up
ara

Six Feet Under

(2001)

Six Feet Under Konusu ve Özeti

Six Feet Under
2001–2005 yılları arasında yayınlanan HBO dizisi Six Feet Under, bir ailenin etrafında şekilleniyor. Dışarıdan sorunsuz ve mutlu görünen ailede herkesin bir kırılma noktası bulunmaktadır.
Yapım: 2001 ABD
Yönetmen:
Six Feet Under bir ailenin hikayesini anlatıyor. Görünüşte tamamen sorunsuz, mutlu mesut akıp giden bir hayatları olsa da, babalarının ölümü hepsinin yaşamında bir kırılma noktası oluyor. O güne kadar içlerine attıklarını, kendilerine sakladıklarını, eteklerindeki taşları ufak ufak dökmeye başlıyorlar. Bu sayede biz de ilerleyen günlerde madalyonların öteki yüzlerini görüyoruz. Kendilerine tamamen yabancı, kendilerine oldukları kadar birbilerine de yabancı bu insanlar arasındaki tüm o yüzeysel ilişkiler yumağının yavaş yavaş samimiyete dönüşüne; sahip oldukları mutluluk-normallik-huzur illüzyonunu sorgulamaya başlamalarına el çırparak, hüzünlenerek, şok olarak, çok gülerek tanıklık ediyoruz
Six Feet Under dizisi listesinde yer almaktadır.
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin

En iyi Final
Mükemmel bir aile hayatı izlemek istiyorsanız bu diziyi kaçırmayın derim. Ve benim ilk izlediğim yabancı dizilerdendir o yüzden ben de anısı çok büyüktür.

Ayrıca Dexter dizisinden tanıdığımız oyuncu Michael C. Hall 'i gay rolü ile mükemmel bir şekilde izlemek isterseniz buyurun derim.

İşte bizdekinden farklı olan oyunculuk anlayışı bir kez daha karşımıza çıkıyor. Adam burada çok farklı bir tipi canlandırıyor sonra Dexter da bir anda nasıl bir rol ile karşımıza çıkıyor. Kimse demiyor sana vermeyelim daha önce ne oynadın diye.

Hayatlar - aileler - karmaşık yaşamlar.

Ve bu güne kadar izlediğim en iyi final yapmış dizi diyebilirim.
Six Feet Under
filme 10 verdi
2 beğen · 1 yorum
(@)
Sanırım bu anlayış Türkiye'de pek eski tarihlerden beri var. Vakti zamanında Douglas Fairbank Jr. Atatürk'ü oynamak üzere Türkiye'ye gelmiş. Dönemin gazetecilerinden Bedii Faik'in yorumu şöyle : Alnına sarıp, kulağının üstünde düğümlediği eşarbı ve elindeki kılıcıyla korsan gemisinin kaptan köşkünden içeri dalan bu adam mı benim Atatürk'ümü canlandıracak?" (Sanırım Sinbad filminden bahsediyor)
09.09.15 beğen cevap
Eduşka

Eduşka

@edaa

Ölüm olmadığını söylüyor. Sadece doğum var. Sadece doğum, doğum ve doğum. Baba’nın Kitabı, “Kuşların tünediği ve sonra uçmalarına izin verdiği bir daha geri çağırmadığı ağaçları düşünün. Kalbiniz bir ağaç gibi olabilirse, devaya daha yakın olursunuz.” diyor. Baba’nın Kitabı çoğunluk size gülüyorsa, kutsanmışsınız demektir, diyor. Baba’nın bilmemizi istediği şey şu.
“Hava gibi ayrılıyorum.Kaçan güneşte beyaz saçlarımı sallıyorum. Kendimi toprağa miras bırakıyorum. Sevdiğim çimlerden tekrar büyümek için. Beni tekrar isterseniz, ayakkabı tabanlarınızda arayın. Kim olduğumu ve ne demek istediğimi bilmeyeceksin. Ama sağlığınıza iyi gelecek. Beni bir yerde kaybettiyseniz, başka bir yerde arayın.Bir yerlerde durup sizi bekliyor olacağım.
Six Feet Under
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

İnsanlar, başka hayatlara dokunmadan yaşanan hayatın ne anlamı var diye düşünebilir. Ama böyle bir yargıya varmak ukalalık olur. Her hayat bir katkıdır. Sadece bunu şu anda anlamıyor olabiliriz. Ölümünde de olsa Emily Previn’le karşılaştığım için mutluyum. Herkes hayatımıza bir sebeple girer ve bize öğretmeleri gereken şeyi öğrenmek bizim sorumluluğumuzdur.
Six Feet Under
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

İlk günah, elmanın yenilişi değildi. Otoritenin sorgulanması da değildi. Tanrı’ya kendi fikrini savunma şansı vermemekti. Yılanın sözlerini esas gerçek olarak kabul etmekti. Esas günah, tanrı’ya gidip ” Hey, neler oluyor? Bize yalan söylediğini söyledi.” denilmemesiydi. Tanrı’nın yalan söylediğini varsaymaktı.
Six Feet Under
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Fade Out

Fade Out

@fadeout

Seninle birlikteyken daha çok... Daha çok şey hissediyordum galiba. Eskisinden daha fazla. Başkalarıyla hissettiğimden daha fazla. Her şeyden kaçıyordum, neden kaçtığımı bile bilmiyorum. Korkudan kaçtım sanırım. Senin yanında hepsini hissettim.
Six Feet Under
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Nate: Her şeyin yolunda gittiğini görmek korkutucu çünkü o zaman hayal kırıklığına uğrama riskini de almış oluyorsun.
Brenda: Vay canına. Bunu gerçekten de düşünmüşsün?
Nate: Hayır. Öylesine konuşuyordum.
Six Feet Under
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
64
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Diziler
Kesinlikle izlenmeli dediğim diziler bu listede...
17
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Unutulmaz HBO Dizileri
Bu listeye HBO tarafından yayınlanmış, herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğünüz, final yapmış unutulmaz HBO d...
Vertov

Vertov

@atp

Çok sevdiğim bu şarkı müzik dünyası içinde kendine özgü bir kategoriye giriyor. Melodisi hoş , keyif veren ama sözlere dikkat edince kontrasttan dolayı şaşırıp noluyor burada diye tepki vermenize yol açan şarkılar. Hatta burada daha da özel bir durum var , sevgilisi ile beraber intihar edebilmek için ona Romeo ve juliet' ten örnekler veren, her gün 40.000 kişinin öldüğünden söz eden ve şarkının ismindeki gibi azrail'den korkmamasını öğütleyen bireyin ağzından söylendiği için vokal tarzı da sözlere karşıt bir mutluluk içeriyor. Bir yandan tedirgin edip bir yandan böylesine zevk verebilmek 40 yıldır eskimemesini sağlıyor zaten. (Bütün konusu ölüm etrafında dönen Six Feet Under'da da çok klas şekilde kullanılmıştır ayrıca.)
Six Feet Under
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 5 yorum beğen ikon
Ebru (@kubraebru)
Müzik listemi dolduruyorsun çok sağ ol hahah
20.03.19 beğen 1 cevap
Ruh Hassası

Ruh Hassası

@ruhhassasi

Hassas Bir Dizi - Six Feet Under paylaşım fotoğrafı
Hassas Bir Dizi - Six Feet Under
Gün geçmiyor ki Neokur’da yeni bir akım ortaya çıkmasın ve biz de ansızın kendimizi bu silsilenin içinde bulmayalım. Öncelikle @denizipp ve @cortazar 'a öneri ve davetleri için teşekkür ediyor, sonrasında sizlere henüz 2. sezonunu izlemekte olduğum toplamda 5 sezon süren oldukça enteresan bir diziyi anlatmak istiyorum.

Dizinin adı Six Feet Under fakat ben onlara kısaca –aflarına sığınarak- Mezarcılar diyorum. Dizi, cesetleri mumyalamaktan tutun, cenaze törenleri düzenlemeye kadar insanlara her türlü cenaze hizmetlerini sunan bir aileyi konu alıyor. Dizideki her bir karakter son derece garip ve alışılmışın bir hayli dışında. Tabiri caizse dizide normal davranan tek bir insan bile yok.
https://www.resimag.com/

Her bir karakterin farklı ve kendine özel dünyası var. Yaşadıkları iç çatışmalar, bu çatışmaların sarsıcı dışa vurumu ve tüm bunların diğer insanlara olan kabuk bağlamaz etkileri dizinin ana konusunu oluşturuyor. Bu diziyi izlerken kimi zaman eğlenceli ve komik olaylarla dudaklarınızda içten bir tebessüm oluşuyor, kimi zamansa kendinizi absürtlüğe kaçan şen bir komediyle kahkaha atarken buluyorsunuz. Fakat yeri geliyor, öylesine sahnelerle karşı karşıya geliyorsunuz ki, yoğun duygu iyiden iyiye kesif bir hal alıp adeta ağırlığı kaldırılamaz bir maddeye dönüşerek boğazınıza takılıyor, yutkunamamacasına acıtıyor, kalbin en hassas yerleri en hüzünlü nağmelerle titriyor. İşte böylesine dramatik sahnelerin göbeğine düştüğünüzde güçlü bir aynılık duygusuyla dizide ne yaşanıyorsa siz de bittabi onu yaşıyorsunuz. Dizinin en çok sevdiğim tarafı da budur zaten: Hüznü ve neşeyi aynı çatı altında çok güzel bir şekilde barındırmasıyla gerçekten hayat tadında sıcacık bir yaşantı sunuyor bize.

Ve düşündürüyor azizim. Tüm bu olaylar silsilesinde yaşam ve ölüm kavramları bir metafor halinde devamlı dönüp duruyor zihnimizde. Ve toplumca karşı geldiğimiz ve bir antideğer olarak gördüğümüz; fakat hayatın onulmaz bir parçası olan birçok yaşantı ve kavram üzerine de tekrar ve tekrar sorgulamaya itiyor, bizi her seferinde güçlü bir empatiye zorluyor.

Yani bu dizide öyle süper güçler, ütopik kurgular, bilim kurgudan izler yok. Bu dizide sadece duygunun size dokunuşu var. O duyguları size hissettirip yaşatışı var.
Çok sevdim yahu ben bu insanları. Sizlere de naçizane tavsiyemdir.
https://www.resimag.com/

Şimdi gelelim tavsiye istemeye. Psikolojiyi derinlemesine işleyen her türlü eseri çok sevdiğim için bu konuda @ea'da birtakım orijinal öneriler vardır diye düşünüyorum.
Felsefeyi de severim o yüzden bu konuda da pek muhterem @karacurin'in de paylaşabileceği öneriler vardır.
Mehmet abi, var mı sende izlerken yumruğumu sıktıracak kadar sağlam eleştirisi olan bir dizi önerisi? Varsa söyleyiver @yoldas
Six Feet Under
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
32 beğeni · 13 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Dizi değilde , pazartesine ne oldu adlı bilim/kurgu filmini önerebilirim çünkü geçmiş çağlarda baş/vurulmuş bir yöntemin 2050 lerde tekrar yürürlüğe konması gibi çok ince dokunmuş felsefik yorumla seyir zevki olan bir film. Bahsettiğiniz üzere çok ilginç ve zihin yakan diziler mevcut fakat zaman uyuşmazlığı ve birde alt yazılı olması dizileri izlemeye mani oluyor?
27.05.18 beğen 3 cevap
Zehra (@zehraclk)
Bu cok dikkat cekiciymis bakicam buna en kisa zamanda..
27.05.18 beğen 1 cevap
E.A. (@ea)
Ben dizi izlemiyorum Ruh Hassası, birkaç bölüm izlediğim konusunu güzel bulduğum diziler var ama tüm bölümlerini izlemediğim için tavsiye etmek pek doğru olmaz diye düşünüyorum ilerleyen bölümlerde cıvıtma ihtimallerini göz önüne alarak.
27.05.18 beğen 1 cevap
9.1/10
28 oy
Sence kaç puan almalı?
0