındaki insanımız bile öyle düşünürdü. O kadar benzer ki toplumsal karakterimiz. Sadece bu konuda değil tabi, olayları politik çıkarlar doğrultusunda örtbas etme, yanlışı görmezden gelme, suçu kabullenmeme, liyakatsiz kişilerin kilit noktalarda oluşu ( Ayakkabı fabrikasında işçi iken, geldiği politik konumdaki kişinin, olayların seyrini değiştirecek kararı), tedbirsizlik, vurdumduymazlık.. Diziyi izlerken bu kadar gerilmemin sebebi; olası bir durumda bizde durumun benzer ama çok daha korkunç olacağına dair tahminlerimdi. Rusya bizden her anlamda bir tık daha iyi sonuçta.. ve radyasyon.. Bu görünmez ama yeryüzündeki en büyük tehlikenin tahribat gücü ile ilgili, diziden 2 replik bir ipucu verir sanırım:

"Bir RBMK reaktörü yakıt olarak Uranyum 235'i kullanır. U235 'in her atomu bir mermi gibidir. Neredeyse ışık hızında hareket eder ve yoluna çıkan her şeyi deler geçer. Ağaç, metal, beton. et.. U235' in her gramında bu atomdan milyar trilyon tane vardır, sadece 1 gramında. Çernobilde ise 3 milyon gramdan fazla var ve şu anda orası yanıyor. Rüzgarlar radyoaktif kalıntıları kıtanın her tarafına taşıyacak, yağmur onları üzerimize indirecek. Yani 3 milyon milyar trilyon tane mermi nefes aldığımız havada içtiğimiz suda, yediğimiz yiyecekte olacak. Bu mermilerin çoğu yüzyıl boyunca durmayacak, bazıları 50.000 yıl boyunca durmayacak."

Patlamadan sonra tüm gerçekleri halktan, ve dünyadan saklayan SSCB hükümeti yayılan radyasyonun 3 röntgen olduğunu duyurmuş. Konuyla ilgili replik ( ve gerçekte olan) ise şöyle:

- 3 röntgen değil, 15.000 röntgen.
- Bu değerin anlamı ne?
- Bu çekirdek açıkta demek. Yani gözlerimizle gördüğümüz yangın Hiroşima'ya atılan bombanın 2 katı radyasyon yayıyor. Üstelik her saatte bir. Patlamanın üzerinden 20 saat geçti bu 40 bomba demek, yarın 48 bomba olacak ve durmayacak. Ne bir hafta ne bir ayda. Kıtanın tamamı ölene kadar yanacak ve zehrini yayacak.

O zamanki ismiyle SSCB, olayları öylesine örtbas etmiş ki ölen insan sayısı 93.000 leri bulmuşken ( hastaların sayısının 600.000 den fazla olduğu söyleniyor, sadece kayıtlı olanlar) Rusya'nın resmi kayıtlarında ölen insan sayısı 31. Evet 31. Gerisini düşünmek bile istemiyor insan.

Dediğim gibi dizi hakkında söylenecek çok şey var ama bu kadarıyla bile uzun bir inceleme oldu. Bölüm bölüm inceleme yazılsa daha iyi olurdu sanıyorum. Son olarak Legasov ve Boris Scherbina ‘nın çırpınışları, yaptıkları ve dostlukları ile içiniz ısınırken, yaşananların bir kurgu değil de gerçeğin ta kendisi olduğunu düşünüp gerilmekten kaskatı olmak ama bu tarihi olayın ayrıntılarını da öğrenmek istiyorsanız mutlaka izleyin.. Dizideki bir replikte geçtiği gibi:

“Bu gezegende böyle bir şey daha önce hiç olmadı.”
Chernobyl
filme 10 verdi
3 yorum
Alaattin Barındık (@alaattinbarindik)
Bu dizinin müziklerinden radyasyonun bestelenebilir bir şey olduğunu anladık
15.07.19 beğen 2 cevap
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

S1-B1 26 Nisan 1986 tarihinde SSCB yönetimindeki( şu an Ukrayna sınırları içersinde) Çernobil bölgesinde büyük bir nükleer facia meydana geldi. Bu faciaya dair birçok şey duymuşuzdur şimdiye kadar. Hele de benim gibi Karadeniz Bölgesi'nde büyüdüyseniz bu facianın etkilerine dair daha fazla şey duyarsınız. O dönem Türkiye'den fındık ve çay alımını bırakan ülkelerin olduğunu biliyoruz. Artan kanser vakaları da hesaba katılırsa...

Yaşanan felaketin ne denli büyük olduğunu anlamak insanı dehşete düşürüyor. Yaşanan patlamaya ilk etapta maruz kalan işçilerin ve itfaiyecilerin yüksek radyasyonla vücutlarında meydana gelen değişimler, çevrede yaşayan insanların olayı sadece bir yangın olarak değerlendirip yangından rüzgarla etrafa yayılan küllere maruz kalmaları, ölen hayvanlar ve o bölgede bulunanların kısa süre içerisinde kansere yakalanacakları gerçeği...

Siyasilerin ilk etapta olayın ciddiyetini kabullenemeyip olayın üstünü örtme çabaları zaman kaybından öteye götürmüyor kimseyi. Filmin Amerikan yapımı olmasından dolayı SSCB ile ilgili eleştiri unsuru olabilecek hiçbir noktayı kaçırmak istemeyecekleri gerçeğini aklımdan çıkarmayarak izledim yine de ben filmi. O yüzden siyasilerin tavırları konusuna fazla takılmamaya çalıştım.

İşin nükleer enerji gerçekten önemli mi kısmına geldiğimizde yeni dünyanın arzuladığı yaşam standartları o kadar yükseldi ki her türlü çevre felaketi ve kirliliği ihtimaline karşı bu büyük riski göze alarak tüm dünya nükleer enerjiyi tercih ediyor ya da etmek zorunda kalıyor. Çernobilde patlayan çekirdeğin sıcaklığını hala yaydığı ve etkilerinin filmde tahmin edilen 24 bin yıl ama belki de daha fazla süre sürdürecek oluşu gelecek kuşaklara nasıl bir miras bıraktığımız konusunda düşündürüyor insanı... Dünya, patlamaya hazır bir bomba mı gerçekten?
Chernobyl
filme 10 verdi
0 yorum
can yılmaz

can yılmaz

@canylmaz

Felaketin İç Yüzü
Dizi ileride bayağı haşır neşir olacağımız ana karakterin intihar notunu yazmasıyla başlıyor.Devamında dizi sizi direkt patlama gecesine götürüyor ve o dakikadan beri sizi gerim gerim germeye başlıyor.Kullanılan müzikler,ışık,oyuncuların yüz ifadesi,kurgudaki ilerleyiş,diyaloglardaki ses tonları vs. gerçekten sizi olayın içine alıyor ve durumun vehametini gerçekten anlamanızı sağlıyor.Dizi boyuncu dizide gerilim,endişe,korku,belirsizlik devamlı var ve çok iyi işlenmiş.Felaketin görünmeyen yüzünü ve patlamanın sebeplerini izleyiciye gayet anlaşılır ve basit bir şekilde anlatıyor.Anlatmakla kalmayıp içine çekiyor.Cidden gerçekçiliğe yakın.Ayrıca Sovyet Dönemini çok iyi yansıtmışlar.Tabi bunu yaparken bir Sovyet karşıtlığı var ve Sovyet rejiminin hatalarını ön plana çıkararak yapmışlar ama bu da normal sonuçta Amerikan yapımı ve bir felaketi anlatıyor övücek hali yok.İşin siyasi boyutuna da değiniyor ve yapılan ihmaller,hükümetin örtbaslarını gösteriyor.Felaketi 5 bölümde önemli noktalara değinerek bilinmeyenleri anlatarak insanların psikolojisini izleyiciye çok iyi geçirerek anlatıyor.Akıcılık konusunda sıkıntı çekebilirsiniz.Bazı yerlerde sahneler uzun tutulmuş ama anlatılan şeyi pekiştirmek amacıyla yapılmış.Cast ekibine ayrı parantez açıyorum çünkü dizideki mekanlar ve kişiler gerçektekilerle çok büyük miktarda uyuşuyor.Son olarak bu kadar övüp de izlemenizi tavsiye ederim yazmaya gerek yok ama izlerseniz hiç pişman olmazsınız.
Chernobyl
filme 10 verdi
1 yorum
zeyrek (@zeyrek)
🌸
19.06.19 beğen 1 cevap
Story95

Story95

@kdjfjendnen

Gerçekler açığa çıkmaya mahkumdur..
“Adil bir dünyada yalanlarım için yargılanırdım, gerçeklerim için değil.” Böyle diyor Valery Legasov. O kadar güzel bir cümle ki. Bütün haksızlıkları özetler biçimde.
Dizi son zamanlarda popüler olmuş, hatta uğruna geziler düzenlenen bir dizi.
Bana göre ağır bir diziydi. Ancak çok şey öğrendim. İnsanın böyle diziler izleyince atom mühendisi falan olası gelmiyor değil hani ama riskleri düşününce insan hemen vazgeçiyor tabi. Nükleer Santralin patlamasının nedeni ise hepimizin bildiği gibi
ihmalkarlık,işini doğru düzgün yapmayan kalifiyesiz elemanlar,ve devletin ucuz mal kullanmasıyla oluşan ihmalkarlık,ihmalkarlık,ihmalkarlık.. ve olan yine insanlara oluyor elbette. Bir de işçilere. Sovyetlerin bu kadar gururlu olması sinirimi bozdu.
Sonuç olarak etkileyici bir diziydi. Bir de böyle patlama falan olursa sakın dışarı çıkmayın.iyi seyirler:)
Chernobyl
diziye puan vermedi
0 yorum
Tolga Özdemir

Tolga Özdemir

@haziran

Diziyi izlerken Radyasyona maruz kalıyorsunuz
Konusu itibariyle geçmiş tarihte olsa da yakın gelecekte bizi ilgilendirecek konu seçilmiş bu sebepten dizi bize çok uzak değil

Kostüm,Makyaj,dekorasyon sizi o döneme o ona götürüyor

Kamera açıları bence çok güzel bazı yerlerde sanki o döneme ait fotoğraf karesine bakıyor hissi yaratıyor

Oyunculuk gayet başarılı,oyuncuların yüzünde ki endişe,ölüm korkusu size sirayet ediyor,ister istemez oyuncuyla özdeşim kurup,empati yapıyorsunuz

Son olarak dizinin an itibariyle 4. bölümünü izlemiş biri olarak umarım gerisi gelir ama konusu sebebiyle 5-6 sezonluk bir dizi olacağını sanmıyorum.
Chernobyl
filme 9 verdi
5 yorum
Pta (@vertov)
Mini- dizi bu 5 bölüm tamamı , haftaya bitiyor maalesef
29.05.19 beğen cevap
Ayla Eşiyok (@aylaesiyok)
Dizi yi nerden izleyebilirim
29.05.19 beğen cevap
Enes Ünlü (@enesunlu525)
Öncelikle HBO'nun dizisi olması beni geriye çekiyor ancak ilgimi çeken bie konuya sahip olması sebebiyle içimde bir merakta uyandırmıyor değil. Sorum ise izleyenler için, dizi daha çok belgesel tadında öğretici kaygı içerisindeyse başlamayı düşünüyorum, ancak yaşanmış bu felaket üzerinden bir hikaye anlatma çabasındaysa uzak durmaya devam edeceğim sanırım.
29.05.19 beğen cevap
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

- İşte bu yüzden dünya, bilim insanlarını sevmiyor. Bir hastalık olduğunda neredeler? Laboratuvarlarında. Kafalarını kitaplarına gömüyorlar. Ama bir sorun olmadığında her yerdeler, korku yayıyorlar.

-Çernobilden haberim var. Çekirdeğin kısmen ya da tamamen açığa çıktığını biliyorum. Hemen iyot hapları dağıtmaz ve bu şehri tahliye etmezseniz yüz binlerce insan kanser olacak.

-Çernobilde bir kaza yaşandı ama bana bir sorun olmadığı bildirildi.

-Bir sorun olduğunu söylüyorum.

- Kendi fikrimi sizinkine tercih ederim.

-Ben bir nükleer fizikçiyim. Siz sekreter yardımcısı omadan önce bir ayakkabı fabrikasında çalışıyordunuz.

- Evet,bir ayakkabı fabrikasında çalışıyordum ve şimdi yönetimdeyim.
Chernobyl
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Bir RBMK reaktörü yakıt olarak Uranyum 235'i kullanır. U235 'in her atomu bir mermi gibidir. Neredeyse ışık hızında hareket eder ve yoluna çıkan her şeyi deler geçer. Ağaç, metal, beton. et.. U2352' in her gramında bu atomdan milyar trilyon tane vardır, sadece 1 gramında. Çernobilde ise 3 milyon gramdan fazla var ve şu anda orası yanıyor. Rüzgarlar radyoaktif kalıntıları kıtanın her tarafına taşıyacak, yağmur onları üzerimize indirecek. Yani 3 milyon milyar trilyon tane mermi nefes aldığımız havada içtiğimiz suda, yediğimiz yiyecekte olacak. Bu mermilerin çoğu yüzyıl boyunca durmayacak, bazıları 50.000 yıl boyunca durmayacak.
Chernobyl
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

-... O bir itfaiyeciydi. kazadan iki hafta sonra öldü. Dul eşini yakından takip ediyordum. Hamileydi. Doğurdu. Bir kız. Ama bebek 4 saat yasamış. Radyasyon anneyi öldürmüş ama onu yerine radyasyonu bebek özümsemiş. Yaşadığımız coğrafyada bebekler annelerini korumak için ölmek zorunda kalıyor. Kahrolsun anlaşma..! Kahrolsun hayatlarımız.! Biri gerçeği söylemeye başlamalı..!
Chernobyl
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Chernobyl
- 3 röntgen değil, 15.000 röntgen.

- Bu değerin anlamı ne?

- Bu çekirdek açıkta demek. Yani gözlerimizle gördüğümüz yangın Hiroşima'ya atılan bombanın 2 katı radyasyon yayıyor. Üstelik her saatte bir. Patlamanın üzerinden 20 saat geçti bu 40 bomba demek, yarın 48 bomba olacak ve durmayacak. Ne bir hafta ne bir ayda. Kıtanın tamamı ölene kadar yanacak ve zehrini yayacak.
Chernobyl
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

- 3 röntgen değil, 15.000 röntgen.
- Bu değerin anlamı ne?
- Bu çekirdek açıkta demek. Yani gözlerimizle gördüğümüz yangın Hiroşima'ya atılan bombanın 2 katı radyasyon yayıyor. ve bu her saatte bir. Patlamanın üzerinden 20 saat geçti bu 40 bomba demek, yarın 48 bomba olacak ve durmayacak. Ne bir hafta ne bir ayda. Kıtanın tamamı ölene kadar yanacak ve zehrini yayacak.
Chernobyl
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
nilay

nilay

@bookislove

izlemeyi düşündüğüm dizi ama başlasam mi emin değilim..
Chernobyl
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
mert (@mertko)
Başla güzel. Kısa zaten sıkılmazsın
16.07.19 beğen 1 cevap
ahmet kumru

ahmet kumru

@ahmetkumru

Duyuru paylaşım fotoğrafı
Duyuru
HBO Game of thorones un yerini dolduracak diziyi buldu 👨🏻‍🚒👨🏻‍🔬👨🏼‍🔬👨🏾‍🔬👨🏻‍🚒👨🏻‍🚒
Chernobyl
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
9.3/10
31 oy
Sence kaç puan almalı?
0