up
ara

Arka Sokaklar

(2007)

Arka Sokaklar Konusu ve Özeti

Arka Sokaklar
2007'den beri ekranlarda olan, türk televizyonlarının en kaliteli polisiye dizisi. İstanbul sokaklarında bir polis ekibinin suçlularla mücadelesini konu alıyor.
Yapım: 2007 Türkiye
Yönetmen:
Sezon 1 -2006
Beş kişilik polis timinin aile yaşantıları ve İstanbul sokaklarındaki serüvenleri...

Sezon 2 -2007
Zeynep ve Murat’ın nikah gününü Asım intikam günü ilan etmiş ve tüm ekibi yok etmek için masa altına koyduğu bombayı patlatmıştır. Murat yaralı, Zeynep yoğun bakımda..
Mesut ve Hüsnü hemen toparlanıp Asımın peşine düşerler . Rıza baba da aldığı yaralar yüzünden bir süre işten uzak kalmak zorundadır, sinirler iyice gerilmiştir. Rıza Babanın yerine geçici olarak gelen Engin Balkan, serin kanlılıkla duruma el koyar.
Mesut yeni gelen baş komiser’den huzursuz, birde peşlerinde ayrılmayan haber peşindeki Ece onu daha da çileden çıkarmış durumda.
Hüsnü’nün kulağı patlama sesinden işitme kaybında, hüsnü bu durumu değerlendirmeye çalışırken Metin ve Tekin duruma el koyunca kandırılan yine Suat oluyor Asım kaçma planları yapmaktadır fakat ekip peşindedir, Asım son kozunu oynarken Muratla yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Sezon 3 -2008
Kanal D’nin en çok izlenen dizisi “Arka Sokaklar”da başrolleri, Zafer Ergin, Gamze Özçelik, Şevket Çoruh, Özgür Ozan, Uğur Pektaş, Pınar Aydın, Filiz Taçbaş, ve Figen Evren paylaşıyor.Yapımını Erler Film’in, yapımcılığını Türker İnanoğlu’nun üstlendiği, yönetmenliğini Orhan Oğuz’un yaptığı, senaryosunu Ahmet Yurdakul ve Ozan Yurdakul’un yazdığı dizide; İstanbul Polis Teşkilatı Asayiş Şube’de görev yapan 5 kişilik polis timinin aile yaşamları ve İstanbul sokaklarındaki maceraları, mizah süzgecinden de geçip, eğlenceli ve keyifli bir anlatımla ekrana gelecek.Sevinçte, kederde, aşkta ve yalnızlıkta her zaman birbirlerinin yanında olan polislerimiz, “Birliktelik ruhu” ve “Mücadele azmiyle” kötülerin korkulu rüyası olacaklar.

Sezon 4 -2009

Sezon 5 -2010

Sezon 6 -2011
Elif'in ölümünden sonra Sinan kimseye haber vermeden emniyete istifasını verip , şehri terk etmiştir. Rıza baba ve ekibi Elif'in acısını kalbine gömmüş kaldıkları yerden hayata devam etmektedirler. Sinan'ın nerede olduğunu bulup ekibe ve hayata geri döndürmenin peşine düşerler. Rıza, Mesut ile beraber bir umut Asaf'ın yanına giderler. Belki Sinan onu aramıştır diye ama nafile. Sinan nerede olduğun...u kimseye söylememiştir.Ali'nin istihbarata göre, Nusret İspanya'ya uyuşturucu göndermektedir. Türk polisi durumu Madrid Başkonsolosluğu'na bildirir. Bu olayı da büyükelçi Osman ve Engin takip etmektedir. Uyuşturucu operasyonuna Engin gider. Mallarda yakalanınca Nusret ve adamları intikam almak için, Türkiye'de yaşayan büyükelçi Osman'ın oğlu Umut'u kaçırırlar. Bu olay üzerine Osman ve Engin Türkiye'ye gelip Rıza baba ve ekibimizle Umut'u kurtarmanın peşine düşerler.Zeynep'in tayini trafik şubeye çıkmıştır. Ama bu durumdan Murat'ın haberi yoktur. Yavuz ve Murat tatilden dönmektedir. Yavuz'un acil hastahaneye yetişmesi gerektiği için son sürat gelirken radara takılırlar. Ve radarın başında da Zeynep vardır.
Arka Sokaklar dizisi listesinde yer almaktadır.
Contemplatif

Contemplatif

@contemplatif

Hayır Scorsese değil.

İşten çıkıp eve geldiğimde kanal d de bu dizinin tekrarları yayınlanıyor, yemek yaparken izliyorum. Boğaz kenarında kayıklarda yaşayan, ucuz şarapların bağımlısı olmuş şarapçılar gibiyim. Rıza baba ve ekibinin hepsi birbirine benzeyen maceralarının tutkunu oldum. Sıkı bir komiser Mesut fanıyım.

Dizinin en temel özelliği hangi bölümden başlarsanız başlayın kaçıncı bölümde olduğunuzu hissetmiyor oluşunuz. Hatta isterseniz bölümün ortasından başlayın farketmez çünkü hiç yabancılık çekmiyorsunuz. Karakterler bunca senedir aynı rolü oynaya oynaya son derece profesyonel hale gelmişler. Ana karakterler  gerçek hayattan çok bu dizide vakit geçirdikleri için  realist oyunculuğun nadide örneklerini veriyorlar .Bu yüzden oyunculuklar muhteşem. Yalnız her bölümde suçlular değiştiği için onların oyunculukları kötü.

Dizi de tek bir müzik var senelerdir hep o çalıyor. Dramatik sahnelerde yavaş komik sahnelerde hızlı şekilde çalıyor. Görüntüler muhtemelen handycam ile çekildiği için kadraj sürekli hareket halinde. Maddi imkansızlıklardan kaynaklanan bu kamera olayını yönetmen dahiyane bir stratejiyle aksiyon duygusunu yaratmada kullanıyor.

Her bölümde farklı bir olay çözülüyor, ama mutlaka o bölümde sonuçlanıyor ve muhakkak çözülüyor. Bazen dizinin ana karakterlerinden biri vuruluyor ama heyecana hiç gerek yok çünkü ölmüyor. Bu açıdan bakınca seyirciye gereksiz bir gerilim yüklemeyip psikolojik olarak rahat bir ortam sağlıyor. Belki de hipnotize edici özelliğini senaryonun bu Çehov tarzı durağan hikaye anlatım sistemine( aslında hikaye aksiyon temelli ama uzun vadede durağan olduğu anlaşılıyor) borçludur.

Hüsnü Çoban'ın yerinde ve sıcak esprileri, Çetin ve Metin'in haşarı davranışları, Mesut komiserin tatlı sert tavırları, Rıza Baba'nın o Babacan tavrı, Aylin ve meleğin çalkantılı aşk hayatları adeta insanı diziye kilitliyor.

Türk dizi tarihi açısından bence bir başyapıt. Ufak tefek hataları var ama zamanla onları da telafi edeceklerini düşünüyorum.

Diziye 10 puan veriyorum. Muhakkak izlenmeli.
Arka Sokaklar
filme 10 verdi
0 yorum
54
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Yerli Diziler
Komedi, romantik, dram, aksiyon ve daha fazlası... En beğendiğimiz Türk dizilerini bu listede paylaşalım. ...
14
DİZİ
Polis, Dedektif, Ajan Dizileri
Hırsızlardan polislere, dedektiflerden ajanlara en aksiyon dolu ve gizimli diziler bu listede....
4
DİZİ
Türk Oyuncu ve Model Berk Oktay'ın Mutlaka İzlenmesi Gereken En Popüler Dizileri
İlişki Durumu: Karışık dizisinin romantik oyuncusu Berk Oktay'ın mutlaka izlenmesi gereken en iyi dizileri bu listede....
5.9/10
74 oy
Sence kaç puan almalı?
0