up
ara

Spartacus: Blood And Sand

- Spartacus: Blood And Sand (2010)

Spartacus: Blood And Sand Konusu ve Özeti

Spartacus: Blood And Sand
Trakyalı bir asker olan Spartacus'un Romalılar tarafından yakalanıp köle olarak bir gladyatör okuluna satılmasını anlatan tarihi bir dizidir. Karısından ayrı düşen Spartacus, Batiatus'un gladyatör okuluna girdikten sonra hem onu ve karısını köle yapanlardan intikam alabilmek hem de karısını bulabilmek için savaşmaya başlar.
Yapım: 2010 ABD, YeniZelanda
Spartacus: Kan ve Kum Sezon 1

Trakyalı bir asker olan Spartacus sürekli baskısı altında kaldıkları Roma Cumhuriyeti ile birlikte Getaelar'a karşı savaşmak için Roma ordusuna katılır. İlk çarpışmadan sonra Spartacus doğuya doğru çekilen Getae ordusunu takip etmek yerine Karadeniz'e gitme emri veren Gaius Claudius Glaber'a karşı gelir ve köyüne gitmeye karar verir. Köyüne yaklaştığında Getaelar'ın orayı mahvettiğini görür ancak karısı kurtulmuştur. Geceyi bir mağarada karısıyla geçiren Spartacus'u sabah Roma ordusu bulur. Glaber, Spartacus'u köle olarak alır ve karısını da Suriyeli bir tüccara satar. Spartacus daha sonra Ludus'a (Batiatus'un gladyatör okulu) girer ve karısını bulmak için savaşmaya başlar.

Spartacus: Vengeance Sezon 2

Spartaküs M.Ö. 73'te kendisiyle birlikte Capua'daki Quintus Lentulus Batiatus'un gladyatör okulundan kaçan 77 arkadaşıyla Vezüv Yanardağı'na sığındı. Küçük bir Roma ordusunca kuşatılan kaçaklar, bir uçurumdan aşağı inerek Romalı askerleri şaşırtıp kaçmayı başardılar. Spartaküs, kendisine katılan ve sayıları 100 bine ulaşan kaçak köle ve gladyatörlerle Lucania'ya doğru yürüdü. Amansız bir çatışma sonucunda Publius Varinius'u yendi ve Thuria ile Metapontion kentlerini yağmaladı. Spartaküs artık Güney İtalya'ya egemen olmuştu. Roma Senatosu birden tehlikenin farkına vardı. M.Ö. 72'de iki konsülün yönetimindeki güçler Spartaküs'ün üzerine gönderildi. Spartaküs onları yendikten sonra kuzeye, Alpler'e doğru yürüyüşe geçti. Gallia Cisalpina valisi onu durdurmaya çalıştıysa da, yenilgiye uğradı. Köle ordusu artık Alpler'i geçebilir ve güvenlik için de dağılabilirdi. Ne var ki, kimse İtalya'dan ayrılmak istemedi. Spartaküs, ister istemez güneye yürümek durumunda kaldı. Lucinia'ya geri dönen ordu, orada ilk kez Marcus Crassus'a yenildi. Spartaküs, Sicilya'ya geçmeyi tasarlayarak Messina'ya çekildi. Onları kaçırmaya söz veren korsanlar sözlerinde durmadı. Crassus köleleri kuşattıysa da, Spartaküs kuşatmayı yararak çekildi. Daha sonra, M.Ö. 71'de, savaşmakta direnen köleler Romalılarca kılıçtan geçirildi. Romalı general Pompeius, Spartaküs'ün ordusundaki çok sayıda kaçağı yakalayıp öldürdü. 6000 kişiyi tutsak alan Crassus, Appia Yolu boyunca tümünü çarmıha gerilir.

Spartacus: War of the Damned Sezon 3

Gaius Claudius Glaber öldü. Yenilgisinin ardından aylar geçti ve Spartacus ile komutanları Crixus, Gannicus ve Agron’un liderliğindeki isyancılar ordusu Roma’da zafer kazanmaya devam ettiler. Özgürleştirilen köle sayısı binleri bulunca artan isyancı topluluğuyla, Roma’nın en güçlü ordularını bile zorlayan bir güç ortaya çıktı.Spartacus tüm Roma İmparatorluğunu yıkmaya artık her zamankinden daha kararlı. Ashur’un ölümünün ardından, Naevia ve Crixus yeni güçleri ve hırslarıyla tek bir vücut gibi dövüşürken, Gannicus her zaman hayatı dolu dolu yaşama isteğiyle yatağını güzel ve tehlikeli Saxa ile paylaşıyor. İsyancılar hep birlikte kanlı mücadelelerde çarpışıyor ve kaçınılmaz son için hazırlanıyorlar: Roma’yla büyük bir savaş. Roma Senatosu en zengin Romalı’dan yani Marcus Crassus’tan yardım ister. Güçlü ve zeki bir politikacı olan Crassus rakibine saygı duymakta ve Glaber ile ondan öncekilerin yaptığı hataları tekrarlamak istememektedir. Crassus genç ve hırslı Julius Ceasar ile birlik olarak, Spartacus ve isyanı yok etmeye karar verir.Efsanevi yolculuğun destansı sonu, Spartacus: War of the Damned daha önce görülmemiş bir savaş başlatacak.
Spartacus: Blood And Sand dizisi listesinde yer almaktadır.
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc

Efsaneler Ölmez.
Genel olarak bir yorum yapmak gerekirse, baştan sona efsane olan dizilerden birisi. 3-4 kere izledim, bir daha izlemeyi de düşünüyorum. Dizi başladıktan sonra üzücü bir olay yaşandı. Spartacus karakterini canladıran Andy Whitfield kansere yakalandı. Kanser tedavisi görürken belki iyileşir ümidi ile "Gods of the Arena" (1. ve 2. sezon arasında izlemek gerek) ile bir ara sezon ekleyerek Gannicus karakterini diziye dahil ettiler (favorimdir kendisi). Andy Whitfield yaşamını yitirdikten sonra Liam McIntyre, Spartacus'ü canlandırmaya başladı. Tabi kimisine göre iyi kimisine göre kötü oynadı ama Andy'e alışmıştık. Özellikle Capua'da "I am Spartacus" diye bağırmasıyla kalbimizde taht kurmuştu, takdir-i ilahi, yapacak bir şey yok. Dizi, Gerçek hayatta yaşayan ve Roma Cumhuriyetine karşı isyanı başlatan Spartacus adlı gladyatörün hayatından esinlenerek kurgulanmıştır.

Trakyalı olan Spartacus, Roma ile birlikte savaşmak için Roma ordusuna katılır. Savaş sırasında kendi köyüne de saldırı olur. Komutan Glaber izin vermeyince Spartacus, Romalılara saldırır ve kaçar. Köyüne dönüp karısını kurtarır. Bu durumu hazmedemeyen Glaber, Spartacus'un peşine düşer ve onu tutuklar. Capua'da infaz edilecekkken 5 kişiye karşı savaşır ve hepsini öldürür. Halk yaşamasını karar verir ve Batiatus'un gladyatörleri arasına girer. Bir süre sonra arkadaşları ile beraber buradan kaçar ve isyanı başlatmış olur. Kendilerine katılan köle ve gladyatörler ile 100 bin kişi olurlar. Batı Roma'yı ele geçirirler. Roma tüm ordusu ile savaşa katılır ve isyanı bastırır. Gerçekte Spartacus'e ne olduğu bilinmemektedir, ya kurtuldu ya da tanınamayacak hale gelerek öldü.

Senaristler, dizinin sonun da Spartacus'ü öldürmeye karar vermişler. Dizi de son sözü de Agron söylüyor. Spartacus'ün bedenin yanında durarak "Bir gün Roma çökecek. Fakat sen, her zaman hatırlanacaksın. Özgürlüğü arzulayan herkesin kalbinde"
Spartacus: Blood And Sand
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Carmen Magia

Carmen Magia

@carmenmagia

Spartacus
Sevgi uğruna, özgürlük uğruna savaşan bir adam. Ve onun gibi binlercesi. Öyle başarılı, öyle gerçekçi, öyle güzeldi ki. İlk sezonun bitiminde Spartacus olan Andy kansere yenik düştü. O günden sonra izleyemem diye düşünüyordum ama yeni seçilen oyuncu da gayet başarılıydı. İzlediğim en etkileyici diziydi...
Spartacus: Blood And Sand
filme 10 verdi
5 beğen · 2 yorum
egnslm (@egnslm)
Dünya tarihinde ki ilk köle isyanıdır.Neredeyse roma imparatorluğunu yok edeceklerdi.
15.10.18 beğen 1 cevap
Baran Kaya

Baran Kaya

@barankaya

Mutlaka İzleyin
S3-B10 Bir savaşçı kölenin neler yapabileceğine şahit olacaksınız. Şimdiden kan görmeye ve çıplak erkek görmeye alışın çünkü bu dizi sizi baştan çıkarmaya yeter. Nitekim başrol oyuncusunun gerçek hayatta ölmesi ile biten dizi, beni hayli üzdü.
Spartacus: Blood And Sand
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
NyssaKitty

NyssaKitty

@nyssakitty

R.I.P WHITFIELD
Her ne kadar güzel bir seri olsa da Andy’nin ölümünden sonra asla aynı zevk alınarak izlenememiş ve her bölümde özlemle dolunmuştur.. Ama başlanmaya değer 👏🏻
Spartacus: Blood And Sand
filme 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
cem tüteloğlu

cem tüteloğlu

@cemtuteloglu

Spartacus:Batiatus bir keresinde bana şöyle demişti:
"Her kişi kaderini kabullenmelidir ya da kaderinin elinde can vermeyi."
Crixus:A*cık beyinli herkese söylerdi onu
Spartacus: Blood And Sand
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Varro : There is no choice….(Seçenek yok.)
Spartacus : There is always a choice..(Her zaman seçenek vardır.)
Varro : Not this time.. (Bu kez değil.)
Spartacus: Blood And Sand
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Sadakat, eğer onu taşıyacak gücü yoksa insana çok ağır gelebilir. Sadakatini taşıyamaz olduğunda kolunu dayayacağın omuzlar benimki olacaktır. (Solonius’dan Ashur’a)
Spartacus: Blood And Sand
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Belki bu dünyada kimse için huzur diye bir şey yoktur. Ama biliyorum ki, yaşadığımız sürece kendimize dürüst davranmamız gerekiyor. (Spartacus)
Spartacus: Blood And Sand
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Spartacus: Kader genelde insanı sevdiğinden uzaklaştırır, acı duyması için.
Pietros: Geride kalmak da aynı acıyı veriyor.
Spartacus: Blood And Sand
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
182
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
64
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Diziler
Kesinlikle izlenmeli dediğim diziler bu listede...
Ayşe öztürk

Ayşe öztürk

@ayseozturk253

Sevgi uğruna, özgürlük uğruna savaşan bir adam. Ve onun gibi binlercesi. Öyle başarılı, öyle gerçekçi, öyle güzeldi ki. İzlediğim en etkileyici dizilerden biriydi.
Spartacus: Blood And Sand
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Erkan Karaca

Erkan Karaca

@erkankaraca0

 paylaşım fotoğrafı
“Yürek ve akıl bir iş üstünde yoğunlaşırsa, bu dünyadaki hiçbir şey imkansız değildir.”
- Spartacus
Spartacus: Blood And Sand
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
9.1/10
171 oy
Sence kaç puan almalı?
0