up
ara

7 Numara

Yedi Numara (2000)

7 Numara Konusu ve Özeti

7 Numara
Çocukları olamayan bir çift evlerini üniversite öğrencilerine açmıştır. Çiftin yanında kalmaya başlayan öğrencilerin yaşadıkları olayların aktarıldığı komedi dizisidir.
Yapım: 2000 Türkiye
Vahit ve Zeliha, yıllar önce köyden İstanbul'a kaçmış olan ve çocukları olmayan bir çifttir. Sahip oldukları evi öğrencilere kiralayarak bir yandan geçimlerini sağlayıp bir yandan da gençlere kol kanat gererek çocuk özlemlerini giderirler. Bir gün, 4 kız arkadaşa evlerini kiralarlar. Bu sırada köyde yaşayan yeğenlerinden üçü de üniversiteyi kazanıp İstanbul'a gelirler. Hayat tarzları birbirinden çok farklı olan bu kalabalık grup, birarada yaşamayı başarabilecek midir?

Sezon 1
İstanbul'a okumaya gelen 4 kız arkadaşın kiracı oldukları 7 numaralı evin sahipleri ve yeğenleri ile aralarında günlük hayatlarında geçen ve gelişen sıcak ilişkiler. Farklı yaşam tarzları, farklı bakış açıları ve aynı ev... Birbirlerini anlamaya çalışırken yaşadıkları çatışmalar, brilikte verdikleri yaşam mücadelesi...Günlük hayatımıza komik bir bakış...

Sezon 2
Birbirlerine çılgınlar gibi aşık, ama çocukları olmayan bakkal Vahit ve Zeliha, yıllar önce köyden İstanbul'a kaçmışlardır. Bakkal Vahit, babasını ikna ederek kelepir bir ahşap evi satın almıştır. Vahit ve Zeliha, bu evi yıllarca öğrenci gençlere kiralayarak hem geçimlerine katkı sağlarlar, hem de öğrencilere bir ana gibi sahip çıkan Zeliha'nın çocuk özlemini dindirmeye çalışırlar.
Günlerden bir gün, 7 numaralı ahşap evin üst katını Çevre Mühendisliği okuyan dört genç kız öğrenci tutar. Birbirlerini yurtta tanımışlar ve hemen kaynaşmışlardır. Dördü de Türkiye'nin dört büyük şehrinden, üniversite kazanarak İstanbul'a gelmişlerdir. Derken, Bakkal Vahit'in memleketteki ağabeylerinden ikisinin oğullarının da İstanbul'da üniversite kazanacağı tutar. Başka ağabeyinin oğlu da, aktör olma hayalleri peşinde amca oğullarının arasına karışır. Katıksız taşralı olan ve daha önce İstanbul'a dair hiçbir fikirleri olmayan bu üç delikanlı da, 7 numara'nın alt katına yerleşirler.
Dört şehirli genç kız ile üç köylü oğlan aynı çatıyı nasıl paylaşacaklardır? Birbirlerine hiç benzemeyen hayat tarzları nasıl uzlaşacaktır? Aralarındaki kaçınılmaz çatışmaya çözümler ararken, nasıl bir demokrasi sınavı vereceklerdir? Olaylar, duygusal bir komedi diliyle anlatılır.
7 Numara dizisi listesinde yer almaktadır.
Atakan

Atakan

@atakanc

efsaneler arasında
Kadın , erkek eşitliğini ve toplumsal dayanışmayı güçlendirecek bir yapıt .Mesela karşıt profiller var , köyden gelmiş ve büyük şehirle tanışmış üç erkek birey ile büyük şehirde yaşamış ve modern görgü kurallarına daha çok alışmış bireyler . Bunların yanı sıra ev sahipleri olan zeliha ve vahit amca ise kırsaldan kente gelmiş , yarı modern yarı köylü profilini yansıtıyor . Ortak noktaları ise orta sınıfa mensup olmaları , hayat mücadeleleri içerisinde bir birlerine destek olamaları ve kafamızda yarattığımız anadolu insanı . Çocuklarımıza izletebileceğimiz bir şaheser , gözden kaçan bir yapım da diyebiliriz aslında , sonuçta ülkemizde bu tarz diziler artık tutmuyor ve bu tarz dizileri izleyen kitleler ise artık büyüdü , yeni nesil ise maalesef bu tarz yapıtlarla izlenme oranı kaygısıyla buluşturulmuyor. Leyla ile mecnun bu yapıta en çok yaklaşan diyebilirim .Saygılarımla
7 Numara
filme 9 verdi
6 beğen · 0 yorum
bir_avuç_duaym

bir_avuç_duaym

@biravucduaym

Her kesimden insana tavsiye edilir. Diziyi 2002-2003 yılları arasında ÖSS sınavına hazırlandığım dönemde teyzemlerle izledim. Dizinin vermek istediği mesaj bence "Hayat sevince güzel.."
Senaryo zaman zaman eğlendiren zaman zaman hüzünlendiren zaman zaman da eğlendirirken hüzünlendirme özelliğine sahipti. Konular içten ve akıcıydı.
Oyuncuların önceki performanslarını bilmiyorum ama sonradan oynadıkları film ve dizilerdeki performanslarından daha iyiydi bu dizideki performansları.
Karakterlerle çok uyumlu kıyafetler seçilmişti. Dekor çok doğaldı; bizi dizinin içene çekiyordu adeta.. Dizinin ismi "Ammanını mor koyun meeeler gelir :)" olsa daha iyi olurdu.
Son bölümünü sevmedim. Onun dışında çok etkili ve eğlenceli bir diziydi.
7 Numara
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
NyssaKitty

NyssaKitty

@nyssakitty

Eskiye dair o samimi ve gerçek ilişkilere ne zaman özlem duysam açıp bi’ doz aldığım dizidir kendileri. Gerek oyuncuların ustalığı, gerekse hepimizin ütopik şehirdışı ev hayallerinden dolayı hep kendime yakın hissederim, kesinlikle harikadır, klasiktir, çocukluktur bende..
7 Numara
filme 10 verdi
8 beğen · 0 yorum
Fatih Kural

Fatih Kural

@byukalaa

gelmiş geçmiş en iyi dizilerden biri.. hatta en iyisi :)
7 Numara
filme 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Çok Güzel
Çok güzel bir diziydi kaçırmadan izlerdim.
7 Numara
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Şeyda

Şeyda

@seydaeylul

armagan: zeliha yenge, vahit amcayla sen, yani nasil basladiniz?

(o sirada vahit alt katta oglanlarla icmektedir. orada da ayni konu konusulmaktadir)

vahit: anasiyla babasi, yirmi yas buyuk birisiyle sozlemislerdi tanistigimizda. ben kasaba pazarina elma indirdiydim. o da elma almaya geldi.

zeliha: baktim, bu elinde elma kasasi, arkasi da bana donuk, oyle duruyor. surdan iki kilo elma versene, dedim. o zaman bana yuzunu dondu

vahit: donmemle, yuregim yuregine zincirlendi sanki. gozleri urkek bi ceylan, yanaklari gul yapragi gibiydi.
sikilaraktan guldu. ben de guldum.

zeliha: oyle bi gulusu vardi ki... yani sanki boyle daglarin tepelerinden gurleyip gurleyip gelen sular boyle akti akti akti akti taa boyle icime doldu. soyle kana kana seyredeyim istedim. ikimiz bir oylece kalakalmisiz. sonra bana dedi ki

vahit: yolu yok! benim kadinim sen olcan, dedim!

zeliha: ya olmaz, dedim. ben baskasina sozluyum, dedim. oyleyse seni kaciricam, dedi.

vahit: bizi vururlar, dedi. dedim, vursunlar. biz birbirimize boyle vurulduktan sonra ne yazar

zeliha: dedi. eger elin elimde olacaksa, bayram yerine gider gibi giderim ben olume, dedi. ee madem oyle, kacir beni diyivermisim

vahit: kacirdim ben de. istanbul'a geldik. tam uc sene bi akrabamin yaninda, tek goz odada yasadik. o oda var ya cocuklar...

zeliha: o odaya biz kocaman bi sevda sigdirdik. o oda bizim peri sarayimizdi. sobamiz bile yoktu ama birbirimize sarilip oyle guzel isinirdik ki... bi cocugumuz olsun istedim, olmadi...

vahit: yoksulluk... amelelik yaptim... zelihami doktor doktor gezdirdim. ne fayda... zeliham... kisir cikti.

zeliha: aslinda... kisir olan vahit'ti... ona hicbi zaman diyemedim. diyeydim, kendini hic bagislamazdi yoksa... amaaaan, varsin dedim beni kisir bilsin.

vahit: bizim memlekette, kisir kadina hor gozle bakarlar. biliyorsunuz... zelihami uzmesinler diye, burda ac kaldim, yine de memlekete geri donmedim! sevda ince istir evlatlar!
7 Numara
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

- Vahit emmi, evlilik nasıl bir şeydir?

- Evlilik dağdaki keçi yolu gibidir evlat.

- Anlamadım.

- Şimdi bir dağ düşün yalçın mı yalçın. Sivri kayaları var. İşte doğar doğmaz bizi "hadi bu dağı aş" diye eteklerine bırakıveriyorlar.

- Hayat yani?

- Aferin! İlk başlarda iş kolay. Ama yükselmeye başladıkça dağ sarpa sarıveriyor... Dimdik kayaların, uçurumların arasında kalıveriyorsun. Gücün azalıyor... Derken senin gibi bir yolcu daha çıkıyor. Yoldaşınla omuz omuza, can cana verip bir keçi yolu açıyorsun kendinize. Artık tek başına değilsin. Biliyorsun ki artık o yolu iki kişi yürüyeceksin... Dağ yine yalçın. Ama artık yürümek zevkli. Nefesim tükenecek diye korkmuyor insan. Çünkü yanında kendi nefesin gibi bir nefes daha var... Anladın mı?

- Her evlilik sizinki kadar mutlu mudur?

- Yoldaşına bağlı. Biz Zeliha'mla yan yana yürürken, dikenleri değil çiçekleri derdik, canımız yanınca ağladık, bir yandan türkü söylemeyi bildik. Ben "pes" deyince o "hadi" dedi, o yorulunca ben sırtımda taşıdım.

- Peki geçim sıkıntısı insanı mutsuz etmez mi?

- Bilmiyorum. Biz mutluluğu ne parada ne handa bulduk evlat. Bak bugün deniz kenarında Zeliha'mla beraber çekirdek çıtlatıp, çay içerken, mutluluk da bizimle masada oturuyordu sanki.
7 Numara
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Şeyda

Şeyda

@seydaeylul

"ruhum, kalbim, aşkım, ilyas'ım, elmasım,

siz bu satırları okurken, ben çoktan yedi tepeli şehirden kaçırılmış olacağım. tek tesellim aramızdaki bu oyun. çünkü eminim ki, bu sandığın içinde
hayattaki tek hazinemi, size karşı duyduğum hakiki aşkı bulacaksınız. sizle, her ne kadar gizli yaşadıksa da, validemler durumdan haberdardır.
benim için nasıl bir zulüm olduğunu tahmin dahi edemezsiniz. taşınmak için bütün hazırlıklarını tamamladılar. her ne kadar benden saklasalar da, bursa'ya amcamların yanına gittiğimizi öğrenebildim. biliyorum şimdi kızmaktasınız bana. daima tebessümle bakan gözlerinize hiç yakışmıyor bu. size daha önce haber verebilseydim eğer, "beraber gidelim buralardan" diyecektiniz. nasıl böyle bir haksızlık yapabilirdim ki size... henüz talebesiniz, önünüzde başarılı bir gelecek var. bana yakışan sizin hayatınızdan çekilmektir. unutmayınız, aşkım yanımda gelse de ruhum sizinledir.
zevceniz olmayı ve sizinle bir hayata "evet" derken tangomuzu herkesin önünde yapmayı arzu ettiğimi biliyorsunuz.

sürgüne götürülürken tek tesellim, seven kalplerin bir gün mutlaka buluşacağına duyduğum imandır.

daima sizin,

neriman."
7 Numara
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Sukûtuhayal

Sukûtuhayal

@gece52

Haydar: "Sıfır bir değer değildir.Bir sayı bile değildir.Ancak başka bir sayının yanına gelince değer yaratır.Tıpkı sevda gibi...Sevdanın da tek başına değeri yok.İlle de biri olmalı.Sıfır ne kadar çoksa sayı o kadar çoğalır.Sevda da ne kadar çoksa insan o kadar çoğalır,büyür..."

Armağan: "Sen ne güzel şeyler söylüyorsun böyle haydar."

Haydar: "Biri dese ki sevdamı al,kendine ekle,bir ömür ile çarp,sonra sonsuza eşitle.Yine değeri sıfır olur mu senin için ?"
7 Numara
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 1 yorum
Fatma Nilay Akçın (@fatmanilayakcin)
daha ilk bölümlerde sayılırım ve bu sahne beni çok etkilemişti :)
29.01.17 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

- Sıfır bir değer değildir. Bir sayı bile değildir. Anca başka bir sayının yanına gelince değer yaratır. Tıpkı sevda gibi. Sevdanın da tek başına bir değeri yok. İlle de biri olmalı. Sıfır ne kadar çoksa sayı o kadar çoğalır, sevda ne kadar çoksa insan o kadar çoğalır, büyür.

- Sen ne güzel şeyler söylüyorsun böyle Haydar.

- Biri dese ki sevdamı al, kendine ekle, bir ömürle çarp sonra sonsuza eşitle. Yine değeri sıfır mı olur senin için?
7 Numara
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
54
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Yerli Diziler
Komedi, romantik, dram, aksiyon ve daha fazlası... En beğendiğimiz Türk dizilerini bu listede paylaşalım. ...
54
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Yerli Diziler
Komedi, romantik, dram, aksiyon ve daha fazlası... En beğendiğimiz Türk dizilerini bu listede paylaşalım. ...
36
DİZİ
Çocukluğumuzun Unutulmaz Dizileri
Bizimkiler, Süper Baba, Çarli ve daha fazlası... Çocukluğumuzda çiğdem çıtlayarak izlediğimiz, çocukluğumuzun unu...
34
DİZİ
Moraliniz Bozukken İzleyebileceğiniz Mutluluk Verici Eğlenceli Diziler
Depresyondayken izleyebileceğiniz, mutsuzluğa ilaç gibi gelen, mutluluk verici en iyi diziler listelenmektedir....
3
DİZİ
Bir Zamanlar İlgiyle Takip Ettiğimiz Unutulmayan Eski Diziler
Bir dönem büyük bir kesim tarafından çok sıkı takip edilen, bugün hala adı geçtiğinde herkesin hatırladığı, en...
F.B.

F.B.

@fb

Hayat, kaybetmekten korkmayanları seviyor galiba...
7 Numara
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 3 yorum beğen ikon
egnslm (@egnslm)
Güzel bir diziydi.
10.11.18 beğen 1 cevap
aslı seloğlu (@asliseloglu)
🍁
10.11.18 beğen 1 cevap
Simla (@sima)
🎭
10.11.18 beğen 1 cevap
Hannidex

Hannidex

@hannidex

 paylaşım fotoğrafı
Ne güzel bir diziydi :)
7 Numara
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon

@

 paylaşım fotoğrafı
7 Numara
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
9.4/10
200 oy
Sence kaç puan almalı?
0