up
ara

Luther

(2010)

Luther Konusu ve Özeti

Luther
Luther dizisini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur dizi hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yapım: 2010 İngiltere
Yönetmen:
Rogojin

Rogojin

@rogojin

Luther adlı bu muhteşem dizi kesinlikle kaçırılmaması gereken bir kara film klasiği olabilir. Elimizdeki 4 sezonda Luther son derece iyi yazılmış, iyi oynanmış, iyi çekilmiş bir kara film örneği olarak karşımıza çıkıyor. İdris Elba'nın çok etkileyici performansı göz dolduruyor. Dizide/filmde aslında çok yeni birşey yok: polisler, suçlular ve masumlar. Ancak diğer dizilerde görmeye alışık olmadığımız, belki The Fall adlı bir diğer ingiliz nadidesinde tek bir örneğini görebileceğimiz bir şekilde (ya da Dxter'ın 5. sezonundaki katiller gibi) Luther'ın her bir bölümünde karşımıza çıkan suçlular, katiller kesinlikle çok ürkütücüler. Korkutuculukları film gereği süslenip püslenmiş, şiddeti seyirlik hâle getirilmiş karakter olmalarından kaynaklanmıyor kesinlikle, zira öyle değiller. Korkutucular çünkü son derece gerçek bir his veriyorlar, çok sıradanlar, ve çok ürkütücü boyutlarda çürümüş durumdalar. Senarist Neil Cross'un gözlem gücü ve üslûbu irkiltici, bunu her bölümde görüyoruz ve ülkesine yönelik bu kapkara bakışın çok etkileyici olduğunu söylememiz gerekiyor. Bu tür katillerin bir çok dizide karşımıza çıkmasına alışık olmamıza rağmen Luther'da bir şekilde onların çürüyüşlerine dahil ediliyoruz, the Fall dizisinde olduğu gibi burada da bence büyük bir etki yaratıyor bu yaklaşım. Luther karakterinin etkileyiciliği ve derinliğiyle katillerin karakter ve psikolojilerinin derinliği aynı. Bu anlamda da bir iyi kötü çatışmasına dahil ediliyoruz. Senarist Cross katilleri -hepsi olmasa bile- genelde çocukluk döneminde darmadağın olmuş karakterler olarak çiziyor. Her bölümde bir şekilde dağılmış, çürümüş karakterlere ve onların başkalarına bedel ödetmesine tanık oluyoruz. Bu üslûp bütün bölümler boyunca sabit bir biçimde, etkileyici bir biçimde sürüyor. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir eser.
Luther
filme 10 verdi
0 yorum
sinemasever

sinemasever

@sinemasever

Mükemmel bir polisiye filmi.
En son bitirdiğim yabancı dizi.Gerilimi yüksek kurgusu,oyunculuklar mükemmel.Tek anlamadığım şey dedektiflerin silah taşımaması ve her seferinde bu nedenden dolayı büyük sıkıntıya girmeleri :) Idris Elba oyunculuğunu konuşturmuş harika bir iş çıkarmış.Dizi 17 bölüm tek seferde bitirdim tavsiye ederim...
Luther
filme 9 verdi
1 yorum
KULELi (@legolas)
İngiliz polisi terör gibi özel görevler dışında silah taşımıyormuş. ihtiyacı olan polisler amirlerinin özel izinleri ile arabalarının torpido gözünde taşıyabilirmiş. İngiliz polisinin %80'ini de silah taşımak istemiyormuş zaten. son sezonda öğrendiğim bu bilgi ile dizi daha anlamlı hale geldi.
26.12.16 beğen cevap
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Aşk bir günah gibidir aşkım. Onu en derinden hissedene. Bak ona alev alev yanan gözleriyle seni tıpkı bir pervane gibi sevecek. Asla tekrar sevmeyecek.
– Hayır, öyle biri gibi görünmüyor.
+ İnsanlar böyledir,...
Luther
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

– Nedenini bilmem gerek.
+ Bunu hep yapıyorsun. Herşeyin bir nedeni yoktur. Bazen öylece oluverir.
– Bu doğru değil. Herşeyin bir nedeni vardır. Fizik kuralları var, yani biz nasıl oldu da bu hale geldik?
Luther
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

– Uyku hapları ayrı yatak odaları. Bu sana ne anlatıyor?
+ Kocası horluyor muymuş?
– Başka?
+ Söylemesi güç. Bazen ayrı yataklar evliliği mutlu kılar.
– Çok asil bir düşünce.
Luther
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Bazen (sorgu odasındaki sandalyenin) bacaklardan birini kısa tutarız. Böylece şüpheli kişi kendini
rahat hissedemez. Asla gevşeyip dengede duramaz.
Luther
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

– Alice, Ockham kuramını bilir misin?
+ “Her şeyin birbirine eşit olduğu bir ortamda, en basit açıklama doğruya en yatkın olandır”
Luther
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
9.2/10
9 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Diziler
1994
2011
2010
2002