up
ara

lovenfeelin

Bi gün bi konuda başarılı olmak istiyorum.
Katılım Tarihi : 19 Haziran Cuma 2015 18:40 - 1525 gün
Cinsiyet : Kadın
Bi gün bi konuda başarılı olmak istiyorum.
lovenfeelin

lovenfeelin

@dolphinsho

Lolita
-Lolita, Vladimir Nabokov
ataç ikon Lolita
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
lovenfeelin

lovenfeelin

@dolphinsho

6 bölümlük mini dizi-belgesel olan The Jinx, New York'taki sayılı emlak zenginlerinden olan milyoner Seymour Durst'ün oğlu Robert Durst'ün sorunlu hayatını, işlediği cinayeti ve hayatındaki gizemlere ışık tutuyor. Dizi, karısı kaybolmuş ve yıllarca bulunamayan, ve en yakın arkadaşı öldürülmüş olan Bob'un bir gün film yönetmeni olan Andrew Jarecki'yi araması ve ona röportaj vermek istemesiyle başlıyor, daha doğrusu ilk kez Bob'u o zaman görüyoruz. Bob'un röportajı dışında dizi boyunca yıllar önce bu davayla ilgilenmiş polisler,dedektifler,avukatlar,Bob'un ve kaybolmuş karısının çevresindeki insanlarla da kısa konuşmalar yapılıyor.
Kesinlikle tavsiye edeceğim bir dizi, özellikle gerçek olması ve son bölüm yayınlanmadan önce Durst'ün kıskıvrak yakalandığı gerçeği diziyi daha izlenesi yapıyor sanırım. İyi seyirler.
0 yorum
lovenfeelin

lovenfeelin

@dolphinsho

Yukarıda bir yerde bir Tanrı varsa, umarım benim viski içmem ya da domuz yememden çok daha önemli meselelerle uğraşıyordur.
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
lovenfeelin

lovenfeelin

@dolphinsho

Bu kitabın çok farklı bir havası var. Dövüş Klübü'nün her sayfasını çevirdiğinizde sanki sayfalardan ağır bir karanlık fışkırıyor. Gerçekleri yüzünüze vurmaktan hiç çekinmeyen, dolayısıyla iç karartıcı bir kitap. Felsefik bir kitap gibi de görüyorum açıkçası. Ve bence bir insanın, gerçek bir insanın içinde yatan iblisleri ortaya çıkarmış Palahniuk. Belki de kendi iblislerini.
Filminden önce kitabı okunmalı fikrimce. Filmi de muhteşem tabii ki, hatta filmdeki son kitaptakinden daha güzel. -bence-
Tyler Durden muhteşem bir karakter. Kusursuz bir kötü. Ve herkesin bir Tyler'ı var. Bir gün dışarı çıkmayı bekliyor.
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba 10 verdi
0 yorum
lovenfeelin

lovenfeelin

@dolphinsho

Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
lovenfeelin

lovenfeelin

@dolphinsho

SWEEK paylaşım fotoğrafı
SWEEK
Wattpad'den daha modern ve kaliteli bir çevrimiçi kitap okuma ve yazma platformu arıyorsanız Sweek'e bakın derim.
Öyküler yazıyorum bu arada, ilgilenirseniz: https://sweek.com/profile/421162/74088
0 yorum
lovenfeelin

lovenfeelin

@dolphinsho

Neredeyse birkaç yıldır okumak isteyip, aile üyelerimin de kitabı okumak isteyeceğini bildiğim için okumayı hep ertelediğim bir kitaptır: Malum, Lolita Humbert ve Dolores Haze arasındaki pedofili "aşkı" anlatıyor, bu yüzden de "ay neler okuyorsun sen" yorumlarına maruz kalmak istemedim. Yalnız kaldığım bir dönem, kitabı bitirdim sonunda.
Öncelikle emin olun bu kadar hevesle beklediğim Lolita'yı bitirdiğimde, kesinlikle hayal kırıklığına uğramadım. Nabokov'un muhteşem betimlemeleri (yer yer uzun ve takibi zor olabilse de) kitabı okurken yaşamanızı da sağlıyor. İkincisi, karakterler, şuana kadar okuduğum hiçbir kitaptaki karakterlere benzemiyor. Humbert hem oldukça rahatsız edici, hem de oldukça acınası. Dolores, ise ağzı bozuk, şımarık, küçük bir fahişe izlenimi uyandıran zavallı, istismar edilen küçük bir kız çocuğu... Böyle bir paradoksu yaratmak, bu zıt kutupları insanlara hissettirebilmek de kesinlikle büyük bir ustalık gerektirir.
Kitap, başlarda erotik sahnelerle süslenmiş olsa da kesinlikle bu amaçla yazılan bir kitap değil; aksine buram buram dram, acı,ve tuhaf bir aşk kokuyor. Lolita'nın aynı zamanda okuyucusuna empati yeteneğini katacağını düşünüyorum, zira iki karakteri de anladım, yaşadım, fakat haklarında ne hissedeceğimi bilemedim.
Kitabı okumaya karar verirseniz uzun betimlemelere kendinizi alıştırın, ve sakın okumayı bırakmayın! Bitirdiğinize değecek.
1997'de çekilen filmi de oldukça kitapla örtüşen, güzel bir film.
ataç ikon Lolita
kitaba puan vermedi
0 yorum
lovenfeelin

lovenfeelin

@dolphinsho

Ününden dolayı büyük bir beklentiyle okumaya başladığım bir kitaptı Bülbülü Öldürmek. Fakat ne yazık ki düşündüğüm kadar kusursuz değildi. Şöyle ki:
Kitabı okuyorsunuz ve o an bir olaydan bahsediyor diyelim. Sonra bu olayda bir isim geçiyor ve aynı anda hikaye kesilerek bu isimle ilgili geriye dönük bir şeyler anlatılıyor. Bu karakterin soyu sopu türünden bilgiler... Ana karakter olmadığı halde bu karakterlerle ilgili bilgi almak doğal olarak kafa karıştırıcı ve dikkat dağıtıcı oluyor.
İkincisi, kitap genel olarak durgun ve sıkıcı. Mahkeme bölümüne kadar biraz durağan ilerliyor diyebilirim.
Fakat tabii ki Bülbülü Öldürmek o dönemde yaşanan ırkçılık sorunlarına - daha çok siyah-beyaz kavgasına-, sınıf farklılıklarına ve kadınların toplumdaki yerine ışık tuttuğu için önemli bir kitap. Özellikle bunların bir kız çocuğunun ağzından anlatılışı sanki anlatılan şeylerin ne kadar çirkin olduğunu daha çok vurgulanmasına sebep olmuş.
Bu arada mahkeme bölümü benim için kitabın en güzel bölümüydü ve Atticus Finch karakteri mükemmel bir karakter. Bülbülü Öldürmek, yukarıda bahsettiğim şeylere rağmen mutlaka okunmalı; sadece çok büyük bir beklentiyle değil.
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba 6 verdi
0 yorum
lovenfeelin

lovenfeelin

@dolphinsho

Okuduğum ilk Kafka kitabı olduğu için kitapta böceğe dönüşen Gregor'un aslında neyi -kimi- temsil ettiğini bulmam kitabı bitirdikten sonra oldu. Kitabın sonunda çok yoğun bir şey hissetmemiştim ve tam olarak kitabı anlamadığımı düşünmüştüm çünkü kitapta gizli bir mesaj var. Ve bu mesajı algılamak için sanırım Kafka'nın yaşamı, özellikle babası arasında geçenleri az çok bilmek gerekiyor. Bu yüzden Babaya Mektuplar'ın Kafka'nın okunması gereken ilk kitabı olduğunu düşünüyorum.
Kitaba gelirsek... Dönüşüm, kısa ve karanlık bir öykü. Bir "böcek" olmanın hayatınızı nasıl değiştireceğini, toplumdan hatta ailenizden nasıl dışlanacağınızı konu almakta.
ataç ikon Dönüşüm
kitaba 8 verdi
2 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Evet, kitabı ben de okudum ama ben mesajı bulamadım, sanırım Kafka'nın yaşamı konusunda yeterli bilgiye sahip değilim, sizin bu detaylı incelemeniz sayesinde bunu fark etmiş oldum, teşekkür ediyorum,güzel paylaşımdı...
12.08.15 beğen cevap
lovenfeelin (@dolphinsho)
Rica ederim, iyi okumalar.
12.08.15 beğen cevap
lovenfeelin

lovenfeelin

@dolphinsho

Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar diğerlerinden daha eşittir.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum