up
ara

Doğa Sev

sınıf öğretmeni veya toprağıyla uğraşan bir çiftçi
Doğum Tarihi : 10 Nisan Cumartesi 1993
Katılım Tarihi : 10 Mart Pazartesi 2014 16:22 - 1987 gün
Cinsiyet : Erkek
Üniversite :
sınıf öğretmeni veya toprağıyla uğraşan bir çiftçi
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Doğu ve batı'yı çayla olan münasebetlerinden de okuyabilirsiniz. Poşet çay batinin bireyci vurgusuna hayli uygun bir mamüldür, onu yapmak için ne zahmetle ne ustalığa gerek vardır, fonksiyonaldir ve bir sohbetin hamisi olamayacak kadar soğuktur. Oysa doğuda çay içmenin bir âdâb-ı muâşereti vardır, o yüzden demlenen çayın üzerine titrenir, çay içmek bir şölene dönüşür ve sohbet koyulastikca çayın lezzeti artar. Doğu, caydaki burukluğa meftundur, o buruklukta ruh iklimiyle imtizaç edecek bir şey bulur; oysa Batı, o burukluğu gidermek davasindadir. Sütlü çay çayın aslî tabiatına müdahaleden başka bir anlama gelmez.
ataç ikon Olmak Cesareti
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Bir kitapta buluşmak aynı kabdan su içmek gibidir: Seninle konuşmak, seni anlamak ve sana kendimi anlatmak istiyorum. Suyum var, ama sadece bir çift söz edebilmek için senin suyundan istiyorum...
ataç ikon Olmak Cesareti
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Dostlarımızı bir çay içmeye çağırırız. Tuhaf şeydir bu, bir sıvıyı içerken mutlaka hoşbeş edeceğimiz anlamına gelen bir şeydir. Çay birbirimizi anlamanın, birbirimizi dinlemenin, kalplerimizi birbirimize açmanın sembolüdür.
ataç ikon Olmak Cesareti
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Bir RTE Klasiği
753 kişinin ölümünden Suudi Arabistan sorumlu değilmiş. He, ben sorumluyum. Sen beni kolla ben seni kollayım politikası. Bilmem ne kralı ölünce de yas ilan etmiştik. Rte yalakalık fırsatını kaçırmamış, bombayı patlatmış. Eeee para adamlarda gardaş. Yine belirsiz bir yerden para gelir ülkeme. İşte vatanını düşünen devlet adamı profili. Ölümüne RTE!
1 yorum
Gorgo (@gorgo)
"Deliler ve akıllılar aynı derecede zararsızdır.yalnız yarı deliler ve yarı akıllılar çok tehlikelidir." :)))
/Goethe/
26.09.15 beğen cevap
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Evimi Cinler Bastı
Cin basma olayları sadece Müslüman ülkelerde görülmüyormuş demik ki. Her ne kadar inanmasam da İrlanda'da çekilmiş bir video.

Bir de bana gelse de kim kimi çarpıyor görsek. Hodri meydan :)

https://www.youtube.com/w...h?v=Xd78k_5C8jQ
1 yorum
Sezgin Taşcı (@sezgintasci)
Videoya çeken kişi de müneccim olsa gerek hangisi hareket edecekse açıyı o tarafa çevirmiş hep :)
26.09.15 beğen 4 cevap
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Az aksiyon çok gizem
İlk sezonunu izledim. İkincisi zaman bulamadığımdan halen yarım. Dizi harbiden ismi gibi çok gerçek. Gereksiz aksiyon sahnesi, bağrış çağrış yok. Karakterler çok iyi. Oyuncular da çok başarılı. İlk sezonda Yıldızlararası filminde oynayan Matthew McConaughey vardı. 2. sezonda Colin Farrell var.
İlk sezonun jenerik müziği harika. Haftalarca dinlemiştim.
https://www.youtube.com/watch?v=p4zluA60hjs
True Detective
filme 8 verdi
0 yorum
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Süper bir ajan dizisi
Dizi tam bir tutku yaratıyor. Sıradan ajan filmlerinde izleyici sahadaki ajanları görür. Bu dizi ise daha çok görevleri planlayan CIA in üst personeli, birim yöneticilerini konu almış.

Afişte görünen asker Brody'nin tipine hiç alışamadım (çirkiiiin) ama Carrie inanılmaz bir karakter olmuş. Tam bir deli. Kadın başrol olması ayrıca güzel.

Çoğu kişi İslam'ı kötülüyorlar şeklinde algılayabilir fakat bence hiç öyle bir şey yok. Hatta bazen şaşırtacak şekilde övdükleri bile olmuş. Fakat tabi konu genel olarak islamcı teröristler. El Kaide, taliban falan.

Diziyi izleyip İslam'a hakaret ediyor diyenler kanımca empati kuramayanlardır. Dünyayı biz ve onlar olarak ikiye ayırmış, hiçbir zaman onların tarafından bu tarafa bakamayanlardır.

Çekimler güzel, karakterler güzel, senaryo gerçekçi ve akıyor. TÜm dizilerde olduğu gibi ilerleyen sezonlarda senaryonun sıktığı, sendelediği bir gerçek ama genel olarak güzel bir dizi. Sanırım sonsezon olan 5. sezonu bekliyoruz. İzlemeyene önerilir.
Homeland
filme 10 verdi
1 yorum
Elvan Kama (@elvankama)
İslam'ı kötülemediğini iddia ettiğiniz kısma katılmıyorum. Bunu bariz bir şekilde yapmasa da çok ince bir şekilde yayıyor aslında Homeland bu ideolojiyi. Bu arada benim favori dizilerimden ve tutku yarattığı kısmına kesinlikle katılıyorum.
Öncelikle "Kötü Müslüman" ve "İyi Müslüman" arasında bir ayrım yapıyor. Yani yaratılan algıya göre, sen Amerika'ya yardım eden, CIA'yin amaçları için çalışan, Amerika'daki insanların refahı ve mutluluğu için kendi ülkeni umursamayacak yapıdaysan ve Amerika için ölmeye hazırsan iyi bir Müslümansın. Ama Amerika'lı olduğun halde, namaz kılıyorsan, Müslümanlığa geçip din değiştiriyorsan terörist olabilirsin; kendi ülkeni savunan, can kaybını önlemeye çalışan ama bunu Amerika'nın istediği şekilde yapmayan bir Müslümansan kötü Müslümansın.
Ek olarak halk sürekli bir terör tehdidiyle yaşıyor. "Haber aldık, bomba patlayacakmış, ama ne zaman olacağı belli değilmiş" tarzı yaratılan bu kaos, halkın sürekli ve baskın bir şekilde terör tehdiyle yaşamasına yol açıyor. Ve Deepa Kumar'ın da Homeland eleştirilerinde dediği gibi, teröre karşı korunan da yine Hristiyan ve beyaz aileler oluyor. Sen Amerika'da yaşayan bir Müslümansan, pozisyonun belirsiz olduğundan devlet seni teröre karşı korumak için daha az önemsiyor.
Müslüman kadınların yanlış gösterilişine de değinirsem konu çok uzayacak. Fakat tek aktif kadının yine beyaz Hristiyan bir kadın olarak gösterilmesi hiç şaşırtıcı değil.
"Diziyi izleyip İslam'a hakaret ediyor diyenler kanımca empati kuramayanlardır. Dünyayı biz ve onlar olarak ikiye ayırmış, hiçbir zaman onların tarafından bu tarafa bakamayanlardır", bu cümlen oldukça iddialı, fakat sence sen de insanları "Diziyi izleyip İslam'a hakaret ediyor diyenler" ve "demeyenler" olarak ikiye ayırmamış mısın?
Homeland'e tutkun izleyicileri görmek hoşuma gitti, fakat sana Deepa Kumar'ın yazılarını okumanı öneriyorum.
İyi Seyirler..
27.01.16 beğen cevap
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Yüksek Gerilim İçeren Bir Oda
Korku filminden ziyade gerilim filmi olan Yeşil Oda, kesinlikle şiddetli ve acımasız bir konuya sahip. Gerilimi ve vahşilik duygusunu izleyiciye gerçekten hissettiriyor. Hikaye, siyah-beyaz yani iyi-kötü şeklinde çok net bir şekilde ayrılmış diyemem, tüm karakterlerin kendi eksiklikleri ve sempatik tarafları var, bu da filmi son derece dinamik ve gerçekçi kılıyor.

Film, günümüzün en umut veren ve hızla yükselen yönetmenlerinden Jeremy Saulnier tarafından yazılıp yönetilmiş. Yüksek gerilim içeren Blue Ruins filminin başarısından sonra Green Room da kendi türü içinde iyi bir yer edinecek gibi görünüyor.

Filmin konusundan hiç bahsetmeyeceğim. Çünkü böyle bir filmden gerçekten keyif almak istiyorsanız konusu hakkında minimum şey bilmeniz gerekiyor. O nedenle size tavsiyem konusunu okumamanız ve hatta fragmanını bile izlememeniz. Sadece iyi bir gerilim filmi izlemeye gittiğinizi bilmeniz yeterli. Umarım memnun ayrılırsınız. İyi seyirler.
Dehşet Odası
filme puan vermedi
0 yorum
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Coppola'nın meşhur Siyam Balığı filminde, otuz yaşında olduğunu söyleyen birisine bir başkası şöyle der: "Desene, ömründen otuz tane yaz geçmiş..."
ataç ikon Olmak Cesareti
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Dostoyevski, Avrupa seyahati dönüşünde fikirlerini soran arkadaşlarına, bütün o gelişmişlik göstergelerine karşın Avrupa’nın mühim bir eksikliği olduğunu söylemiş: “Bizim kadar iyi çay demleyemiyorlar!”

İşte ben de, yıllar sonra Selda’nın o toy (yahut müzik endüstrisi görmemiş) sesiyle söylediği türküleri dinlerken, bir yere takılıp kalıyorum: “Kalk gidelim çayhanaya…”

Bir içecek bir milletin ruhuna bu kadar siner, bu kadar benimsenir. Gurbete düşenler usulünce demlenmiş bir çayı nasıl özler, bilirim. Onun buruk tadından öte bir şey vardır bu özleyişte. O buruk tadın üzerinde tüten buhar kaç kez dostların, sevdiklerin arasında dolaşmış, kaç kez bir kalp sıcaklığı halinde bize dönmüştür. Çay dost sıcaklığının, memleket toprağında olmanın, kendisini belalardan emin hissetmenin sembolü gibidir.

İdareli olsun diye az demli doldurulan, orijinali ‘tavşan kanı’ rengini tedai ettirse de öğrenci evlerinde sarıya çalan sıvının lezzeti, kimyasında değildir; o lezzet, bir arada olmanın, bir şeyleri paylaşmanın lezzeti olsa gerektir ve bütün öğrenci evlerinde, şiirin çay meclisine bilirkişi olarak katıldığı, memleketin kurtarıldığı o dumanlı bekâr evlerinde daima lezzetli olması bundandır. Çay, yerlilerin meşru içeceğidir ve işte bu yüzden onların kalburüstü adamları bir çayhane etrafında toplanırlar. Yerli düşünce, Anadolu’nun bütün şehirlerinde, kendisine düşünce üssü hizmeti veren çayevleriyle kök salmıştır. Çayevlerinin, kahvehanelerin birer medreseye dönüştüğünü, oralardan nice şiirler devşirildiğini, nice dergiler kotarıldığını yerliler iyi bilir. Çay sıcak içilir ve aramızı ısıtır.

Dostlarımızı bir çay içmeye çağırırız. Tuhaf şeydir bu, bir sıvıyı içerken mutlaka hoşbeş edeceğimiz anlamına gelen bir şeydir. Çay birbirimizi anlamanın, birbirimizi dinlemenin, kalplerimizi birbirimize açmanın sembolüdür.

O yüzden, ihvanın olduğu yerde yirmidört saat fokurdayan bir çaydanlık mutlaka vardır. Çay ihvan içinde öyle itibarlıdır ki, ona ‘küçük derviş’ payesi verilmiştir. İftar saatlerini bir şölene çeviren şeylerden biri, belki de bunun için, yemekten sonra sofraya konuk edilen çaydır. Böylelikle sohbet için başlama işareti verilmiş olur.
Doğu ve Batıyı çayla olan münasebetlerinden de okuyabilirsiniz. Poşet çay Batının bireyci vurgusuna hayli uygun bir mamuldür, onu yapmak için ne zahmete ne de ustalığa gerek vardır, fonksiyoneldir ve bir sohbetin hamisi olamayacak kadar soğuktur. Oysa Doğuda çay içmenin bir âdâb-ı muâşereti vardır, o yüzden demlenen çayın üzerine titrenir, çay içmek bir şölene dönüşür ve sohbet koyulaştıkça çayın lezzeti artar. Doğu, çaydaki burukluğa meftundur, o buruklukta ruh iklimiyle imtizaç edecek bir şey bulur; oysa Batı, o burukluğu gidermek davasındadır, sütlü çay çayın aslî tabiatına müdahaleden başka bir anlama gelmez.

İçtiğimiz çayın memleket meseleleriyle de yakın alakası vardır. Çay madem yerlilerin meşru badesidir, bir çaydanlığın kaynadığı her yerde kalpten kalbe bir yol var demektir. Evet, dost elinden gel olmayınca gidilmez; ama bir hanede çay demleniyorsa, bir gün oraya da gidilebilir, konuşulabilir, anlaşılabilir demektir.
Türkiye, çayın demlendiği her yerdedir.
ataç ikon Olmak Cesareti
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Oktoberfest paylaşım fotoğrafı
Oktoberfest
Almanya'da bir Oktoberfest sabahı
1 yorum
Ali Ferah (@aliferah)
2013 yılında katılmıştım. Gökten yağmur değil bira yağıyor sanki. :)
07.10.16 beğen cevap
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Kilo vermek isteyenlere tavsiyeler
Antidepresan ve alkol kullanmayın. Bunalıma girin. İnsan bunalımda harbiden iyi kilo veriyor. İştah falan kalmıyor.
6 yorum
FULYA GÜN (@fulyagun)
Ben bunalımdayken daha çok yerim.
26.09.15 beğen 2 cevap
Ahmet Salman (@ahmetsalman)
aynen... tavsiyelerin boş...
26.09.15 beğen cevap
Doğa Sev (@dogasev)
Bence senin yiyeceğin varmış :)
26.09.15 beğen 1 cevap
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Gerçek olabilecek bir korsan dizisi
Ana karaktere ilk olarak alışamamama rağmen sonradan çok sevdim.
Dizi uluslararası bir bilişim firmasına karşı bir hacker grubunun verdiği mücadeleyi anlatıyormuş gibi görünse de ana karakterin psikolojik çalkantıları bu konunun önüne geçiyor kanısındayım ki bu bence harika olmuş. Aksiyon, ölümüne isyan bekleyen izleyici tatmin edeceğini düşünmüyorum fakat benim gibi farklı karakter delisi kişileri kolayca sarıyor. Tavsiye derim.
Mr. Robot
filme 10 verdi
0 yorum
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Sıkıcı derecede aksiyon
Arkadaş bu ne ya. Öve öve bitiremediler. Sonunda izledim ve gördüm ki tam da beklediğim gibi.
Ne konu var ne oyunculuk. Sadece patlama, kovalamaca. Tamam sanat filmi beklemiyoruz da bu kadar da boş film yapılmaz ki. Çok zor bitirdim.

Toz toprak ve çirkin adamların arasında filmin tek güzel yanı 3-4 tane temiz yüzlü hatunu oynatmışlar. Yapımcı, yönetmen bile kaldıramamış. Koyun şuraya 3-5 güzellik yoksa çekilecek gibi değil demiş. Seçici olmayan, sadece aksiyon olsun bize yeter diyen acemi sinema sever filmi.
0 yorum
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Kitap okumak için
Kitap okumak için seçilebilecek en güzel yerler nereler?
3 yorum
Melike (@hiiccc)
Kitabi tutup sayfayi cevirebilecegin heryer olabilir,bazen otobuste bazen masa basinda bazen parkta bazen yatgina uzanip yagini duvara dayadiginda herbirinin tadi bambaska kisacasi yer ve zamanin bir onemi yok
27.07.15 beğen 4 cevap
hatice Yaltır (@haticeyaltir)
''kitabı tutup sayfayı çevirebileceğin her yer'' daha açık ifade olamazdı.
27.07.15 beğen 2 cevap
lililerle (@lililerle)
İstanbulda yasıyorsan Gülhaneye gidebilirsin her pazar iki saat ordayım sultanahmet gulhane.eyup uclemesine bayılıyorum :)
27.07.15 beğen 1 cevap