up
ara

Prison Break

Büyük Kaçış (2005)

Prison Break Konusu ve Özeti

Prison Break
Michael ve Lincoln iki kardeştir. Lincoln, suçsuz olduğu halde hapse atılır ve idam cezasına çarptırılır. Abisinin haksız yere idam edilmesine göz yummak istemeyen Michael, abisini hapishaneden kaçırmaya karar verir. Vücuduna bütün hapishanenin krokisini dövme yaptırır ve küçük bir suç işleyerek hapishaneye, abisinin yanına girer.
Yapım: 2005 ABD
SEZON 1
Bir inşaat mühendisi olan Michael Scofield (Wentworth Miller) Başkan Yardımcısı'nın kardeşini öldürmek suçuyla idam cezasına çarptırılan ağabeyi Lincoln Burrows'u (Dominic Purcell) kurtarmak için tüm yasal yolların tükendiğini farkedince işi kendisi halletmeye karar verir ve kusursuz bir hapisten kaçış planı hazırlar. Ardından göstermelik bir banka soygunu düzenler ve cezaya çarptırılır.Bu planların hepsini şüphenelinmeyecek şekilde vücutuna dövemsini aptırır.

Sağlık sorunlarını bahane eden Michael, ağabeyinin bulunduğu Fox River Eyalet Hapishanesi'ne gönderilir. Michael, içeride beklenmedik durumlarla karşılaşır ve ağabeyini kaçırmak için girdiği hapishaneden 7 kişiyi daha kaçırmak zorunda kalır. Bu sırada planlarını hayata geçirmek için revir doktoru Sara Tancredi'yi (Sarah Wayne Callies) ve hapishane müdürü Henry Pope'u kullanır. Bu sırada da Sara'ya aşık olur. Michael'ın kaçış planında azılı gardiyan şefi Brad Bellick (Wade Williams) onun planını zora sokmaktadır.

SEZON 2

Bu sezon kahramanların kaçtıktan sonra yaşadıklarını konu edinir. Mahkumlar hapisten başarılı bir şekilde kaçarlar ve hepsi Charles Westmoreland'in Tooele Utah'da gömdüğü 5 milyon doların peşine düşer. Ancak onları, FBI ajanı Alexander Mahone (William Fichtner) takip etmektedir.

Serinin yaratıcısı Paul Scheuring, ikinci sezonu, başrollerinde Harrison Ford ve Tommy Lee Jones'un yer aldığı Kaçak filminin sekiz firarili hali olarak tanımlıyor ve yine bir cezaevi firarını konu edinen Büyük Kaçış filminin ikinci yarısına benzetiyor. Kaçakların her biri kendi amaçlarını gerçekleştirmek için Birleşik Devletler'in çeşitli bölgelerine yolculuk ederken, hemen bir adım peşlerinden takip eden kanun koruyucuları ve ödül avcıları ise hepsinin işini zora sokuyor. Lincoln Burrows'a kurulan komplonun sahibi 'Şirket' (The Company) ise bu sezonda daha aktif ve amacı firari Lincoln Burrows'un infazını bir an evvel gerçekleştirmek..

SEZON 3

The Company, Panama'da Sona federal hapishanesine giren Scofield'dan orada bulunan James Whistler adındaki bir mahkumu kaçırmasını ister.Lj ve Sara bu kişler tarafından kaçırılmıştır.Suçlarından arınan Burrows,kardeşi için dışarıda büyük uğraşlar verir.Michael dış dünyayla ilişkisi kesilmiş hapishanenin lideri Lechero ile sorunlar yaşar ama sonra Lechero onu hapisten kaçırmasını ister ve Michael plan yapmaya başlar.

SEZON 4

Cehennemden farksız Panama cezaevi Sona'dan kaçmayı başaran kardeşler MICHAEL SCOFIELD (Wentworth Miller) ve LINCOLN BURROWS (Dominic Purcell), hayatlarını mahveden Şirket adındaki karanlık örgüt karşısında adaletin peşindedirler. Şirket, Michael'ın sevdiği kadın DR. SARA TANCREDI'nin (Sarah Wayne Callies) ölümünden de sorumludur.
İntikam peşinde koşan Michael, kendini Los Angeles'ta bulur. Orada Şirket ajanı GRETCHEN / SUSAN B. ANTHONY'nin (Jodi Lyn O'Keefe) Sara'nın hâlâ hayatta olduğunu söylemesi üzerine dünyası alt üst olacaktır. Gerçekten özgür kalabilmek için ne yapmaları gerektiğini fark eden Michael ve Lincoln, Sara'yı bulmaya ve örgütün kara kaplı defterini çalarak Şirket'i çökertmeye karar verirler. İç Güvenlik Bakanlığı ajanı DON SELF'in (Michael Rapaport) de yardımlarıyla bu görevi yerine getirmek üzere tanıdık yüzleri bir araya toplarlar: MAHONE (William Fichtner), SUCRE (Amaury Nolasco), BELLICK (Wade Williams) ve bilgisayar uzmanı ROLAND GLENN (James Hiroyuki Liao).

Ne yazık ki kardeşlerin bir yandan da Şirket'in tetikçisi WYATT'tan (Cress Williams) kaçmaları ve serbest kalan T-BAG'i (Robert Knepper) bulmaları gerekmektedir. Önlerindeki en büyük zorluğu aşmalarında onlara yardım edecek hayatî ipuçları, bunun henüz farkında olmayan T-BAG'in elindedir. Michael ve Lincoln, çok geçmeden bir binadan kaçmaktan daha zor olan tek şeyin, bir binaya girmek olduğunu göreceklerdir.
Prison Break dizisi listesinde yer almaktadır.
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Vaad ettiğini veriyor
Prosion Break 4 sezon sürdü. İlk sezon harikaydı. Görebileceğiniz en cool karakter (Michael) abisini kurtarmak için hapisaneye giriyor ve başlıyorlar Michael'ın önceden yaptığı plana uyup kaçmaya çalışmaya.

Birinci sezonun hatta ikinci sezonun senaryosu çok detaylı ve düşünülerek yazılmış. Aksiyon ve merak sınırda. Başlamışsanız ve zamanınız varsa kesinlikle bırakamazsınız fakat 3 ve 4. sezon belli ki diziyi uzatıp para kazanmaya çalışmışlar.

Başrol Michael oyunculuk açısından zayıf fakat kendisine verilen karakter çok ilgi çekici. Dizide oyuncu olarak (T-Bag) Robert Knepper resmen koparmış. Mahone rolündeki FBI ajanı William Fichtner da gayet iyiydi, Bellick rolindek, Wade Williams da.

Başrol Michael ne durumda kalırsa kalsın bilmiş, zeki çocuk tavrından gram bir şey kaybetmiyor falat yukarıda saydığım karakterler her durumda başka oyunculuk sergiliyorlar. Hayran kalmamak elde değil.

Akılda kalıcı dizilerden birisi. Çıkmış en iyi diziler listesine girebilecek türden.

Başlıkta da bahsettiğim gibi dizi size aksiyon vaad ediyor ve tam anlamıyla veriyor.
Prison Break
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Merve Yüksel

Merve Yüksel

@merveyuksel

Ah Michael Scofield ah! Nasıl unutulursun sen? Dizinin 4 sezonunu 2 sene önce izlemiştim.Çok etkilenmiştim 4 sezon benim için gözümü kapatıp açmak gibi nasıl olduğunu anlamadan bitirmiştim.Finali daha güzel hayal ediyordum ki izledikten 1 yıl sonra 5.sezonun çıkacağını öğrendim.Çok mutlu oldum. Tabi kafamda deli sorular acaba nasıl ilerleyecek sezon diye düşünmeye başladım.5.sezon da güzeldi efsane geri döndü daha ne olsun ama bu 5 sezonun benim için en güzeli,en efsanesi 1.sezondu her sezon kurgu çok güzeldi dizinin ilerleyişi ama 1.sezonun yeri ayrıdır bende.Micheal Scofield'ın da.Tabi T-Bag dizinin manyak adamı! :) Onu unutmak olmaz.Nefret ettiğim de oldu,beni gülümsettiği zamanlarda.Dizinin en sağlam kadın karakteri Sara'yı da unutmak olmaz.Ben Michael'la Sara'yı yan yana ne olursa olsun hep birlikte olmalarını hep sevdim.Benim için Prison Break'in yeri çok ayrı.Efsaneler arasında olan ve hep efsane olarak kalacak dizidir.Her bölümü ayrı bir heyecan,ayrı bir aksiyondu.
Prison Break
filme 9 verdi
6 beğen · 0 yorum
ali akdemir

ali akdemir

@orfe

mükemmel derecede güzel
şöyle bir cümle kullansam; dizinin ilk bölümüyle son bölümü birbiriyle bağlantılı. ya da dizinin finaline kadar tüm bölümler inanılmaz bir bütünlük içeriyor. ne dersiniz ? sanki dizinin tüm bölümleri bi kağıda yazılmış sonra da çekime başlanılmış gibi. yüce bir senarist kafası örneği. ilk bitirdiğimde ööhh demiştim bu ne kitaptan mı diziye uyarlamışlar? ama hayır, diziye bazı nedenlerden ara bile verilmiş. ama mükemmel bir kurgusal bütünlük. alkışlıyorum.
oyunculuklar, konunun niteliği, bir bir karakterlerin yaşamları.. dopdolu bir dizi. kesinlikle izlediğinize pişman olmayacağınız hatta tekrar izleyeceğiniz türden. ben iki kere bitirdim :)
iyi seyirler.
Prison Break
filme 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Bahriye

Bahriye

@bahriye

michael'ın kafasındaki dünya
S2-B3 Tavsiye üzerine başladığım beğenilen bir diziydi.İlk bölümler ilk izlenimimi oluşturur her zaman.Diziye devam etmemi sağlarlar.Ve ilk bölüm muhteşemdi.. Bu hissi en çok sherlockta hissetmiştim.Galiba sıralamayı değiştirmenin vakti geldi:)
Michael karakteri psikolojik rahatsızlıklarını yüceltmeyi başarmış bir dahi.Gerçekten o beyninin içinde neler dönüyor tahmin edilmesi imkansız.
Kurgu zaten apayrı bi konu.Her sahnesi merak uyandırıcı.Bir bölümü bile film gibi. Kİtap okurken sayfaları heyecanla çevirdiğim gibi prison breakte'de gelecek bölümü heyecanla açıyorum:)
teşekkürlerler senaristler,yapımcılar..
Prison Break
diziye puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
JustLove

JustLove

@justlove

Number one!
S4-B23 Yıllar önce yayınlansa da hala dizi listemde bir numarayı taşıyan tek dizi...
Senaryosu harika. Kaçmayı, kovalamayı,hırsı, aşkı, sevgiyi arıyorsan gel buyur.
Her sezonu ayrı bir heyecan barındıran dizinin er bölümü merak uyandıran bir sonla bitiyor. Her bölüm bittiğinde diğer bölümü izlemek için can atmak istiyorsan Prison Break bir numara.
Heyecan dorukta olan bir dizi. Senaryo akışı süper. Oyuncalar süper.
Kardeş sevgisini faklı bir boyutla seyirciye izleten dizi izlenmeye değer.
Prison Break
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Cansu Öztürk

Cansu Öztürk

@cansuozturk631

Sucre: Bu deliklerden delmemiz gerektiğini nerden biliyorsun ?
Mike: Çünkü hesapladım.
Sucre: Peki yanılıyorsan…
Mike: Yanılmıyorum, matematikte iyiyimdir.
Sucre: Peki yanılıyorsan !
Mike: Yanılıyorsam sen şu an gaz borusunu deliyorsun demektir. Boru patlar ve canlı canlı yanarız.
Sucre: Ama matematikte iyisin değil mi ?
Prison Break
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Sucre: Bu deliklerden delmemiz gerektiğini nerden biliyorsun ?
Mike: Çünkü hesapladım.
Sucre: Peki yanılıyorsan…
Mike: Yanılmıyorum, matematikte iyiyimdir.
Sucre: Peki yanılıyorsan !
Mike: Yanılıyorsam sen şu an gaz borusunu deliyorsun demektir. Boru patlar ve canlı canlı yanarız.
Sucre: Ama matematikte iyisin değil mi ?
Prison Break
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Fatih Kural

Fatih Kural

@byukalaa

-Ben sorunun değil, çözümün bir parçasıyım.
+ Dünyada görmek istediğin farkı sen yarat!
-..
+ Ne?
- hiç. Bu benim en sevdiğim alıntıdır.
+ öyle mi ? Bende bunca yıldır kendimi Gandhi sanıyordum.
Prison Break
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

T-Bag: Neden bizi daha soğuk biryere transfer etmiyorsunuz. Mesela Afrika?
Gardiyan: Çocuk olma T-Bag. O kadar sıcak değil.
Tbag: O kadar sıcak değil mi? Şurdaki zenci sabah uyandığında beyazdı !
Prison Break
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Sara:”İnan bana”nın anlamı bu duvarların içinde tamamiyle sıfırdır.O insülini almanın tek yolu sadece benim idaremle olur.
Michael: O zaman tahmin ediyorum ki birbirimizi daha çok göreceğiz.
Prison Break
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
64
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Diziler
Kesinlikle izlenmeli dediğim diziler bu listede...
14
DİZİ
Polis, Dedektif, Ajan Dizileri
Hırsızlardan polislere, dedektiflerden ajanlara en aksiyon dolu ve gizimli diziler bu listede....
Yiğit Barış

Yiğit Barış

@yigitbaris

Mutlaka seyretmemiz gereken diziler
İlki benden olsun “ Prison Break “
Prison Break
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
esmer

esmer

@esi

 paylaşım fotoğrafı
Derler ki insanların birbirlerinin hayatına girmesinin bir sebebi vardır
Prison Break
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum
Paylaşım kuraldışına alınmıştır:
Topluluk kurallarını incelemek istersen yardım bölümünde detaylı bilgi alabilirsin.
esmer

esmer

@esi

 paylaşım fotoğrafı
Hazırlıklar seni bir yere kadar götürür.
Sonrası hayatın gerçekleri.
Prison Break
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 3 yorum
Paylaşım kuraldışına alınmıştır:
Topluluk kurallarını incelemek istersen yardım bölümünde detaylı bilgi alabilirsin.
musa06

musa06

@musa006

Sevgili arkadaslar.. 4. Sezon 5.bölüme kadar sorunsuz geldim ama 5.bölümden itibaren hicbir sayfada diziyi bulamıyorum. Telif hakkı deyip kaldırılmıs. İzleyenler olduysa nerden nasıl izlemeye devam edebilirim. Bilgisi olan arkadaslar yazabilirse çok sevinirim cidden 😣😔
Prison Break
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 33 yorum beğen ikon
kübra (@namtenahi)
Canlıya düşsün, belki bilen birisi çıkar.
09.01.19 beğen cevap
ne önemi var (@doctor)
Zamanında dizimagde izlemiştim de şimdi bilemiyorum
09.01.19 beğen cevap
Murat Özcan

Murat Özcan

@muratozcann

 paylaşım fotoğrafı
'Hayatımızın büyük bir kısmını, söylemek istediklerimizi söylemeden geçiriyoruz.' - Prison Break
Prison Break
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
9.3/10
334 oy
Sence kaç puan almalı?
0