up
ara

nlgnycydncr

Ne söyleyebilirim ki! Bu site de olduğuma göre kitap severim okumayı okuduklarımı paylaşmayı başkalarından tavsiyeler dinlemeyi severim.
Doğum Tarihi : 13 Ekim Salı 1981
Katılım Tarihi : 23 Kasım Pazar 2014 0:23 - 1677 gün
Cinsiyet : Kadın
Medeni Durum : Evli
Üniversite :
Ne söyleyebilirim ki!
Bu site de olduğuma göre kitap severim okumayı okuduklarımı paylaşmayı başkalarından tavsiyeler dinlemeyi severim.
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Mavi Kuş
ataç ikon Mavi Kuş
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Ve gerçekte ,yer yüzünde bir çocuğun acısından, o acının beraberinde getirdigi nefretten ve bunu aciklamak ıçin aranacak nedenlerden daha onemli hiçbir şey yoktu.
Sayfa 222
ataç ikon Veba
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Soydugu kadını giydirmek ,sarildığına guzel kokular sürmek erkege düşen bir görevdir.Adımlarına katılan o kırılgan adımı, hayatı pahasına korumak nasıl goreviyse.
Syf 113
ataç ikon Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Okumuştum kitabı ya şöyle bir yazı okumuş muydum hiiç hatırlayamadım! 😏
17.06.19 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Babalar ve Çocuklar 1850 yıllarında iki nesıl arasındaki çekişmeyi,daha doğrusu ,gericiligi temsil eden liberal soylularla,ilericiligi temsil eden demokrat aydınlar arasındaki görüş ayrılığını ve mücadeleyi göstermek için yazılmıştır.


Şimdi böyle bir giriş cümlesi yazdım diye henüz kitabi okumamış arkadaşlar korkmasın, dili oldukça akıcı, içerisinde bolca diyalog bulunan kısacası rahat okunan bir kitap.

Iki genç arkadasin sırası ile ailelerine (sonrasında aşkları da araya girer) yaptıkları ziyaretler esnasında babaları ile hatta birbirleri ile olan zıtliklarini fark etmeleriyle konu gelişir.Kimi için mantık ön planda ,kimi duygusallık ve değerler kavramları.Kimin mutluluğu hangisinde bulduğunu kitabi okuyunca anlayacaksınız.
Kitap o dönemin olaylarını anlatan aktüel bir roman olmuş.Yazarın hangi tarafı tuttuğu farklı tartışmalara yol açsada Gerçekçilik Akımının en iyi temsilcilerinden kabul edilen Rus yazar Ivan Sergeyevic Turgenyev kitaplarının konusunu sosyal ve guncel olaylardan seçmiştir.
Okurları yazara bu kitap için "Ne babalar ,Ne çocuklar "ışte nihilist bakış açısı diyerek nihilistligi daha çok yakistirmislardir.
Peki nedir Nihilizm,?====Iradenin özgürlüğü , bilginin imkanını, tanrının varlığını, ahlaki ve tarihin mutlu sonucunu reddeden bir akim.
Kitabı okumak isteyenler şimdiden keyifli okumalar 🙆
ataç ikon Babalar ve Çocuklar
kitaba 7 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

11.yy Iran'inda ,kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah,Nişaburlu Ömer Hayyam'la ettiği sohbeti anlatırken insanlar uzerin uygulamak istediği devasa deneyi şöyle anlatır.
_"Evet,insanlar masallara ,uydurulmuş hikayelere bayılırlardi.Gözlerini kör edecek şeyler onları mutlu kılıyordu...Insanın körlügünün sınırlarını son noktaya dek zorlayacaktim.Bu körlükten istifade edecek mutlak bir kudrete sahip olacak ,müthiş bir ayrıcalık elde edecektim!Hakikati öyle bir tahrip edecektim ki torunlarimin torunları dahi bundan bahsedeceklerdi."

Ve böylelikle Hasan Sabah yani kitaptaki adıyla Seyduna kafasında canlandirdigi bu masalı gerçekleştirmek için Alamut'a gelir.Kendince bir cennet yaratır ve o cennete girecek ziyaretçileri bekler.Seyduna cennetin anahtarını elinde tuttuğunu iddia eder.Allah "Ibni Sabbah peygamberimiz ve elcimizdir"buyurmuscasina soylevlerde bulunan ,sapkin bir lider olan Sabbah 'in Ismaili ogretisi 👉"Hicbir sey gerçek degil,her şey mübah! "düsturudur.

Fedaileri Kalesi Alamut uzun zamandır okumayı beklettiğim bir kitapti.Okumayı düşünen arkadaşlarım varsa kesinlikle bekletmemelerini tavsiye edeceğim, uzun süre unutmayacaginiz bir kitap olacak garanti veriyorum.
Hasan Sabbah haşşasilerin lideri olarak nam salmış, Selçuklu Hükümdarlariyla mücadele etmiş, en sonunda Mogallarin istilasiyla uzun yıllar sonra kalenin çöküşü gerçekleştirilmiştir.Kurmuş olduğu tarikat tehlikeli olup,tarikata körü körüne bagli inananlarin Seyduna 'ya olan bağlılıklarını okuyacak dehşete düseceksiniz.Akıl almaz kurnazliklarla dolu bu hikayeden eminim etkileneceksiniz.
ataç ikon Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 10 verdi
4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Rabbim bu günlerin Hasan Sabbahları'ndan esirgeye bizleri. Âââmin.
02.06.19 beğen 1 cevap
ilyas seyhan (@ilyasseyhan)
Her yanımız Hasan Sabbah olmuş bile
Kurtuluyor kurtuluyor yine bulaşıyoruz
Bu kitabı çok merak etmedim değil lakin eminim Bugün ülkemde yaşananların birebir kopyasıdır
03.06.19 beğen 2 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

 paylaşım fotoğrafı
Saramago kaleminden Mağara adli kitaba başlamadan önce Platon 'un Devlet isimli yapıtının 7. kitabındaki Mağara Alegorisine bakmanızı tavsiye edeceğim.Ben bunu bir arkadasimin paylaşımında gördüm .Babası Platon'un Magara Benzetmesini okumadan bu kitabin pek anlam ifade etmeyecegini söylemiş.Hemen googleden bir araştırma içerisine girdim.Aslında daha önce başka bir kitapta bu benzetmeyi okumuştum lakin son kez söylüyorum ki Mağara adli bu kitabi okuyacaksınız öncesinde Mağara Alegorisine bir göz atiniz???
___________________________________

Şimdi işin ilk kısmını anlattıktan sonra kitabımıza gelelim.Bas kahramanlarimiz Bir çömlekci baba,babasını çok seven kızı, kızı çok seven bir damat var ortada.Buldum ismini verdikleri köpegide unutmamak lazım.Bu karakterlerin tek düze yaşantıları kitabi monotonlastirmis gibi gelebilirdi bana eğer öncesinde alegoriyi okumamis olsaydım.????
___________________________________

Kitaba odaklandigimda felsefi ideolojisini ,karakterlerin psikolojisini ve yazarımızın o güzel aforizmalarini ki altını çizdiğim pek çok yer oldu, keyif aldım okumaktan.
Tamam kabul ediyorum Saramago'nun en begendigim kitabi olmadı Magara yinede yazarın kalemine hayranligim devam etmekte.???
Unutmadan kitabın son sayfasinda büyük harflerle yazan "PLATON'UN MAĞARASI ÇOK YAKINDA AÇILIYOR.DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU OLAYDA YERİNİZI ŞİMDIDEN AYIRTIN "slogani kitabin efsane kapanis cumlesi olmus bana göre.
13 yorum
Nil (@nill)
bunun da görülmesi lazım bence :)
10.04.18 beğen 3 cevap
ekar (@ekar)
net bir açıklama olmuş.. ellerinize sağlık
10.04.18 beğen 1 cevap
Matricaria (@matricaria)
Aman tanrım dedim! Müsmüthiş kitaplar ? İyi okumalar dilerim...
20.05.18 beğen 2 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Ogretmene mektup paylaşım fotoğrafı
Ogretmene mektup
Bu güzel günde bu öğüt niteliğindeki mektubu sizlerle paylasmak istedim.Tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Öğretmenler gününüz kutlu olsun Öğretmen Arkadaşlar...Atatürkümüzün öğretmenlerimiz için sarf ettiği sözlerden birini de ben alayım buraya Nilgün Hanım izninle : "Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir. Topluma, milletime ben, öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım zaferler, yaptığım öteki işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir. " Yurdumuzun tüm öğretmenlerine selam olsun.Özellikle kadın öğretmenlerimize selam olsun.Başöğretmenimize selam olsun.
24.11.17 beğen 10 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
@semih_oktay guzel yorumun için teşekkürler
24.11.17 beğen 2 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Mavi Kuş,maviye boyalı üzerinde beyaz kuş figürleri bulunan bir köy otobüsü.Şoförü Kenan,muavini Seyfi. Alırlar Mavi Kuş 'a birbirinden ilginc yolcuları ve yol ile başlar onlarin da hikayesi.
Mustafa Kutlu dan okuduğum ikinci eser bu kitap oldu.Çok rahatlıkla kısa sürede okuyabileceginiz,sizi kendi yasantinizdan herhangi bir hatirata sürükleyecek olan bir anlatıma sahip.
Bu aralar pek okuyamadigim için şuan bir kitap bitirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum.Sıcağı sicağına da paylasimi bırakıyorum.😊😊
ataç ikon Mavi Kuş
kitaba 8 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

'Insan hastalıkların hepsini toplayamaz ,bunu fark ettiniz mi?'dedi bana.'Varsayalım sizin ağır ya da sıkı bir vereminiz var,asla vebaya ya da tifus e yakalanmazsiniz ,bu olanaksız.Kaldı ki ,bunun daha da ötesi var,çünkü bir kanserlinin araba kazasından öldüğünü hiç görmemissinizdir.'Dogru ya da yanlış bu fikir...
ataç ikon Veba
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Tövbe estağfurullaaah!
19.06.19 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Felaketin yazgıya dönüştüğü Oran kentinde ,düşünün ki insanların yemek kuyruğuna girmesi ,bunun için farklı belgeler doldurması ve maddi sıkıntılarla uğraşması bir iyilik olarak düşünülsün.Nasıl iyilik olsun ki!
Eğer en yakınlarını salgindan kaybediyor ve ben bir gün nasıl öleceğim düşüncesini bir şekilde kafandan atabiliyorsan,iyidir.
Önce bekletilip beşerli beşerli mezarliklara götürülüp sonra erkek_kadin ayırıp çukurlara ,daha sonra ise hiç bir ayırım yapmadan topluca gomülüyorsaniz felaketin hangi boyutundasinizdir?VEBA
Ve bir adam Doktor Rieux.Insanlara umut kaynağı olur.Dünyanın sacmaligini ,yenilginin sonu gelmeyeceğini bile bile kötülüklere karşı çıkmaya ,yaşama anlam katmaya cagirir insanları.Doktor, umutsuzluğa alişmanın umutsuzluktan beter olduğunu düşünür.
Albert Camus un insana bakışı ve inancı bu noktada çıkar karşımıza.

Yazardan okuduğum 2.kitap oldu Veba.Sırada Başkaldıran Insan var 😊
ataç ikon Veba
kitaba 7 verdi
5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Ellerine sağlık Nilgün @dunyasnilzehes bu güzel inceleme yazısı için.
19.06.19 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Aşk, arzuyla olduğu kadar sabırla da beslenir.
ataç ikon Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Ahmet (@ahmet660)
Sevgi emektir
17.06.19 beğen cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

"Aşka ait bir izlenim,hayatın diğer izlenimleriyle orantisizdir,ama diğer izlenimlerin arasında kaybolmusken,onu farkedemeyiz."
Marcel Proust ,Albertine Kayıp (altıncı kitap) adli kitapta ,adindanda anlaşıldığı üzere Albertine'i kaybeder.Onun öldüğü düşüncesinin ,suçlu olduğu düşüncesinin alışıldık gelmesi için,Albertine'i unutabilmek için, geçmişe dair meselelerin içine girer ve araştırmalarına devam eder.Albertine'in hem fiziksel hem de manevi sevgisi bitmesine rağmen anlaticinin bilgi edinme süreci ve hatıralarının gözünde canlanması bitmek bilmez.
Hayatın anlamı kesinlikle onu sevmekle ilgili olmalı derken hayal kırıklıkları kapıyı çoktan çalmıştır. Ben ise Albertine'in yaptıklarından çok 4.bölümde öğrendiğim konunun şaşkınlığını hala yaşıyorum. Meğer anlaticinin etrafinda ne çok Sodomlu ve Gomorrali varmış 😕😕
Marcel der ki👉Insan olduğum için, yani aynı anda hem geçmişe hem de şimdiki anin gerçekliğine gömülmüş, iki yasamli bir varlık olduğum için Albertine'in canlı hatirasiyla öldüğüne ilişkin bilincim arasındaki bir çelişkiyi ,daima icimde taşıyorum.
5 yorum
kader.cmln (@naturmort)
Bende kitabı çok merak ediyorum da acaba seri şeklinde mi ona göre okuyayım?
12.06.19 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Emeğinize sağlık, seriyi bitirdiniz sayılır, kaldı bir. Ben Mahpus’a henüz başlayamadım, başka serüvenler girdi araya. En kısa zamanda devam edeceğim ben de. Serinin son kitabı için keyifli okumalar diliyorum Nilgün Hanım, sevgiler 🌸
12.06.19 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Kayıp Zamanın İzinde  paylaşım fotoğrafı
Kayıp Zamanın İzinde
Kayıp Zamanın Izinde kitaplarımın tam da ortasına gelmişken size biraz Marcel Proust ve onun dünyasından kaleme aldığı bu eserinde neler anlatmak istemiş paylaşmak istedim. Madem bugun 15 Nisan Dünya Sanat Günü. Sanata ilgi duyan tüm sanat aşığı arkadaslarim icin paylasiyorum bu gönderiyi.
Asagida okuyacaklariniz benim kalemimden çıkan değil bir arkadaşımın
tavsiyesi ile izlediğim bir videodan kesitlerdir.Inşallah 7.kitap bitiminde tüm kitaplarla yine yeniden bir paylasim yapmayı düşünüyorum.Bakalım videodan bize kalanlar nelermis.
🌹Marcel Proust 20.yy başında yaşamıştır ve resmi olarak dünyanın en uzun romanının yazardır:Kayıp Zamanın Izinde 🌹Romanda 1.2 milyon kelime vardır .Fransa'da 14 yıllık bir sürede 7 cilt olarak basılmış ve kısa sürede bir başyapıt olarak kabul edilmiş,bir çokları tarafından da yüzyılın en büyük romanı sayılmış, hatta bütün zamanların.
🌹Onu bu kadar özel kılan ,sadece alışılmış bir roman anlatisi değil, bir hayat felsefesi ile birlikte romanın içine serpistirilen dahiyane insan ve mekan tasvirleridir.
🌹Proust'un romanı hayatın anlamını barındıran üç olası şeyi sistemetik olarak inceler.
1. _Sosyal Başarıdır.
2._Aşktir.
3.Sanat.
(Konu ayrıntısına girmeden Sanat a bakış açısından cümleleri paylasayim)
Sanat👉Proust a gore en büyük sanatçılar övgüyü hakeder.Çünkü onlar bize dünyayı daha taze,değerli ve canlı bir yer olarak gösterir. Proust sanatın karşıtını alışkanlık oldugunu söyler.Hayatımızın çoğu bizimle önemli şeyler arasına giren alışkanlıklar örtüsü yüzünden berbat olur...Sanatçılar alışkanlık örtüsünden nasil kurtulacagini bilen ve hayata hak ettigi görkemi tekrar veren insanlardır. Proust'a göre amaç ille de bizim sanat yapmamız veya sürekli müzede takılan biri olmamız değildir.Amaç dünyaya ,dünyamızı bir sanatçının cömert gonluyle baktığı gibi bakabilmektir.Ve bu sayede basit şeylerden haz duymayı ogrenmektir.
Proust'un anlatmak istediği onca guzel duyguyu , Onun eserlerini okudukça bizimde anlayabilmemiz ve belki de bir Marcel Proust gözüyle gorebilmemiz dileğiyle.Sabırla okuduğunuz için tesekkur ederim.
2 yorum
Melih (@melihh)
İyi değil

Muhteşem
19.06.19 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Sapiens paylaşım fotoğrafı
Sapiens
Herkese iyi akşamlar sevgili kitap dostlarım.Sizlere çoktandır elimde olan ancak bugün bitirdiğim kitabımın paylaşımı ile geldim.
???? Hayvanlardan Tanrilara Sapiens içerik olarak 4 bölümden oluşuyor.
__1.Bölüm =Bilissel Devrim____
___ 2.Bölüm=Tarım Devrimi____
___3 Bölüm =Insanoğlunun Birleşmesi ____
____4.Bölüm =Bilimsel Devrim____
Kitabın genelinde insanoğlunun ilk zamanlardan günümüze uzanan yapısal,toplumsal,bilimsel,dinsel ve teknolojik değişimini anlatır yazar.Sapiens in adı dilimde hep Belgesel oldu nedense?Belgesellerde anlatılan bilgilerle dolu olduğundan sanırım.Okuması ise öyle kısa sürede gerçekleşmiyor.Sosyal Tarih ve Bilimsel türünde kitap okumayı seviyorsanız cokkkk begeneceksiniz ????
Birinci_ ikinci bölümü büyük bir heyecan ve keyifle okudum.3 bölüme geldigimde biraz sıkıldığımı itiraf etmeliyim.Yazarın bazı yerlerde gereğinden fazla ayrıntı verdiğini düşünüyorum.Bazı bölümlerde özellikle din ile ilgili yazılmış paragraflarda keskin tabulara sahip okurların tepkisini çekecek cumleler ve ifadeler var.
?????Bunun dışında ilgimi çeken pek çok bilgi vardı .???Avcı toplayicilarinin ardından çiftçilerin ve sonrasında sanayi toplumunun doğayı mahvetmesi,insanoğlunun kendi sonunu kendi elleriyle hazırlaması,biz Homo Sapiensin(zeki insan) ,pek cok bitki ve hayvan türünü ortadan kaldırdığını.....
Kitaptan bir alıntı yaparak yorumumu sonlandirmak istiyorum.
✏✏✏✏✏"Ne kadar cok türü ortadan kaldırmış olduğumuzu bilseydik,hala
Hayatta olanları korumak için daha istekli olurduk."
2 yorum
Onur Bingöl (@onurbingol)
Okumadıysanız aynı yazarın Homo Deus kitabını da şiddetle öneririm.
05.05.19 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Atatürk paylaşım fotoğrafı
Atatürk
✏✏✏✏✏✏✏"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir." ✏✏✏✏✏✏✏ "Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır." ✏✏✏✏✏✏✏ "İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!" ???????????????????????????????????? Atatürk 'ü anlamak demek onun izinden gitmek demek!
#atayasaygi #10kasim
2 yorum
sena (@senatasoz)
? saygı ve özlemle anıyoruz
10.11.17 beğen 3 cevap
Orkide (@leydi)
??
10.11.17 beğen 1 cevap