up
ara

The Sopranos

(1999)

The Sopranos Konusu ve Özeti

The Sopranos
New Jersey’de yaşayan İtalyan-Amerikan mafya babası Tony Soprano’nun ve ailesinin başından geçenler anlatılmaktadır.
Yapım: 1999 ABD
Sopranos ailesinin başı olan tony ve 'uncle' junior bi yandan içsel çatışmaları bir yandanda elinde bulundurdukları bölgelerle uğraşmak zorundadır. bu arada tony ailesiylede sorunlar yaşamakta ve gizlice bir psikolğa görünmeye başlamaktadır...
The Sopranos dizisi listesinde yer almaktadır.
Rogojin

Rogojin

@rogojin

Sopranos bana bir şekilde edebiyat okuduğumu düşündürdü. Mafya dizileri ya da filmleri beni çok fazla etkilemese de Sopranos'un sıradan bir mafya dizisi olmadığının çok fazla kanıtı var. Senarist Tony Soprano karakteri aracılığıyla örneğin Breaking Bad'de olduğu gibi bir dönüşüm hikâyesi sunmuyor, dizideki olaylar aslında çok da önemsenecek büyük olaylar değil. Esas hikâye sürekli olarak konuşmak, anlamaya çalışmakla geçiyor. Dizideki karakterler son derece gerçekçi görünüyorlar ve dizi karakterlerine benzemiyorlar. Bu anlamda bir çok bölümde rutin, sıkıcı, olağan konuşmalar, olaylar görüyoruz. Senarist David Chase Tony Soprano karakterini kullanarak mafyayla ilgili klişeleri aslında ters yüz ediyor: bir mafya babasının piskiyatriste gitmesi örneğin...hem de 7 sezon boyunca! Öte yandan İtalyanların annelerine düşkünlüğünü düşündüğümüzde psikiyatristin Tony'ye annesiyle olan ilişkisinin çok başka nitelikleri olabileceğini düşündürmesi, burada spoiler vermiş olacağım ama annenin Tony Soprano'yu öldürtmeye çalışması... bütün o güç, iktidar , hayatta kalma mücadelesine rağmen tony'nin de anlayamaması, anlamaya çalışması ve varoluşunu çözmek istemesi, ve sürekli olarak aynı noktalara geri dönerek aynı hataları tekrar etmesi, suistimalleri, manipülasyonları, yalanları ve sevgisi. Bütün çabanın yaşamaya ve ölmemeye çalışmak olması...italyan kültürüne ait olmanın getirdiği bütün o sosyal etiketler, yaftalamalar, aile kavramının önemi üzerine kurulan bir kültürde bunu gerçek anlamda başaramamış insanların bunu anlayamadan yaşamaları. Dizinin çok fazla önemli ve iyi yönü var. Bunlardan birincisi bana göre dizinin edebiyat tadı vermesi. Bunu nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Bunun yanı sıra; bir çok bölüm gerçekten çok etkileyici bir tarzda sona eriyor, 7 sezon boyunca bunun bir çok örneğini görüyoruz. Ayrıca bazı bölümlerde, bazı sekanslarda çok büyük bir estetik yaratıcılığa ulaşılıyor, örneğin 5. sezon 11. bölümün neredeyse tamamına yayılan rüya sekansı- sekansları gibi. 6. sezonun başında 2. bölümdeki rüya sekansları da aynı şekilde. Muhteşem. Elbette diziyi bitiren herkesin bildiği gibi, final artık klasikleşmiş durumda. Öyle ki; aradan 7 sene geçmesine rağmen daha bir kaç ay önce gene sosyal medyada finalle ilgili açıklamalar görüldü. David Chase'in yaptığı son açıklamayı okudum. Ayrıca final üzerine harika başka bir yazı okudum. Sinemasal olarak da bu çok etkileyici finalin ne anlama geldiğinin bu kadar konuşulması da raslantı değil, çünkü finali David Chase 5. sezondan itibaren düşünmeye başlamış, 2 sene boyunca üzerine düşünüp hazırlamış. Ben de etkilendim, Six Feet Under'dan sonra gördüğüm en iyi final olduğunu düşünüyorum. The Sopranos çok çok iyi bir edebiyat ve sinema eseri olarak izlenmeyi kesinlikle hak ediyor. Henüz The Wire'ı izlemediğim için ne olur bilemem ama benim için ilk beşe girdiğini söyleyebilirim.

"In the midst of life, we are in death. Or is it: in the midst of death, we are in life? Either way, you?re up the ass."

Paulie- The sopranos
The Sopranos
9.6 (16 oy)
0 yorum
Yaser

Yaser

@serserimsi

Dizi karakterleri çok gerçekçi yapılmış. Sıradan bir mafya dizisi değil. Tamam şiddet var ama öyle araya sıkıştırılmış şiddet sahneleri ki, bir kaç dakika sonra az önce birini öldürdüler demiyorsun. Ve konuşmalar sıradan gibi gelse de aslında iyi konulara değiniyor. Tony'nin düş dünyasına giriyoruz ve onu anlamaya çalışıyoruz onunla birlikte. Çünkü o terapi gören bir mafya patronu. Annesi ile arasındakiler dizinin temel konuları içinde. Bazı bölümler 45- 60 dakikalar arasında bölümler. Sıkılmadan izlenebilir. Eğer mafya dizisi bu deyip kenara atmayi düşünüyorsanız bence yanılırsınız.
The Sopranos
9.6 (16 oy)
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Bir keresinde üçüncü sınıfta yazı testinden 96 almıştım. Sınıftaki en yüksek puandı çok gururlanmıştım. Eve götürüp babama gösterdim. “Diğer dört puana ne oldu?” dedi.
The Sopranos
9.6 (16 oy)
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Eski bir İtalyan atasözü vardır: Bir kere sıçıp sıvazladın mı, iki dişini kaybedersin.(Tony Soprano)
The Sopranos
9.6 (16 oy)
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

– Bu Prozac’in yan etkisi.
+ Ginny Torelli yıllarca kullandı ama önüne gelenin üstüne atlardı.
The Sopranos
9.6 (16 oy)
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

– Jackie, serum taktıklarında damarlarına hava kaçırmadılar değil mi ?
+ Nasıl yani ?
The Sopranos
9.6 (16 oy)
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

– Karının, kızının ve annenin ortak noktası ne ?
+ Canıma okumaları.
The Sopranos
9.6 (16 oy)
0 yorum
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
17
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Unutulmaz HBO Dizileri
Bu listeye HBO tarafından yayınlanmış, herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğünüz, final yapmış unutulmaz HBO d...
64
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Diziler
Kesinlikle izlenmeli dediğim diziler bu listede...
9.6/10
16 oy
Sence kaç puan almalı?
0