up
ara

Avrupa Yakası

(2004)

Avrupa Yakası Konusu ve Özeti

Avrupa Yakası
Komedi yapmak zordur aslında; küfürsüz, düzeyli komedi yapmak daha da zordur. Avrupa Yakası, bunu başarabilen ender dizilerdendir. Dizide, İstanbul'un ünlü dergilerinden biri olan Avrupa Yakası dergisinin ofisinde çalışanların başlarından geçen komik olaylar ele alınmaktadır.
Yapım: 2004 Türkiye
Sezon 1 / Türkiye - 2004
Aslı, 29 buçuk yaşındadır ve henüz evlenmek için uygun erkeği bulamamıştır! Türkiye'nin en havalı , en batılı moda dergisi Avrupa Yakası'nda çalışan Aslı'nın babası, İstanbul'un 70'li 80'li yıllarının muhallebeci kralı olan Tahsin Bey'dir! Hem anne hemde otoriter baba, kızlarının evlenmesini ölesiye isterken, zaman zaman kendilerine uygun damat adayları da bulmaktadırlar. Aslı'nın sürekli didiştiği ağabeyi, gerçek sahtekar Volkan'ın hayattaki tek hedefiyse, kaset yapıp Özcan Deniz olmaktır! Bir yanda derginin süslü, seksi editörü Fatoş, moda editörü vejeteryan Yaprak, patronun şımarık kızı Selin, ofis boy Şeyhsuvar ve hep birlikte yaşadıkları zengin, afili, şık Nişantaşı hayatı, diğer yanda ailesi arasında kalan Aslı'nın işi zordur. Üstelik aşık olduğu erkek, ne de ağabeyi Volkan işini kolaylaştıracağa benzememektedir. Üstelik kısa bira süre sonra aileye katılacak olan yeni sürpriz akrabalar, Aslı'ya bu hayatını bile aratacaklardır.

Sezon 2 / Türkiye - 2005
II. Sezonda Volkan için işler iyi gitmez. Yaprak ve Selin'den birini seçmeye çalışır, fakat kararsız kalır. Diğer yandan Tacettin, Aslı'yı istemeye gelir. Bunu gören Cem ise, Tacettin'in hakaretine dayanamayıp kızı ister. Tahsin bey, tercihini Cem'den yana kullanır. Volkan ise, sonunda Selin'le evlenmeye karar verir. Fakat, sezon finalinde gelişen aksilikler sonucunda Volkan, Selin'le evlenmekten vazgeçer. Bu arada, Volkan'ın eski sevgilisi Yaprak ve Selin'in eski sevgilisi Kubilay arasında bir aşk başlarken, Volkan ise II. Sezonda şöhret basamaklarını hızla çıkmaya başlamıştır.

Sezon 3 / Türkiye - 2006
III. Sezonda dergiye sapık, sarkıntı, psikopat, mıymıntı idare müdürü Burhan Altıntop katılır. Bu adam, Selin'le iyi anlaşırken, derginin diğer kızları Yaprak, Fatoş ve Aslı'ya cinsel tacizde bulunur. Yalnız bu kadarla da iş sınırlı değildir. Burhan, Tahsin Sütçüoğlu'nun kızkardeşi Hamiyet'in evine yerleşir. Diğer taraftan, Cem niyetini belirtmek için emekli diplomat olan babası Zampara Bülent ve Annesi Sedef'i İstanbul'a çağırır. Volkan, ününü pekiştirmeye devam eder ve albüm çıkarır. Kubilay'ın ise sokaklarda sürünen, dilenci kılıklı, aç, sefil ve fakir bir ikiz kardeşi olduğu ortaya çıkar. Volkan ise, 32 yaşına gelmesine rağmen askere gitmemiştir. Bu durumda askere çağrılır. Sezon finalinde Volkan apar topar askere götürülür. Selin'de onunla gider. Nedeni, Selin'le Volkan ebeveynlerinden habersiz evlenirler. Çaycı Şesu ise işten atılır.

Sezon 4 / Türkiye - 2007
Avrupa Yakası'nda maceralar, aşklar, entrikalar ve bol kahkaha devam ediyor! Sütçüoğlu ailesinin fertleri Tahsin bey, İffet hanım, Aslı, Cem, Makbule ve Sacit, ayrıca kurtulamadıkları komşuları Burhan Altıntop, bu yıl tempolu günler yaşayacaklar. Ofiste Kubilay, Fatoş, Yaprak, Tanrıverdi, Sadettin Bey ve ayrıca derginin yarısını satın alarak ortalığı karıştıracak görgüsüz sosyetik Şahika (Binnur Kaya), hayatınızın vazgeçilmezleri olmaya devam edecekler. Sertaç ve Tacettin muhallebicide kaldırım mühendisliğini sürdürürken, kapıcı dairesinde de hareketlilikvar: Sabit Efendi ve ailesine Hediye Teyze'nin erkek kardeşi Cesur (Gürgen Öz)katılınca, apartman tadından yenmeyecek! Bu arada Cem'in snob anne ve babası Bülent Bey ve Sedef Hanım mahallenin demirbaşları arasında olmaya devam edecekler. Gülse Birsel'in kaleminden Avrupa Yakası, vazgeçilmez kadrosu ve yeni oyuncularıyla, bu yıl da bomba etkisi yaratacak!

Sezon 5 / Türkiye - 2008
Sacit'in Amerika'da paraları kumarda yediğini sanan Zeynep, İstanbul'a geri döner. Bu arada Gaffur, köye 'marangozluk öğrenmeye' gider. Ayrıca derginin P'sini satın alan Koçarslanlı ailesinin kızı Şahika Koçarslanlı (Binnur Kaya) ve Gaffur, Zeynep ve Nilay'ın dayısı Cesur da (Gürgen Öz) kadroya katılır. Sacit Amerika'ya kaçmasından dolayı kırgın olduğu ailesini kumarda sonradan kazandığı paraları hastaneye bağışlayarak affettirir. Zeynep'le ilişkisinin anlaşılmamasını isteyen Sacit, Şahika ile sevgili rolü oynar. Şahika'ddan iğrenen Sacit, Şahika'nın amcaoğlu Osman ile tanışır. Osman bir mafya-işadamı olduğundan Sacit'i evlenmeye zorlar. Sonra Sacit manken zaafı olduğundan bir iddia sonucu defileye çıkan Şahika'ya aşık olur. Şahika ise onu seven Burhan ve Cesur ile sonradan arkadaş olurlar. Sacit-Şahika ilişkisini kıskanan Sertaç, Şahika'yı en zayıf noktasından; 'yemekten' vurarak onu kaba gösterir. Bundan dolayı tekrar Zeynep'e dönen Sacit, Zeynep'in babasını kaçamakta yakalayıp eline koz geçirir. Bu arada Osman ile Aslı arasında yakınlaşmalar başlar. Aslı ile Cem boşanmanın eşiğine gelmişlerdir. Bu arada Cem'den çocuk isteyen Victoria tekrar döner ve boşandıktan sonra evlenmeye karar verirler. Burhan ile Makbule arası git gide ısındığından Burhan, yukarıya taşınır ve evi Cem'e kalır. Aslı da Osman'ı bir koz gibi kullanıp hoşlanmaya başlar. Cem ise Aslı'ya Osman'ın mafya yüzünü göstermeye çalışır. Aslı ile Cem boşanmak için mahkemeye çıkarlar. Cem'in şahidi Kubilay heyecandan bayılır. Aslı'nın şahidi Burhan Altıntop ise Aslı'nın kendisine yapılan çok ağır şakanın fikir babası olduğunu öğrenir ve planlananın tam tersi ifade verir. Cem de mahkemeye sonra gelen Osman'ı görünce Aslı'ya inat için boşanmaktan vazgeçer. Bu yüzden Aslı ve Osman gizli gizli buluşmak zorundadır. Çünkü Tahsin Sütçüoğlu Aslı'nın boşanmadan kimseyle görüşemeyeceğini söyler. Bu arada Hediye, Sabit Efendi'yi kaçamakta yakalayıp evinden atmıştır.Osman,Şahika'yla Sacit'in görüşmeyeceğini söyler. Tahsin, İffet'le tartışarak evi terk eder. Artık Tahsin Cem'ci, İffet de Osman'cıdır. Makbule, İzzet'e kaçar ve çocuklara uslu durmazlarsa onları sokağa atacağını söyler.Bu arada Koçarslanlı ailesi Şahika'nın Sacit'le görüşmesini engeller.Şahika da Sütçüoğlu ailesinin evine kaçar ve Hediye'nin(Gaffur, Zeynep ve Nilay'ın annesi) ona yaptığı sabotajlarla evine geri dönmeye karar verir. Burhan sağır bir öğretmenden şan dersleri almaya başlar ve sesinin iğrençtende öte olduğunu öğrenince gitmeye karar verir ama sonra verdiği bir konserle bu karardan vaz geçer. Ardından İzzet Osman'a yardım eder, araları düzelir. Erkekler, ofiste spor yapmaya başlar ve kızlar sıkılarak muhullebicide çalışmaya başlar.

Sezon 6 / Türkiye - 2009

Dizinin altıncı sezonu 24 Eylül 2008 tarihinde atv ekranlarında yayınlandı. Binnur Kaya'nın iki karakter birden (Dilber Hala ve Şahika) canlandırdığı sezonda İfo, Bursa'ya gitmiştir. Sütçüoğlu apartmanına taşınan Dilber Hala, Tahsin beye yakınlaşmaya başlar.Taki bu Tahsin Amca rolünde olan Gazanfer Özcan'ın vefatına kadar sürer.Bu yüzden diziye Makbule'nin anne ve babası rolünde olan Müşfik Kenter ve Gönül Ülkü kadroya katılır.Ve Ata Demirer de Binnur Kaya gibi iki karakter birden oynamaya başlar.Diğer karakteri Azimdir. 6. sezonda Volkan'ın askerden dönmesi,Şahika ve Volkan aşkı,Burhan'ın Makbule'den kaçması, Osman ile Aslı'nın birlikteliği gibi konular işlenmektedir.

Dizi 190. bölümde ekranlara veda etti.
Avrupa Yakası dizisi listesinde yer almaktadır.
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Gülmek
Zamanının en güzel dizilerinden biriydi.Karakterler öyle oturmuştu ki artık gercek isimlerini unutur olmustuk .Eglenceli ve güzel espirileriyle izlenmeye deger dizilerden biri işte Avrupa Yakası. Denk geldikçe eski bölümlerini de izler eglenirim.Nişantaşı'nda yaşayan dört kişilik Sütçüoğlu ailesiyle çevresindekilerin başlarından geçen komik olayları konu alan Avrupa Yakası dizisini, yıllardır izlemeye alışmıştık.Aslı ve Volkan'ın çekişmeleri, sevinçleri aile içinde ki durumları beraberinde sevgilileri,arkadasları ve çevrelerinde ki bir çok insanla tam kadro bir dizi idi. Döneminde izleyemeyen varsa izlesin emini,m çok eğlenceli gelecektir.
Avrupa Yakası
filme 10 verdi
0 yorum
Ömer AKALAN

Ömer AKALAN

@omerakalan - Muğla

S8-B16 https://www.youtube.com/watch?v=P-xKm_cnqyY&t=773s

bu kedili bölümü her aklıma geldiğimde izlerim çok sağlam bir bölüm llsdflsdfldsflds. dizi için yapılacak bir yorum yok zaten küçükken de izlerdim halen de izlerim. geçen yıl ailecek televizyona bağlayıp izliyorduk.

7 yıldız vermemin sebebi bazı bölümlerin yarısının boş boş danslarla düşüncelerle geçmesi aşırı sıkılıyordum izlerken hatta pas geçiyordum.
Avrupa Yakası
filme 7 verdi
0 yorum
kebikec

kebikec

@kebikecdiyari - İstanbul

döneminin, bu tarz dizi bakımından en iyisiydi herhalde. gürse birsel'in müthiş zekası ve sürükleyici olması bizi tamamiyle ekran başına bağlıyordu.

birde;
'ya internetten izlerim, şimdi boşver' diyemediğimiz için de uzun sürdü. reytingler hep tavan idi.
senaryonun tekrara düşmemesi ve bunlara da etken tabi.

*oyuncuklar ise, söz söylenmeyecek derecede.
Avrupa Yakası
filme 10 verdi
0 yorum
Ne Oldum

Ne Oldum

@neoldum - İstanbul

Akla gelen ilk karakter hiç şüphesiz Burhan Altıntop’tur. Hala da Yemekteyiz bölümlerini izler izler dururum. Son iki sezon karakterleriyle dizi adeta kendini bulmuştur ve zirvedeyken bitmiştir. Özleyeceğiz Sütçüoğlu rezidansını.
Avrupa Yakası
filme 9 verdi
1 yorum
ne önemi var (@doctor)
İzlediğim en iyi türkkomedi dizilerimden biridir(leylamecnun, kardeş payı)
17.12.18 beğen cevap
dila boran

dila boran

@dilaboran - Diyarbakır

Çok seviyorum
S6-B127 Canım mı sıkkın moralim mi bozuk açıp açıp izliyorum bu diziyi.2 defa bitirdim.Hala doyamıyorum.Evde sıkılınca boş vaktiniz olunca kafa dağıtıp gülmek için iyi bi seçim.
Avrupa Yakası
filme 10 verdi
0 yorum
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem - İstanbul

Avrupa Yakası
https://youtu.be/lh2PWvA9fK0

Şahika:Ayy kendime geldim bebeğim yaa.Sağol kız.
Zeynep:Afiyet olsun.
Şahika:Ohh.Bak şimdi yaa.Yaa kızım sen neden yedirdin bana koca sandivici.
Zeynep:Nee?
Şahika:Yaa arkadaşım ben rejimdeyim.getirmissin koskoca ekmeği sabotaj gibi.İçinde peynir,sucuk bilmemne.Yaa neden yediriyorsun bana böyle şeyler.
Zeynep:İstedini yaa.uzun uzun tarif ettiniz yaa..
Şahika:Şaşırdım.yaa bu kadar çenen vardı.o zaman neden demedin rejimdesiniz Şahika hanım yemeyin demedin.Dilini mi yuttun.
Zeynep:Nasıl söylicektim acaba siz bana bas bas bağırırken.
Şahika:Sen bana cevap mı veriyorsun yaa.Kızım ben seni kalitemle,sosyal sınıfimla döverim bee.ÇÜŞŞ.HOPPP,Haddini biliceksin Zeynep.senin karşında Türkiye'nin 14.zengini duruyor.Kenarın dilberi,Paçozz.Moda ikonu çizgimden kaymak üzereyim haa.Ahhhaaaaaaah.
Zeynep:Ahhhahhh bana baksana edepsiz şişko ben varya, bana bağıran ağzını cart diye yırtarım beee.senin takma saçlarını didik didik yolarım,soğan kokulu çaçaroz.sen beni melek mi zannettin.Ben varya senin tombul bacaklarını öyle bir ayırırım ki bir daha Hop hop hpo diye koşamazsın.Koca ayaklı,Çirkeeeeef
Şahika:Oh My God,Oh my god,oh my god,
Zeynep:Ağla ağla açılırsın salak..Oh be kapıcı kızı çizgimden kaydım sonunda.herşey için teşekkürler,iyi bayramlar.

142. Bölüm
Avrupa Yakası
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

Burhan: Ben Amerikan filmleri izliyorum plazmamda 16'ya 9, orda kimse kimseye hav ar yu demiyiiii yaa!..
Cem: Peki ne diyolar Burhan bey?
Burhan: Şöyle diyolar, hey meen, vats ap meenn? Vatiyiii duu?
Cem: Onlar argo Burhan bey. Onların kullanımı yanlış.
Burhan: Yanlış mı?
Cem: Evet, yanlış.
Burhan: Bu adam, Amerika'da doğmuş, büyümüş, orda film çevirmiş, yanlış biliyiii, siz doğrusunu biliyosunuz öyle mi? Peki tamam, inanalım bari..
Avrupa Yakası
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

Kubilay: volkan... yoklugumda selin 'e goz kulak oldugun icin tesekkur ederim...hahahahhaaa
Volkan: ne goz kulak olmasi lan kilpacino... sevgiliydik biz!
Avrupa Yakası
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

Şahika: Naber geçkin taze? Bugün beğendin mi giydiklerimi?
Fatoş: Ben o olaydan sonra sizinle muhatap olmuyorum.
Şahika: Ay ölümü gör ol bee!!!
Avrupa Yakası
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
54
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Yerli Diziler
Komedi, romantik, dram, aksiyon ve daha fazlası... En beğendiğimiz Türk dizilerini bu listede paylaşalım. ...
36
DİZİ
Çocukluğumuzun Unutulmaz Dizileri
Bizimkiler, Süper Baba, Çarli ve daha fazlası... Çocukluğumuzda çiğdem çıtlayarak izlediğimiz, çocukluğumuzun unu...
34
DİZİ
Moraliniz Bozukken İzleyebileceğiniz Mutluluk Verici Eğlenceli Diziler
Depresyondayken izleyebileceğiniz, mutsuzluğa ilaç gibi gelen, mutluluk verici en iyi diziler listelenmektedir....
6
DİZİ
Türk Dizilerini Sevenlerin Kaçırmaması Gereken En İyi Yerli Komedi Dizileri
Absürd komediden romantik komediye kadar gelmiş geçmiş en iyi yerli komedi dizileri listelenmektedir. Lütfen listeye yab...
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan - İstanbul

En'maço adamı bile çarpar kitaplar :p Tamam ,absurd komedi ve abartmış olabilirler ama kitaba komik bi bakış açısı getirmiş :) Ne izlerdim be bu diziyi. Osman'in kitap ile ağır imtihanından bi kesit bu video'da .
Avrupa Yakası
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Semih Güler

Semih Güler

@himesrelugse - İstanbul

Ben Aslında yoğğğğğ'um..  paylaşım fotoğrafı
Ben Aslında yoğğğğğ'um..
sevgili adaşım @sc ve değerli @deniz0576 davetinize bir yerli dizi ile icabet ediyorum, her ne kadar yerli dizilere ön yargı ile yaklaşmış olsam da benim 4-5 tane kaliteli yapım izlemişliğim vardır. Hem üstelik neslimizin en iyi en elit dizilerinden biri küfür etmeden güldüren sit-com tarzında en başarılı dizidir.
"Anadolu’dan kop gel düz git
Ankara’yı geç sağdan
Bursa’nın biraz yukarısı
Altunizade’den sonra köprünün hemen aşağısı
Avrupa Yakası..."
Ve özellikle birini değil tüm neokur ahalisini paylaşıma davet ediyorum :)
Avrupa Yakası
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 yorum
Milena (@masalperisi)
Aslında ben yoğum, ben senin süper egonum, hayalinde yarattığın bir karakterle kavga ediyorsun, ben senin süper egonum egoist! yoğum oğlum, yoğum lan, valla yoğum...
27.05.18 beğen 4 cevap
Serkan Kaçar (@serkankacar)
Dostum şu olaya küfür var mı yok mu sığlığından ve klişesinden çıkarak bakarsanız bir tık daha ilerletmiş olursunuz kendinizi.Sokakta,evde,işte,stadda duyduğun küfrü dizide istemeyebilirsin ama bu diziyi kalitesiz kılmayabilir.Ama küfürsüz bu kadar başarı sağlayan yapımımız da yok sayılır.Her gün bakıyoum,baştan başladım sayılabilir,bıkmadan izlenir,izleyin :)
28.05.18 beğen 1 cevap
 paylaşım fotoğrafı
Avrupa Yakası
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hannidex

Hannidex

@hannidex

 paylaşım fotoğrafı
Depresyondayken bizler :)
Avrupa Yakası
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
 paylaşım fotoğrafı
Avrupa Yakası
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
8.9/10
202 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Diziler
1989
2010
1994