up
ara

Çemberimde Gül Oya

(2004)

Çemberimde Gül Oya Konusu ve Özeti

Çemberimde Gül Oya
Dizisi kadar ses getiren bu film, Türkiye tarihinde 70-80lerde olan siyasi olayların birçok aileyi nasıl etkilediğini ve bu olaylar esnasında devletin tutumunu goreceğiz.
Yapım: 2004 Türkiye
Yönetmen:
Feriha 25 yaşında trendy bir dergide çalışan, günümüz kayıp gençliğine örnek modern bir kızdır. Özel hayatı ve iş hayatının çok kötü gittiği bir dönemde, dergi 1970'li yılların kayıp gençliğini anlatan dört bölümlük bir yazı dizisi hazırlamaya karar verir ve bu sorumluluk Feriha'nındır. Feriha, seyircinin uzun süre nedenini bilemeyeceği bir sebepten küskün olduğu annesiyle bu ropartajı yapmaya karar verir.Annesi Yurdanur'un, kendi hikayesini kızının ve seyircinin bilmediği bir şekilde anlatmasıyla, seyirci 1970'lerin çalkantılı, zorlu ve nahit günlerine götüren nostaljik bir yolculuk ve Feriha'nın ölen babası Mehmet'le annesinin muhteşem aşk hikayesi başlar.Yurdanur'un gençlik hikayesi 1970'lerdeki üniversite öğrenici olaylarıyla başlar. Sağ ve sol fraksiyonlarla uzak bir arkadaş çevresinden gelen Yurdanur, olaylar sırasında bir kaza kurşunuyla en yakın arkadaşını kaybeder. Çıkan büyük kargaşada uzanan tek yardım eli Mehmet'indir. Mehmet örgüt üyesi solcu bir gençtir ve bu genç adam hikayenin ilerleyen bölümlerinde Yurdanur'un eşi ve Feriha'nın babası olacaktır. Bu iki genç korkunç anarşik olaylar fonunda karşı konulmaz bir aşkla birbirlerine aşık olurlar. Ancak, dönemin tipik bir burjuva anasından gelen Yurdanur'un siyasal yelpazenin sağında olan babası Dinçer Bey ve annesi Sema karşılarına çıkan bir engel olacaktır.Mehmet, kendi hallerinde geçimlerini küçük bir kumaşçı dükkanıyla sağlayan ailesiyle kavga etmiş, bir oda arkadaşıyla, konağının tüm odalarını kiraya veren Madam'ın konağında yaşamaktadır. Bu konak, her bir odasında barındırdığı rengarenk tipleriyle izleyenlere apayrı hikayeler sunacak olan dizinin ana mekanıdır. İlerleyen bölümlerde Mehmet ve Yurdanur'ın da yuvası olacak olan bu mekanda üç aile daha yaşamaktadır. Birinci aile, kızı ve damadı Almanya'da işçi olan, hafif tatlı kaçık Suna Hanım, küçük torunu Ercan ve İstiklal savaşı gazisi bunak Gazi dede'den oluşan Egeli ailedir. Gazi Dede, eve gelen yabancıların Rum Ajanı olduğunu düşünen, Atatürk'ün öldüğüne inanmayan konağın doğal komiğidir. İkinci aile Urfa'dan göçmüş Sultan, 17 yaşlarındaki güzel kızı Zarife ve fabrikada ustabaşı olarak çalışan maço baba İbrahim'dir. Üçüncü aileyse, pavyonda ses sanatçısı olan Canan Cansev ve dostu Selo'dur. Bu takma atlı ve herkesin fahişe gözüyle baktığı genç kadın, aslında temiz ve saf bir kasaba kızıdır. Konağın sahibi Madam Niki arada kira almaya uğrayıp, evdeki cümbüşe dedikodularıyla renk katan renkli bir azınlıktır.
Çemberimde Gül Oya dizisi listesinde yer almaktadır.
Eksik Gazel

Eksik Gazel

@eksikgazel

en bi sevdiğim dizi. tek bi sevdiğim hatta. dizi izlemeyi sevmem. türk dizilerinin o uzuuuun uzuuuun bön bön bakışmalarla dolu , seyirciyi aptal yerine koyan senaryoları sabrımı zorluyo yeterince. heleki üç sezona yayıldıkça yayılan sündükçe sünen aynı cümle ve sahnelerle dolu durumlar ı vs..... fakat bu dizi tek sezonluk bir diziydi. tadı damağınızda kalan hüznü yüreğinizde , sevinci tebessümünüz olan bişiydi. lise sonda izledim ve üniversiteyi bitirdim ve öğretmen oldum ve hala ona buna anlattığım bir dizi bu. :) her bir karakterin üzerinde ayrı ayrı özenle durulmuş. konu bütünlüğünden bir an kopmak yok boş sahne ve diyalog yok.. evet siyasi belki biraz yanlı, ama tamamen bizden içimizden bir dizi. sevdiği adamla babası arasında kalan genç bir kadının hikayesini hikayeleştirmiş. bitirip sonrasında tekrar izlediğim yapıt. sağ sol çatışmasının yaşandığı o yıllara götürüyor çağan ırmak sizi.. güzel bir yolculuk..
Çemberimde Gül Oya
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Rue

Rue

@rue

Yerli dizilerden en sevdiklerim arasında benim, sevmeyeni de yoktur diye düşünüyorum. Dönem dizisi olarak karşımıza çıkan Çemberimde Gül Oya Yurdanur ve Mehmet’in hikayesini anlatıyor. Dizide ki her karakterin ayrı bir hikayesi var. Suna ablası, Zarife’si, Canan’ı hepsi birbirinden farklı hayatlarla konakta bir araya gelmiş insanlar. Diziyi izlerken aralara yerleştirilen gelecek görüntüleri. Geçmişte yaşanan onca olaylar bir diziye sığar mı tabi ki sığmaz. Onlar unutulmaz. Bir de dönem aşıkları var tabi Yurdanur ve Mehmet’in hikayesi bizi sararken Feriha ve Hasan ilişkisi herkesi şaşırtabilir. Diziyi izlemeyen varsa izlesin derim ben. Repliklere bakarsanız sizi az çok neyin beklediğini görebilirsiniz.
Çemberimde Gül Oya
filme 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Ece

Ece

@tahtabavul

Unutulmaz Dizi
Dizi ben beş yaşında iken çıkmış olsa da hâlen denk gelirim televizyonda.
İlk kez izliyormuş gibi saatlerce başından kalkmam da!
Dizi 1980 öncesi Türkiye'sini konu almaktadır.
Bu dizide en çok sevdiğim hâl şudur:
Madam Niki'nin konağında her oda ayrı bir renktir.
Siyasi olayları olan Mehmet ve lüks hayatı geride bırakan Yurdanur çifti; Almanya'da evladı olan Suna , torunu Ercan ve İstiklal gazisi Gazi Dede ; Şanlıurfa 'dan gelen Sultan, İbrahim ve kızları Nazife ailesi; son olarak da bie pavyonda şarkıcı olan Canan ile dostu vardır.
Her telden her renkten bir sürü insan bir çatı altında mutlu mesut yaşayarak bize siz de koskoca ülke içinde bunu başarın demek ister bence.
Çemberimde Gül Oya
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Dünyalı

Dünyalı

@dunyaliperizan

Anlatılmaz İzlenir
40 bölümlük ve gayet de tadında bırakılmış bir dizi. İnsan kırk bölümün kırkında da ağlar mı? Evet, ben ağladım. İnsanın içine işleyen bir havası ve konusu vardı bu dizinin. Benim de Çağan Irmak hayranı olmama vesile olan bir yapım.

Bir dönem dizisi olsa da ilgili dönem ve çekildiği dönem arasında bağ kuran bir diziydi. Konusu 1978-80 dönemi içinde geçiyor. Müzik seçimleri, replikler beni içten vurmuştu izlerken. Türk dizileri içinde en izlenesi olanlardan. İnternette de mevcut bölümleri, dileyene DVD, (kaldıysa) VCD olarak da mevcut.
Çemberimde Gül Oya
filme 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Dönemi çok güzel anlatıyor
Türk dizilerinde en iyi olanlardan bir tanesidir. Dönemi çok güzel anlatan, heyecanlandıran bir dizidir. Bir dönem, bir çöküş, bir diriliş. Hepsi yansıtılmıştı bu dizide.
Çemberimde Gül Oya
filme 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Çemberimde Gül Oya
Sema: Sana bir şey soracağım Dinçer. Cevap vermezsen de kabulümdür. Biraz zor bir soru çünkü.

Dinçer: Sor.

Sema: Biz aşık olduk mu hiç Dinçer? Bir zamanlar, ya da ne biliyim şimdi? Yani bu evden hiç aşk diye bir şey geçti mi, hatırlıyor musun? Ben unuttum çünkü. Hayır, yani bir şeyleri eleştirmek ya da seni suçlamak için sormuyorum Dinçer. Tartışmıyorum bile, inan. Gerçek anlamıyla soruyorum ben bunu. İnan bana hiçbir mecazi şey yok altında. Biz aşık olduk mu ?

Dinçer: Karımsın. Otuz yıldır hem de. Başka biri olmadı. Hiç olmadı. Seni seviyorum.

Sema: Ben de öyle. Bu evi sensiz hiç düşünemiyorum. Doğru otuz yıl. Tıraş losyonunun kokusu, o merdivenleri inişin, anahtarının şıkırtısı, o rakıyı doldururken kendine, o şişenin kenarındaki bir damlacığı şöyle yalayıvermen, çabucacık. Yani demem o ki, bunları bir gün bile görmesem üzülürüm, inan. Ama bu aşk mı bilmem Dinçer, ya da bir alışkanlık mı? Bak gel, gel. Şimdi diyorum ki, otuz yıldır her gece, sen bu baş köşede, ben de bu sandalyede otururum ya, hı, neden? E seviyoruz işte biz bu köşeleri. Sen orayı, ben de burayı da ondan işte. Ama aşık mıyız biz bu sandalyelere? Biz iyiyiz Dinçer, senle ben iyiyiz işte. Çünkü, çünkü aşk öyle kolay bulunan bir şey değil ki biz buluverelim. Bak milyar tane insan var dünyada. Vardır elbet ikimizin de aşık olacağı birileri. Ama biz birbirimizi bulduk Dinçer. İyiyiz işte. Bunu bile bulamayan o kadar çok insan var ki. Onlar herkesin aradığı, uğruna can verdiği bir şeyi buldular birlikte. Öyle ya da böyle, anladın beni değil mi? Hı? Yapman gereken bir şey var Dinçer. Beni anladın. Hadi, hadi git.

Dinçer: Seni ilk gördüğümde, üzerinde mavi bir tayyör vardı. Hatırlıyorum. Okul çayıydı öyle değil mi? Hem Leyl-i Meccani okuyor, hem Parisli genç bir kız gibi duruyordun köşede. Bu yeşil gözler hep bana bakmalı dedim içimden. Ama sende ne inat vardı ya, Allah biliyor. Hem bana bakıyor, hem de hiç bakmıyormuş gibi yapıyordun. Hiç değişmedin Sema Hanım. Aynı inat yıllardır. Öyle olsun bakalım, öyle olsun.
Çemberimde Gül Oya
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Çemberimde Gül Oya
(…) Hem ne olacak, hepimiz aynı üzülmez miyiz ölenin arkasından. Ben alıştım gavurun kızı olmaya. (…) Evet evet, öyledir. Altı yaşındaydım. Mübadelede gittik Selanik’e. Muharebe çıkacak diye dedilerdi komşular. Ortalık yangın yeri, bir görsen. Hepsi değil ya, bir kaç insan, keseceğiz sizi, asacağız dedi. Altı yaşındaydım, bir tek o korkuyu hatırlarım. Babam Adonis, rahmetli. Bir komşumuz vardı, Halim Efendi, nur içinde yatsın. Konağı satmış göründük kağıt üstünde. Kuruş para almadı bizden. Tapusunu verdik Halim Efendi’ye. Şimdi gideriz Halim Efendi dedik, ama bitecek bu savaş elbet, bitecek bu delilik. Türkiye’dir bizim vatanımız. Döneceğiz geri elbet. İşte o gün bir evimiz, bir yuvamız olsun burada. İsterim senden konağı geri dedi. Ağlaştık da ayrıldık biz. Altı yaşındaydım. Geldik Selanik’e. Sözde Yunanlıyız, iz bilmez yol bilmez. Burnumuzda tüter Türkiye. Bir denizin karşı kıyısına bakarız, sanki Türkiye’dir. Ben o zamandan alışkınım, sıkmayasın canını. Bize öğretmişler, bir ülke, bir vatan. Ülke dediğinin taştan demirden duvarı mı vardır? Bilemedim ülkem neresi, yanlış saksıda büyüyen bir çiçek gibi. Hatırlarsın bir kaç sene evvel bu Kıbrıs Barış Harekatı. Kapımıza yazılar yazdılar, piskos makalyos diye. Ben alışkınım gavurun kızı olmaya. Çıkıp pencereye bağırdım hepinizden daha Türkü’m diye. Dinleyen kim? Madem öyledir, madem düşman eder bizi vatan dediğin şey. Yoktur benim vatanım. Güneşimi, suyumu verin yeter. Öyle değil?

Madam Niki
Çemberimde Gül Oya
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Çemberimde Gül Oya
Mehmet...Çok mutluyum. Uzak bir yolculuktan döneceksin yarın. Bir vapur müjdeledi bana az evvel. Seni limandan uğurlayışımı hatırlıyorum. Masmavi bir denizin ortasında ak köpükler bırakarak giden o gemiyi, martıları, simit satan çocuğu...
Seni götüren gemiler elbet geri getirecekler. Biliyorum. Yoksa kimse sevmezdi gemileri öyle ya. Yavaşça gireceksin kapıdan hiçbir şey sormayacağım sana. Sen de bir şey deme.
Öyle dur biraz.
Anlatma...Boş ver geldin ya.
Bu anı unutmayalım diye koluma bir çimdik atarım korkma. İnsan hatırlamak istedikleriyle mutludur. Hatırlamayı istemediğin başkalarının ayıbı. Yüzüme bakacaksın, biliyorum yorgunsun. Tertemiz serin çarşaflarda uyutacağım seni, masal anlatacağım çocuk eyler gibi.Hatırlar mısın bir gün 'sen benim hem ailem hem vatanımsın' demiştim ya sana.Uzun bir süredir kayıp bir kızın masalı olacak bu. Sonunda vatanına kavuşan bi kızın mutlu masalı...

Yurdanur
Çemberimde Gül Oya
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Çemberimde Gül Oya
Ayfer öğretmen : 25 yıllık öğretmenim, bu adamlara küssem 25 defa bırakmıştım mesleği.Niye böyle bir ülke olduk biz.. bir şeyleri değişmeye zorlamak , onurlu ve erdemli insan yetiştirmeye çalışmak niye hep ürkütücü gelmiştir bazılarına bilmem.

Yurdanur : Doğru.. Bizi kurulu düzenin bir parçası olmaya zorlayanların savunmaları da hazır, geleneklerimiz göreneklerimiz diye başlayan konuşmaların arkasına sığınmak ama bütün bu geleneklerin manasını da kendi işlerine geldiği gibi değiştirmek.

Ayfer öğretmen : Hepsi tamam da en fenası bu okumuşların cehaleti. Bütün bu çabanın sonunda hep bırakıp gitmeyi düşündüğümde bir çocuk sesi durdurdu beni. Bak bu kokuyu duyuyor musun? Silgi, kağıt, tebeşir, çocuk teri kokusu..bu koku durdurdu beni, bekle dedim, şimdi değil, bekle.. Bu çocuklar bu sınıfta büyüyecek, buradan çıkıp bir ülke olacak..
Çemberimde Gül Oya
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Çemberimde Gül Oya
Yurdanur: Kaçmak çözüm olabilir mi?

Dursun: Korkum yakalanmak değil, işkence de değil hatta ölüm cezası bile vız gelir. Annem... Annemin gözlerinden korkuyorum. Ona verdiğim sözleri yerine getiremediğim için, sessizce haykıracak gözleri. Ona çektireceğim acılardan korkuyorum. Doktor oğlu hapse girecek. Annem hiç söylemese bile suçlayacak beni. Bu çok ağır; bütün cezalardan bile daha ağır. Beni bir daha görmemesi daha iyi.

Yurdanur: Annenle vedalaşmayacak mısın?

Dursun: Hayır. O beni hastanede nöbette sanıyor. Ne garip değil mi, bir suçlu gibi kaçıyorum. Halbuki tek yaptığım düşünmekti. Ne çaldım ne çırptım ne adam öldürdüm ne de öldürttüm. Tek yaptığım ideallerimin peşinden gitmekti. Ama şimdi kaçmak zorunda olan benim. Belki bir gün...
Çemberimde Gül Oya
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
54
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Yerli Diziler
Komedi, romantik, dram, aksiyon ve daha fazlası... En beğendiğimiz Türk dizilerini bu listede paylaşalım. ...
5
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Tuba Büyüküstün Dizileri
2004 yılında Çemberimde Gül Oya dizisinin Zarife'si olarak tanıdığımız güzel oyuncu Tuba Büyüküstün'ün mutlaka...
8.8/10
96 oy
Sence kaç puan almalı?
0